Автор Тема: Преместване на /home?  (Прочетена 1540 пъти)

micobg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
    • WWW
Преместване на /home?
« -: Oct 18, 2012, 23:21 »
Идеята ми е да изнеса документите си, т.е. цялата /home директория на друг диск. Как ще стане това? И възможно ли е този диск да е с друга файлова система, NTFS например, и тези документи да се виждат и от Windows? Т.е. искам и от Windows и от Ubuntu като си отворя „домашната папка“ всъщност да виждам това, което ми е на дяла с данни и каквото и да става на другите дялове, с операционните системи, информацията да си стои.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Преместване на /home?
« Отговор #1 -: Oct 19, 2012, 08:02 »
Разбира се, че е възможно. Просто трябва съответният дял да го сложиш в  /etc/fstab да се монтира като /home/micobg. Не знам обаче доколко това ще е полезно, защото в другата ОС ще виждаш стотици документи и каталози без имена, но пък невероятно дълги разширения. Оная глупава ОС за 30 години не успя да разбере, какво значи файлово име и как се употребява.

Съвсем отделно на това, не спазва стандарта на Юникс за скрити документи. Последното е очевидно, защото тя самата не е Юникс и има свой тертип за скриване. Доста перверзен бих добавил.

А да и да не забравя. Въпроса дето задаваш очевидно не е за напреднали. Файлови системи трябва да е най-късно вторият урок в „Основи на ОС за всички“.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

crystalwater

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 147
  • Distribution: Linux Mint Maya
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Преместване на /home?
« Отговор #2 -: Oct 19, 2012, 08:36 »
А да и да не забравя. Въпроса дето задаваш очевидно не е за напреднали. Файлови системи трябва да е най-късно вторият урок в „Основи на ОС за всички“.

Грешката е някъде там и е вярна. 2001 година в ТУ-София упорито се опитваха да ни учат що е то Windows 3.11 и как се работи на него. Нищо повече за ОС!
Аз специално не съм имал възможност да изучавам някъде по някакъв повод какво аджеба е ОС и какви файлови системи има. До скоро си бях прост юзър, запознат до толкова, че да си намери работа. Предполагам Линукс и Юникс са били мръсни думички по онова време.
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Преместване на /home?
« Отговор #3 -: Oct 19, 2012, 09:05 »
@go_fire Гоше не си прав! Не можеш да използваш NTFS дял за /home, по простата причина, че върху NTFS, нямаш възможност да задаваш owner-и на файловете и всичко се збозява.
Другото дето не разбрах е, защо Windows да не вижда файловете както трябва?

По темата, вариантите са 2 според мен.
1) Монтираш NTFS дяла в под-директория на /home/user/ntfsmntdir и тази директория ползваш като споделена м/у двете ОС, но основният ти HOME дял е някъде другаде.
2) Правиш си ext3 дял ( не знам в момента как стоят нещата с ext4 ) и теглиш драйверче за Windows - http://www.ext2fsd.com/ което ще ти позволи да си преглеждаш файловете  през него.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Преместване на /home?
« Отговор #4 -: Oct 19, 2012, 09:18 »
Хайде пак пета точка.

Аз също съм обикновен потребител и определено не знам толкова, че да си намеря работа. Това ще рече, че щом можеш да си намериш работа с твоите познания, то явно знаеш поне десет пъти повече от мен.

Когато почвах 1998-ма година нямаше никаква информация. Май имаше за философия, ама и това не съм сигурен. Достъпа до Интернет беше скъп, а моите познания по английски бяха на ниво, което след няколко месеца щеше да ми докара ликвидация, която след адски едногодишни усилия най-после да взема с минимална успеваемост, след още година.

Та в тоя момент единственото, което успях да изровя беше десетина странички (А5) от стар учебник, посветени на Юникс. В тях се разискваше именно какво е команден ред, изброени видове (от тях май съществува още само zch). Показани основни команди (cp, mv, rm, talc) с по някое примерче. Даден списък на файловите разширения със значенията им (най-култовия беше tar.Z, което очевидно е преди ерата gunzip, bunzip). И разбира се може би две странички отделени на файловите системи.

Но не само от това си правя извода. Как ще ползваш нещо, ако не знаеш, къде се намираш?

