Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 18   Надолу

Автор Тема: Откога свободният софтуер започна така яко да се вбоклучава?  (Прочетена 65052 пъти)

A4o

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
    • Профил
Аз съм само с линукс и си правя всичко без едно - не мога да си изпека диск, ама попринцип нямам и активно цд, така че... Ползвам си го всекивечерно от много време вече + че като имаме време го смазвам тоталка. Свалям си някой и друг филм и нямам проблеми нито със сийда, нито с ъплоуда. Даже в последното - 9.10, ме изненадаха приятно с тая автоматична проверка на пакети кат му разкажа играта, та даже вече си мисля, че няма как да прецакам милото ми убунту. За мойте нужди е перфектно - обикновен потребител съм, който не е наясно много с линукса. Единственото, което направих, е да си купя нвидия и с това се приключи!
Активен

tyuio

  • Гост
Цитат
Аз съм само с линукс и си правя всичко без едно - не мога да си изпека диск
направо уби рибата ако имаш цд ще можешли?
Активен

bulg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 916
  • Distribution: *bsd/linux
  • Животът е тръпка... иначе живот ли е това...
    • Профил
    • WWW
@bulg Нищо лично но малко са малоумниците дето работят на за такава бита кауза като бсд лиценза . Колкото до поддържания хардуер да ти кажа не съм много сигърен дали може да се мери с линукс ядрото. Задай си въпроса щом е по отдавна на пазара що не се развива така бързо както линукс!
Кажи, моля, защо мислиш, че bsd е бита кауза, а ползвателите на bsd - малоумници?
 Ще  бъде интересно, да бъде изказана и "чута" една алтернативна интерпретация по въпроса за bsd лицензите.
Предварително уточнявам, че питам от любознателност, а не с цел заяждане. :)
Активен

http://www.youtube.com/watch?v=9rX8Fn-YJpI
---------------------------------------------------------------------
http://cleargreen.com

tyuio

  • Гост
Така казах за малоумниците от разработващата част, не за ползвателите му и това е лично мнение.  Спомни си какъв е спора - защо няма голяма популярност спрямо линукс макар на практика да ползват едни и същи пакети и програми като гном кде офис пакети видое и разни такива. Май основната разлика е ядрото и както сам казваш това на bsd е доста стабилно работещо. Е да обаче ,ако има  изобщо говорим за разработчици на софт с отворен код то те са най много за линукс. Аз лично съм доста близо до идеите на Столман и даже съм краен пурист. Възможноста на лиценза да бъде затворен изцяло за комерсиални цели абсолютно не ме кефи. Защо едно доста по младо ядро като това на Линус което в началото е с светлинни години назад пред бсд ядрата изведнъж става толков апопулярно и толкова хора пишат за него само защото е уникално. Е те и соларис отвориха ама гледам не са се хвърлили много много да го развиват странични разработчици. аз ползвам нексента дето уж е дебиан с благините на соларис, ма баш се развива по бавно от от стабилния дебиан.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Нека са сетим как се роди въпросния лиценз. Той беше компромис с Новел след BSD воините. В крайна сметка тези войни изтощиха и двата лагера и те попаднаха в застой. До тях бяха в сътрудничество и всичко вървеше нагоре. След тях и разделението, буквално всички пропаднаха. Малко, по малко бяха изтикани от пазара на големи вълни. Реално жив е AIX, но той не участваше във войните и начина му на разработка още преди тях беше влязал в различна основа. А и той все повече попада в зоната на специализираните решения.

Столман, когато започва своето дело е наблюдател на всичко това и не желае същото да се случи. ОПЛ по начало е писан с идеята да опазва свободата, въпреки всичко. Писан е да опази програмисткия труд. Да не отива на вятъра. Да не бъде изкуствено или юридически спрян. По- късно удачно описания, самозародил се модел от ESR доказва, че е и техническо превъзодство, макар тази цел да не е гонена. Преди няколко години същия Ерик, дори предложи да се отървем от ОПЛ, но именно същия е стабилната основа на феномена и това не се случи. Той обаче не беше саморазвит наистина. Имало го от зората на програмирането, точно него RMS е харесвал и искал да опази, просто развитието на Интернет се оказа много силно наторяване на модела. А той се опира на сътрудничество, на общост, на общи играчки ако щете.


