Автор Тема: Въпрос относно mail server  (Прочетена 5378 пъти)

djvisage

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Въпрос относно mail server
« -: Jan 09, 2013, 10:04 »
Здравейте имам машина с Ubuntu 11.10 и LAMP на която съм качил Joomla и phpBB3. От tasksel инсталирах и mail server,но нещо не работи добре не праща имеили към gmail към abv праща,но много бавно(това са имеили за потвърждаване на регистрация в joomla и phpBB3). Та въпроса ми е трябва ли да се правят някакви допълнителни настройки защото аз само го инсталирах и не съм правил нищо друго.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5279
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос относно mail server
« Отговор #1 -: Jan 09, 2013, 10:36 »
Ама нищо не си казал за домейни, DNS/RDNS записи и т.н. и т.н.

То не е само да инсталираш един мейлер. Има и сетинги после, докато всичко тръгне ПО МЕД И МАСЛО. Аз лично ползвам мейлера на Stalker. Успехи.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

djvisage

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Re: Въпрос относно mail server
« Отговор #2 -: Jan 09, 2013, 11:05 »
Какво друго да ти кажа аз на тази машина имам качено само LAMP Joomla phpBB3 samba и тва е. Някой може ли да помогне с настройването?
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5279
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос относно mail server
« Отговор #3 -: Jan 09, 2013, 11:19 »
Приятел, аз друго те попитах. Как са ти домейни, DNS записи, RDNS ? Оправено ли е всичко ? Ти наясно ли си изобщо за какво ти говоря и какво те питам ? Намирисва ми, че и хабер си нямаш от това, което те попитах.

Преди да бараш мейлера ти, трябва това да си е настроено и работещо. Иначе много мейлери няма да приемат писма от тебе като хората. Има да те бавят, да ти връщат писмата, или направо да ги реджектват. Темата е много обширна и не може да обясни с 2-3 изречения. Но пък е писано страшно много по нея. Потърси и попрочети малко за MAIL и DNS системите. Ще ти е от голяма полза. Успехи пожелавам.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Въпрос относно mail server
« Отговор #4 -: Jan 09, 2013, 11:38 »
Някои от тези неща, за които пише Acho, не се настройват при теб, а при твоя доставчик на Интернет (където е сървъра ти). Някои "доставчици" на Интернет въобще не могат да ти предложат подходящата услуга.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

djvisage

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Re: Въпрос относно mail server
« Отговор #5 -: Jan 09, 2013, 11:49 »
Приятел, аз друго те попитах. Как са ти домейни, DNS записи, RDNS ? Оправено ли е всичко ? Ти наясно ли си изобщо за какво ти говоря и какво те питам ? Намирисва ми, че и хабер си нямаш от това, което те попитах.

Преди да бараш мейлера ти, трябва това да си е настроено и работещо. Иначе много мейлери няма да приемат писма от тебе като хората. Има да те бавят, да ти връщат писмата, или направо да ги реджектват. Темата е много обширна и не може да обясни с 2-3 изречения. Но пък е писано страшно много по нея. Потърси и попрочети малко за MAIL и DNS системите. Ще ти е от голяма полза. Успехи пожелавам.
Да ти кажа честно не съм много наясно и затова питам. Извинявам се за глупавите въпроси,но сега се уча.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5279
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос относно mail server
« Отговор #6 -: Jan 09, 2013, 13:29 »
Разбрах аз, че не си пускал мейлер досега. Но просто няма как да стане с 2-3 отговора, и да си запуснеш всичко като хората и да бачка идеално.

И не са глупави въпросите ти, просто не си наясно, затова тия неща питаш. Напълно разбираемо е. Ама съвета ми е - помоли някой твой познат с повече опит да дойде и заедно да настроите всичко ОТ-ДО. А и ти ще научиш доста неща покрай този твой проект. Поздрави.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

