Автор Тема: Gimp и Photoshop  (Прочетена 5303 пъти)

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Gimp и Photoshop
« Отговор #15 -: Jun 30, 2010, 02:15 »
Едно мнение, дето беше попаднало в друга тема:

Работя във фирма, която се занимава с дизайн.
Пробвали са и ГИМП в началото - ами не става. Просто за нещата, за които го ползваме - не става.
Хората /имам предвид - клиентите/ си сикат файловете във формат да кажем за CS4 и толкоз.
Работи се и с CS2 все още - зависи от клиента.
Ако някой каже, че Photoshop - a му забива, аз ще го попитам - а лицензен ли е?
Защото забиването се наблюдава само при кракнатите Photoshop.

Изобщо, на професионално ниво - не може да става и дума за сравнение откъм функционалност.
Да не говорим за удобство... прегледност и т.н.

Разбира се, не казвам нищо лошо за ГИМП-а - ползваме го на места, където само се преглеждат/оразмеряват снимки, защото няма нужда да плащаме близо 700 евро за програма, която ще ползваме за оразмеряване на снимки :)


Относно финансиренето.... едно не харесвам в GPL и то е - ощетява разработчиците.
В смисъл на финансиране, т.е. имам предвид - аз пиша нещо, някой го взима, и печели пари от него, а аз печеля.... от трите най-дългото.
За такива проекти (като ГИМП) ще е идеално да си остане "отворен" софтуер, но да е платен за комерсиална употреба. Иначе... малко са хората /т.е. шефовете в България/, които биха дарили. Аз например нямам сметка да дарявам, защото на мен ГИМП не ми дава нищо - дори не го ползвам. А от това, че го ползваме във фирмата печели самата фирма.
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: Gimp и Photoshop
« Отговор #16 -: Jun 30, 2010, 02:59 »
Е кажете, че не е прав човека.

Единственото дарение което съм правил е за linux.com - $25 - ама дават тениска и хубава поща. Има много по наложащи неща за които да се дават пари. Най-вече много голяма нужда има от MS Exchange подръжка ( ох това прокси...)

Пак хората дето си рисуват... аз моя GIMP го ползвам само за красота :D

Вие пък за ко ползвате GIMP? Оразмеряване и ротиране на снимки... Puhhleeaasee!
Десен клик -> Rotate/Resize/Convert ... алабала..

Иначе е забавно... фащаме се 10 сисадмина и ставаме художници :D.

Та за GIMP-а. ми як си е. Само дето на мен интерфейса ми е адски неудобен, Иначе има сигурно огромна функционалност. То не бяха плъгини.. то не беше чудо. A за Photoshop-ерите. Ако видите комп с Photoshop на него и до иконката CS... бееееж като от говно. Нищо друго не знам за тва чудо.


Кво друго щах да казвам...


А, да начи викат ми от ФМИ-то да ползвам matlab, щото го учим. Викам дай лиценз - викат няма. Аз trail не можах да я сваля. Ок ще си пиратствам викам. Дръпнах си я... качих я на служебния лаптоп. Усрах се на проекта( но това е друга тема)... ударих му един стабилен seed и си я затрих. В момента в сърцето ми зее дупка за това че съм ползвал пиратска версия, която е много скъпа и има евтини алтернативи (май)... Даааа беее! Друг път! Сесията зове, няма време за глупости.

Та сигурно така мислят и другите хора :P


Айде със здраве!
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Gimp и Photoshop
« Отговор #17 -: Jun 30, 2010, 13:41 »
Абе никой май не се замисля по принцип за икономическата страна на нещата в БГ.
Примерно ако в Германия или Франция да кажем вземат грубо 2000 евро, мислите ли, че някой го боли х** за 100 долара за Матлаба или за 700 евро за Photoshop-a. Просто тука при средна заплата 500-600 лв се налага да пиратстваш в много случай щото не можеш да си позволиш нещо.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

jivkojj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
Re: Gimp и Photoshop
« Отговор #18 -: Jun 30, 2010, 14:08 »
Аз ползвам напоследък доста GIMP и му свикнах горе-долу. Ако знаеш какво правиш, основни неща (не оразмеряване и кроп), а например като работа със криви, слоеве, шарпене, - ретуш ще може да се справиш не по-зле от Фотошоп.
Ползвам ГИМП-а и заради това че работи под линукс, а аз Прозорци от много време нямам, с изключение на виртуална машина, а там фотошоп-а кляка.

Не съм се занимавал много с Фотошоп, но аз това което съм забелязал и ме е впечатлило са: интерфейса е много напред (това дето ГИМП работи в много прозорци е гадост, даже 2.7 предварителната версия за единичен прозорец е повече от зле); много добре се селектира; плугините, които така или иначе не ползвам.

Извода е - ако знаеш какво искаш, и с 2-те програми ще го направиш добре. Ако само мажеш - какво значение има.
Активен

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Gimp и Photoshop
« Отговор #19 -: Jun 30, 2010, 22:55 »
абе какво правиха тези от adobe ? шушони ли плетяха ???
+1 GIMP.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Photoshop
Настройка на програми
Paqk 6 2992 Последна публикация Sep 16, 2007, 02:18
от Paqk
Може ли да се подкара 3ds max и photoshop по linux
Настройка на програми
Dobrinium 11 3733 Последна публикация Nov 24, 2007, 21:11
от Dobrinium
проблем с photoshop
Настройка на програми
Koki_ml 2 2633 Последна публикация Jun 28, 2009, 18:01
от Koki_ml
Photoshop
Настройка на програми
Huntix 6 2820 Последна публикация Jul 12, 2009, 22:35
от go_fire
Инсталиране на Photoshop CS3
Настройка на програми
He3aBuCuM 11 3580 Последна публикация Apr 26, 2010, 22:14
от He3aBuCuM