Автор Тема: Сървър за съхранение на информация  (Прочетена 17828 пъти)

djvisage

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Здравейте още съм нов и моля да ме извините за глупавите въпроси. Та наскоро открих фирма и искам да си направя сървър с два хард диска в RAID 1 и цялата фирмена информация да се съхранява там. Вие коя операционна система бихте ми препоръчали. За сега правя тука някакви опити с Ubuntu 9.04. Инсталирах си vsftpd,SAMBA,LAMP (не че ми е необходим) само RAID - а ме тормози за сега. Това добро решение ли е според вас и бихте ли ми препоръчали нещо друго?
Активен

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #1 -: Oct 25, 2012, 12:14 »
Ubuntu 9.04 е на 3 години и половина и мисля че вече не се поддържа. Последната актуална версия е 12.10, обаче след като ще ти бъде сървър (вероятно файлов) си сложи убунту сървър 12.04 има си 5г поддръжка. https://wiki.ubuntu.com/Releases

Както виждаш от връзката по-горе дори Убунту 12.10 има по-кратък живот от 10.04.

Във версиите на Убунту първата цифра означава годината на издаване а втората месеца.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #2 -: Oct 25, 2012, 12:16 »
Колега, ако ти се дава лев, има едни японски машинки QNAP. Иначе за без пара - някакъв Линукс.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #3 -: Oct 25, 2012, 12:18 »
Трудно може да се отговори на въпроса ти. Зависи, за какво ще се ползва машината. Ако ще се ползва само за споделяне на документи, работа си върши даже онази ОС дето не бива да се споменава, но във версиите си кръстени на години след н.е.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

djvisage

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #4 -: Oct 25, 2012, 12:19 »
Колега, ако ти се дава лев, има едни японски машинки QNAP. Иначе за без пара - някакъв Линукс.
Знам ги аз тези машини,но искам да си го направя аз.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #5 -: Oct 25, 2012, 12:26 »
QNAP-а е скъпо решение, ама прави всичко. HotPlug дискове, в движение си ги сменяш, слагаш по-голям - то си го оправя. Кеф ти RAID-ове, кеф ти сингъл диск. Прави си всичко, и страхотен уеб-интерфейс има.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #6 -: Oct 25, 2012, 12:32 »
Колега, ако ти се дава лев, има едни японски машинки QNAP. Иначе за без пара - някакъв Линукс.
Знам ги аз тези машини,но искам да си го направя аз.

Ако ще го ползваш освен за файлов сървър и за десктоп, инсталираш едно Убунту 10.04 или 12.04, но не това което е стандартната инсталация, а alternate, което е с дебиански инсталатор и при инсталирането си правиш райда, а ако ще е само за файлов сървър, пак него или сървърната версия която е без графична среда.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #7 -: Oct 25, 2012, 15:32 »
Здравейте още съм нов и моля да ме извините за глупавите въпроси. Та наскоро открих фирма и искам да си направя сървър с два хард диска в RAID 1 и цялата фирмена информация да се съхранява там. Вие коя операционна система бихте ми препоръчали. За сега правя тука някакви опити с Ubuntu 9.04. Инсталирах си vsftpd,SAMBA,LAMP (не че ми е необходим) само RAID - а ме тормози за сега. Това добро решение ли е според вас и бихте ли ми препоръчали нещо друго?

не ги слушай тези ламери с Ubuntu :)

ако не искаш да последваш съвета на Acho, който е добър, ориентирай се към Centos или Debian. За Centos знам, че имат 8 години жизнен цикъл, което означава поне толкова поддръжка. Debian пускат нова версия на 3 (или 5) години, което прави тяхната поддръжка съпоставима с тази на Centos & RedHat.

и още нещо -- имаш ли хардуерен контролер за RAID масива или ще разчиташ на операционната система за изграждане на софтуерен такъв?
Активен

the lamer's team honourable member

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #8 -: Oct 25, 2012, 15:37 »
Цитат
Debian пускат нова версия на 3 (или 5) години, което прави тяхната поддръжка съпоставима с тази на Centos & RedHat.

Пък на ЛТС версиите на Убунту колко е!? Да не говорим за това, че като за нов юзер в света на Ленукс ще му е по-лесно да се оправи.
Активен

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #9 -: Oct 25, 2012, 15:53 »
А какво точно искаш да прави сървъра?
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #10 -: Oct 25, 2012, 18:01 »
Цитат
Debian пускат нова версия на 3 (или 5) години, което прави тяхната поддръжка съпоставима с тази на Centos & RedHat.

Пък на ЛТС версиите на Убунту колко е!? Да не говорим за това, че като за нов юзер в света на Ленукс ще му е по-лесно да се оправи.

Ами ти кажи -- стига ли до 8 или 10 години?

И не, няма да му е по-лесно да се оправи с Ubuntu, отколкото с Centos или Debian щом говорим за сървърна конфигурация.
Активен

the lamer's team honourable member

Georgy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 208
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #11 -: Oct 25, 2012, 18:46 »
1. Ако ще използваш убунту, по-добре използвай последния LTS - 12.04

2. Убунту имат добро кумюнити. Тук има много добра статия как да си нарпавиш софтуерен Raid 1:

https://help.ubuntu.com/community/Installation/SoftwareRAID

3. Може да разгледаш и статиите в http://www.howtoforge.com/

За файлов сървър ти е достатъчно да имаш инсталирана Samba.
За другото - всичко според нуждите, като не слагай излишни неща...

За NAS аз препоръчвам Synology като марка, защото имам опит с нея (имам домашен NAS), web интерфейса е мнооого добър и има всичко което ти трябва, че и повече :) ...
Активен

Помагам с каквото мога :)
<^><^><^><^><^><^><^><^><^>
Моята занимавка е Gentoooo :)

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #12 -: Oct 25, 2012, 23:31 »
http://www.openmediavault.org/ инсталираш от ИСО-то и после го бъзикаш през браузера - базирано на Дебиан

Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #13 -: Oct 26, 2012, 09:41 »
Debian пускат нова версия на 3 (или 5) години, което прави тяхната поддръжка съпоставима с тази на Centos & RedHat.
Debian пускат нова версия средно на две години и полвина, като поддръжката спира точно една година след пускането на новата стабилна версия. Тоест поддръжката на RedHat е в пъти по-дълга.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #14 -: Oct 26, 2012, 12:26 »
Debian пускат нова версия на 3 (или 5) години, което прави тяхната поддръжка съпоставима с тази на Centos & RedHat.
Debian пускат нова версия средно на две години и полвина, като поддръжката спира точно една година след пускането на новата стабилна версия. Тоест поддръжката на RedHat е в пъти по-дълга.

Благодаря.

Значи еднозначно изборът остава за Red Hat, респективно Centos :D
Активен

the lamer's team honourable member