Автор Тема: Филми, които ни вдъхновяват ♥  (Прочетена 51665 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Филми, които ни вдъхновяват ♥
« Отговор #30 -: Aug 04, 2021, 21:02 »
Като ученик гледах на лятно кино "Сюркуф, тигърът на седемте морета".

https://www.youtube.com/watch?v=8fIcInDejf0


Благодаря :) Сещам се и за друг филм от същото време, "Седморката на Блейк"- даваха го по Втора програма, доколкото си спомням. Беше някаква радост да се насадя пред телевизора и да прещракам копчетата на черно-белия "Юность" през ваканцията лятото :)
« Последна редакция: Aug 04, 2021, 21:06 от Nik123 »
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Филми, които ни вдъхновяват ♥
« Отговор #31 -: Aug 04, 2021, 22:42 »
По принцип съм уцелвал случайно съветски филми, които после съм искал да ги видя пак . Единия е "Асса", бях се върнал от дискотека, сам, недостатъчно упит и пуснах ТВ-то, и го даваха него. Невероятна музика, особено края с "Кино" (беше втората част, после го изгледах целия, когато го повтаряха, наскоро пак го преговорих).

Другия, за който се сещам е "Ролербол". Бях завел тайфата на филмотечно кино. Беше черно-бял и един чичка превеждаше. Преди време се опитах да го гледам на ТВ и цветен - нищо общо с голям екран. Което е правено за кино, така и трябва да се гледа. Особено по-старите филми.

Сега май се канят (от доста време го правят) да направят филм по "Пикник край пътя"..., но както по Тери Пратчет - много трудно би се получило. Ако не си чел Англичанина - може и да ти харесат филмите, ще ги гледаш непредубеден. За съжаление аз не съм от тях. А филма на Тарковски е прекалено съветски, не е лош, даже е добър, но е доста встрани от книгата.
« Последна редакция: Aug 04, 2021, 22:54 от malin1 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Филми, които ни вдъхновяват ♥
« Отговор #32 -: Aug 04, 2021, 23:03 »
Последният път, когато гледах съветски филм беше в нощта на местните избори преди две години. По все още националната тогава телевизия On air след политическото студио дадоха съветски филм. Това беше изненадващо, защото тази телевизия е на Тим, а тази мутренска групировка е поредната креация на Демократическата партия у нас. За Килъри Клинтън може да се каже всичко, но не и… че е почитателка на източната мечка.

Филма беше: Город зеро. На последните петнадесет минути заспах, не защото не беше интересен. Просто бях преуморен.

На следващия ден го потърсих да си го догледам. Оказа се, че Мосфилм са го качили безплатно в тубата. Но проблема е, че понеже в точно пет секунди дават гола мужичка, филма е забранен за под 18. Не знам дали Yt1s не позволяваше да се свалят такива, но по принцип никоя услуга не поддържа сваляне включително savefromnet. Затова, ако нямате регистрация (като мен) в Гългъл, ще трябва да си го вземете от тракерите, щото не вярвам, че го има в Netflix. Ама, ако го има, го гледайте.

Две думи за самия филм. Не искам и няма да издавам сюжета. През първия половин час е направо досаден, тъп, мно'о зле. Младите наричат т'ва със странната дума — cringe, която според Bing значи лазене. Обаче после се динамизира и по някое време почти не искаш да свършва. Може би трябваше да почна с жанра. Той е класическа за съветското кино — комедия на абсурдите. Ако обичате преливащ идиотизъм, това е вашия филм. Приятно гледане!

п.п. Малине, не помниш добре. Седморката е западен филм и не отдавна Ремо се сещаше за него. Оригинално се казва нещо от сорта на Blake's seven.
« Последна редакция: Aug 04, 2021, 23:05 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Филми, които ни вдъхновяват ♥
« Отговор #33 -: Aug 04, 2021, 23:18 »
п.п. Малине, не помниш добре. Седморката е западен филм и не отдавна Ремо се сещаше за него. Оригинално се казва нещо от сорта на Blake's seven.

М-не, помня. И да, имам вече нужда от очила, ама май и ти.  [_]3
Никъде нищо не съм говорил, за телепортиране даже....