И тук започват спорните въпроси. Е ли по-добро BSD семейството? На теория да. На практика се ползва за специфични сървъри, малко за сървъри с общо назначение и почти никак като работна станция. И това вече десетилетие не се променя. А е ли уникално BSD семейството? Реална голяма разлика е, че ползват собствена Ц библиотека, но всичко останало чак до компилатора не са техни, а и имат слой за съвместимост с ГНУ/Линукс програми. Била се не казвала мрежовата платка eth и разни други такива маловажни подробности. И все пак имат една доста стабилна основа, която наваксва и на бързодействие, но ползването и иновациите закъсняват, ако изобщо ги има.

Та вижте тая тема. В нея се жалваме, че иновациите са прекалено много и прекалено рано обновленията влизат в състава на ОС. По този начин работи нашата ОС. От бързане по новото, някой останахме по пистата.

Защо същото не се случва в сродния лагер? Каква е причината? А причината е според мен кофтия лиценз и общо взето доста затворения начин на случване на нещата. Там не се развиват общности. Лиценза им пречи. Добре де ама Апаша е с подобен. А той как се роди и разви? Като набор от кръпки, които една голяма общност от разнородни, но заинтересовани страни допълни до един наистина мащабен проект.Сиреч те успяха да направят общност въпреки лиценза. И къде е най-ползван? Ами точно в среда на ГНУ/Линукс. Защо? Ами мисля, че вече на много хора им свтна една lampppичка по въпроса.
« Последна редакция: Dec 24, 2009, 16:01 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

A4o

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
    • Профил
Цитат
Аз съм само с линукс и си правя всичко без едно - не мога да си изпека диск
направо уби рибата ако имаш цд ще можешли?
Не още от 7.04 насам, дето ми смени виндоуса, не съм успявал! То затова и си изключих ЦД-тата, няма да ми развалят кефа, я!
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ачо ти си култов тип!

 ;D
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

mystical

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 326
  • Distribution: Debian, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
    • WWW
Доста интересна тема се развива...
Аз също подкрепям мнението, че с течение на времето свободния потребителски ориентиран софтуер става все по-бавен и бъгав. От друга страна се питам, колко ли труд е вложен в този софтуер, за да стигне това ниво и дали имам право да се оплаквам при най-малкия проблем.
За системните настройки предпочитам да използвам команден ред, под който никога не съм имал проблеми. В същото време ми дава удоволствие да работя под конзолата.
Подкрепям и мнението, че се хвърлят много усилия за неща, които се препокриват в това лице са десетките различни дистрибуции.
Разбрах и нещо друго (лично мое мнение): ЛИНУКС е хоби, мания, средство за откъсване от ежедневието и отмора. Не мога да си представя линукс, който няма да ми прави никакви проблеми, ако дойде този ден може би, ще се откажа от линукс. ;D Вече няма да има тръпка.

Поздрави!  [_]3  [_]3  [_]3
Активен

Ако не можеш да градиш, поне не руши!

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
GO_FIRE- ЧЕСТИТА КОЛЕДА!!!!

    Моля те направи ми сравнение мужду Delue и KTorrent . Кой е по-добър?
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Да ти кажа КТорент малко съм ползвал, предимно на лаптопа на жената. Малко ми е мудничък (е не чак като Vuze, но онзи компесира с друго), малко е бъгавичък и доста грозничък (повече дори от Vuze, лично мнение). Има някой добри функции, но например, ако файла не завършва с *.torrent не го разпознава, mime за нищо го няма. Като цяло става и е използваем, като определено е над средното равнище за този тип програми.


