Автор Тема: Сравнение на компютри  (Прочетена 7268 пъти)

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Сравнение на компютри
« -: Jun 02, 2022, 15:17 »
Здравейте,
Имам един доста стар компютър - ASUS F3KE, с процесор AMD Turion 64 X2 TL-60, с 4ГБ памет (толкова поддържа лаптопа)
на който върви Nextcloud сървър V19.0.2, на два диска по 650Гб, свързани в софтуерен райд 1 (огледално копие).

Сървъра го използвам единствено аз с три десктоп клиента и един андроидски.
Тази инсталация е ъпгрейдвана от Owncloud 8 и Убунту сървър 12.04, ако не се лъжа.

От преди 2-3 версии на клауда нещо почна да работи по-бавно.
Какво имам предвид: трябват му 20-ина секунди за да отвори в браузър интерфейса, малките файлове се синхронизират бавно. По принцип не е голяма болка, обаче ме дразни.  ;D . А пък му ъпдейтвам системата и клауда на две години като излезе новата сърварана версия на Убунту.

Та въпроса е:
Би ли вървяло това нещо на Raspberry Pi 4?
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Сравнение на компютри
« Отговор #1 -: Jun 02, 2022, 16:20 »
Предполагам, че би вървяло. Иначе, аз не бих пипал нещо, което бачка. Ъпдейти свързани само със сигурността бих правил.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Сравнение на компютри
« Отговор #2 -: Jun 02, 2022, 16:38 »
Здравейте,
Имам един доста стар компютър - ASUS F3KE, с процесор AMD Turion 64 X2 TL-60, с 4ГБ памет (толкова поддържа лаптопа)
на който върви Nextcloud сървър V19.0.2, на два диска по 650Гб, свързани в софтуерен райд 1 (огледално копие).

Сървъра го използвам единствено аз с три десктоп клиента и един андроидски.
Тази инсталация е ъпгрейдвана от Owncloud 8 и Убунту сървър 12.04, ако не се лъжа.

От преди 2-3 версии на клауда нещо почна да работи по-бавно.
Какво имам предвид: трябват му 20-ина секунди за да отвори в браузър интерфейса, малките файлове се синхронизират бавно. По принцип не е голяма болка, обаче ме дразни.  ;D . А пък му ъпдейтвам системата и клауда на две години като излезе новата сърварана версия на Убунту.

Та въпроса е:
Би ли вървяло това нещо на Raspberry Pi 4?

   Пусни от терминал:

top

   ще ти покаже натоварването по процеси.

sudo nethogs

   ще ти покаже мрежовия трафик.



   И ще може да се ориентираш.








P.S. Със сигурност ще върви на Raspberry Pi 4,но не вярвам всичко това
да работи по-бързо. По-добре си оптимизирай сегашната с-ма.
   Е ако обичаш да ръчкаш и да научаваш нови неща,и искаш да придобиеш
опит със различни видове хардуер,действай с Raspberry -то ...
« Последна редакция: Jun 02, 2022, 17:01 от spec1a »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Сравнение на компютри
« Отговор #3 -: Jun 02, 2022, 17:14 »
Ами разберито още няма свестен интерфейс към дискове. На какво да върви на сд-карта ли? ми тя ще гръмне най-много до година, от писане и брисане...Изобщо на сд карта е много ненадежно.

С нетърпение чакам на малинката да се появи нeйтив М2 интерфейс за SSD. Ако това стане (или ако случайно се излъжат да пуснат 2 броя М2 интерфейси - та да направиш райд).....край с големите сървери. За процесорна мощ АРМ-ите са идеални, ниска консумация, пък и сървените приложения не са толкова тежки, колкото десктопските.

-----------
За момента има един начин да се сложи един М2 интерфейс на малинката, но го прокарва през USB-то  - нещо като външен диск.....Хич не ми харесва.





 
« Последна редакция: Jun 02, 2022, 17:20 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Сравнение на компютри
« Отговор #4 -: Jun 02, 2022, 19:00 »
Новото Pi вече бутва и от USB и от хард/ССД диск. Дисковете ти за клауда обаче ще трябва да ги конвертираш към USB-3 интерфейс.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Сравнение на компютри
« Отговор #5 -: Jun 02, 2022, 20:33 »
пробвай да пуснеш по едно smartctl за всеки диск по отделно, а също и да измериш скоростта на целия райд. по някой път дисковете като тръгнат да се прецакват тръгват много бавно.


