Автор Тема: Алтернативно електрическо захранване в нашия дом/офис/вила  (Прочетена 74834 пъти)

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Идеята накратко:
Акумулатори на 12 или 24 волта, инвертор към 220V, различни източници за зареждане на акумулатора, (като за начало) осигуряване захранване за осветлението.

1. Акумулатори
2.1. Контролер на зареждането на акумулатора, позволяващ ползването на различни източници - слънце, вятър...
2.2. превключва захранването от инвертор на мрежа при спад на заряда.
3.1. Инвертор. Включва се в момента, в който се включи консуматор. За целта се следи съпротивлението на веригата и при спадането му се включва инвертора. След това се следи консумацията и при липса на такава, инверторът се изключва.
3.2 Добре е инверторът да е синхронизиран фазово със захранването от публичната мрежа. Това ще позволи, при спадане заряда на акумулаторите, захранването мигновено да се превключи от инвертор към мрежа.
4. Вятърен генератор. Следят се оборотите и при повишаването им се включват допълнителни намотки...
5. Контролер, следящ товара - включва/изключва инвертора или превключва към мрежа при непосилен товар.

100. Доста от нещата може да бъдат контролирани с Arduino.
101. Приемам предложения за по-подходящо заглавие.
102. Идеята ме боде от известно време. Живея в апартамент на 3-ти етаж. Забелязвам, че даже при тихо време, и на двете фасади има вертикални течения, които мисля ще могат да въртят нещо с малък генератор.
« Последна редакция: Jun 14, 2013, 22:25 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Хихихихи! Значи сме поне двама дето сериозно мислим по въпроса с пълната независимост от енергото.
Та значи, първото нещо което ти требе е инвертор. Те са с различни мощности и работата им е да работят като упс, но с много и различни акумулатори и да осигуряват за дълго време автономност. Требе ти 15КВт инвертор в който да включиш директно кабела след електромера, щото и толкоз е главния бушон.
На мен примерно, и 5КВт ще ми стигне щото трите ми климатика на пълна мощност не консумират повече от 2,5КВт, но те никога не са работили на повече от 50% натоварване. Бойлера ми 2 и печката 4, но като не се включва всичко заедно, няма да има проблем.
Проблем е, че ще ми трябват около 20-30 по 200Ач акумулатори, а те са си бая цифра. Цената им е около 2,5 лефа та Ач, а живота им е определен брой цикли на зареждане и разреждане.
При нас си нямаме вЕтер и варианта ми е дизелов генератор. 30-40 КВт-товите са доста модерни и ефективни и произвеждания от тях ток излиза по-евтино от колкото от енергото, тихи са и тъй като е мощен, ще се включва само за малко и автоматично като падне разряда на акумулаторите.
Та, в крайна сметка, големия проблем е акумулирането енергията. Там са многото кинти. Какъвто и да е източника на енергия ти требе акумулатори много на брой и инвертеор и никакви компютри за контролирането на цялата система. Инверторите автоматично си превключват като падне акомулаторите, а генератора автоматично се включва. Ако ще ползваш някакви вентилатори дето да ти произвеждат ток, че там по Варна имате вЕтер, те ще си пълнят акумулатора, а от енергото ще допълваш това които си изразходил повече. Предимството ще ти е, че и тока ще ти е стабилен.


