Анкета

Въпрос: Какво мислите за въвеждането на ергенски данък?

  • Нямам сключен брак и мисля че трябва да се въведе ергенски данък
    - 3 (9.1%)
    Имам сключен брак и мисля че трябва да се въведе ергенски данък
    - 2 (6.1%)
    Нямам сключен брак, но не мисля че трябва да се въведе ергенски данък
    - 21 (63.6%)
    Имам сключен брак, но не мисля че трябва да се въведе ергенски данък
    - 7 (21.2%)

Общ брой гласове: 33

Автор Тема: Ергенски данък?  (Прочетена 25781 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Ергенски данък?
« -: Mar 09, 2010, 12:06 »
Тази седмица отново широко се дискутира повишаването на данъците (включително и здравната осигуровка, която за мен си е чист данък).
Повечето тук сигурно са чували за "ергенския данък", който се плащаше преди 1989-а г. Няколко години назад пак имаше такива настроения.
Мислите ли, че трябва отново да въведе, имайки предвид икономическата и демографската криза;) :)
« Последна редакция: Mar 09, 2010, 12:22 от Zlatko »
Активен

Без правила няма игра

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Ергенски данък?
« Отговор #1 -: Mar 09, 2010, 12:44 »
Този ергенски данък смърди на дискриминация и ще падне в конституционния съд (ако изобщо се стигне до гласуване).

Проблемът с демографската криза може да се реши с по-либерално законодателство в областта на имиграцията (има много хора, които с удоволствие ще дойдат в България за да живеят и се размножават - вижте например какво мисли Абдул по въпроса (благодарности на Григор Гачев за разказа).

Проблемът е сериозен и няма място за криворазбран национализъм и за други гадости (расизъм, националсоциализъм и т.н.) - взимайте пример от САЩ: приемат хора от цял свят (но за други неща изобщо не са за пример).

« Последна редакция: Mar 09, 2010, 12:47 от vstoykov »
Активен

BOT_ev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 995
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Ергенски данък?
« Отговор #2 -: Mar 09, 2010, 12:58 »
Ергенски данък? Това вече счупи тъпомера...
Активен

Get to da chopa !!!
----------------------------------------------------------------------

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Ергенски данък?
« Отговор #3 -: Mar 09, 2010, 13:00 »
Да, преди (на старите години, при Бай Тошо) си го имахме тоя данък.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

dns

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 75
  • Distribution: ULTIMATE 2.7
  • Window Manager: Gnome 2.30.2
  • SubLieutenant
    • Профил
Re: Ергенски данък?
« Отговор #4 -: Mar 09, 2010, 13:07 »
Ергенски данък? Това вече счупи тъпомера...

Когато не могат да привличат инвеститори Бат Бойко си измисли данъците... Но и те ще свършат. Да видим до кога една данъчна държава ще издържи? Просто ми е чудно!

И не на ергенски данък!

Какво ли още глупости ще измисли батто бойкото за да има събираемост на пари за служителите си... Имам фирма и си мисля че искат да се финансират само чрез данъци и тем подобни...

Женен съм и не на ергенски данък! Дане би да живеем в Бай Тошовото време...Уж ЕС!
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Ергенски данък?
« Отговор #5 -: Mar 09, 2010, 13:14 »
Какво ли още глупости ще измисли батто бойкото за да има събираемост на пари за служителите си... Имам фирма и си мисля че искат да се финансират само чрез данъци и тем подобни...

Женен съм и не на ергенски данък! Дане би да живеем в Бай Тошовото време...Уж ЕС!

Момент, моля. Този данък не е предложен от ББ. Предлагаха го комунягите преди няколко години (защо ли?  ;) ) Просто си размишлявам на тема данъци, щото както е тръгнало с данъци и акцизи, колко му е да въведат и ергенски такъв.  [_]3
« Последна редакция: Mar 09, 2010, 13:18 от Zlatko »
Активен

Без правила няма игра

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Ергенски данък?
« Отговор #6 -: Mar 09, 2010, 13:27 »
Създават само работа на адвокати да пишат брачни договори за фиктивен брак...

