Автор Тема: Линк за Linux Debian 6.0 (без графична среда)  (Прочетена 11132 пъти)

nikito_blend

  • Гост
Re: Линк за Linux Debian 6.0 (без графична среда)
« Отговор #15 -: Jun 12, 2013, 01:04 »
От доста време не влизам, защото направо изключих този форум. Значи, кажете ми с няколко думи, коя е най-леката графична среда за Debian? А ако пък инсталирам Webmin и премахна графичната среда?
Една от леките графични среди е LXDE, още по добре ще е с някой прозоръчен мениджър например openbox, все пак ако ще ползваш само браузър. Или опитай първо с текстовия браузър lynx как ще работи с Webmin.
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Линк за Linux Debian 6.0 (без графична среда)
« Отговор #16 -: Jun 12, 2013, 01:23 »
А ако пък инсталирам Webmin и премахна графичната среда?
Значи имаш около тебе лаптоп/таблет/смартфон , като резервен вариант за помощ .
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Линк за Linux Debian 6.0 (без графична среда)
« Отговор #17 -: Jun 12, 2013, 02:35 »
И все пак, аз залагам на тенденцията, че бъдещите администратори ще цъкат само, а старите ще се приспособят към цъкането или ще се пенсионират. Не ми се спори на тази тема, но това са бъдещите тенденции.
Понякога ти се чудя от къде ти идват тези мисли в главата. Но се сещам че ти отказваше да учиш командния ред. Е за разлика от теб хората които се занимават сериозно с администриране (аз не съм от тях но имам наблюдения от университета в който учих) нито млади нито стари използват графична среда за тази цел. Но в случая говорим за човек който идва от уиндолс така че съм склонен да се съглася с теб че му трябва възможно най-лесното решение за начало. Но по принцип нещата не стоят както ги мислиш. Поздрави  [_]3 [_]3 [_]3

Мдааа, не веднъж съм казвал, че идвам от Уиндоус и, че нямам намерение да си променям навиците, за да работя с Линукс и си постигам желанията. Все още нямам намерение да се връщам към Уиндоус-а, но го ползвам и него, но отдавна ми е само на виртуалки и на лаптопа който го ползвам само като съм в движение(няколко часа в седмицата).
Та, от къде си вадя тези изводи ли!? Ако си обърнал внимание, новостите в Линукс са предимно във виртуализациите и графичните среди и колкото повече се развиват графичните среди към шаренко, толкоз повече растат и потребителите. От друга страна, хората които го ползват за бизнес цели, графичната среда им предлага унифициран начин на работа и така, според мен, ще дойде момента в който тези които предпочитат терминала ще намалеят под критичния минимум, а и хардуера стана вече много по-евтин от поддръжката и обслужването му ;) .
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Линк за Linux Debian 6.0 (без графична среда)
« Отговор #18 -: Jun 12, 2013, 09:23 »
//offtopic
И все пак, аз залагам на тенденцията, че бъдещите администратори ще цъкат само, а старите ще се приспособят към цъкането или ще се пенсионират. Не ми се спори на тази тема, но това са бъдещите тенденции.
според мен, ще дойде момента в който тези които предпочитат терминала ще намалеят под критичния минимум, а и хардуера стана вече много по-евтин от поддръжката и обслужването му ;) .
Дай прогноза това до колко години го виждаш реализирано. Защото май сега няма много смисъл да си говорим и да се обясняваме. :)
Активен

nikito_blend

  • Гост
Re: Линк за Linux Debian 6.0 (без графична среда)
« Отговор #19 -: Jun 12, 2013, 11:47 »
//offtopic
Та, от къде си вадя тези изводи ли!? Ако си обърнал внимание, новостите в Линукс са предимно във виртуализациите и графичните среди и колкото повече се развиват графичните среди към шаренко, толкоз повече растат и потребителите. От друга страна, хората които го ползват за бизнес цели, графичната среда им предлага унифициран начин на работа и така, според мен, ще дойде момента в който тези които предпочитат терминала ще намалеят под критичния минимум, а и хардуера стана вече много по-евтин от поддръжката и обслужването му ;) .
Според мен смесваш (не правиш голяма разлика) между обикновения юзър, бизнес клиента, които си ползват графичната среда по предназначение и поддръжката (администратора) за Linux *BSD ОС-ми за който си е силно препоръчително а и по удобно да ползва конзолата.
« Последна редакция: Jun 12, 2013, 11:52 от nikito_blend »
Активен

NikolayDONG

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Re: Линк за Linux Debian 6.0 (без графична среда)
« Отговор #20 -: Jun 22, 2013, 13:34 »
На spam-а внимание няма да обръщам. Пиша тук, защото се нуждая от помощ, но пък вие вместо да спамите излишно, може да си драскате на ЛС. Значи, да, ще имам и резервен вариант, както втори компютър, така и смартфон, от които да уведомявам за странични проблеми или прочие. Пак ще спомена, машината няма да се ползва за сърфиране, музика etc. ами единствено за хостинг на гейм сървъри. Какво не разбрахте от това не знам. Сега и друго да попитам, каква е разликата между Wheezy и Squeeze? Откъде да намеря Debian 6.0 на BG, а дори и да не е на BG, откъде да я намеря, защото в официалния сайт са качили 7.0… а на този етап на мен не ми трябва. В края на този месец ще получа новата машина, ще я конфигурирам, след което ще инсталирам Debian и ще се понауча малко, как да работя с тази ОС.
Активен

lomion

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Re: Линк за Linux Debian 6.0 (без графична среда)
« Отговор #21 -: Jun 22, 2013, 14:15 »
Можеш, да си изтеглиш изображение за net install на Debiab 6 от http://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/archive/6.0.7/
Активен

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
Re: Линк за Linux Debian 6.0 (без графична среда)
« Отговор #22 -: Jun 23, 2013, 18:16 »
Разгледай и огледалата на Дебиан за по-стари версии. Вече са ти писали за ЛХДЕ за лека среда.