djvisage

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Re: Въпрос относно mail server
« Отговор #7 -: Jan 14, 2013, 10:56 »
Жалко,че нямам такъв познат но нищо ще се чете и това е. Благодаря все пак на всички за отделеното време. :)
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Въпрос относно mail server
« Отговор #8 -: Jan 14, 2013, 22:05 »
Казано с 2 думи, има правила които е добре да спазени за да получават всички от товоя мейл сървър. Понеже ти искаш просто да изпращаш писма, не е нужно да задълбаваш, можеш да използваш гугъл пощата си като рилей за товя сървър. Просто е и всички които получават писма от гугъл акаунта ти ще получават и твоя сървър. Ето ти линк на английски http://blog.chriskankiewicz.com/post/253/postfix-using-gmail-as-a-relay-host/
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: Въпрос относно mail server
« Отговор #9 -: Jan 15, 2013, 10:50 »
По въпроса за Gmail - смятам, че имаш проблеми със Спам политиката им. Лично аз имам проблеми, че пощата която им пращам задължително я слагат в спама, независимо, че имам SPF и DOMAINKEY записи. Най-идиотското е, че имам Гугъл апс акаунт при тях и дори за него има проблеми. Просто не харесват някои домейни, нямам друго обяснение.
За абв. Забелязвам, че някои доставчици използват като антиспам мярка първоначално да отказват пощата. След известно време твоят мейл сървр пробва отново и тогава я приемат. Начин за вгорчаване на живота на спам ботовете, не знам колко е ефективен. Като пращаш към abv и mail.bg провели с mailq дали пощата ти не е върната с грешка. Това може да обяснява известното забавяне.
Какво може да направиш. Единственото нещо което е по силите ти е да си добавиш mx запис за домейна с публичния айпи адрес на машината, но това няма да има кой знае какъв ефект. Забелязвам, че SPF записите не ги оценяват достатъчно високо. Ако си с динамично айпи просто забрави.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос относно mail server
« Отговор #10 -: Jan 15, 2013, 11:25 »
Лично аз имам проблеми, че пощата която им пращам задължително я слагат в спама, независимо, че имам SPF и DOMAINKEY записи.
Google предпочитат DKIM. Пробвай да си подписваш писмата с него и току виж Gmail харесал и твоя домейн :) Естествено предполагаме, че IP-то ти (на пощенския сървър, ако ползваш уеб поща на него или директно пращаш от него, и на локалната ти машина, ако ползваш пощенски клиент, с който да се връзваш към сървъра) не е в някой от спам списъците при проверка тук и тук.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: Въпрос относно mail server
« Отговор #11 -: Jan 15, 2013, 11:44 »
Мерси за блеклист проверките (за щастие съм чист). Иначе точно DKIM имам активиран на гугъл апс акаунта и на него също ми мята първоначално писмата в спама. Иначе сега си погледнах за пощата която е при мен, не ползвам нито DKIM нито DOMAINKEY. ДНС записите са си при мен, а не при хостинг компания, може и дова да тежи.

Между другото, сега се сещам че преди време се опитах да пускам от моя сървър поща към godaddy и те въобще отказаха да я приемат. След като им писах от друга поща на съпорта, ми изръсиха, че не приемали от мен защото адресът ми бил маркиран като "динамичен". След време пробвах да пращам на един exchange и от там ме отрязаха с подобна причина. публичното ми айпи е по-голямо от 100 може би заради това. Чесно нямам идея.
« Последна редакция: Jan 15, 2013, 11:54 от growchie »
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос относно mail server
« Отговор #12 -: Jan 15, 2013, 13:24 »
След като им писах от друга поща на съпорта, ми изръсиха, че не приемали от мен защото адресът ми бил маркиран като "динамичен".
Ако IP-то ти е било статично, тук пък залагам на това, че не си въвел някакъв съответстващ PTR запис за IP-то на сървъра (прави се от собственика на мрежата, в която е IP-то, като обикновено това е Интернет доставчикът), а си останал с динамично генерирания му PTR запис :)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: Въпрос относно mail server
« Отговор #13 -: Jan 15, 2013, 13:52 »
След като им писах от друга поща на съпорта, ми изръсиха, че не приемали от мен защото адресът ми бил маркиран като "динамичен".
Ако IP-то ти е било статично, тук пък залагам на това, че не си въвел някакъв съответстващ PTR запис за IP-то на сървъра (прави се от собственика на мрежата, в която е IP-то, като обикновено това е Интернет доставчикът), а си останал с динамично генерирания му PTR запис :)

Имам PTR от 10 години за този адрес :) Знам какво имаш в предвид и аз отказвам директно пощенски сървъри които при HELO пишат глупости. Настроил съм си и myhostname в постфикса да съответства на обратният запис. Наистина ми е мистерия.

Може би трябва да направя това http://blog.tenak.net/2011/04/2011-04-dont-send-client-ip-postfix.html. Като се замисля е глупаво, че досега не съм го правил.
« Последна редакция: Jan 15, 2013, 14:06 от growchie »
Активен

Ali Nebi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 394
  • Distribution: Centos, Debian, Fedora, Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Въпрос относно mail server
« Отговор #14 -: Jan 15, 2013, 14:11 »
Не е много голяма мистерията. Има списъци с цели блокове от адреси, които по подразбиране са си ги маркирали като динамични. И ако даден сървър ползва тези списъци, за да филтрира спам, то тогава твоите писма автоматично се маркират като такива ако адреса ти е част от списъка. За да може даден адрес да се премахне от техните списъци като динамичен, то много често се изисква собственика на адресите (на мрежата) да се свърже с тях и да потвърди, че наистина този адрес е статичен.

Поне преди няколко години, когато администрирах пощенски сървъри бях попаднал на такива списъци.

Активен

Не се задоволявай да бъдеш дим, когато можеш да бъдеш огън!

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Mail Server
Настройка на програми
Toon 6 4414 Последна публикация Jul 07, 2004, 11:38
от majo
Mail server
Настройка на програми
EtoR 3 2965 Последна публикация Aug 11, 2004, 13:18
от vladou
Mail server, но не точно ....
Настройка на програми
sys7em 13 4622 Последна публикация Jan 17, 2005, 23:19
от sys7em
Mail server
Настройка на програми
JaG_ 7 3188 Последна публикация Feb 25, 2006, 19:16
от angie_bg
Fedora 10 Mail server (... is not an IMAP4 mail server)
Настройка на програми
insanedude 11 8987 Последна публикация Dec 11, 2009, 23:01
от laskov