Автор Тема: Gimp и Photoshop  (Прочетена 5356 пъти)

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Gimp и Photoshop
« -: Jun 29, 2010, 03:19 »
Хайде сега-чакам мнения за двете програми ;). Ще е супер някой, който е работил и с двете да сравнява.
« Последна редакция: Jun 29, 2010, 03:22 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Gimp и Photoshop
« Отговор #1 -: Jun 29, 2010, 13:03 »
Пробвай Гимп. За много  много неща фотошопа е просто излишен (най-малкото щото е платен)....

Човека ти казва, че се занимава (хоби) с цифрова фотография. Все пак фотошопа е много по-напред от гимп. Не заблуждавай хората. Все пак Гимп го има безплатен и за Windows и ако беше добра алтернатива много хора биха го ползвали. За безплатно приложение е много добро, но и много далеч от платеното. Аз лично не ползвам и двете, но имам познати, които са ме уверявали в това.

Аз пък съм се начел, че Гимпа е  по готин за много неща от шопа. Защо да го заблуждавам?-да си пробва-и да ни пише дори мнение. Пък нещата се променят и все повече му диша във врата. Въобще гледам на всичко майкрософтско с презрение.  Аз също се занимавам с любителска фотография (завършил съм  операторско майсторство и съм работил по специалноста) и на мене никъв шоп не ми е нужен-Гимп ми стига за редакция.

Относно GIMP, не се заблуждавай, много е далеч от фотошопа, минимум с 10 г. изостава. Тества го мой познат който има рекламна агенция и с това си вади хляба, за CAD програми да не говорим, няма нищо дето да се опре на autocad, също и нищо което да се опре на синема-та или другите от сорта, може би ще споменеш прословутия blender, но той е прекалено сложен и също има какво да се желае по него.

Още едно мнение за GIMP!
И аз имам приятел, който с реклама и обработка на снимки и графика си изкарва хляба. Той твърди, че GIMP му върши идеална работа и не се нуждае от Photoshop.
Разпространени са и двете мнения и явно става дума за лични предпочитания и може би донякъде въпрос на навик. Това говори добре за GIMP, обаче. :)

Определено но GIMP не поддържа читаво CMYK профили, има плъгин който или тръгва под M$ или не тръгва по никакъв начин.

Не се занимавам с грфики ,обаче фотошоп е на adobe.
Но , не вярвам Adobe Photoshop CS5 да е 833.69 евро по-добър от GIMP 2.6.9 .

M$ = Microsoft Windows -> "операционна система"


M$ = Microsoft Windows -> "операционна система"


чети внимателно не бързай !!!
« Последна редакция: Jun 29, 2010, 13:07 от bop_bop_mara »
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Gimp и Photoshop
« Отговор #2 -: Jun 29, 2010, 13:11 »
+1 за Photoshop-a.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: Gimp и Photoshop
« Отговор #3 -: Jun 29, 2010, 13:30 »
/офф
Аз не смея да се обадя, че ще вземе някои да си "тръгне"... пак  :D :D :D
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Gimp и Photoshop
« Отговор #4 -: Jun 29, 2010, 13:48 »
Аз се чудя има ли някой, който първо да е ползвал гимп, да го познава на пръсти и после да е пробвал фотошоп... Защото ми се струва, че за едно сериозно количество от масовата работа, която си вършат хората, гимп има поддръжка, но може би има хора, които не са го разцъкали и не знаят къде са съответните функционалности... Пък и за по-професионална или творческа работа, щом преди гимп да почне да поддържа фотошоповските четки хората са си играли да ги конвертират, за да могат да се ползват... В deviantart има доста gimp tutorials също така, явно на хората им върши работа :)
Активен

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Gimp и Photoshop
« Отговор #5 -: Jun 29, 2010, 14:06 »
трябваше да го публикувате като анкета, за да видим фактите !
и нека не забравяме преди всичко скромната цена на продуктите на adobe,от порядака на 1000 до 3000 евро и след това сравненията дали си заслужава .
« Последна редакция: Jun 29, 2010, 14:15 от chen_dzen »
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Gimp и Photoshop
« Отговор #6 -: Jun 29, 2010, 14:24 »
трябваше да го публикувате като анкета, за да видим фактите !
и нека не забравяме преди всичко скромната цена на продуктите на adobe,от порядака на 1000 до 3000 евро и след това сравненията дали си заслужава .
Ммм, ако ще гледаме цените, какво правим във форум за свободен софтуер ;) Мислех, че отдавна сме надминали предразсъдъците, че платеното е по-качествено от безплатното... То и Visual Studio струва поне 700 лева, ама това не го прави най-великото IDE на света... За Windows да не говорим...
Активен

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Gimp и Photoshop
« Отговор #7 -: Jun 29, 2010, 14:31 »
Напълно съм съгласен ,но тогава тази тема е всеедно да се спори кое оръжие е по добро ЧЗ-452 или АК47 . Всяко е добро в ръцете на този който умее да го използва.
« Последна редакция: Jun 29, 2010, 14:35 от chen_dzen »
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Gimp и Photoshop
« Отговор #8 -: Jun 29, 2010, 14:35 »
напълно съм съгласен но тогава тази тема е като да се спори кое оръжие е по добро ЧЗ-452 или АК47 . Всяко е добро в ръцете на този който умее да го използва.
Ами всъщност е точно така. Затова и съвета "оптай GIMP" не е глупав, защото човека може да се справя с него и да си върши нещата точно толкова добре, колкото и с Фотошоп. [_]3
Активен

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Gimp и Photoshop
« Отговор #9 -: Jun 29, 2010, 14:40 »
смоче трябва да работи 2-месеца за да си плати шопа.

