Автор Тема: Алтернативно електрическо захранване в нашия дом/офис/вила  (Прочетена 75146 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Абе нака, той човека може и да не се къпе (или поне от Ноември до Март), че тя и водата скъпа. Тези тръби са много хубави, ама да сме в Гърция.

Ами, че то от ноември до март е студено и като не се пОти, ще мине и с парфюм само :D
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Абе нака, той човека може и да не се къпе (или поне от Ноември до Март)
Теоретично е възможно ........ ако не се срещаш с други хора.

Ама като гледам каква мода си пробива път.
http://www.dnes.bg/mish-mash/2013/06/05/kralska-moda-v-angliia-dush-edin-pyt-sedmichno.189959
http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2335634/Take-shower-just-ONCE-week-want-better-hair-skin-say-dermatologists.html
Че даже и термин са му измислили: cleansing reduction
Дето една седмица там няколко месеца. Щом и кралете така мислят. Приц Хари не си бил мил косата цели две години :o :o :o


« Последна редакция: Jun 22, 2013, 21:24 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Ами след минималистичния дизайн който стана толкоз модерен, още доста такива моди могат да се нароят :D .
Иначе, и свръх хигиената е вредна за организма и трябва майсторски да се лавира между двете!
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Тези тръби са много хубави, ама да сме в Гърция.

Тези тръби могат да се ползват почти целогодишно в България. За останалото време има ток от НЕК. Ако искаш пълна независимост, правиш си парно на твърдо гориво и топла вода ще има много. То като се замисля, така или иначе ще ти трябва през зимата, освен ако не смяташ да въртиш климатика с ток от фотоволтаичните панели.
Активен

Без правила няма игра

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Е  ако ще ставаш растафарианец неизбежно изискване е да спреш да си миеш косата.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Здравей laskov,

По принцип Златко е прав, че кпд.- то на фотоволтаиците е ниско, въпроса е по скоро с колко слънце разполагаш. Ако е къща / вила, там нещата са други, покрив, двор, колкото искаш място и светлина. Но на третия етаж в апартамент светлината ми се струва крайно малко. Панели и аз мислех да си правя, но вече готовите поевтиняха под
2 лв на ват, така че няма смисъл. Те са към 30 волта изход, 6-8 ампера, так че ще ти е удобно 2 акумулатора последователно на 24 волта. Или оше по добре 48 волта, при 2 панела. Идеалния случай е 11 панела с 300-330 волта изход и директно инвертор с пълна синусоида, или пък да подаваш направо постоянно напрежение  ефективна стойност на нагреватели и други, но за това трябва да се гледат устройствата много внимателно- дали са с грец изправител на входа и колко волта е там.
Друг вариант е, по добър, но по сложен е постояннотоков инвертор DC-DC  12/24/30/60.....  на 320 волто постоянно. Имат кпд повече от 95% обаче имай в предвид че 12 волта вход е ниско, загубите в  ключовите транзистори са сбор от една константа на тока и и др, така че големия ток е и големи  загуби, голямото напрежение е по икономично.
За бойлера, ами  в режим когато се заредят акумулаторите да не отива на халост енергията да грее водата, ми се струва разумен режим.
Нещата биха изглеждали друго яче, ако имаше поне 10- души мераклии де, мога да помогна за контролерите, но си е време и пари, та повече народ ще направи икономически осъществимо нещата. Да се прави платка и купуват части в единични бройки е скъпо.
Икономически изгодно би било и ако има възможност за поставяне на хелиостати, огледала, които да се насочват в да кажем един обикновен ламаринен радиатор, покрит със стъкло, за намаляване загубите през зимата. Дори може да ползва стърлинг мотор, за ток, ама хайде, че вече много високо стигнахме...
От перките , привърженик съм на вертикалната ос турбина, и заради шума, и простотата 
Ето наример едно връзване към бойлера, без да ти трябва специален котрол
« Последна редакция: Jul 06, 2013, 12:08 от ivo1204 »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Аз разни такива слънчеви панели съм виждал по тераси и е много грозно! Не бих си загрозил чак толкоз жилището, нищо, че е от вън!
Дори бих бил още по-краен, че трябва да забранят поставянето им по тераси и прозорци! То и за климатиците до някъде е същото, но са крайно необходими вече. Дали защото свикнахме да ги гледаме на всякъде, но чак толкоз много не ми грознеят!
Аз моите съм ги монтирал с вишка преди 5 години, външното тяло да е точно зад вътрешното за да не ми грознее като се гледа от вън, а като второстепенно и по-високото КПД щото имам 50-80см тръбен път.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Здравей Иво, очаквах да се включиш в темата. Тази схема нещо ме ... Защо средния извод на трансформатора в ляво е свързан на това място? Не се ли получава късо през диодите?
ПС: А, ти си я променил! :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Просто като идея я драснах схемата, после видях, че има грешки. Но, има евтини грецове наскоро гледах, 35 ампера и повече, с клеми
http://store.comet.bg/Catalogue/Product/16551/
http://store.comet.bg/Catalogue/Product/9460/
Още по просто е да не използваш галвнична развръзка, 2 греца, към панела и към мрежата, и принципа е кое напрежение е по-голямо. Фактически ще работят и двете, и при входно 60 волта, да кажем бойлера е 20 ома, 3 ампера х 60  е 180 вата ще отиват в бойлера.
« Последна редакция: Jul 06, 2013, 16:13 от ivo1204 »
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Има едни диоди от тролей мисля че са чешко производство - доста са мощни и ще свършат работа. По напрежение мисля че са на 1000 волта а ток максимално 300А. Ползвах такива за направа на електрожен с прав ток, макар че нямаше особена разлика.
Активен

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Значи повечето съвременни монитори, телевизори, компютри, имат импулсни захранвания. На практика, те биха могли да бъдат захранвани и с DC 325V. ефетивната стойност на 230 волта. Пример.
http://www.eejournal.org/wp-content/uploads/2010/10/PC-SMPS-494-LM339-schematic1.gif

Второто нещо, за което ако някой знае със сигурност да каже, как стоят нещата с новите електромери. Старите, механичните, въртяха и напред и назад, т.е. като произведеш повече ток, фактически го продаваш, ама до колкото знам, новите, електронните, отчитат и в двата случая. Така че, вместо да получиш приход, ти си плащаш това което си произвел.