От друга страна, аз съм голям почитател на Deluge. Ползвах го две години преди да прочета култовото:
Цитат
Please note that the Windows version of Deluge is quite a bit less stable than our Linux/Unix client, as Deluge is developed on Linux. Actually, it is probably safe to say that everything is less stable on Windows, not just Deluge :-p


Последната година порасна наистина много, макар аз повече да харесвах повече семплия, но свръхфункционален вид на 0.5х версиите и да бях мнооого разочарован, че 1.0 убиха съвместимостта с тях. Веднъж реших да си изтегля един сериал. Бях много доволен, че можех да си задавам приоритети и докато гледам серията да се е изтеглила следващата (е това забавя). В крайна сметка бях разочарован от пълната боза и се зарекох повече сериали да не гледам, но опцията действаше отлично.

Доста е лек, макар tyuio да има някой забележки. Може да се управлява със всякакви интерфейси според средата pyQT/pyGTK, като особенно ценно, може да се управлява и през web, включително отдалечено (такова нещо май имаше само още една, ама не помня коя беше).

Не му пречи да сее или да смучи един или сто торента, макар разбира се и това да се регулира. И още, и още дето не се сещам така на прима виста. Като цяло моя избор е Deluge.


Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Zvezdichko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 145
    • Профил
Здравейте,

ето последното ми мнение по въпроса:

http://svetliospace.wordpress.com/2010/06/01/linux-os-new-comp/

"За голяма изненада за самия мен,  когато отидох да търся най-изгодната оферта, никой не повдигна въпроса дали възнамерявам да слагам „ГНУ/Линукс“ операционна система на новия си компютър. Бях изненадан и потресен от самия себе си – нали използвам свободен софтуер от близо 10 години, а изведнъж… като че ли това дали хардуерът ми ще работи добре с „Линукс“ остана на по-заден план.

Докато размишлявах, реших да се върна мислено назад във времето, когато за пръв път си сложих на един от старите компютри „ГНУ/Линукс“ операционна система. Някой ще ме попита: защо съм го направил? Преди 10-тина години бих могъл да изредя редица причини: защото няма вируси, защото“ ГНУ/Линукс“ системите са стабилни, защото дори и да се опитваш, много трудно би могъл да ги „забиеш“. Защото интернет браузърът на Майкрософт беше една голяма боза и докъм 2005 година нямаше никаква мултитабулация(нещо, което вече го имаше при другите браузъри), защото „ГНУ/Линукс“ системите са много по-леки за по-старите компютри. И може би най-важното – защото имаше офисни приложения, които идваха напълно безплатно и бяха също толкова добри, колкото и комерсиалните офис пакети…

Днес, с изключение на това, че все още няма широкоразпространени вируси за „ГНУ/Линукс“ системи, всички останали аргументи са безнадеждно остаряли и са станали неактуални (да, 10 години за развитието на софтуера е много време)."...
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Звездичко, аз започнах да си задавам подобни въпроси през същата 2002 година, когато си бил възторжен. Тогава се появи ужасното КДЕ 3.5, което смучеше яко на моя Пентиум 2/400, толкова  яко, че почти беше не ползваем. Тогава гном беше навлязъл във вторите си версии, които освен ужасни графични и управленчески решения (повечето запазени до днес) беше дори по-тежък. Че то графиката за файловият трансвер товареше три пъти повече от самия трансфер. Опен Офис вече беше навлязъл във версиите си от 1 до 1.3, които бяха толкова жалки, че не можеха да се сравняват дори с Ворд 97.

Всички осъждахме, че "линукса" тръгна по скапания муров закон. Че аз до днес не ползвам компиз от този ужасен шок тогава на безхаберие, нищо че имам предостатъчно ресурси вече.