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Gimp и Photoshop
« Отговор #10 -: Jun 29, 2010, 14:45 »
Мен ако питате всичко е до финансиране.
Ако някой налее определен брой милиони в Гимпа, като се организира добър програмистки екип. Да видите за една година кой ще е на върха.
Същата работа е и с самия Линукс ( макар, че тук вече се наливат сериозни пари). И все пак ако се субсидира ( от някаква институция) примерно с няколко милиарда евро ще има страшно много софтуер и ще се развие всичко неочаквано бързо. А и възвращаемост ще има щото все пак излиза продукт с отворен код който се употребява безплатно, ще може да се ползва в държавни институции и ще избият пари от лицензи.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Gimp и Photoshop
« Отговор #11 -: Jun 29, 2010, 14:46 »
Мен ако питате всичко е до финансиране.
Ако някой налее определен брой милиони в Гимпа, като се организира добър програмистки екип. Да видите за една година кой ще е на върха.
Същата работа е и с самия Линукс ( макар, че тук вече се наливат сериозни пари). И все пак ако се субсидира ( от някаква институция) примерно с няколко милиарда евро ще има страшно много софтуер и ще се развие всичко неочаквано бързо. А и възвращаемост ще има щото все пак излиза продукт с отворен код който се употребява безплатно, ще може да се ползва в държавни институции и ще избият пари от лицензи.

Колко милиона според теб трябват за да изместят Adobe?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Gimp и Photoshop
« Отговор #12 -: Jun 29, 2010, 14:48 »
backtolife Зависи кой застане зад проекта. Ако примерно европейският съюз реши да го субсидира ще има достатъчно голям ресурс за да стане нещо голямо.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Gimp и Photoshop
« Отговор #13 -: Jun 29, 2010, 18:38 »
Ако примерно европейският съюз реши да го субсидира ще има достатъчно голям ресурс за да стане нещо голямо.
И за какво му е на ЕС, или пък МВФ, или пък Световната банка, или подобна институция да застава зад ГИМП... има достатъчна доза комерс в една такава подкрепа, така че по-скоро ще го направи о-зация, която може да извлече тъговска/финансова изгода, отколкото иснтитуция като ЕС, която не виждам как ще изкяри от това.
Но това както и да е - по темата: ползвам ГИМП на съвсем аматьорско ниво от няколко год. и винаги ми е вършел работа. Дори и анимирани гиф-ове съм си правил, работи си програмата. И понеже, както казах работата ми с ГИМП е по-скоро любителска и не разбирам от разните "дизайнерски щуротии", когато се е налагало да направя нещо по-завъртяно, минавам през гуглето и винаги съм намирал читави обяснения и материали, така че в кр. сметка пак си свършвам работата.
Фотошоп не съм ползвал никога и нямам никаква идея как е, че да го сравня с ГИМП-а, просто споделих опита си.
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Gimp и Photoshop
« Отговор #14 -: Jun 29, 2010, 21:40 »
Аз се чудя има ли някой, който първо да е ползвал гимп, да го познава на пръсти и после да е пробвал фотошоп... Защото ми се струва, че за едно сериозно количество от масовата работа, която си вършат хората, гимп има поддръжка, но може би има хора, които не са го разцъкали и не знаят къде са съответните функционалности... Пък и за по-професионална или творческа работа, щом преди гимп да почне да поддържа фотошоповските четки хората са си играли да ги конвертират, за да могат да се ползват... В deviantart има доста gimp tutorials също така, явно на хората им върши работа :)

Има Марче +1 Гимп за обща употреба в къщи и офис (да не е основна работа издателската обаче).
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Photoshop
Настройка на програми
Paqk 6 3039 Последна публикация Sep 16, 2007, 02:18
от Paqk
Може ли да се подкара 3ds max и photoshop по linux
Настройка на програми
Dobrinium 11 3779 Последна публикация Nov 24, 2007, 21:11
от Dobrinium
проблем с photoshop
Настройка на програми
Koki_ml 2 2680 Последна публикация Jun 28, 2009, 18:01
от Koki_ml
Photoshop
Настройка на програми
Huntix 6 2867 Последна публикация Jul 12, 2009, 22:35
от go_fire
Инсталиране на Photoshop CS3
Настройка на програми
He3aBuCuM 11 3628 Последна публикация Apr 26, 2010, 22:14
от He3aBuCuM