Сега прочетох статията - в същност проблемът им е много по-сериозен - само с брак не става, трябва и деца да се правят...
« Последна редакция: Mar 09, 2010, 13:29 от vstoykov »
Активен

dns

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 75
  • Distribution: ULTIMATE 2.7
  • Window Manager: Gnome 2.30.2
  • SubLieutenant
    • Профил
Re: Ергенски данък?
« Отговор #7 -: Mar 09, 2010, 13:38 »
Създават само работа на адвокати да пишат брачни договори за фиктивен брак...

Сега прочетох статията - в същност проблемът им е много по-сериозен - само с брак не става, трябва и деца да се правят...

Пфууу, чак пък и деца! Самата държава се финансира с данъци, а какво е останало на един средно статистичен Българин като не може да си намери работа и работи на мизерните ниски заплати да се жени и да има деца да ги гледа тц...тц... Умряла работа...

Всеки ден жидам много различни типове хора... Направо умряла работа. Кат чуя данъци, акцизи направо ми се повръща!
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Ергенски данък?
« Отговор #8 -: Mar 09, 2010, 14:34 »
По-горе писах за деца в контекста на статията за Латвия - там за да се освободиш от ергенския данък трябва да имаш дете. Обаче се съмнявам, че разходите за дете са по-малки от размера на данъка затова едва ли ще има положителен ефект върху раждаемостта - по-скоро ефектът ще е отрицателен, защото ще доведе до скапване на икономиката (колкото повече данъци - толкова по-скапана икономика).

Гледам, че вече двама небракувани (все още) са гласували за това да има такъв данък - предполагам защото скоро ще се бракуват и това няма да ги засяга - на чужд гръб и сто тояги са малко е казал народа...

Тук пише какво е пазарна икономика и как се прави, обаче депутатите (не само нашите - на повечето "цивилизовани държави") са писатели, а не читатели...
« Последна редакция: Mar 09, 2010, 14:36 от vstoykov »
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Ергенски данък?
« Отговор #9 -: Mar 09, 2010, 15:00 »
Човек може не по собствено желание да е останал ерген.Може просто да не е срещнал любовта.И какво трябва да плаща на държавата за това?Не мисля,че държавата има нещо общо с това дали един човек е женен или не.По-голяма глупост не съм чувал от този ергенски данък.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Ергенски данък?
« Отговор #10 -: Mar 09, 2010, 15:07 »
Не знам колко от вас се усещат, но така нареченото "семейно подоходно облагане", което го има не само у нас, е на практика ергенски данък.  >:D Само че с обратен знак, нещо като ДДС - всички го плащат предварително, а после бива възстановявано на онези, които отговарят на определени критерии. Т.е. вместо "отнемане" е формулирано като "облекчение/стимулиране".  :P
Това от своя страна е свързано с начина по който държавите се бъркат в личния живот на хората.
За съжаление този "феномен" го има и в държави като Германия, не само в недемократични страни като Китай.

 :'(
« Последна редакция: Mar 09, 2010, 19:31 от Zlatko »
Активен

Без правила няма игра

jivkojj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
Re: Ергенски данък?
« Отговор #11 -: Mar 09, 2010, 16:19 »
Живея от 7-8год. в Германия и докато не бях женен, плащах ергенски данък. Разбира се не му казват така, но като неженен попадах в определена категория, която автоматично означаваше по-висок процент данъци. Спомням си само, че сумата беше значителна - не по-малко от 5-6% от брутната заплата.
Активен

sisosiso

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 91
    • Профил
Re: Ергенски данък?
« Отговор #12 -: Mar 09, 2010, 17:52 »
Пак почнаха с глупостите . Каквито и данъци да сложат не съумеят ли да си контролират разходите (тоест да не се дават пари за глупости ) винаги ще си бъдем бедна държавица .
Активен

yaniyakov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 51
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Ергенски данък?
« Отговор #13 -: Mar 09, 2010, 18:33 »
Абе да ви имам проблемите на вас. По-добре ергенски данък да се плаща,отколкото постоянно "данъци" по жената  ;D То жената излиза доста по-скъпо от всички данъци събрани на едно ,че получавате и бонус-нерви..главоболие,и т.н. ;D :P
Активен

teh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 56
    • Профил
Re: Ергенски данък?
« Отговор #14 -: Mar 09, 2010, 20:39 »
Zlatko, кога ли ще си те приберат тези с белите престилки ...
Активен