Автор Тема: Препоръчайте дистрибуция за web сървър + екстри  (Прочетена 5592 пъти)

pavelAngelov

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Здравейте!

Сравнително новак съм в linux, през годините все се каня да слагам някоя (препоръчаха ми ubuntu), слагам, но бързо бързо нещо идваше и убиваше интереса ми. Както и да е, сега съм решил по-сериозно да се развивам. Занимавам се с web development и искам да направя някои неща за себе си.

Искам да си пусна сървър, който да хоства някакви web проекти, като трафика към тях ще е минимален -> аз или евентуално ако презентирам на някой. Строго девелоперски. Идеята да си пусна такава машина дойде от това, че пътувам, а искам винаги да имам достъп до файловете си. Не искам да качвам труда си в cloud системи или прочее.

Тук идва първият въпрос: каква дистрибуция да бъде?
 - За да поясня имам съвсем малко опит с Ubuntu, колкото да си инсталирам и конфигурирам web server чрез apt-get ... но пък чета насам натам, кое как се прави.
 - Машината е малко старичка, настолна, с първо поколение AMD Athlon x2 4600+, 1 или 2gb рам и обикновен диск, тоест не е SSD.
 - Ще се ползва само за уеб сървър, тоест не е нужен UI

За сега се сещам за тези неща, но ако възникнат питанки, не се притеснявайте :)

Към сървъра искам да добавя и git система . Не е строго определно да е тази, но това е едно от ключовите неща които искам да имам и което ме спира от обикновен споделен хостинг.

Хубаво ще е да имам и ftp за да трансферирам разни файлчета.

Втория въпрос е относно администрирането на сървъра - иска ми се нещата да са като сървиси (извинявам се ако в линукс се водят по друг начин) и при всяко зареждане на ОС те да си стартират сами, с което визирам когато има прекъсване на ток-а. Докато го конфигурирам ще си е със закачена периферия, но след конфигурация ще остане само компютъра + захранване и интернет. Какво се ползва за да мога да го достъпвам все пак външно? Putty? Подобен клиент?

Относно компютрите с които ще качвам нещата - иска ми се да съм независим към тях, тоест ползвам и windows, но ще ползвам и ubuntu на лаптопа ми. Като най-често ще качвам през git или, когато проект е готов, чрез ftp клиент.

Това са моите терзания. Четох разни други теми, но при мен изискванията са малко специфични. Ако някой има статии по въпроса или препоръки, ще се радвам да чета :)

Поздрави,
Павел
Активен

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Всяка една дистрибуция ще ти изпълни изискванията ;) Няма нищо особено в тях, така че каквото ти е на душа - това ползвай.
Няма смисъл да давам определени предложения за дистрибуция, наистина всичко може да ти свърши работа.

по въпрос 2: можеш да ползваш putty, само трябва да си настроиш SSH сървъра (или ако искаш му казвай сървъс).
« Последна редакция: Aug 06, 2015, 00:15 от wfw »
Активен

bILLY

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Red Hat 7
  • Window Manager: Windows 10
    • Профил
    • WWW
Повечето Уеб Хостинг компании в България и не само масово използват CentOS, което е нещо като безплатно копие на RedHat.

С добри впечатления съм и за Debian (Ubuntu произлиза от Debian и използват един и същ мениджър за инсталационните пакети).

Аз лично бих ти препоръчал да не се задълбочаваш много много върху това нещо а да си се фокусираш върху Уеб проектите ти.

Затова най-лесния начин по който можеш да си конфигурираш Уеб Сървър според мен е да му сложиш CentOS и да му инсталираш един безплатен Уеб Панел.

Например VestaCP или CWP (CentOS Web Panel) - след инсталацията, която е напълно автоматизирана ще имаш всичко (FTP Server, Mail Serve, DNS Server, Web Server, MySql DB Server и прочие).

Просто правиш една минимална инсталация на CentOS и после пускаш инсталацията на панела.

- VestaCP - според мен е по-добрия избор, понеже другия след ъпдейта го бъгнаха доста. Ползва Apache с Nginx Proxy Reverse на преден план за кеширане на статични контенти в уеб-сайтовете. Естествено Nginx и Apache имат няколко темплейта, които можеш да избереш, просто трябва да прочетеш малко.

- CWP - е малко по сложен, но откакто направиха ъпдейт този месец и малко го попрецакаха. Разликата при него е, че предлага Apache Web Server или Apache + Nginx Proxy Reverse както при VestaCP и това което ме впечатли най-много е третата опция Apache + Nginix Proxy Reverse + Varnich Chache, но така и така втория и третия вариант не успях да ги подкарам. Уж се инсталира и конфигурира с няколко клика, но при мен не става. Не знам дали някой от тук е успявал.

Та идеята ми беше да си "шибнеш" една OS и някой безплатен Уеб Панел към нея и да си го ползваш без да задълбаваш много много.

А уеб панелите са удобни, достъпни през браузъра, всичко ти е в графичен режим, ест. без GUI на системата.

Надявам се да съм ти помогнал поне малко, но нека чуем и други мнения :)
« Последна редакция: Aug 06, 2015, 00:17 от bILLY »
Активен

"UNIX is like sex: If you don't know it, you don't miss it. But if you know it, you'll need it!"
Lars Eilebrecht

sopata

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 50
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Препоръчвам да си нсталираш Debian 8 и после да си качиш ISPconfig. В howtoforge може да намериш подробно как се прави инсталацията и на двете.
Активен

0101010101010101010101

bILLY

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Red Hat 7
  • Window Manager: Windows 10
    • Профил
    • WWW
В момента инсталирам Blue Onyx.



Води се направо ОС с допълнителния Софтуер за Хостинг и Екстрите му там.

Интересно ми е искам да видя как работи.


Официален сайт: http://www.blueonyx.it/

Описание: It is the mission of BlueOnyx to provide a fully-integrated Internet hosting platform that includes web, email, DNS and file transfer services from a simple, user-friendly web-based interface that is easily installed on commodity hardware or virtual private server. As an Open Source initiative, BlueOnyx will always be free to download, install and use. BlueOnyx also maintains the BlueOnyx Shop where vendors may offer commercial plug-ins to extend features and enhance functionality.
« Последна редакция: Aug 07, 2015, 11:33 от bILLY »
Активен

"UNIX is like sex: If you don't know it, you don't miss it. But if you know it, you'll need it!"
Lars Eilebrecht

pennywise

  • Гост
Вземи си VPS от DigitalOcean или някой друг. Това АМД ще ти изгори повече ток и няма да е надеждно, отделно трябва да минават днс-и и заявки през рутера.
Активен

bILLY

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Red Hat 7
  • Window Manager: Windows 10
    • Профил
    • WWW
Можеш да си наемеш OpenVZ за 9 долара на година от 123systems.
Активен

"UNIX is like sex: If you don't know it, you don't miss it. But if you know it, you'll need it!"
Lars Eilebrecht

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Вземи си VPS от DigitalOcean или някой друг. Това АМД ще ти изгори повече ток и няма да е надеждно, отделно трябва да минават днс-и и заявки през рутера.
Малко офтопик, но ме дразнят такива изказвания... Какво означава "Това АМД ... няма да е надеждно ..."? Имал съм сървъри с амд процесори с ъптайм повече от година с които не съм имал никакви проблеми. Проблема с железата винаги е от страната на асемблатора. Това има човека - това иска да ползва. Съгласен съм, че някой евтин VPS ще му свърши работа също (с изключеие на сторидж пространството), но тогава се разминава цялата идея за това със собствени сили и средства да направи нещо работещо. Същото важи и за настройките на рутера. Винаги съм се дразнил от "програмисти" дето не знаят що е то порт, TCP и т.н базови мрежови познания. Пък може да го направи същия този сървър рутер? От къде знаеш, че няма такава идея?
« Последна редакция: Aug 08, 2015, 06:57 от BRADATA »
Активен

pennywise

  • Гост
По-спокойно, имах предвид, че вкъщи винаги може да имаш проблеми с електричество, интернет и ред други неща. Да не говорим, че се използват стари компоненти, и не се знае кога някой може да умре. Това имах предвид, че не е надеждно, и аз си имам един компютър с подобен процесор, и го ползвам за филми.

Коментара ми беше заради това -
Цитат
аз или евентуално ако презентирам на някой
Аз гето решения за неща с които изкарвам пари не приемам. Един път да не работи когато трябва - всичките усилия и труд остават само като знания.

Това, че си АМД любител и си решил, че атакувам АМД по някакъв начин си е лично твой проблем. Аз мога да ги си ги говоря тия неща защото съм бил там и съм ги правил и аз, и всъщност няма смисъл ако има клиенти намесени в цялата работа.
Активен

daniel_vulchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: NetBSD, Slackware, Debian
  • Window Manager: Console/Gnome
    • Профил
    • WWW
slackware плюс Xampp мани го това убунту взе да прилича на уиндоус. Не ти трябват графични среди едни ssh и си готов. Xampp  си има всичко което ти трябва и е лесен за употреба  [_]3 АМД къде става къде не става всичко е относително за какво ще го ползваш. Ако сега ще се учиш направо се мятай на черешата научаваш да работиш със slackware и общо взето занеш линукс работиш с убунту знаеш да щракаш с мишката  това е разликата между двата.
« Последна редакция: Aug 08, 2015, 19:33 от daniel_vulchev »
Активен

pavelAngelov

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Благодаря на всички включили се.

Тези дни нямах възможност да отделям време на това начинание, но сега ще пробвам предложението на bILLY.

wfw - относно сървиси имах предвид автоматично стартиращи приложения със старт на машината. Идеята ми беше да направя всичко да тръгва само, в случай на рестарт (от токов уред) или при прекъсване на тока.

Относно дали си заслужава или не - няма да хоствам огромни корпоративни сайтове, най-вече ми се иска да е живо заради гит сървър-а. Така, където и да съм ще мога да си пипам нещата, без да разнасям компютри насам натам (флашки и прочее). Не че не може да се избегне това, но исках и да пробвам нещо ново :)

Поздрави и благодарности на всички :)
Активен

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
Идеята да си пусна такава машина дойде от това, че пътувам, а искам винаги да имам достъп до файловете си. Не искам да качвам труда си в cloud системи или прочее.

Човека си е казал, ако искаше някакъв хостинг за 5$ досега щеше да си го е взел и сам. Иначе и според мен това е по-добрия вариант, хем даваш по-малко пари, хем имаш доста повече ъптайм, хем няма риск някой съсед да реши да ти среже кабелите защото си му паркирал на мястото  ;D

slackware плюс Xampp

Според мен е безмислено, винаги може да си качи отделно phpmyadmin ако му трябва, повечето от останалите неща си идват по дефолт. Освен това според този линк ще направи конфликт като се инсталне и трябва да разкарва старото апаше.
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...

pennywise

  • Гост
И аз хоствах гит, с някакво PHP да гледам репотата и комитванията през уеб. Обаче в последствие ми писна и ползвам битбъкет или гитхъб.
Иначе повечето сървиси си тръгват
Иначе за дистро бих предложил Debian/Ubuntu или CentOS  поради простата причина, че са най-разпространени и ще намериш най-много информация и упътвания за това как да инсталираш нещо и да го накараш да работи.

Аз също отсътвам доста от "вкъщи" даже и сега не съм там. И ако разчиташ на нещо там и няма кой да отиде да види дали рутера не е забил и дали интернета не е спрял оставаш с вързани ръце. Иначе ако има кой да ги върши тези неща - супер.

Цитат
wfw - относно сървиси имах предвид автоматично стартиращи приложения със старт на машината. Идеята ми беше да направя всичко да тръгва само, в случай на рестарт (от токов уред) или при прекъсване на тока.
В ностройките на BIOS-a трябва да има такава опция при загуба на електричество да се стартира отново, вече какво ще прави дистрото като се стартира е отделен въпрос но повечето сървиси/сървъри като SSH, Apache и т.н. се стартират заедно със ситемата макар, че и това зависи от дистрото и от теб.
Активен

daniel_vulchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: NetBSD, Slackware, Debian
  • Window Manager: Console/Gnome
    • Профил
    • WWW
Ами аз като инсталвам слак никога не прафя фулл инсталл избирам си пакетите които ми трябват и толкова  ;)  xampp си е добро приложение    пише в rc.local /opt/lampp/lampp start    мож еи това да си направи
# Stop the Apache web server:
if [ -x /opt/lampp/lampp ]; then
/opt/lampp/lampp stop
fi

ако някога ще прави рестарт или халт 
такаче няма да има конфликт с апаче щото няма да има апаче

и един контролер на неомонтана да ти следи имали нямали нет и да рестартира рутера и си готов щом не си във вас  :)
Активен

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
И аз хоствах гит, с някакво PHP да гледам репотата и комитванията през уеб. Обаче в последствие ми писна и ползвам битбъкет или гитхъб.

То хубаво, обаче ако ще дига някакъв гит сървър (примерно GitLab) който ще се ползва от повечко хора и ще има повечко репозитара, ще му излезе скъпичко да ползва хъба или букета. По-добре един CentOS на някакво парче чарколяк, без значение реално или виртуално.

Ами аз като инсталвам слак никога не прафя фулл инсталл избирам си пакетите които ми трябват и толкова  ;)  xampp си е добро приложение    пише в rc.local /opt/lampp/lampp start    мож еи това да си направи
# Stop the Apache web server:
if [ -x /opt/lampp/lampp ]; then
/opt/lampp/lampp stop
fi

ако някога ще прави рестарт или халт 
такаче няма да има конфликт с апаче щото няма да има апаче

и един контролер на неомонтана да ти следи имали нямали нет и да рестартира рутера и си готов щом не си във вас  :)

Също е вариант :)

pavelAngelov, и да предвидиш някакъв бекъп за нета, да не останеш на сухо ако някои хора почнат отново да си режат кабелите   [_]3
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...