Автор Тема: Колко от вас помнят какво беше преди?  (Прочетена 18632 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #45 -: Jan 31, 2009, 22:50 »
Мммм имаше едно Stac дето компресираше файловата система on-the-fly. Майкрософт го откраднаха и си направиха doublespace. После онези ги осъдиха...и това май е първото успешно дело срещу Майкрософт. Майкрософт заведоха контрадело задето били използвали недокументирани функции ахах. Накрая Майкрософт ги купи и така се приключиха нещата.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

nedpetko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 445
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #46 -: Jan 31, 2009, 22:55 »
Не си спомням точно как се казваше (а го знаех), но май е точно това което казваш.
Активен

Debian amd64 squeeze/sid

d0ni

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #47 -: Jan 31, 2009, 23:25 »
Стекера беше голяма работа :-) Правеше един огромен файл на диска, който представляваше компресираната информация. Чувал съм легенди как някои са го триели този файл, понеже не знаели за какво е.
Добре, че поне дос имаше undelete, на който трябваше да вкараш първия символ от името на файла, за да можеш да го възстановиш :-)
А първата ми среща насаме с уиндоус беше когато бях към 4-5 клас, на току що купения 386 лаптоп на 20мхз и с 60 мб хдд . Знаех, че има инсталиран windows 3.1, но не знаех как се пуска. Сетих се да напиша "help", но не разбирах много английски. Пробвах различни команди, една от които беше del window :-)
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #48 -: Feb 02, 2009, 09:41 »
Ха!
1989 - 1992 приятелите ми ходеха на кръжоци по компютри и учеха BASIC ама на мен ми се виждаше някак си пропаднало и не се вясвах на такива неща.

А, ето за какво говорих! Точно в тоя период получих алергия към BASIC-а и програмирането в частност.  :D
Активен

Без правила няма игра

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #49 -: Feb 02, 2009, 14:42 »
1993-1994 - Правец 16, 640 k RAM, 20 MB хард, Lotus 123, pe2, e3, pctools, DOS 6.22
игри - SokoBan, Popcorn, LoadRunner, Double Dragon и естествено Karateka, която ми омръзна на 3-тото пускане.
...
Ей с това съм почнал и аз ;) Само че, когато аз имах Правец 16, на мода бяха 286-ците. Моите приятели имаха SVGA карти (800х600 май) и съответно игрите за 286 не вървяха на мойто CGA дживотно. После дойдоха 386 SX, DX, 486 и така аз все си седях на Правеца. Чак като излезе първият Пентиум, тогава си купих нова щайга и почнах директно с Уиндос 95/98.
От старите игрички има доста култови, например Принцовете на Персия, Digger, Goody и т.н.
А игрите са прекрасен начин за борба със стреса и натоварването, просто се потапяш в друг свят и след няколко часа отново си готов за работа. Единствения недостатък е, че изморяват очите.
Една от най-култовите игри на които съм фен, това е Tomb Raider  :) Прекрасно замислена игра, доста интересна и обсебваща. Жалко, че машината ми към момента не може да носи новите версии, също така много жалко, че е проектирана само за Уиндос :( но това в света на игрите не е необичайно.

А първата ми среща с Линукс беше много неприятна. Почнах с три диска на RedHat 7.1 купени от книжарницата. Не помня кога беше, 1999-2001 там някъде. Не знаех какво държа в ръцете си и действах по уиндоски маниер и съответно омазах всичко. Помня, че една вечер бях побеснял от яд, тогава хвърлих дисковете в стената и се заклех повече Линукс да не пипна! И така една седмица ;D
След това, вече по-спокойно, купих още един диск на Мандрейк 8.2 почнах да ръчкам, да експериментирам, купих си книжка :) "Ръководство за Линукс" на O'Rеilly, два тома на издателство Софтпрес. Още ми седят в библиотеката и от време на време влизат в употреба, нищо че има Интернет, форуми и т.н.
След това си свалих Слакуер, голяма играчка беше там. Много добро дистро, много стабилно но с един недостатък, който не можах да прежаля - пакетната му система не поддържаше зависимости.
В крайна сметка минах на Debian та чак до сега. Просто не съм изпитвал нужда да си сменям дистрото.
А самата ми миграция към Линукс (която е непълна, без да се лъжем  :( ) стана някак по принуда. Първо омазах Линукса и дълго бях забравил за него защото нямах време да се занимавам. После, така на майтап, си сложих пак един Дебиян колкото да има. След това моят верен Windows XP, който се държа стабилно цели 3 години, най-накрая хвърли кърпата и то в много неподходящ момент. Изведнъж изникнаха 3 вируса и един троянски кон, а анти-вирусната нищо не можа да направи по въпроса. Последваха три-четири рестарта и накрая съвсем спря дори да зарежда.
За щастие Линукс-а беше на линия и успях да си свърша работата в срок. После пък мина известно време преди да преинсталирам Уин-а и тогава разбрах колко всъщност е удобна графичната среда под Линукс (в частност КДЕ). Както се казва "Боже, как съм живял без това до сега!" :) Свикнах да ми е широко около врата и сега никой не може да ме върне на Уин :)
Разбира се Уиндос-а го преинсталирах по някое време, но към момента го ползвам само като GAME конзола и за поддръжка на стария ми скенер на паралелен порт (а за Acer - 10 години без да си купувам техни продукти >:( ).