някой път също работят бавно и от прецакан/окислен/остарял sata кабел, но тогава има много грешки в смарта по интерфейса.

не ми се вярва да са от тези работи, ама за всеки случай.


« Последна редакция: Jun 02, 2022, 21:16 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Сравнение на компютри
« Отговор #6 -: Jun 03, 2022, 10:50 »
...Изобщо на сд карта е много ненадежно.

-----------
Това не е вярно. Вече 7 години ползвам 9 броя OLinuXino-та с различна натовареност. Навремето си играх да сменя файловата система от ext3 на ext2, уж за да ги пазя. Оказа се голяма грешка. Бях оставил 1 на ext3 и само то работеше безотказно след токови удари и спирания на тока.

Сега имат вече и 4 ядрено 64 битово. А20 има SATA. Предполагам, че и новото има.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Re: Сравнение на компютри
« Отговор #7 -: Jun 14, 2022, 10:54 »
...Изобщо на сд карта е много ненадежно.

-----------
Това не е вярно. Вече 7 години ползвам 9 броя OLinuXino-та с различна натовареност. Навремето си играх да сменя файловата система от ext3 на ext2, уж за да ги пазя. Оказа се голяма грешка. Бях оставил 1 на ext3 и само то работеше безотказно след токови удари и спирания на тока.

Сега имат вече и 4 ядрено 64 битово. А20 има SATA. Предполагам, че и новото има.

Аз ползвам OlinuXino A20 Lime 2, сложил съм му 250 ssd на Sata интерфейса, но се отказах да държа на него nextcloud-а. Nexcloud-а си го качих на облака на оракъл, като ползвам безплатна виртуална машина, която оракъл рекламират като "винаги безплатна". Единствения проблем там е в дисковото пространство, което е малко за безплатните машини (40 ГБ). 

Здравейте,
Имам един доста стар компютър - ASUS F3KE, с процесор AMD Turion 64 X2 TL-60, с 4ГБ памет (толкова поддържа лаптопа)
на който върви Nextcloud сървър V19.0.2, на два диска по 650Гб, свързани в софтуерен райд 1 (огледално копие).

Сървъра го използвам единствено аз с три десктоп клиента и един андроидски.
Тази инсталация е ъпгрейдвана от Owncloud 8 и Убунту сървър 12.04, ако не се лъжа.

От преди 2-3 версии на клауда нещо почна да работи по-бавно.
Какво имам предвид: трябват му 20-ина секунди за да отвори в браузър интерфейса, малките файлове се синхронизират бавно. По принцип не е голяма болка, обаче ме дразни.  ;D . А пък му ъпдейтвам системата и клауда на две години като излезе новата сърварана версия на Убунту.

Та въпроса е:
Би ли вървяло това нещо на Raspberry Pi 4?
Гледам, че версиите и на сървъра и на клоуда са старички. Можеби ако ползваш по-нови версии, ще работят сравнително по-бързо.
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Сравнение на компютри
« Отговор #8 -: Jun 14, 2022, 13:07 »
Здравейте,
Имам един доста стар компютър - ASUS F3KE, с процесор AMD Turion 64 X2 TL-60, с 4ГБ памет (толкова поддържа лаптопа)
на който върви Nextcloud сървър V19.0.2, на два диска по 650Гб, свързани в софтуерен райд 1 (огледално копие).

Сървъра го използвам единствено аз с три десктоп клиента и един андроидски.
Тази инсталация е ъпгрейдвана от Owncloud 8 и Убунту сървър 12.04, ако не се лъжа.

От преди 2-3 версии на клауда нещо почна да работи по-бавно.
Какво имам предвид: трябват му 20-ина секунди за да отвори в браузър интерфейса, малките файлове се синхронизират бавно. По принцип не е голяма болка, обаче ме дразни.  ;D . А пък му ъпдейтвам системата и клауда на две години като излезе новата сърварана версия на Убунту.

Та въпроса е:
Би ли вървяло това нещо на Raspberry Pi 4?
Здрасти,

Преди години имах подобен проблем и се оказа че nextcloud-a не върви много добре върху въртящи дискове.
Това можеш да провериш като го заредиш и погледнеш с "iotop -o" IO-то. При мен не падаше под 99%. Причината беше че просто mysla рънчи много.

