Автор Тема: Проблем с инсталация на Убунту-всичко умря...и пак живна,ама...  (Прочетена 6706 пъти)

piper

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Здравейте!
Значи имах си работещ Win XP,и реших да са сложа и убунту.Идеята бе да работи на него синът ми /11 год./ защото Убунту не се срива,забива,няма вируси и......
Та реших,поразгледах и започнах инсталацията от тук: http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/windows-installer
Изтеглих, стартирах,инсталирах и Win затвори за да рестарира системата,и ме попита XP или Убунту.
Да ама не! клавишите не ми работят нагоре/надолу и нищо-нито XP нито Убунту.
На 5 рестарт тръгна XP.
Сега-как да махна и после да сложа ново убунту,без да застрашавам XP и фаиловете на компа,защото имам 5 ГБ снимки на детето от бебе до сега?
Помагайте.
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Имаш следните решения,

1. Изтегляш нормален диск с убунту от сайта
2. Изтегляш нормален диск с мандрива от сайта

И двете са достатъчно добре направени да работят едновременно с Уйндоус. Не препоръчвам "wubi" нека и колегите кажат мнение
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

piper

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
А как да махна безопасно инсталираното вече Убунту?
Активен

jivkojj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
Щом ще слагаш ново, старото не го махай.

Като стартираш лайв-диска, после при инсталацията му дай да настроиш ръчно дисковите дялове. Там задай да се инсталира върху вече съществуващия дял на линукс.
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Абе колеги вие не четете ли, човека е инсталирал Убунту вътре в Windows XP. Давате му грешни съвети и има опасност да си омаже още повече хард диска.

Piper гледай сега ти си инсталирал тая простотия wubi, който ти инсталира Убунту директно във Windows като някаква програма. Съответно няма как да използваш пълния потенциал на операционната система т.к. е инсталирана в някакво ненормално състояние, което е с цел просто да я пробващ и да я видиш, обаче не става за всекидневно ползване.
Моя съвет е да си изтеглиш нормално инсталационно CD Убунту, да го пробваш в режим LiveCD без да инсталираш нищо и ако всичко работи добре тогава да го инсталираш, само че на отделен дял както си трябва. Т.е. правиш си отделен дял само за Линукса и си го инсталираш там. Само че преди това си направи отделен дял ако нямаш такъв, просто от някой от съществуващите на хард диска дялове чрез преоразмеряване и намаляване на размера на съответния дял освобождаваш 20ГБ и след това при инсталирането на самото Убунту като дойде момента за избор на дял му даваш ръчно или advanced мисля че беше, за да може да му посочиш ръчно съответния дял който си задалил преди това. Съветвам те обаче да прочетеш много добре ръководството за инсталиране, за да не прецакаш съществуващите дялове, има подобни на твоята тема тук във форума може да ги потърсиш и прочетеш, за да се запознаеш горе долу какво да очакваш и с цел да не прецакаш нещо по харда.

Да не забравя - Убунтуто което си инсталирал чрез wubi предполагам че може да го махнеш през Add/Remove Programs в контрол панела на Windows или там където си го инсталирал като програма може да има опция за деинсталация. Т.е. трябва да влезеш първо в WinXP.

Ако нещо не ти е ясно питай.
« Последна редакция: Jun 06, 2010, 14:51 от arda_kj »
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
... изтрито ...

Мандрива сама може да си вземе от уйндоус дяла колкото и трябва, без да има поражения в Уйндоус, поне беше така в предишните версии вероятно и в тази и в новата ще има


редакция от neter: Премахнат е цитатът, съгласно т.7 от правилата на форума.
« Последна редакция: Jun 06, 2010, 16:20 от neter »
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Така е, просто не знам колко му е C дяла, затова му препоръчах да си вземе дял от D-диска, който обикновено е по- голям.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Така е, просто не знам колко му е C дяла, затова му препоръчах да си вземе дял от D-диска, който обикновено е по- голям.
[/quote

Mandriva Не е толкова глупава да вземе от C ако не е достатъчно голям, и ще си вземе от друг уйндоус дял
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

piper

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Благодаря на всички за съветите.
Наистина опитах да инсталирам убуну през Win, и затова може би стана така.
Аз и сега съм го "инсталирал"на диск Е:/-29 ГБ, но е виртуален,,т.е. 80 ГБ разделен на три диска.
Та сега първо ще сваля снимките, и после ще правя всичко останало.
А след това ще се поваля тук какво стана.Благодаря за бързата Ви реакция!
Активен

piper

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Здравейте отново!
Още веднъж благоадря на всички за отделеното време и Ви благодаря за съветите.

Точно както arda_kj каза -проблема е в wibi- след като си записах СД с инсталацоонният фаил всичко тръгна отлично-Убунту вече работи,файловете са си на място.Разпозна ми всичко-монитор,видео,звук.......Единствено при стартиране на компютъра когато дава избор Убунту или Win XP не мога да избера Win-просто не ми работят срелките на горе и долу.
Това как се лекува?
Активен

lz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 172
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Здравейте отново!
Още веднъж благоадря на всички за отделеното време и Ви благодаря за съветите.

Точно както arda_kj каза -проблема е в wibi- след като си записах СД с инсталацоонният фаил всичко тръгна отлично-Убунту вече работи,файловете са си на място.Разпозна ми всичко-монитор,видео,звук.......Единствено при стартиране на компютъра когато дава избор Убунту или Win XP не мога да избера Win-просто не ми работят срелките на горе и долу.
Това как се лекува?

Клавиатурата USB ли е?
Активен

piper

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Да, на USB e! Там ли е проблема?
Активен

lz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 172
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Да, на USB e! Там ли е проблема?

Ако имаш възможност пробвай с PS/2 клавиатура.
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Аз само да добавя нещо към колегата преди мен - вместо да си взимаш нова клавиатура си купи преходник USB-->PS/2, би трябвало да стане (само че не мога да гарантирам на 100% т.к. не съм го пробвал, но не виждам причина да не работи).
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

piper

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Здравейте на вси1ки отново!
Значи, за протокола:USB клавиатура работи със преходник за PS2 отлично.
Благодаря на всички отзовали се!

Сега,за да не отварям нова тема-през убунту/Гоогъл Хром И Мозила/ не могат да отварят голяма част от флаш игрите/а детето играе предимно тях/ и повечето клипове е You Tube.

Tова пък как става?
Активен