Иначе времената бяха много романтични :) С първите квартални LAN мрежи, с "ъпгрейда" от 98 на XP, със сините екрани на смъртта, с коаксиалните кабели, Age of Empires, Brood War, IPX/SPX и т.н. ;D

-----------
P.S. От къде мога да си намеря колекция на BSD (Blue Screen of Death), искам да си сложа един за фон.
Активен

a_panov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 62
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #50 -: Feb 02, 2009, 15:06 »
Как няма да го помня!!! WFW 3.11 и един Monkey Linux на 386 DX 40 с 16 мегабайта рам и 40 мегабайта твърд диск... И с конзолата си проверявах пощата в ISP-то. След това едно приятел ме светна за мейла в Hotmail и lycos. Търсачката се казваше тогава http://astalavista.digital.com абе момчета!!! Вий на дето отивате, ние от там се връщаме!!!  ;)

Не ви говоря за 1982-1984 когато... бах 2-ри, 3-ти клас и компютрите бяха истински т.е. APPLE II  -> http://oldcomputers.net/appleii.html
« Последна редакция: Feb 02, 2009, 15:10 от a_panov »
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #51 -: Feb 02, 2009, 16:27 »
Как няма да го помня!!! WFW 3.11 и един Monkey Linux на 386 DX 40 с 16 мегабайта рам и 40 мегабайта твърд диск... И с конзолата си проверявах пощата в ISP-то. След това едно приятел ме светна за мейла в Hotmail и lycos. Търсачката се казваше тогава http://astalavista.digital.com абе момчета!!! Вий на дето отивате, ние от там се връщаме!!!  ;)

Не ви говоря за 1982-1984 когато... бах 2-ри, 3-ти клас и компютрите бяха истински т.е. APPLE II  -> http://oldcomputers.net/appleii.html
Недей така, аз съм правил тестер за бойни глави основан на Епъл 2, както и съм управлявал предачна машина, ех....
Активен

0x2B|~0x2B

nedpetko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 445
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #52 -: Feb 02, 2009, 19:52 »
Стекера беше голяма работа :-) Правеше един огромен файл на диска, който представляваше компресираната информация. Чувал съм легенди как някои са го триели този файл, понеже не знаели за какво е.
Няколко пъти съм го размазавал, обаче рестартирам през дискета, пускам pctools и му възстановявам името или там нещото което съм омазал. :)
Активен

Debian amd64 squeeze/sid

edmon

  • Гост
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #53 -: Feb 02, 2009, 23:36 »
тва не го ли дъвкахме вече един път...
помниш ли... помниш ли..
помня че исках да се науча, а нямаше кой да ми покаже поне малко
и всичко трябваше да си науча сам...
имаше един келеш дето не щеше да казва как се печата от ВИКИ(колко от вас знаят кво е ВИКИ)....
идиотска му работа!!!!
Активен

remotex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #54 -: Feb 03, 2009, 09:02 »
Starcontrol I & ][
ГЕНИАЛНА ИГРА, ВЕЧЕ ОТДАВНА НЕ ПРАВЯТ ТАКИВА!!!

А и като се замисля, че по сюжета на играта спокойно може да се напише една хубава sci-fi книга...еххх :)
че то нямаше ли ...книга не но мисля филм: Farscape
http://www.imdb.com/find?s=all&q=farscape&x=0&y=0
и аз бая дълго се чудех откъде са ми толкова познати героите, "живите" кораби и някои цитати от сорта:
Код:
They were only driven off by wave after wave of suicide attacks. Rygel fears that wormholes would let Charrids attack and disappear before his people could retaliate.
Код:
...make suicidal attacks against enemy ships by crashing their planes, loaded with explosives, into them.
има ли смисъл да казвам кои бяха любимите ми корабчета ..от онези с трите ръчки ..и като дръпнеш и третата вече беше прекалено късно :) но пък беше забавно ееех...
П.П. Earthling vs Spathi наистина беше "класика в жанра" - никой не можеше да ми хване  spathiите  ;D