А иначе - по наща телевизия (кога бяха само две) даваха унгарски филм с име "Танц върху динена кора", комедия на абсурда, може да се каже. Но не помня на кой режисьор беше, иначе щях да си го намеря. Ако някой бутне едно рамо няма да се разсърдя.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Филми, които ни вдъхновяват ♥
« Отговор #34 -: Aug 04, 2021, 23:33 »
Това е списък на всички унгарски филми, известни на Википедия:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Magyar_filmek_list%C3%A1ja_(1945%E2%80%931989)

Проблема е, че сред тях не намерих някой свързан с танци или диня. Явно пак нашите са си измисляли заглавия. Тъпо, но си го правят до ден днешен.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Филми, които ни вдъхновяват ♥
« Отговор #35 -: Aug 04, 2021, 23:46 »
Това е списък на всички унгарски филми, известни на Википедия:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Magyar_filmek_list%C3%A1ja_(1945%E2%80%931989)

Проблема е, че сред тях не намерих някой свързан с танци или диня. Явно пак нашите са си измисляли заглавия. Тъпо, но си го правят до ден днешен.
Нашите са цвете. Знаеш ли, как испанците са кръстили "Фред Флинстоун"...? Ако не го знаеш, никога няма да се сетиш - "Педро, пещерния човек"  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Филми, които ни вдъхновяват ♥
« Отговор #36 -: Aug 05, 2021, 00:41 »
Това е списък на всички унгарски филми, известни на Википедия:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Magyar_filmek_list%C3%A1ja_(1945%E2%80%931989)

Проблема е, че сред тях не намерих някой свързан с танци или диня. Явно пак нашите са си измисляли заглавия. Тъпо, но си го правят до ден днешен.
Нашите са цвете. Знаеш ли, как испанците са кръстили "Фред Флинстоун"...? Ако не го знаеш, никога няма да се сетиш - "Педро, пещерния човек"  ;D
Или пък: The Whole Nine Yards
https://www.imdb.com/title/tt0190138/releaseinfo?ref_=tt_dt_aka#akas
Какви девет ярда, какви пет лева (направо сме превели като руснаците). Някой с английска гимназия се е правил на преводач.

Sluchay v kvadrate '36-80' едно време ме кефеше.
https://www.imdb.com/title/tt0085723/
« Последна редакция: Aug 05, 2021, 00:44 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Филми, които ни вдъхновяват ♥
« Отговор #37 -: Aug 05, 2021, 06:32 »
The Whole Nine Yards
https://www.imdb.com/title/tt0190138/releaseinfo?ref_=tt_dt_aka#akas
Какви девет ярда, какви пет лева (направо сме превели като руснаците). Някой с английска гимназия се е правил на преводач.

Явно не само ние си превеждаме, както ни дойде. На френски са го превели „Новия съсед“. Италианския и сръбския преводи също ми харесаха.

Гледал съм го. Ако не се лъжа, това беше един от малкото филми на Чандлър от „Приятели“ (Матю Пери).

Започвам да се чудя, какво значи заглавието. От една страна все ми се струва, че това беше някакъв термин от бейзбола. От друга, доколкото помня нещо от сюжета, там се говореше за наемен убиец, не помня да е имало нещо за американски спортове. Ще ми подскажеш ли?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Филми, които ни вдъхновяват ♥
« Отговор #38 -: Aug 05, 2021, 08:14 »
https://en.wikipedia.org/wiki/The_whole_nine_yards

"The whole nine yards" or "the full nine yards" is a colloquial American English phrase meaning "everything, the whole lot" or, when used as an adjective, "all the way", as in,

т.е. по флотски лафа е "до макарите" щото па той после имаше и продължение и там... отидаха и макарите  ;D

Най близко по нашенски са / за 9 и 10 ярда съотв./
цял целеничък/и отгоре
парче/  парче и половина
пълна програма / по-...
Като последния най му мяза щото го подпукаха Матю Пери по пълната програма.и... направо го скъсАха /и на волната и на задължителната/

https://www.imdb.com/title/tt0190138/releaseinfo#akas
така като гледам финландците правилно са го превели - The whole pot
и германците също имат добър превод - No half things
Norway - Full package
... ама има и по-зле
Turkey - Komşum bir katil - Комшу е катил (има ли смисъл да го превеждаме ама) - My neighbor is a murderer

П.П. и да поправя колегата "с кенефите" - няма(ме) кенефи на по 500 г. ама дувари имаме.. само какви каменни дувари имаме на по 500-600 г. че и отгоре, щото  къщата мине се не мине време и вземът че я опожарят ама камменния дувар остава, па после нашенеца се връща и си строи нова къща (с нов кенеф) ...па и да е имало, не е имало лайновозки и като се напълни и го заравя и прави нов (може евентуално и малко негасена вар да хвръли вътре преди това, че  да не тръгне после некоя инфекция)

За който не знае - изразът (отивам до) едното място  се появява по време на соца когато освен електрификация се е провела и кенефизация и голем смех по селата - Къде отиваш бе? - До едното място.
...щото преди това не е съществувало т.нар. "едно место" ами кой където завари - важното е да има листо, та всеки си е наторявал там градинката по свое усмотрение... и голям зор е било после докато ги приучат и да го ползват... и те така.
« Последна редакция: Aug 05, 2021, 09:38 от remotexx »
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Филми, които ни вдъхновяват ♥
« Отговор #39 -: Aug 05, 2021, 09:51 »
...
Сега май се канят (от доста време го правят) да направят филм по "Пикник край пътя"..., но както по Тери Пратчет - много трудно би се получило. Ако не си чел Англичанина - може и да ти харесат филмите, ще ги гледаш непредубеден. За съжаление аз не съм от тях. А филма на Тарковски е прекалено съветски, не е лош, даже е добър, но е доста встрани от книгата.