Но има и трето. Същата тая година всички изкарваха задължителен аакадемичен курс по Информатика. Курсът включваше — теория (един учебник), ДОС/w3,11 (един учебник), М$ Дума 5,0 (туко що заменила Корел в програмата, един учебник). М$ Таблици (туко що заменил Куатро Про, един учебник) и имаше още един учебник събирателен някакъв беше.

Та в тоя лекционен курс, няма да забравя никога първата лекция, която ни изнесе доцента. Влезе и написа на дъската с тебешир: C:\>_. Попита ни какво е това. Аз отдавна бях забелязал, че има разлика в курсора на Бъзик и Дос, но го приемах за нищо повече от символ, макар да знаех, че Ц всъщност е име на устройство.

Последното го знаех, защото боравихме основно с A: и B:, а тия дето имаха C: бяха големи късметлии. Помня няколко години преди това, с какви огромни перипетии, врътки, връзки, пари, ходене по мъките, обикаляне на София, се бях сдобил с мечтаното C:

И накрая дойде доцента, написа с тебешир C:\> и ни обясни на всички що значи. Та да в грешка съм, като казах втори урок. За мен това беше първия.

Днес не е необходимо да учиш висше образование та да вземеш уроци. Такива се организират къде ли не. Даже по-миналата година правиха безплатни такива от Бюрото по труда. Странното беше, че те бяха за работещи. Но познавам хора дето и като безработни са карали такива.



Боровак, ще нещо ще се счупи е сигурно, но би трябвало да е възможно, макар твоя вариант да звучи по-разумно.

Това с ext3 съм го правил, но тогава другата ОС го вижда като ext2. Лошо няма, ама другата ОС не може да го проверява и съответно се събират на опашка някакви грешки, които се чистят на всяко ползване на ГНУ/Линукс. Последното е леко неразположение само до колкото системата по-бавно започва работа. Но е напълно изпълнимо.

Тази година, в която големият ми син беше заточеник на тази „ОС“ (в кавички), защото злото беше победило временно, схемата беше именно такава.


Добавка


crystalwater ние очевидно сме били по-добре от Вас. Учехме 3,11, но работехме основно на 95, а през 1999 вече се учеше само 95 и 3,11 май беше разкаран от повечето зали. Предполагам, че за нас не стана, защото тъкмо го бяха сложили и още не бяха написали учербник, но на следващата се поправиха. Сега не знам, какво учат.
« Последна редакция: Oct 19, 2012, 10:07 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Re: Преместване на /home?
« Отговор #5 -: Oct 22, 2012, 13:36 »
За можене МОЖЕ!
Правил съм го с Mandriva 2010.2 работеше си почти перфектно, без никакво обозяване.

НО..... с убийствено бавнодействие и с неспирни идиотски идеи на всичкия бозаджийски сервизен софт да ми оправи повредените файлове и директории започващи с точка.

Активен

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Re: Преместване на /home?
« Отговор #6 -: Oct 22, 2012, 16:08 »
/off-topic
crystalwater, ти какво си учил в ТУ-София че са те заточили на 3.11?
Аз съм учил там по същото време и съм работил на DOS, Windows 3.1x, Windows 9x, OS/2 и Linux. Даже по едно време трябваше да програмираме на машинен език едно малко компютърче с 8 битово CPU без OS.
От всички OS с които трябваше да работим само за Linux ни обясниха горе-долу как се работи с него, като отделиха по-малко време на Linux-а отколкото на vi. Явно се приемаше че всичко по Windows и DOS си го знаем.
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Преместване на /home?
« Отговор #7 -: Oct 22, 2012, 18:38 »
Аз постъпвам по следният начин:
1. Така или иначе, /home ми е на отделен и огромен дял по принцип. Така колкото и операционни линукс системи да си инсталирам, данните ми не се пипат.
2. Уиндолските дялове си ги монтирам по обичайния начин чрез fstab , за да се монтират при зареждане на системата, обикновено точките на монтиране са в /mnt. Използвам драйвера ntfs-3g и опция umask= 0000.
3.За удобство, после във файловия браузър правя линкове на въпросните точки на монтиране в ляво в секция места. Така винаги са ми на един клик разстояние, мога да пиша и чета и от линукс и от уиндоус.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/