..и tarator-а не е прав "Едно време всичко беше по-добро. И небето беше по-синьо, и тревата по-зелена и снега по-бял и жените по-красиви." - специално при игрите комерсиализацията уби "почти" всичко - надали някога пак ще видя игра като supaplex напр. даже и продължение нямаше , а сега какво - продължения, продължения до безкрай - сякаш не могат да измислят нищо ново...
а пък за жените въобще няма какво да говорим  :'( а с тях какво направи комерсиализацията ..мъка-мъкааа

П.П.П. Добре че още има .. намират се и некомерсиални "колективи" - ако някой иска може да го срещна тъдява
http://www.casualcollective.com/games/Minions
« Последна редакция: Feb 03, 2009, 09:31 от remotex »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #55 -: Feb 03, 2009, 09:21 »
Имаше вестник "Направи сам" и в него публикуваха поредица статии за BASIC. Първият компресор на инфо беше направен за компресиране на изображения. Понякога "компресираните" файлове се получаваха по-големи от оригинала. ... Правец -82
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #56 -: Feb 03, 2009, 10:16 »
А това земния кораб срещу онези spathi-та верно е епична битка. Друго забавно е да гледаш как играят pkunk (онези пеперудки) срещу arilou (летящите чинии) само че да ги играе компютър срещу компютър на awesome. Голямо преследване, голямо пукане, летящата чиния се телепортира, онова пък се преражда, въобще голяма забава.

Мене пък ме кефеха как бяха измислили някои раси. Любими ми бяха ония носорози, които бяха тъпи като гъбено семе, напомнят малко на родните юбер-националисти. Постоянно налитат на бой . Таман някоя култура им се развие и се появява ново течение, става революция, смазват се от бой и се връщат 500 години назад. По едно време се появила култура, която твърдяла, че този начин на развитие е грешен и че традиционните им ценности водят до саморазрушение. Това била култура номер нещо си. Тя изтраяла само един ден защото бързо се появила нова култура традиционалисти, които направили една голяма война и ги избили. Впоследствие най-големите теоретици на тази култура били убедени, че предишната култура греши защото вследствие на войната са се върнали само 300 години назад, а не 500, както се твърдяло.




Другите ми любимци бяха едни психопати, доразвили капитализма до свидни висини - цялата им цивилизация се управлява от една корпорация, като бащите например вземат процент от това дето го заработват децата им, защото са им дали живот. Когато обаче някой индивид от тия се разболее, остарее или стане по някакъв начин безполезен го пращат в електроцентралата и го изгарят, за да получават енергия. Даже корабът им се зареждаше с енергия по тоя начин, жертваха по един член на екипажа си ахах.





Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Emooo

  • Гост
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #57 -: Feb 03, 2009, 11:59 »
Мдааа, Star Control 2 беше страхотна игра. Сещам се фоновата музика докато летиш в космоса, имаше нещо което те омагьосваше, дори сега като се сетя и ми се свива стомаха.

И сега един въпрос... Ако се сещате играта за да я пуснеш трябваше да напишеш името на планета или звезна система, това беше защитата срещу копиране, обаче всичките въпроси не бяха повече от 10 така че след 4-5 опита винаги успяваш да я пуснеш. Обаче не се сещам името на звездата която се пишеше. Някой да помни?

На всички фенове на SK2, препоръчвам да играят Space Rangers 1&2, тази игра е копие на Star Control 2 и е направена страхотно не е някакъв комерсиален буклук, напомня до 80% на Стар Контрол 2 и има някой допълнителни неща.


P.S.
OMFG думата беше VELORUM
« Последна редакция: Feb 03, 2009, 12:06 от Emooo »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #58 -: Feb 03, 2009, 12:36 »
Музиката може да се смъкне оттук:

http://wiki.uqm.stack.nl/Star_Control_Music

в modtrack формат, нещо доста забравено в днешни дни :)

А ето я играта за линукс :) Същата почти 1:1 с оригинала (с минимални разлики)

http://sc2.sourceforge.net/downloads.php
« Последна редакция: Feb 03, 2009, 12:43 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

dvbb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 207
  • Nothing else!
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #59 -: Feb 12, 2009, 00:37 »
Интересни времена бяха  :D
Много хора ще им се стори абсурдно но едно време ПАДАШЕ цял интернет доставчик с ATH0.
Да не гововим в IRC.DAL.net какви чудеса вървяха....
А като излезе КДЕ 2 какво хубаво ми се струваше.

Минало минало :)
Активен