   Филмът на Тарковски по "Пикник край пътя" - "Сталкер" , за съжаление
не е нещо особено,и има много малко общо с литературният оригинал.
   "Пикник край пътя" на братя Стругацки е шедьовър,едно от най-добрите
произведения на световната фантастика.Филмът не струва,въпреки добрите
актьори в него,особено Алиса Фройндлих.

   А иначе,може да се получи много добър екшън трилър,ако се направи филм
от правилните хора. Защо не в Холивуд ...
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Филми, които ни вдъхновяват ♥
« Отговор #40 -: Aug 05, 2021, 11:58 »
   Въпросният Тарковски се издъни и с един друг шедьовър - "Соларис".
Романът на Станислав Лем е изключителен,също един от най-добрите
в световната фантастика.
   Филмът - не струва.

   Е,в интерес на истината се осраха и в Холивуд,направиха доста скъп
филм по "Соларис" със Джордж Клуни, пълем провал.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Филми, които ни вдъхновяват ♥
« Отговор #41 -: Aug 07, 2021, 11:27 »
Филма беше: Город зеро. На последните петнадесет минути заспах, не защото не беше интересен. Просто бях преуморен.
Две думи за самия филм. Не искам и няма да издавам сюжета. През първия половин час е направо досаден, тъп, мно'о зле. Младите наричат т'ва със странната дума — cringe, която според Bing значи лазене. Обаче после се динамизира и по някое време почти не искаш да свършва. Може би трябваше да почна с жанра. Той е класическа за съветското кино — комедия на абсурдите. Ако обичате преливащ идиотизъм, това е вашия филм. Приятно гледане!

Три пъти заспивах...И още не съм стигнал до края/развръзката. Обаче има един интересен факт за филма. Прокурора (второстепенна роля) го играе Владимир Меньшов, а тая 'гад' има Оскар :o

Друг много подобен филм, комедия е Назад в СССР
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Филми, които ни вдъхновяват ♥
« Отговор #42 -: Aug 07, 2021, 12:05 »
Макар да мога да нарека края леко разочароващ, доколкото е почти очакван, филма за мен си заслужаваше. Даже проведох след това търсене по него и се оказа, че е доста любим на доста руснаци и има излято не малко количество информация за и около него.

Включвам се, за да спомена за прокурора. Ще се опитам да го кажа, без намеси по сюжета. Неизвестно за мен, но има страшно много хора, които се дразнят от издаване на такива неща. Макар ролята му да изглежда второстепенна и дори третостепенна, доколкото се явява около три пъти на екран, всъщност е доста важен персонаж. Нещата, които се случват, се случват именно породени от неговата намеса. Иначе главния герой просто щеше да си замине и нищо да не се случи. И всъщност заради прокурора края е такъв, какъвто е, макар в последните минути да се намесват и да ги наречем свръх-естествени обстоятелства. А и мотивировката му да направи тези неща е не по-малко интересна.

Не знаех, че има оскар. Но като гледам състава, всичките са много добри. Браво на пича. А мисля, че и режисьора по някое време емигрира в САЩ след промените и май и той е имал номинация. Но не помня добре. Както и да е, бил е много уважаван.

Голата секретарка (също емигрантка), която дават за пет секунди и която прави филма да не може да се гледа в тубата, е пак заради режисора. По онова време вече е била известна манекенка и актриса и никак не ѝ е допадала идеята да си показва голите гъзери и гърди нарисувани на тапет. Обаче той я е принудил с думите, че трябва. Тя след това никога повече не се е снимала гола.
« Последна редакция: Aug 07, 2021, 12:07 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Филми, които ни вдъхновяват ♥
« Отговор #43 -: Aug 29, 2021, 09:48 »
и малко корейско кино - наскоро гледах този (малко по-различен екшън)
Steel Rain (2017)

гледам и вотрата част има добри оценки ама още не съм я гледал
Steel Rain 2 (2020)

и един детски
Okja (2017)
« Последна редакция: Aug 29, 2021, 17:48 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Филми, които ни вдъхновяват ♥
« Отговор #44 -: Sep 17, 2021, 20:11 »
По БНТ върви "Октопод" (La Piovra) четвъртия филм. Тоя филм е толкова актуален в момента.. И не само относно България. Ако се заменят насилствените методи с подкупи към податливи умни и красиви евроатлантици, се получава картинката на днешния свят.
Активен