Автор Тема: Колко от вас помнят какво беше преди?  (Прочетена 18622 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #30 -: Jan 31, 2009, 12:11 »
Искам да попитам - колко от вас помнят какво беше в началото на десетилетието?

Помня много добре. Помня и началото на предното десетилетие (90-те) много добре. Тогава се опитваха да ме обучават на Правец 8, която машинка ми се виждаше необосновано сложна и безсмислена. Дотолкова, че след 1991-а не пипнах компютър до 1999-a, когато имаше вече нормален ГПИ, с който можеше човешки да свършиш нещо полезно.
Ама аз съм си леймър така или иначе и не го крия.  Компютрите никога не са ми влизали под кожата.  ;) Иначе си ги ползвам.
Активен

Без правила няма игра

Zvezdichko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 145
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #31 -: Jan 31, 2009, 12:22 »
При мен като беше някъде 94-та, 95-та години, майка ми ме водеше на един Правец 16, за да играя една игра с един заек, дето трябва да се пазиш да не те убие. Иначе заекът много яко се храчи, докато те убива. Това сериозно. По-късно някъде пак по това време докараха 486-ците и си пусках Windows 3.11 с командата Win. Едва още по-късно почнаха да инсталират Windows 95 и 98. Мислех си, че са голяма работа.

Но тогава още нямах компютър. Първият ми компютър беше към 2002 г. Тогава и първият му опит да инсталирам Linux завърши с прецакване на Lilo-то. После тръгнах да ровя в BIOS-а, а питай ме що.

Накрая си купих една книга "Ръководство за Linux" и така започнах
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #32 -: Jan 31, 2009, 13:10 »
Аз 94-та имах 386-ца с 40 мб харддиск. Играех на една култова игра старконтрол (ах, спомени) и се опитвах да пиша глупости на турбо паскал. За линукс не бях и чувал, а когато пък чух не бях силно очарован.
« Последна редакция: Jan 31, 2009, 13:11 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

shadowx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #33 -: Jan 31, 2009, 13:13 »
Още помня първия път като играх Doom ....(носталгия)
Активен

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.

Zvezdichko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 145
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #34 -: Jan 31, 2009, 13:47 »
Турбо Паскал е класика. Проблемът е, че го изучавахме в училище доооста по-късно, когато беше вече тотално остарял.
Активен

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #35 -: Jan 31, 2009, 18:38 »
Хех, 94-та (или началото на 95-та) бях с 486SX 25MHz, цели 105MB hard disk. Тогава все още работех като програмист на Windows (започнах да пиша професионално за Линукс през 1997). Освен с драскането на малки програмки се занимавах и да кирилизирам LaTeX, да му добавя сричкопренасяне на бъларски и т.н. Разбира се, нищо не съм пращал никъде, копие на промените имам само на една магнитна лента, която не се прочете като опитах преди 3 години (специално купих някакво древно четящо устройство от ebay) :)
« Последна редакция: Jan 31, 2009, 18:39 от tarator »
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #36 -: Jan 31, 2009, 19:57 »
Етооооооооо!

http://en.wikipedia.org/wiki/Star_Control_II

ГЕНИАЛНА ИГРА, ВЕЧЕ ОТДАВНА НЕ ПРАВЯТ ТАКИВА!!!

MOD формат за музиката в играта (нещо нечувано през това време - забавно, дори и с PC Speaker-a работеше!). Доволно добра 320х200х256 графика :) Геймплей дето за времето, когато това е правено (1993-1994) беше просто революционен. И като се замисля, беше доста силен стимул да уча английски тогава, ерго игрите може да бъдат много полезни.

А и като се замисля, че по сюжета на играта спокойно може да се напише една хубава sci-fi книга...еххх :)









« Последна редакция: Jan 31, 2009, 20:29 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #37 -: Jan 31, 2009, 20:29 »
Аз ако ви кажа как започна всичко при мен ще паднете от смях:

Значи първо видях някакви Правеци на приятели и много се запалих. Съответно нашите нямаха парици за такива неща и аз си ходих по приятели да играем игри.

После се оказа, че баща ми  (до преди година той не знаеше какво е това компютър) навремето не знам откъде и как бил купил някакви компютърни книги описващи различни аспекти от работата на Правеците - от архитектурата им и това как работи процесора до това как да програмираме на Правец. В допълнение имаше и книга на Бейсик. Е хора ако ви кажа, сега тука дръжте се да не паднете, че ей така от четене на тези книжки (представете си без да имам компютър) и фантазиране, че имам компютър, ама толкова ми се прииска такъв, че по едно време сериозно започнах да сънувам как имам компютър и си пиша някакви команди на него, и когато се събудих първите секунди се оглеждах къде ми е компютъра докато схвана, че всъщност съм сънувал и отново ставах нещастен, че си нямам компютър. Общо взето голям смях беше.

После дойде Интернета и 1998-99г. някъде като се появиха Интернет клубовете се запознах и с това животно. И там първите стъпки бяха голям смях, ама както и да е.

