Автор Тема: Сървър за съхранение на информация  (Прочетена 17830 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #45 -: Nov 08, 2012, 12:01 »
Neo2SHYAlien в една тема Дангуин като виден редхатлия обясняваше защо нямат повдигане във версия на дистрибуцията. Просто не им е нужно. Поддръжката на една версия е десет години. За това време машината отдавна ще е морално амортизирана, а и с тези китайски сглобки и безоловни запойки, много преди това ще е заминала физически.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Neo2SHYAlien

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 93
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: Gnome3, E17
    • Профил
    • WWW
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #46 -: Nov 08, 2012, 13:03 »
Neo2SHYAlien в една тема Дангуин като виден редхатлия обясняваше защо нямат повдигане във версия на дистрибуцията. Просто не им е нужно. Поддръжката на една версия е десет години. За това време машината отдавна ще е морално амортизирана, а и с тези китайски сглобки и безоловни запойки, много преди това ще е заминала физически.
Да да типичното redhat обяснение. Знам че е супер имагинерно да вярва човек че след 10 години ще е здраво желязото но не е задължително да е физическа машина може да си е някаква виртуалка да речем. Каквото и да си говорим не се сещам за много други дистрибуции които не я предлагат тая "екстра" за надграждане на версията. Накрая все ще стигнем до старата максима - на вкус и цвят...
Активен

- Би ли ми казал кой път да хвана оттук? - попита Алиса.
- Зависи накъде отиваш - отвърна Котаракът.
- Все едно накъде...- каза малкото момиче.
- Тогава е все едно кой път ще вземеш - рече Котаракът.

Mitaka

  • Гост
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #47 -: Nov 08, 2012, 14:34 »

Да има кинти лесно се избира най-доброто! Нямаше и да има нужда да се консултира с нас :D . Хората в магазина знаят кое е добро :D

Хората в магазина ВИНАГИ гледат да ти продадат най-скъпото! Защо ли? Защото в 99.99% от случаите са на заплата + процент от продажбите.
Така, че ако не знаеш какво искаш и разчиташ на "момчето/момичето, дето ми го продава" - почти винаги ще ти набутат ако не най-скъпото, то поне по-скъпото решение.
При мен са се пробвали да ги въртят тези номера, ама в крайна сметка ми пратиха нещо, (в случай - 2 диска) 2 пъти по-големи от поръчаните, и то сървърни САС дискове. Просто платихме това, което бяхме поръчали - изобщо не ме интересува, че тези са по-скъпи! Изпратили са ми ги на своя глава... щото в бъдеще можело да ми потрябват... ами ОК, мерси, и заповядай пак следващия път :)

Относно компютъра за рутер: един читав рутер, например нещо от сравнително евтините cisco linksys върви около 200-300 лева. И не ти трябва никакъв компютър за рутер... не, че не може, просто не е нормално работна станция да е рутер - представи си, че се наложи да я рестартираш 10-тина пъти днес :)
Същото важи и за работна станция като файлов/database сървър - един рестарт, и целия офис увисва. А вероятността да бъгнеш/рестартираш работна станция, на която "ръчкаш" постоянно е доста голяма.
Докато един компютър, който е сложен специално за целта просто няма как да се омаже токова лесно колкото работния... ще има примерно някакъв SQL и една Samba и толкова.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #48 -: Nov 08, 2012, 15:11 »
Ами компютър за рутер само, не е оправдано за по-малко от 30 машини от зад, но ако му е файлов сървър и който трябва да си е постоянно включен, защо пък не!
Ето, ти сам го каза, че един хубав рутер ще му е към 200-300 лефа, а това което аз му предложих, за по-малко от 500 ще има доста по-добър рутер и файлов сървър 2х1ТБ в софтуерен райд1 и като се скапе хардуера, за 10 минути вади дисковете и ги слага в друг такъв и продължава! Двата диска се нареждат единия под захранването, а другия под СД-то, на мястото на флопито на копки, без болтове и има една свободна сата букса за него.

Пък вече и за десктоп, тука нещата са малко по-сложни! На работника работата му, за която е нает, не е да бъзика по компютъра, а да ползва 2-3 приложения само. Ако си има дисциплина вътре, няма да има проблем с рестартирането. Иначе си прав, че едно рестартиране и увисват нещата на другите в мрежата.
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #49 -: Nov 08, 2012, 15:42 »
Пък вече и за десктоп, тука нещата са малко по-сложни! На работника работата му, за която е нает, не е да бъзика по компютъра, а да ползва 2-3 приложения само. Ако си има дисциплина вътре, няма да има проблем с рестартирането. Иначе си прав, че едно рестартиране и увисват нещата на другите в мрежата.

Дисциплина много рядко има!
Всички си мислят, че са си вкъщи! И незнам защо при мен като им пуснах по 1 час на ден (в обедната) да имат фейсшит и ютуб, си измислиха понятието, цитирам "хепи ауър", и ако нещо не им тръгнат бозите - "защо го няма хепи ауъра?"... защото никой не е длъжен да го осигури... проблема е, че мрънкащите са много, и "от горе" ме задължиха да им пусна по 1 час на ден ФБ и т.н.
Само на едно място съм виждал желязна дисциплина в това отношение, и не смееха дори да питат защо нещо им е орязано - щом е орязано, значи трябва да е орязано! И официално само админа (аз), собственика и шефовете на отдели имахме пълен и неограничен достъп.
Дори забраните накрая бяха малко по-различни: никакви технически ограничения, т.е. всичко отворено, но! заповед: забранявам това, това и това. И никой не смееше да пипа, където е забранено.
Е, не винаги е така :) Особено, ако няма санкции за нарушаване на забраната.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #50 -: Nov 08, 2012, 18:24 »
Ами единствените законни санкции са забележка, мъмрене, предупреждение и уволнение. От заплатата му не можеш да режеш, което би го заболяло. А за някаква хартийка с подпис и печат, бол̀и го фара.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

to6eto

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #51 -: Nov 14, 2012, 11:16 »
като за начинаещ бих предложил, това http://www.zentyal.org/ мисля че ще му върши работа а и нали е работел само с убунту,  и в случая това е базирано на 12.04 а и можеш да си го инсталниш направо върху убунтото http://trac.zentyal.org/wiki/Documentation/Community/Installation/InstallationGuide
Активен