Обаче линукса си ми дава това, което желая. Не ми е необходимо да ходя никъде, за да инсталирам, каквото искам- достъчно е ред в конзолата или стотина клика в противния синоптик. Мога да стартирам няколко паралелни графични сесии. Не трябва да излизам, че да влизам в друга. Рестартирам компа, когато спре тока, а не след всяко обновяване. работи си ми стабилно и дори много да го натоваря, рядко крашва. Не ми се налага да мисля за "кодек пакове" и на всичкото отгоре те да се сбиват по между си. Не искам да търся сто мегабайтови drivers по незнайните китайски сървъри на асус, мси, ацер или които и да е друг, които да точа по цяла нощ.

Не съм с най-новото. не искам да съм с най-новото. КДЕ 4 все още трудно го преглъщам, Гном 3 не знам изобщо ще мога ли да изтрая. Искам просто да си работя и това ми го осигурява Дебиан тестинг.

Да не мога да имам винаги, каквото искам, не винаги е както искам. Принуден съм да ползвам пулс, юдев, хал, непомук и още стотици неща, които само тежат, нищо не правят и на всичкото отгоре пречат на нормалната работа на компютъра.

Но за сега просто няма друга алтернатива. БСД е мъртва работа, Бе ОС от десет години е алфа версия, хърд най-вероятно няма да е готов никога, а соларисс е с кофти и пречещ лиценз.

За товая моя избор, въпреки възмущението ми от много неща още дълго ще си остане Линукс с ГНУ обкръжение.

На М$ Шиндош не бих се върнал, пари да ми дават. Ползвам го служебно и го псувам всеки +Божи,делничен ден.

Мак не бих сложил, защото не ми дава право на избор.

За сега съм тук и оставам, успех на теб в новия ти път!
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Zvezdichko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 145
    • Профил
Здравей,

Мисля, че си леко в грешка. KDE 3.5 излезе през 2005 година, доста късно.. Спомням си доста добре, защото го ползвах още преди излизането на стейбъл-а...

През 2002 година се ползваше все още активно KDE 2, но вече беше излязло KDE 3 и до средата на годината имахме Slackware 8.1 с 3.0.1. Спомням си, че тогава много му се кефех. Възможно е и сега ситуацията в Слак да не е по-лоша, Пат няма навика да слага бози. Но аз избягах от Слак поради други причина - липсата на Dependencies и ужасът при инсталирането на нови пакети и ъпдейтването.
Активен

H0lyGanGs7eR

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 163
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Ще ползвам част от коментара на Звездичко - преди 10 години преди да си купиш машина трябваше предварително да провериш дали всичко се поддържа за Линукс. Ако тогава имаше избор между 100/примерно видеокарти/, днес рядко се случва нещо да не работи под Линукс. Аз много добре си спомням как когато започнах да използвам Линукс ми трябваха 1-2 седмици да подкарам Х-са, 3-4 дена писах по форуми докато включа PPPoE , и сума ти време да сложа кирилица на Слака, да кача плейъри и т.н. Днес всичко това го пишеш в Гугъл и ти излизат една камара how to 2-3 страници със решението на проблема във някой форум и отделно можеш да провериш в документацията... Когато подкарах успешно първия си Линукс, ме беше страх да го ползвам дори, за да не омажа нещо, при мен цялата инстлация трая 3 седмици заради "новите" TFT монитори. Днеска си имам 1 дял на който спокойно си разглеждам някоя дистрибуцийка като имам време. Последните "дупки" са периферните устройства - касови апарати, донякаде принтери, и другите по-нестандартни устройства. Решението е просто да изчакаме... Преди 10 години беше нещо абсурдно да си купиш персонален компютър, който да ти се предлага с Линукс, днес в големите търговски вериги половината компютри са с Убунту. След време по същия начин повечето специфични периферни устройства ще предлагат драйвери за Линукс /според мен/. Другият стълб на който се крепи джама е 3Д-то. Все имам такава ОС на компютъра си, защото понякога искам просто да седна и 1-2 часа да цикля в някоя безсмислена игра.