След това, когато компютърите станаха достатъчно евтини накарах някак си наште да ми купят такъв мисля, че това беше към 2004г. И оттам се почна голямата зарибявка и т.н. Съня ми от детството стана реалност и аз бях много щастлив :)

Към 2006г. взех да се зарибявам по Линукс (не помня откъде бях разбрал за него) и първия ми опит беше тотално омазване на всичко. Инсталирах някакъв Линукс от CD докато бях под Вин и той омаза всичко. След рестарт нямаше Вин, ама нямаше и Линукс. После се оказа, че е трябвало да прочета как точно се инсталира този Линукс, и че инсталатора не е за ВинХП, обаче кой да чете. Следтова 2мес. се мотах да търся начин да си спася данните и през това време не смеех да инсталирам нищо, за да не ги загубя. Е наркрая ги спасих слава Богу.

После падна голямо четене в Интернет като едно време с книжките за Правец, големи подготовки бяха. Влизах редовно тука и си четях този сайт и форума просто да знам за какво става въпрос. И още повече се зарибих да си инсталирам Линукс. Всичко ми изглеждаше някак си магично в него и много красиво.

Накрая си инсталирах Дебиан и така влезнах в света на Линукс и аз. Първите стъпки с Дебиана бяха много трудни - то беше киснене в конзолата (в началото не знаех никакви команди) докато си подкарам графиката, после звука. И накрая като понавлезнах достатъчно вече толкова бях свикнал с конзолата, че не можех без нея (което естествено се оказа много полезно). И сега винаги си държа отворена една конзола в графичната среда.

Май това е накратко - бяха забавни години. Винаги ще си ги спомням с усмивка :).
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

Zvezdichko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 145
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #38 -: Jan 31, 2009, 20:34 »
Аз пък играех Cannon Fodder.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #39 -: Jan 31, 2009, 20:40 »
И аз съм я играл :) Това от ония игри с малките човечета, имаше и megalomania и sensible soccer :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #40 -: Jan 31, 2009, 20:44 »
Никога не ми е било интересно да играя на игри. Писането на код е много по-интересно от която и да е игра :)
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

Zvezdichko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 145
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #41 -: Jan 31, 2009, 20:46 »
Егати, дръпнах я и я емулирах с dosemu. Сега само чакам някой от екипа на сайта да одобри скрийншота и ще видите за какво иде реч!

Cannon fodder rocks!
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #42 -: Jan 31, 2009, 20:46 »
Аз отдавна не играя, но кога бях малък си играех и имам добри спомени от тогава :)

Ама след това игрите ги развалиха и ги направиха индустрия малко като киното и всичко се осра :(

Например преди не много време се пробвах да играя half-life 2 под wine...абе има атмосфера, но много бързо омръзва, след 1-2 часа здраво ми писна. Едно време когато хората са правили игри без да ги ритат за крайни срокове, без да е било индустрия, са правили някакви чудеса с геймплея...абе грозна игра, обаче тотално се вживяваш...сега яко графика, звук, ефекти, но всичко ти изглежда доволно комерсиално и изкуствено, така и не успява да те въвлече.

Ма може би си е само мое наблюдение и се дължи на голяма доза носталгия към детството, не знам.

Хаха, помня че по едно време си купувах списание Computer само и само заради ревютата на игрите. Впоследствие понеже имаше още пишлемета дето имаха компютри си разменяхме дискети...така и не разбрах откъде идват игрите с игрите от тези ревюта (предполагам от разни BBS-и и по други незнайни канали). Дори си спомням за случаи където едната дискета е имала грешка и една картинка е повредена, но играта не забива, просто графиката е кофти...и целият град играеше тази версия на играта. Абе странни времена.
« Последна редакция: Jan 31, 2009, 21:00 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #43 -: Jan 31, 2009, 21:12 »
Едно време всичко беше по-добро. И небето беше по-синьо, и тревата по-зелена и снега по-бял и жените по-красиви. :) :P
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

nedpetko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 445
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #44 -: Jan 31, 2009, 22:10 »
Ха!
1989 - 1992 приятелите ми ходеха на кръжоци по компютри и учеха BASIC ама на мен ми се виждаше някак си пропаднало и не се вясвах на такива неща. В училище където учех основно имаше Правец 8.

1993-1994 - Правец 16, 640 k RAM, 20 MB хард, Lotus 123, pe2, e3, pctools, DOS 6.22
игри - SokoBan, Popcorn, LoadRunner, Double Dragon и естествено Karateka, която ми омръзна на 3-тото пускане.

На Lotus 123 и е3 правех неща дето тия с виндовз 3.11 и Excel 6 и Word 6 още се учеха. Ама после гУИ-то превзе 90 % от всичко.

Аа и харда му имаше някаква сложна и странна компресия и разполагах с около 60 MB.

Правец 16-ката още си го пазя на тавана!
« Последна редакция: Jan 31, 2009, 22:25 от nedpetko »
Активен

Debian amd64 squeeze/sid