АЦ/ДЦ , навремето с появата на телевизията сигурно някой е предричал край на радиотопредаването и светло бъдеще за видеопредаването, но радиостанциите си ги има и днес. Предполагам, че критични ситуации се разчита най-вече на радио, а и морза не е отписан. Има си приложение за всичко. Като си у дома гледаш ТВ, като шофираш слушаш радио.
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Линк за Linux Debian 6.0 (без графична среда)
« Отговор #23 -: Jun 23, 2013, 18:20 »
Прав си. Дори са предвиждали смъртта  и на пресата, пък тя днес е по-жива от всякога. И хубавото   е наистина, че образно казано: за всеки влак си има пътници.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Dojnow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Re: Линк за Linux Debian 6.0 (без графична среда)
« Отговор #24 -: Jun 23, 2013, 19:45 »
По темата:
A Memory Comparison of Light Linux Desktops http://l3net.wordpress.com/2013/03/17/a-memory-comparison-of-light-linux-desktops/
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Линк за Linux Debian 6.0 (без графична среда)
« Отговор #25 -: Jun 23, 2013, 20:24 »
Данните на са актуални или не са верни. 32 битова  Debian 7 с LXDE консумира на празен ход около 70-80 МБ, с Xfce - около 100 MB. За 64 битовите системи резултатите са завишени най- малко с 50 %. 32 битова Fedora 18 с LXDE консумира около 200 МБ RАМ на празен ход. Защо толкова - не знам, но работи много бързо и предполагам, че кешира много данни.
« Последна редакция: Jun 23, 2013, 20:25 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
Re: Линк за Linux Debian 6.0 (без графична среда)
« Отговор #26 -: Jun 23, 2013, 20:46 »
Fedora 17 с LXDE ми се върти около 70-75МБ на празен ход.
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Линк за Linux Debian 6.0 (без графична среда)
« Отговор #27 -: Jun 23, 2013, 21:05 »
Сложи там една минимална графична среда. Споделям вече казаното, че без графична среда ще ти е в пъти по-трудно да навлезеш дори горе-долу в нещата. Ще похарчиш пари за книги, щото без сериозно четене няма да се оправиш, а пък текстов браузър едва ли си виждал преди това. Тургай едно Open Box и туй то. По времето на Уиндоус 95 за пръв път видях линукс и го "поръчках". Мъка ми беше.  ;D Нямаше графична среда и инсталацията заемаше към 50 мегабайта.
С графична среда ще можеш да ползваш нормален браузър, а в нета има безброй How To, уроци и каквото се сетиш. Зарибяващо е чак.  :)
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Линк за Linux Debian 6.0 (без графична среда)
« Отговор #28 -: Jun 23, 2013, 21:14 »
Fedora 17 с LXDE ми се върти около 70-75МБ на празен ход.

Би ли пуснал снимка на lxtask ?
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

remotex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
    • Профил
Re: Линк за Linux Debian 6.0 (без графична среда)
« Отговор #29 -: Jun 29, 2013, 05:16 »
На мен Федора 17 16 32 битова с lxde на празен ход ми яде 105-110 от 512 Мб ОП, но предполагам зависи колко ти е общата памет - ако е повечко тогава и си заделя/яде повече

това е на един древен лаптоп Делл не помня вече кой точно модел с пусната графична среда (LXDE)

Малка поправка - FC16 на Dell Latitude - той лаптопа е толкоз древен че как докрета до 16 не знам, мислех и 17 да му качвам ама ...така си и остана sweet 16 за вечни времена - особ. след простотиите на федора с местенето на системните директории като /sbin и др. щото така било по-удобна за ентърпрайз (голям праз), виртуализацията и вирусописачите понеже ще има пак само по едно копие за заразяване което според мен изцяло обезсмисля идеята на виртуализацията ..ама нейсе!
Лек ден, колеги.

А Федора 18 с КДЕ ми яде 340-350 Мб от 4Г на новото ми Lenovo G585
Трудно е да се каже че е точно Федора 18 то по-скоро е rolling release ама да кажем с последните обновявания от преди месец-два
« Последна редакция: Jun 29, 2013, 06:10 от remotex »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Why Linux? Why Debian?
Коментар
nix 6 4463 Последна публикация Mar 03, 2004, 14:21
от nix
Откъде да си взема linux Debian 3.1
Настройка на програми
Swetko 15 5227 Последна публикация Jun 20, 2005, 23:54
от Agent_SMITH
HELP:Debian/GNU Linux
Настройка на хардуер
MRAVKATA 11 4525 Последна публикация Sep 08, 2005, 20:40
от the_real_maniac
проблем с debian gnu/linux 4.0
Настройка на хардуер
hateati 3 2210 Последна публикация Apr 16, 2007, 22:22
от hateati
Колко голяма е инсталацията на linux(gb) - debian
Настройка на хардуер
thatsmeufo 8 5258 Последна публикация Jan 03, 2008, 10:38
от basa