Автор Тема: SAMBA и Ubuntu  (Прочетена 4324 пъти)

ivterbg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #15 -: May 21, 2013, 11:13 »
Изобщо не зарежда. След като инициализира диска от POST, не тръгва да зарежда ОС, а ми изхвърля:

error: ot of disk
grub rescue>


няма редове, няма нищо.
А за протокола: /boot си е на отделен дял който направих при инсталацията - заделих му 1000МБ (може да е много, ама реших да се застраховам). Конфигурирах го с ext4 файлова система.

P.S.
интересно... из нета (а и в този форум) има адски много обявени проблеми след токови смущения. Аз на всички компютри имам качествени захранвания (Епсилони и БлуСторм) и до сега не съм имал ядове с токови смущения - има такива, ресва се компютъра (а и често не го прави), Windows си прави чекдиск, не намира ядове и стартира коректно - това са десетки пъти. Интересно, защо обаче линукс прави този проблем ? Има нещо специфично или просто такава му е природата ?
« Последна редакция: May 21, 2013, 12:19 от ivterbg »
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #16 -: May 21, 2013, 13:28 »
Тук http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1331730 има доста писано, има и решение на втора страница. Токови удари при мен не важат щото не ми се дават пари за ремонти и всичката електроника в стаята ми е през UPS. Понякога съм рестартирал различни комп. с линукс от ресет бутона или чрез изключване от тока но никога не ми се е случвало да ми се прецака инсталация.
и още нещо http://www.dudek.org/blog/220
Обърни внимание на втория линк защото повечето съвети там се отнасят за стари компютри с големи хардове.

има и още много резултати ако потърсиш в гугле:    "error: ot of disk" grub
« Последна редакция: May 21, 2013, 13:46 от petar258 »
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #17 -: May 23, 2013, 10:24 »
Изобщо не зарежда. След като инициализира диска от POST, не тръгва да зарежда ОС, а ми изхвърля:

error: ot of disk
grub rescue>


няма редове, няма нищо.
А за протокола: /boot си е на отделен дял който направих при инсталацията - заделих му 1000МБ (може да е много, ама реших да се застраховам). Конфигурирах го с ext4 файлова система.

P.S.
интересно... из нета (а и в този форум) има адски много обявени проблеми след токови смущения. Аз на всички компютри имам качествени захранвания (Епсилони и БлуСторм) и до сега не съм имал ядове с токови смущения - има такива, ресва се компютъра (а и често не го прави), Windows си прави чекдиск, не намира ядове и стартира коректно - това са десетки пъти. Интересно, защо обаче линукс прави този проблем ? Има нещо специфично или просто такава му е природата ?
боот дяла го направи екст2 или 3, после не мога да разбера опит за заяждане ли е или просто питаш? Ако искаш потърси в нета "ntldr is missing" и ще разбереш какво се случва в Уиндоус при подобен проблем. Ако още търсиш начин да си оправиш проблема, пиши след чек на дисковете дали е стартирал и ако не е да помагаме.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

ivterbg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #18 -: Jun 28, 2013, 14:58 »
Малко да повдигна темата с един въпрос:

искам да споделя една папка която да е видима за всички БЕЗ да въвеждат пароли, а останалите папки като се кликне върху тях да искат юзер и парола.
Без проблеми направих едното и другото по-отделно но заедно не се получава - или ми иска парола още като напиша сървъра \\samba или изобщо не иска за нито една папка.
Насочете ме малко!
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #19 -: Jun 28, 2013, 15:01 »
и сигурно тази папка която искаш да е достъпна без юзер и парола e под папка на друга за която се иска юзер и парола :D
Активен

ivterbg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #20 -: Jun 28, 2013, 15:15 »
и сигурно тази папка която искаш да е достъпна без юзер и парола e под папка на друга за която се иска юзер и парола :D

Ами да. То това ред по ред чете и изпълнява ли ? Мислех, че взима целия конфиг и накрая прилага всичко.
Сега ще пробвам както казваш !
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #21 -: Jun 28, 2013, 16:14 »
Логично помислено, ако папка фолдер2 не е защитена, но е под папка на защитена фолдер1, как ще стигнеш до фолдер2 без да влезеш във фолдер1!?
Активен

ivterbg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #22 -: Jun 28, 2013, 16:45 »
Логично помислено, ако папка фолдер2 не е защитена, но е под папка на защитена фолдер1, как ще стигнеш до фолдер2 без да влезеш във фолдер1!?