Да получиш това 325 волта дс,  ти трябва конвертор. Както и при схемата на бойлера преди, трябва да се вземат мерки за обратни токове съм панела, пропуснал съм факта, че дори и греца има обратен топлинен ток в микроампери, /от малко кондензаторче и резистор /ценер паралелно на панела няма да боли глава /
С ардуино, както ти искаш да използваш, най- леснd е схемата на boost converter.

От линка със схемата личи, че има доста неща, които може да ползваш от изгоряло рс захранване. Като най - интересен е феритния траф, радиатори, кутия, кондензатори....
http://www.daycounter.com/LabBook/BoostConverter/Boost-Converter-Equations.phtml
това, което ти върши работа е променлив PWM от ардуйното, като ползваш нисковолтната силова намотка за първична, и другата за вторична.
Транзистора воже да е примерно такъв
http://store.comet.bg/Catalogue/Product/9418/
обаче, такива транзистори в даташита им пише 4 нанофарада входен капацитет, пърния вероятно е над 10, иска яко ключово PWM, 12-15 волта, с много стръмни фронтове, и  под 10 ома импеданс на драйвера , така че и нулата и единицата да са мощно захранени.
Вторичното, ще трябва да го предпазиш от пренапрежение
http://store.comet.bg/Catalogue/Product/8695/
и да има обратна връзка, ардуйното да спре или намали PWM-a при повишаване напрежението над 330 волта, и обратно,...
http://store.comet.bg/Catalogue/Product/4113/
http://store.comet.bg/Catalogue/Product/20152/
http://store.comet.bg/Catalogue/Product/9502/
както може да ползваш кондензаторите / те са 2х200 волта, има съпротивления към тях за изравняване  R4 R5  от линка, задържителни, както и задължителни филтрови кондензатори/ диодите за изправяне - вързи високоволтови
 http://store.comet.bg/Catalogue/Product/16839/
ПП.
Просто давам тоя магазин, шото ми са удобни линковете, да не каже някой , че правя реклама...
« Последна редакция: Jul 07, 2013, 22:30 от ivo1204 »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Второто нещо, за което ако някой знае със сигурност да каже, как стоят нещата с новите електромери. Старите, механичните, въртяха и напред и назад, т.е. като произведеш повече ток, фактически го продаваш, ама до колкото знам, новите, електронните, отчитат и в двата случая. Така че, вместо да получиш приход, ти си плащаш това което си произвел.

Мда, има такъв вариант с новите електромери, но тази схема вече се компрометира.
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Вместо да ползвате ардуино може да сложите една аналогова схема за ШИМ сигнала примерно тл494 или 555, може пък и един пик контролер да се сложи.
Активен

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Вместо да ползвате ардуино може да сложите една аналогова схема за ШИМ сигнала примерно тл494 или 555, може пък и един пик контролер да се сложи.
Ардуиното действително не е най-доброто, но и с него стават нещата.
Проблема е, че трябват настройки. Дюти цикъла, пък и честотата на PWM-a зависят от трафа. Като индуктивност, независима каква, тока в момента на включване е 0. Започва нарастване, през което в дросела/ трансформатора се акумулира енергия във вид на магнитно поле. В бост конвертора, ток към консуматора нямаме тогава, затова ако е траф, това е първото сфазиране, диода към товара да е запушен. Ако е дросел, както в линка, там си е сложен правилно. Нарастването на тока продължава, стига насищане на магнитопровода, след което следва резко нарастване на тока и примерно думкане на транзистора.
Друг интересен момен е, колко ще скочи напрежението на дрейна на транзистора в момента на запушването му. Ако то превиши пробивното на транзистора, отново ще имаме дум...
Затова е хубаво товар . на схемата с дросела на изхода, отначало. Трябва осцилограф, мултицет. И бавно дигане напреженията и токовете.
Затова при настройката ще се сложи последователно ограничение на тока, програмка къде въртиш 2 потенциалометъра, те сменят честотата на PWM-a, и дюти цикъла. След като се види къде е насищането и оставяме 50% запас. Има 2 режима на работа този конвертор – непрекъснат и прекъснат. При непрекъснатия импулсите си застъпват преди да е стигнал тока 0.
Настройки ще трябват и на драйвера, да се получат хубави правоъгълни импулси със стръмни фронтове, на гейта. Възможно е и да се ползва феритен траф за драйвер, там още по трудно се целят стойностите, но пък е евтино и сигурно после.
Получаваме и галванична развръзка.
Фактически ардуйното ще ползва няколко сигнала и няма да е натоварено, така че ще му остане много време за други неща. Например управление на насочването на панелите, така нареченият сан-тракер.
« Последна редакция: Jul 07, 2013, 22:40 от ivo1204 »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Абе, вие тези сложни схеми за кво ги мислите!? За директно захранване от източника на консуматора ли!?
Без акумулиране на енергия която да се изразходва когато има нужда, всичко това ми се струва абсолютно безсмислено.
Просто тези източници трябва да захранват акумулатори и от тях да отива през инвертор на контакта.
Активен