Моя апартамент е на 3-ти етаж в стар тухлен блок, но първия е магазини с високи тавани, а и апартаментите ни са високи и съм на нивото на 5-я етаж на панелката от среща. Мазето ми е зад ел. таблото, но изцяло под земята и зимата е доста по-топло от колкото на вън, което ще е добре за акумулаторите, че от студа много им пада капацитета, а лятото е доста по-хладно от колкото на вън, но се чудя, колко ли ток ще се губи по трасето от мазето до в къщи!
« Последна редакция: Jun 14, 2013, 23:22 от backinblack »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
По-големият  Ви проблем е, че повечето  произведена енергия ще иде „на вятъра“, защото зареждането на батериите е бавен процес и съответно загубите ще са огромни.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
То целта на батериите е да акумулират енергия която бавно се зарежда, а бързо се изразходва!
Примерно бойлера ти който е 2-3 киловата за 1-1,5 часа стопля водата и издърпва 3 киловата за 1 час, но после не се ползва цял ден, а може и повече, а тези 3 киловата да се събират от малък източник 2 дни.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Ето едно четиво на един звездоброец, как си е решил ел. нуждите на къра.
http://www.mdpub.com/Wind_Turbine/
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Интересно четиво, но   този  определено не  е звездоброец.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Има доста решения и ако живееш в къща с по-голям двор(1-2декара), добива няма да е проблем, но акумулирането излиза скъпо и все още тока от енергото изва по-евтин!
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Интересна тема сте захванали. В България обаче нещата излизат доста скъпо. Например един панел 200Вт максимална мощност излиза около 400лв готов, а ако сам си го сглобиш, не помня точно но мисля че към 100лв излизаше с материалите които ти предоставят. Даже в ибей продаваха такива комплекти. И като си сглобиш 5-6 такива панели спокойно ще имаш поне 10кв/ч на ден, разбира се ще трябват и поне толкова акумулатори, които не от обикновенните, а тягови. Тяговите акумулатори
могат единствено да издържат на голямо натоварване по ток, без да се скапят,т за 1-2 години. Не знам как е с перките, но едва ли и там ще е по-евтино от 10хил.лева като за начало.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
между тягови и автомобилни акумулатори има доста разлика, но цената и на двата вида е около 2,50 лефа за амперчас. За едно 4 членно семейство 30-40 киловатчаса ток за денонощие е повече достатъчно заедно с отоплението и ако има източник който може да отдава средно по 2 киловата на час ел енергия за денонощие и акумулатори които да я акумулират и отдават според потреблението може да бъде независим, но точно акумулирането е най-скъпото според мен.
Скептичен съм, че комплект акумулатори при такава експлоатация ще изкарат повече от година и половина и цената им като се калкулира в себестойността на произведената енергия и става доста. Разните слънчеви панели и вентилатори имат доста по-ниска цена и по-дълъг експлоатационен срок, но пък за апартамент не стават.

Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Другият вариант е със супер кондензатори. Те все още имат по-малка плътност на енергията за единица обем от акумулаторите... приближават се до акумулаторите..  Ама... гледам излезли са някакви още по-съвременни.
https://www.google.bg/search?safe=off&client=firefox-a&hl=bg&rls=org.mozilla:en-US:official&q=supercapacitor+battery+pack&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.47883778,d.Yms&biw=1435&bih=731&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=iMO-Ub_lJo_Esgax5YAQ#um=1&safe=off&client=firefox-a&hl=bg&rls=org.mozilla:en-US%3Aofficial&tbm=isch&sa=1&q=supercapacitor+pack&oq=supercapacitor+pack&gs_l=img.3...10702.11854.3.12249.8.6.0.0.0.1.84.438.6.6.0...0.0...1c.1.17.img.RE3NFvZElmY&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.47883778,d.Yms&fp=46f91615cbe86300&biw=1435&bih=731
Трябва да сметна колко енергия може да се натрупа например в масив с  размери 1 m3 изграден само от супер кондензатори   ??? ??? ???
« Последна редакция: Jun 17, 2013, 11:08 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
А не е ли по-ефективно да си Фърлиш трансформаторите и токоизправителите, и да си захранваш електронните устройства + осветлението директно от акумулатора с прав ток?
За БГВ няма да коментирам, само ще кажа, че е малоумие да си грееш водата с ток при положение, че има вакумни тръби и пр.

П.П. Егати простотията, току-що пуснах БГВ (защото подозирам, че има хора, които не знаят абревиатурата, въпреки че е достатъчно широко разпространена и означава „битова гореща вода“) в Гугъл и не ще да търси какво значи, излиза само БТВ. Какво са направили тия мизерници от бтв-то?
« Последна редакция: Jun 17, 2013, 11:39 от Златко »
Активен

Без правила няма игра

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил

За БГВ няма да коментирам, само ще кажа, че е малоумие да си грееш водата с ток при положение, че има вакумни тръби и пр.

Един от най-полезните коментари в темата.
Ще добавя, че използването на дизелов генератор има смисъл само ако ти доставят крадена нафта.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Мизерниците са КИХНАЛИ.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Момент какви са тия вакуумни тръби и защо е идиотия да имаш    бойлер? Тия 80% дето не живеем в София, Русе и Варна, имаме бойлери!
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Слънчеви панели за затопляне на вода. Точно тези, които не живеят в голям град могат лесно да приложат такова решение. Мой познат е щастлив от това, че има такова. И през октомври даже не включва бойлер.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3