Да ама пак не стават нещата. Да, вече виждам листинга на папките ама не мога да използвам акаунт за логин в дадената папка.
Ето конфиг файла на самбата:

[global]
#guest account = nobody
log file = /var/log/samba-log.%m
lock directory = /var/lock/samba
share modes = yes
security = share

[public]
writable = yes
path = /home/files
public = yes
guest ok = yes
guest only = yes
guest account = nobody
browsable = yes

[private_files]
path = /home/private_files
writable = yes
valid users = admin
user = admin


Направих потребител admin, добавих го към самбата с smbpasswd -a admin. Тъй като го ползвам на друга папка която не е негова, я направих папката със 777 права и я направих собственост на admin (и група root).

Резултата е: листва папките, но като кликна на папката за искане на парола - да иска я, но не става с този акаунт (admin) и паролата която му зададох !

Къде бъркам ?
Активен

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #23 -: Jun 28, 2013, 16:53 »
А ако пробваш с http://www.freenas.org/ какво ще стане? Доста гъвкаво е.
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #24 -: Jun 28, 2013, 16:54 »
Потребител admin е резервиран за системата и не знам как си го направил, но може и да дава конфликт.
Активен

ivterbg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #25 -: Jun 28, 2013, 17:05 »
Потребител admin е резервиран за системата и не знам как си го направил, но може и да дава конфликт.

Ами не е. Първо проверих в /etc/passwd - нямаше такъв потребител с useradd си го направих.
Проблема е, че и друг потребител да направя, пак е същото.

@nyakoy - съгласен съм, ама реших да се мъча - на този линукс добавих 6 диска по 2ТБ, конфигурирах си ги в софтуерен раид под Убунту 12.04 сървър. Пуснах си нужните ми услуги, само тая самба ме мъчи (и то с протектираните папки, с такива за свободен достъп нямам проблеми).
Активен

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #26 -: Jun 28, 2013, 17:08 »
Сега една идея за гъвкавост каквато Уиндоус не ти дава:
 "Живо" ЦД с настройките, които искаш да имаш. Качваш си образа на ЮСБ, а хардиска изцяло посвещаваш на съхранението на данни. Така при рестарт няма да ти се скапе буут сектора, а ако се случи нещо с флашката винаги може за нула време да си направиш нова, че даже може да имаш и налична резервна. Отделно става и машшино независимо цялото чудо , стига да се спазва  означението на диска.
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #27 -: Jun 28, 2013, 17:12 »
Не съм ровил, но когато съм инсталирал Убунту Десктоп съм пробвал да създам първи юзер admin и не ми е позволявал, щото това име било резервирано за системата.

Ама май ти бях казал да си сложиш Webmin и да си улесниш живота в последствие, но не чуваш! На мен тези конфиг файлове почти нищо не ми говорят щото ползвам само графични инструменти.
Активен

ivterbg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #28 -: Jun 28, 2013, 17:36 »
Започнаха да ми се изясняват нещата - то достъпа бил не по юзер и парола, а само по парола - тоест пиша си някакъв юзер (например гледай_си_работата13) и правилната парола и достъпвам ресурса. Просто важно е паролата да е правилна.
Това явно е до настройка да иска правилен потребител и име, но на мен и само изискване за парола ми стига.

EDIT:
и през webmin-a не се получават нещата - къде там да задам кой потребител да достъпва дадена папка ?
« Последна редакция: Jun 28, 2013, 17:47 от ivterbg »
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: SAMBA и Ubuntu
« Отговор #29 -: Jun 28, 2013, 18:42 »
Цитат
[private_files]
path = /home/private_files
read only = no
browseable = yes
guest ok = no
create mask = 0777
directory mask = 0777

Пробвай по този начин и внимавай как пишеш опциите. Имаш елементарни грешки като browsable вместо browseable или writeable вместо writable. Гледай внимателно.

С последните две опции може да задаваш какви да са правата на новосъздадените файлове и папки в тази папка. :)
« Последна редакция: Jun 28, 2013, 18:46 от !ntel »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
samba
Настройка на програми
mozly 1 2668 Последна публикация Nov 25, 2002, 23:22
от n_antonov
samba
Настройка на програми
mozly 3 3217 Последна публикация Dec 23, 2002, 02:20
от
samba
Настройка на програми
PeterPan 4 4337 Последна публикация Jan 07, 2003, 08:37
от mrvoland
SAMBA
Настройка на програми
valyo_bg 7 3897 Последна публикация Mar 05, 2003, 09:19
от mrvoland
Проблем с инсталацията на SAMBA под UBUNTU 8.10
Настройка на програми
Ogg1 1 999 Последна публикация Apr 07, 2009, 07:48
от koko92_national