Автор Тема: Ел. захранване на стая  (Прочетена 1428 пъти)

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Ел. захранване на стая
« -: Dec 24, 2008, 17:41 »
Намерих си няколко компютъра и монитора и имам един въпрос. Колко мога да закача на един разклонител към един контакт? Преди ми бяха казали, че в един контакт можело само определено количество ватове се закачат, иначе имало проблем, най-вероятно да изгърмят. ПОМОЩ-НОВ-СЪМ ;D
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Ел. захранване на стая
« Отговор #1 -: Dec 24, 2008, 18:06 »
Смятай го 16А * 230V = 3680W. Ако трябва да сме точни - резултатът се умножава по cos(φ).

колко ток харчи OR дърпа OR гълта OR консумира компютъра

http://www.pcpower.com/technology/terminology/
Цитат
Power factor is the ratio of true power (watts) divided by apparent power (volts x amps or VA). A standard power supply has a power factor of 0.70-0.75, while a power supply with active power factor correction (PFC) has a power factor of 0.95-0.99. A power supply with power factor correction is better able to convert the current into power. This results in lower peak current and lower harmonic current, putting less stress on wiring, circuit breakers, and transformers.

Ако допуснем, че активната мощност е 350W, протичащият ток ще бъде = 350W / (230V * 0.70 ) = 2.17A.

16А / 2.17А > 7 броя
« Последна редакция: Dec 24, 2008, 18:16 от vstoykov »
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: Ел. захранване на стая
« Отговор #2 -: Dec 25, 2008, 01:27 »
Стойков, мерси. Поне знам, че няма да ми изгърми. Не съм чел в Гошо, щото нямам доверие на форуми като калдата, а тук горе долу знам на кой колко му е акъла ;D ;)
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Ел. захранване на стая
« Отговор #3 -: Dec 25, 2008, 12:01 »
Абе спокойно, нищо няма да изгърми, освен бушона при положение че не е от онези автоматичните дето падат и после трябва да ги вдигаш. Хич не разбирам от електротехника, обаче е напълно безсмислено да смяташ реактивна и активна мощност, фази и сила на тока, при положение че не знаеш как е свързана елинсталацията и какъв бушон стои преди мощностите. Така че пробвай - в най-лошият случай ще изгърми бушона и ще трябва да го сменяш.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon