Автор Тема: Откога свободният софтуер започна така яко да се вбоклучава?  (Прочетена 65374 пъти)

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
    Като гледам и слушам от много време-Дебиана отива на зле-по-добър вариант е Кубунту. Пък днес с радост открих, че версия 1.0.3 на VLC - пооправили са работата с DVD. За браузер ползвам Chromium в PCLinux - работи моментално или Flock и никога Mozilla и нямам ваште проблеми, нищо че Flock е базиран на Mozilla. Bъобще нещата като цяло вървят на подобряване.
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

stealth01

  • Гост
И тука идва въпроса защо аджеба трябва да обвързваме приложния софт с критерии за свръх стабилност? Защо вместо да се гледа само системния
софт (кърнел и т.н.) да е стабилен трябва да набутваме там и приложния софт?
Значи в идеалния случай аз ги виждам нещата така - системния софт, който е много важен за правилната и стабилна работа на системата се запазва свръх стабилен, а за приложния софт се въвежда критерий за stable_stable (както е сега) и критерий stable_developer. Stable_developer трябва да е версията на съответния софт, която се пуска от разработчика като стабилна. Така човек си инсталира каквото му е кеф...
проблемът е, че приложният софтуер ползва споделени библиотеки, които при едно такова положение така ще се омотат, че не е истина...
то и сега може на стабилен дебиан да ръгаш пакети от нестабилния, но забърканата каша трудно се поддържа.

при мен, в момента, на нестабилен дебиан KDE-то (в частност plasma-desktop) ми харчи 44% от RAM-а (2GB) и около 50% CPU... попрочетох малко, изключих desktop background-а и го зарязах така. защо не си останах на 3.х?!? ::)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Стелт, защото трябва да седиш на стабилния, иначе вместо мен отговори на Арка. Може, но в крайна сметка не може. На теория и доста лесна практика можеш да нестабилстваш едно и да стабилстваш друго, но като опре до зависимости става страшно. Аз не мога да разбера какъв е тоя страх от нестабилния Дебиан, още повече от тестовия. Че той си върви на пушка, е вярно омазват по нещо, но бързо го оправят.


А за проблема на ГНУ/Линукс. Ами моя приятел Делафер това го е прокламирал надълго и нашироко. Проблема на тая система е, че става и за сървър и дори по-лошото става за работна станция, невероятно добре. И дойдоха акулите. Вече на никой нито най-малко му пука за домашния потребител. ЧЕ ВИЖТЕ НОВИНАТА ОТ ДНЕС. НОВОТО ЯДРО. В него има ли поне едно добро за крайния потребител? Не! Всичко е за тях. Натаманяват го за тях. Някой помни ли Гном едно? Толкова беше файски, че чак се насирахме от кеф, но дойде Ксимиан, а с него и безумието Гном две, а вече е на хоризонта и три. На никой не му е зор за нас и няма да му бъде. Жалко, че верочтно след пет години всички масово ще сме жертвали любимата система в полза на друга, Бе? И така докато и тя тръгне по-грешния път. Ще поваряме грешките си, докато се поучим от тях. За съжаление, не се предвижда да е тоя век.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Колко време да ти "подскача" иконката иконката се настройва от контролният център. По подразбиране е 30 секунди, но можеш да я направиш въобще да не подскача. Тук софтуера не е виновен, нито дебиана, нито КДЕ. И в КДЕ 3.5 също се настройваше.

ОК, настроих я.  [_]3 Въпросът обаче е, че подскачаше само тя, другите програми не подскачат. Пък и преди нямаше такъв проблем.

Някакви идеи защо ми се мисли компютъра?   ???
Активен

Без правила няма игра

edmon

  • Гост
Тука е момента и аз да си излея мойта мъка и терзания.

Напоследък все повече се замислям, че има един много неудобен модел на развитие на Линукс, в частност на дистибуциите. Ще да дам един пример, за да стане ясно за какво говоря - значи нека вземем Дебиана щото това ми е любимата Линукс ОС. Та това, което ме дразни е, че модела на развитие не е много гъвкав по отношение на приложния софт. За да влезне нещо в Дебиан stable трябва да минат кажи речи години от датата на излизане на стабилна версия на дадения софт и това значи винаги да си ползваш стари версии на приложния софт. То няма лошо, нали всичко ще си е стабилно и т.н., ама от друга страна това си е ограничение и сега вместо да си ползвам  само Дебиана трябва да търкалям и Кубунту. И тука идва въпроса защо аджеба трябва да обвързваме приложния софт с критерии за свръх стабилност? Защо вместо да се гледа само системния
софт (кърнел и т.н.) да е стабилен трябва да набутваме там и приложния софт?
Значи в идеалния случай аз ги виждам нещата така - системния софт, който е много важен за правилната и стабилна работа на системата се запазва свръх стабилен, а за приложния софт се въвежда критерий за stable_stable (както е сега) и критерий stable_developer. Stable_developer трябва да е версията на съответния софт, която се пуска от разработчика като стабилна. Така човек си инсталира каквото му е кеф, като задава приоритета в конфиг файла на пакетния мениджър. Така се постигат две неща хем се задоволяват капризите на тия, които искат свръх стабилност, хем и капризите на тия, които искат да си ползват приложния софт, както под Виндовс (най-новата стабилна версия на разработчика). Та това ми се иска да стане в частност с Дебиана, иначе сега трябва да чакам да излезе нова версия, че да дойде нов софт, не мога да разбера от какъв зор трябва да ги обвързват двете неща, така всичко става супер статично и недодялано.