Относно пая, както и колегите отбелязаха - трябва да го направиш с външно ssd иначе картата ще сдаде багажа много бързо и ще загубиш всичко.
Ако пък поемеш по тоя път да знаеш че е препоръчително да използваш LAN кабел, понеже 2.4гхз wifi ще замре:
https://www.usb.org/sites/default/files/327216.pdf
С две думи -кабела към ssd-то става заглушител. В момента се боря с този проблем, но за да го избегнеш или ползвай кабел или 5гхз.
« Последна редакция: Jun 14, 2022, 13:17 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Сравнение на компютри
« Отговор #9 -: Jun 14, 2022, 14:14 »
Цитат
Ако пък поемеш по тоя път да знаеш че е препоръчително да използваш LAN кабел, понеже 2.4гхз wifi ще замре:
https://www.usb.org/sites/default/files/327216.pdf
С две думи -кабела към ssd-то става заглушител. В момента се боря с този проблем, но за да го избегнеш или ползвай кабел или 5гхз.

Ха де го чукаш де се пука. Изобщо всякакви правоъгълни импулси (цифрови) каквото е и без съмнение усб-то (цифров) имат много широк спектър и изобилстват от хармоници.

Тази малинка няма ли отделен rf изход към антена. На който да можеш да закачиш коаксилно кабелче с антена и да изведеш антената отвън и настрани. Така както вътрешно са направени всички GSM-и, мобилни устройства, ротери и т.н. - с коаксиално кабелче към антената? А пък самото расбери пи може да се екранира цялото, барабар с усб-то и диска с алуминиев екран.

« Последна редакция: Jun 14, 2022, 14:21 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

programings

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Arch Linux, BunsenLabs Linux, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE, MATE, Openbox
    • Профил
Re: Сравнение на компютри
« Отговор #10 -: Jun 14, 2022, 14:43 »
Малинката има трасе на платката за външен конектор за Wi-Fi антена, но трябва да се запои допълнително, а също и някои други елементи да се добавят, за да работи.

Иначе това с USB 3 е интересно. Дали проблемът ще го има и ако се ползва USB 2 устройство на USB 3 порт?
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Сравнение на компютри
« Отговор #11 -: Jun 14, 2022, 19:06 »
Малинката има трасе на платката за външен конектор за Wi-Fi антена, но трябва да се запои допълнително, а също и някои други елементи да се добавят, за да работи.

Иначе това с USB 3 е интересно. Дали проблемът ще го има и ако се ползва USB 2 устройство на USB 3 порт?
До колкото знам зависи от дължината на кабела и колко ток харчи самото устройство. С това казано - разни донгъли и стари флашки не влияят.

Кабела дето ползвам е от алито и няма никаква екранизация. Намотал съм му малко тиксо , но не помага изобщо. На около педя около пая нищо на 2.4гхз не работи :).
Не ми пречи толкова за друго ами за да работи безжичната клавиатура и мишка съм сложил донгъла им на над 2 педи от пая с usb удължител и то малко се губи ефекта, че са безжични :D Самият вграден блутут на пая също е напълно заглушен.

Мисля да го мотам с това готварското фолио, пък да видим. @Naka според теб ако го намотам с фолиото , трябва ли да го замася?
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Сравнение на компютри
« Отговор #12 -: Jun 14, 2022, 21:45 »
ами ако си забелязал всички метални екрани по тунери, rf, gsm и са замасени.... само че са замасани по цялата периферия/дължина на екрана.. или поне на няколко места и то доста дебело..
обаче  ако си мислиш че с една дълга жичка можеш да го прокараш и замасиш някъде... нищо няма да стане защото самата жица ще има някаква индуктивност и за тези високи честоти все едно че я няма.. с други думи ефект никакъв от такова замасяване... или трябва да се прави както трябва дебело и навсякъде а... (а то и не може) или въобще да не се замасява...
---
екрана замасен или не според мен пак ще си работи... дали обаче един добре замасен екран ще е по добър от един незамасен.... незнам... това е повод за голям размисъл..
---



това дето е в pdf a на интел и са го омотали като чалма... е малко тенетемарска рябота.

аз друго имах в предвид. цялото пи барабар с usb диска в една метална/алуминиева кутия а wifi-а да излиза с коаксилно кабелче през една дупка навънка от кутията.
« Последна редакция: Jun 14, 2022, 22:24 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Сравнение на компютри
« Отговор #13 -: Jun 15, 2022, 02:21 »
Това става ако закачиш вънщно USB WiFi
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.