Автор Тема: Колко от вас помнят какво беше преди?  (Прочетена 18585 пъти)

Zvezdichko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 145
    • Профил
Забележка: това е леко провокативна тема. Но е наложително, когато за много хора убунту=линукс.

Искам да попитам - колко от вас помнят какво беше в началото на десетилетието? Колко от вас си спомнят елементарни команди? Колко от вас сега прекарват в конзола? Постоянно ли ви е стартиран X сървърът? Колко от вас си спомнят KDE 1.0, 2.0, 3.0?

Че ме е обзела една носталгия от едно време, когато:

1. Повечето от моите познати и аз ползвахме Slack-ове. Red Hat-ове, Mandrake-ци, подобни неща съществуваха, но рядко инсталирахме и тествахме.

2. Когато конфигурирането на xorg.conf ставаше ръчно и всички въвеждахме Modelines, HorizSync, VertRefresh... Но... ГРЕШКА! Какво приказвам аз? xfree86.conf

3. Когато повечето от нас се гневяхме от опитите да се въвеждат шарении и ползвахме неща като fvwm, blackbox, а мазохистите - twm?

4. Когато беше нормално да си пуснеш BitchX а и ако има човек до теб, да наклониш тактично монитора, а ти да затракаш по клавиатурата, за да блеснеш и да те помислят за умен?

5. Когато програми като Skype просто не съществуваха, а когато ни изгонят от някой IRC сървър, търчиш да правиш собствена IRC мрежа?

6. Когато Нетскейп беше още жив ... ех, мъка, мъка...
Активен

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #1 -: Jan 29, 2009, 13:01 »
Аз помня Слак 10.0 (май беше около 2003), когато ми го инсталира и единственият софт бяха няколко програмики по сървърите на Оптиспринт :( Голямо писане беше докато си оправя X-са и мрежата :D
А за IRC-то, няма да коментирам. Колкото потребителя толкова сървъра :D
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #2 -: Jan 29, 2009, 13:12 »
Аз помня Слак 10.0 (май беше около 2003), ...
Аз какво да кажа като помня (и съм инсталирал) Слак 2.3? :D
Активен

0x2B|~0x2B

dobrev666

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
  • Distribution: Slackware, Slackware64
    • Профил
    • WWW
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #3 -: Jan 29, 2009, 13:26 »
Az все още имам инсталиран slackware 9.0 на gateway-a. Не е спиран от както е инсталиран.
Активен

Ipolit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 418
    • Профил
    • WWW
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #4 -: Jan 29, 2009, 15:27 »
Стари кучета сте вий, на мене първия ми компютер беше с виста.
Активен

Face Your FreeBSD at http://ipolit.hit.bg

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #5 -: Jan 29, 2009, 16:07 »
Имам X пуснат почти през цялото време, но освен браузър използвам само xterm от графичните програми. Допреди 6 месеца използвах графична среда, която използвам от 1995 (AfterStep 1.0), но ми омръзна да конфигурирам acpi историите на ръка защото поне в дистрибуцията, която използвам те не работят без графичната среда.

Иначе хубаво се хвалите откога ползвате Слакуеър, но засега май съм победител -- Slackware 1.1.x. Петдесетина 5 1/4 инчови дискети :Р
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

eniac111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 263
  • Distribution: Debian / Ubuntu
  • Window Manager: Enlightenment DR16 / KDE4
    • Профил
    • WWW
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #6 -: Jan 29, 2009, 16:59 »
Не знам защо никой не иска да ме разбере. Ползвам e16 и ми харесва! Удобен е, бърз е... Нямам нужда от мощен хардуер.
Активен

vikktor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #7 -: Jan 29, 2009, 18:12 »
offtopic: всъщност не се ли казваше е17 а не е16?
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #8 -: Jan 29, 2009, 18:37 »
Аз нямам никаква носталгия. Помня как половин час теглех през модема някаква библиотека, която ми трябва за компилацията на нещо...и накрая се оказва че ми трябва друга библиотека, която се тегли сума ти време и се компилира още толкова....оттогава заобичах пакетните системи.

Да не говоря, че браузърите бяха отврат, намирането на документация като хората из интернет беше отврат.