Та какво ще кажете вие по въпроса?

ЗАЩОТО Е ОПЕРАЦИОННА СИСТЕМА НЕ Е СБИРЩИНА ОТ СОФТУЕР КАТО СЛАКУЕР НАПРИМЕР!
Активен

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
... Аз не мога да разбера какъв е тоя страх от нестабилния Дебиан, още повече от тестовия. Че той си върви на пушка, е вярно омазват по нещо, но бързо го оправят.
...
Попринцип съм напълно съгласен с това, аз съм запален фен на Debian, но тази сутрин ще ползвам повода да се оплача: след снощния ъпдейт на Debian Testing вече нямам KDE :(

Цитат
# apt-get install kdebase-workspace
Четене на списъците с пакети... Готово
Изграждане на дървото със зависимости       
Четене на информацията за състоянието... Готово
Някои пакети не можаха да бъдат инсталирани. Това може да означава,
че сте изискали невъзможна ситуация или ако използвате нестабилната
дистрибуция, че някои необходими пакети още не са създадени или пък
са били преместени от Incoming.
Следната информация може да помогне за намиране на изход от ситуацията:

Следните пакети имат неудовлетворени зависимости:
  kdebase-workspace: Зависи от: kdebase-workspace-bin (>= 4:4.3.2-2) но той няма да бъде инсталиран
E: Счупени пакети

Някой друг с такива проблеми?
« Последна редакция: Dec 05, 2009, 11:37 от mikis »
Активен

lunarvalleys

  • Гост
ей че забавно!  :)
кахърни линуксджии си разправят приказки за доброто старо време  :D
Активен

nedpetko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 445
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Ами раздумваме се тука.
Все пак обаче като се наложи да се логна в един ВИНДОВС 2003 сървър направо тръпки ме побиват какво ще се случи от там нататък.
Активен

Debian amd64 squeeze/sid

/dev/null

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
  • Distribution: Ubuntu Current LTS
  • Window Manager: Unity
    • Профил
И аз имам проблеми. От 2006 година ~/.mozilla се намира на слабо натоварен физически носител на който не е инсталирана операционната система. След всяко преминаване от една дистрибуция към друга и след обновяване на версията на Firefox, настройкиге се запазват. Вече наближава 2010 година и Firefox ми зарежда по 45-50 секунди.
Безумие е да изтрия bookmarks, там съм събрал толкова много ненужни препратки...
Много ме мързи, кажете какво да правя  ;D

ПП: Конфигурацията ми е в подписа
 
« Последна редакция: Dec 05, 2009, 14:12 от /dev/null »
Активен

CPU: AMD Phenom II 1100T Black Edition @ 3,3GHz, Cooler: Cooler Master v10, RAM: Corsair VS2GB1333D3 x4, MB: GA-890XA-UD3, PSU: SS-1250XM, GPU: AMD HD 6850x2 (CrossfireX), Sound card: ASUS Xonar D2X, SSD: Kingston SVP200S37A/60G, HDD: Hitachi HDS721010KLA330 (1TB), HDS723030ALA640 (3TB), WD RED(4TB)

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Aз използвам Xmarks. Така всичките ми отметки се пазят на сървър на xmarks и винаги са ми под ръка на който и да е компютър с произволна операционна  система.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Безумие е да изтрия bookmarks, там съм събрал толкова много ненужни препратки...
Аз ползвам xmarks - разширение на firefox-а Помни ги някъде в мрежата и ги синхронизира. При инсталация на чисто не ги губя
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Безумие е да изтрия bookmarks, там съм събрал толкова много ненужни препратки...
Много ме мързи, кажете какво да правя  ;D

Отметки->Показване на отметките->Внасяне и резервно копие->Изнасяне

Записва ти ги в един файл. После съответно с "внасяне" в новата инсталация.
"Резервно копие" може би също работи, но не съм го пробвал. Това е ако не искаш да си подаваш отметките неизвестно къде.  ;)
Активен

Без правила няма игра

/dev/null

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
  • Distribution: Ubuntu Current LTS
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Стига де, престарахте се! :) Архивирах настройките и взех да трия всички старотии с midnight commander, вече нямам проблеми.
Xmarks не ме кефи, надявам се да оправят следващата версия на Bindwood, за да видя как работи с CouchDB.
Активен

CPU: AMD Phenom II 1100T Black Edition @ 3,3GHz, Cooler: Cooler Master v10, RAM: Corsair VS2GB1333D3 x4, MB: GA-890XA-UD3, PSU: SS-1250XM, GPU: AMD HD 6850x2 (CrossfireX), Sound card: ASUS Xonar D2X, SSD: Kingston SVP200S37A/60G, HDD: Hitachi HDS721010KLA330 (1TB), HDS723030ALA640 (3TB), WD RED(4TB)

nedpetko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 445
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE
    • Профил
В духа на темата!
Каква е тази тотална недомислица nano и защо да му се не види ми е редактор по подразбиране в Debian системите.
Активен

Debian amd64 squeeze/sid

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Че какво не му харесваш пък на nano? За това, дето трябва да прави - да си ртедактираш конфигурационните файлове, си е много добър. И индианец ще се оправи с него.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/