Като цяло проблема според мен е един - липсва организация. Моето лично мнение е, че не са нужни толкова много дистрибуции. Вместо да правиш нова дистрибуция с нов реп и т.н. пример - Киви, можеш да спестиш много време като просто направиш превод на Убунту. Вместо стотици програмисти да оправят един бъг наличен в Дебиан/Убунту/Минт и всичките подобни дистрибуции, може да се направи координацията и да се заеме само един екип с нея, така останалите спокойно могат да се заемат със следващия проблем. Тук според мен е главния проблем.

Наличието на повече проблеми означава повече нови версии на програмите => повече се разработва за Линукс => повече програми за Линукс. Развитие има, само потребителите могат да кажат дали е на добре или не. Според последните статистики се увеличаваме, така че според мен сме на  правия път
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Не съм убеден че се вбоклучава. В смисъл винаги си е бил еднакво боклучав/прекрасен (според гледната точка), останалото са субективни неща. Очевидно свободното ти време е почнало да става дефицитно и просто си почнал да стигаш до истината, че е по-важно софтуерът да ти върши работа, отколкото да е свободен:)

В смисъл, напълно нормално е това според мен. Човек трябва да е рядко упорит, за да не може да осмисли че примерно gimp не струва в сравнение с photoshop, че няма една нормална програма за видеоредактиране под линукс, че няма някакъв истински еквивалент на autocad под линукс, че ползването на ipod-ове е мъка, елементарни неща като гледане на видео могат да се превърнат в кошмар, KDE build-овете (примерно в дебиан) са доволно бъгливи, поне 4.3, power management-а е крив, аудио системите са ужасна кочина, да не говорим каква забава представлява писането на portable линукски софтуер, след като някои дистрибуции (примерно дебиан) не спазваt LSB спецификациите, има различни пакетни мениджъри, RPM който би следвало да бъде нещо като стандарт не е измислен така че да работи между различни дистрибуции заради сума ти малоумни хакове, много неща не са документирани като хората (OpenSSL е най-светлият пример в този ред на мисли: по-отвратително документиран софтуер от това НЯМА).

Когато имаш повече свободно време и някак по-лесно приемаш разни идеалистични дивотии, нещата някак стават по-лесно. В смисъл някак си с удоволствие се бориш с такива глупости, защото после се чувстваш супер удовлетворен от цялата работа.

При все това, линукс е доволно добра платформа за много неща. Като оставим сервирането на уеб приложения, пощенски сървъри, DNS сървъри, добра и евтина платформа за виртуализация, клъстеризация на услуги и т.н. Това което ми допада следва от лиценза. Ако искаш да разбереш как работи една операционна система, линукс е идеалният вариант. Има доволно много четива по въпроса и сорса винаги можеш да си го смъкнеш. Линукс е идеалната среда за експерименти, мене това ми допада много. Линукс обаче не е и няма и да стане алтернатива на майкрософтските десктоп операционни системи. И причините са много.

Що се отнася до дистрибуциите и колко усилия се хвърляли напразно, не виждам нещо лошо в това. За добро или лошо, много хора и организации имат различно виждане за философията на нещата, а линукс е операционна система, която трябва да може да изпълнява много различни workload-ове върху много различни архитектури и да пасва на критериите на много различни хора. На някой може да му трябва livecd за да си оправя разни проблеми, на друг - за penetration testing, на трети му трябва някаква нормална десктоп система, четвърти иска някаква идиотски подсигурена система, пети иска нещо доволно орязано за домашния си рутер върху стар хардуер, шести иска това да върви върху калпави MIPS архитектури на домашния му wifi AP, но пък да има уеб администрация и т.н. В крайна сметка, по-добре е хората да си работят по собственото виждане за нещата, отколкото да се борят с други хора да им го прокарат.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 18   Нагоре
« назад напред »