Иначе винаги съм ползвал гном или КДЕ, другите са ми доста неудобни :) Поне когато съм ползвал графични среди, доста дълго съм избягвал да ги ползвам.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Zvezdichko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 145
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #9 -: Jan 29, 2009, 18:55 »
Аз си мисля,че тогава все още Konqueror вършеше някаква работа.
Активен

shoshon

  • Гост
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #10 -: Jan 29, 2009, 19:09 »
Аз помня!Именно това ме зариби като бях на 14 годиники. До по миналата година  2007( началото) бях с компютър на 500 MHz и само конзолата ме оправяше. Справях се прекрасно със Слак и Федора 2. Сега вече не ползвам конзолата толкова, даже малко ме дразни, защото според мен "ние трябва да контролираме конзолата, а не тя нас!" и да има както не-конзолни програми така и конзолони. Защото е мега глупаво "щом едно нещо става от конзолата, за какво му е графичен интерфейс".
Сега тук ще изложа мое мнение, което е обосновано на МАЛКО опит, и си е изцяло мое, .т.е ще се опитам да счупя правилото, че "мнението е като гъза - всички го имаме, но не всички го показваме."
Има една дистрибуция, която претендира да е най-лесната, най-потребителски ориентираната. Става въпрос за Убунту. Е щом е така, обяснете ми защо най-много проблеми тук се разискват относно Убунту? Не я позлват чак толкова пъти повече хора от колкото другите дистрибуции. Оптивам се да кажа, че не е нормално на мен да ми е по слесно да се правя със Слак отколкото с Убунту. И най-вече не разбирам как ще е по-потребителски настроена като има по малко инструменти за конфигуриране на системата?
От друга страна истински адмирирам идеята на Убунту общността и всячески се опитвам да помагам на хилядите доволни потребители.
Моля прочелите моя пост да не ме критикуват върде строго. Това беше от мен :)
Активен

ivanatora

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 658
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #11 -: Jan 29, 2009, 21:28 »
wtf
Колко от вас си спомнят елементарни команди? Колко от вас сега прекарват в конзола? Постоянно ли ви е стартиран X сървърът?
Много. Не прекарвам никого :) Естествено че постоянно.

Цитат
1. Повечето от моите познати и аз ползвахме Slack-ове. Red Hat-ове, Mandrake-ци, подобни неща съществуваха, но рядко инсталирахме и тествахме.
Че слаковете още се ползват, както и ред хетите и мандрейковете, но със сменено име.

Цитат
2. Когато конфигурирането на xorg.conf ставаше ръчно и всички въвеждахме Modelines, HorizSync, VertRefresh... Но... ГРЕШКА! Какво приказвам аз? xfree86.conf
Х-а все още има проблеми с автоматичните настройки на някои неща, така че не може да мине без "бъркане" по конфигурационния файл.

Цитат
3. Когато повечето от нас се гневяхме от опитите да се въвеждат шарении и ползвахме неща като fvwm, blackbox, а мазохистите - twm?
Каква е тая дискриминация бе :) Аз ползвам fluxbox на новия си убер-модерен кош. Графичния свят не се изчерпва с КДЕ.

Цитат
4. Когато беше нормално да си пуснеш BitchX а и ако има човек до теб, да наклониш тактично монитора, а ти да затракаш по клавиатурата, за да блеснеш и да те помислят за умен?
И сега те мислят за умен като тракаш по клавиатурата.

Цитат
Е щом е така, обяснете ми защо най-много проблеми тук се разискват относно Убунту? Не я позлват чак толкова пъти повече хора от колкото другите дистрибуции.
Не си прав. Виж статистиката от distrowatch.com - Убунту се ползва 2 пъти повече от всички останали дистрибуции.
« Последна редакция: Jan 29, 2009, 21:30 от ivanatora »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #12 -: Jan 29, 2009, 23:45 »
Но честно да си призная изпитвам много силна носталгия към някои определени неща от това време. Имаше някакъв романтизъм имаше неща които никога няма да се върнат, и това определено не включва само моята свидна младост :)

Предполагам всеки като си изживее тези весели години ще намери причина да вярва, че нещо много важно и много хубаво си е заминало безвъзвратно де, хех :)

Леките наркотици например ми понасяха, дори в ексцесивни количества. Това има огромна връзка с моите линукс преживявания.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #13 -: Jan 30, 2009, 00:01 »
offtopic: всъщност не се ли казваше е17 а не е16?
e16 e предшественика на е17 ;)
Имаше една джиджава тема, в която се отваряха прозорците като врати и говореше някаква мадама какво правиш c мишката...
« Последна редакция: Jan 30, 2009, 22:28 от phantomlord »
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Колко от вас помнят какво беше преди?
« Отговор #14 -: Jan 30, 2009, 00:50 »
А някой да си е пускал интернета така: ifup ppp0 и модема почва да набира.

Иначе за xorg.conf  все още трябва редакция на ръка. Има твърде много неща и варянти вътре, която една gui програма не може да знае.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.