Автор Тема: За системната сигурност на ОС Убунту 11.10 и други такива  (Прочетена 3318 пъти)

rumen6787

  • Гост
1. Какви програми са нужни, за да може човек да си настрои сигурността под Убунту 11.10?
2. За какво служат антивирусните под Линукс Убунту и други дистрибуции?
4. Как да си настроя защитната стена gufw под Ubuntu 11.10?
5. Какви са функциите на Зенмап или Nmap?
6. Какво е необходимо един обикновен потребител на Убунту и друга дистрибуция да знае когато мигрира от Уиндоус (или иска да ползва пралаелно и двете ОС)?
7. С какво се различава Линукс Убунту от Уиндоус?

Аз ползвам само Убунту, това е моето предпочитание, не бих го на ложил на никого. Всеки е свободен да избира по свое желание.

П.С. От обща култура знам какво е линукс, особено  Убунту - само обикновени действия като обикновен потребител, а не като програмист; пробвал съм Минт, Кубунту на КДЕ, но предпочитам Убунту, за да не се разпилявам и обърквам. Аз съм обикновен потребител. Линукс не е Уиндоус. Една година ми отне докато свикна с Убунту и сега съм на Убунту дори да има Унити панел, не ме дразни, свикнах с него.

П.С2. Аз мисля, че всяка дистрибуция е направена така, че самият потребител сам да определи своята системна сигурност в зависимост от неговото познание.  И това предполагам може да прави един потребител, който иска да се занимава с линукс за напред. Ако нещо съм объркал или греша, нека бъда поправен. Не искам да се излагам и да пораждам смях в нещо което не зная и не съм чел книжки по тази тема.

Предлагам да посочите полезни източници за линукс литература, за да запознаете повечко потребители които искат да ползват линукс. Благодаря предварително.
« Последна редакция: Jan 27, 2012, 15:19 от rumen6787 »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Човече, искрено те поздравявам за така добре написаното и без нито една грешка писание!!! Затова, искрено се надявам, след като опознаеш добре Линукс, да започнеш да се занимаваш с преводи и писане на документация.
Отговорите на твоите въпроси можеш да намериш в теми във форума и статии на различни места в нета.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
@rumen6787
А така ... тези въпроси вече са друга работа.

1) Зависи какво разбираш под сигурност?
За изграждане на firewall трябва да се запознаеш с iptables информация тук:
http://www.frozentux.net/iptables-tutorial/iptables-tutorial.html
Щом искаш защита и си избрал Ubuntu е добре да се запознаеш и с AppArmor:
Ето обяснение какво точно представлява: http://en.wikipedia.org/wiki/AppArmor , ето и документация: http://wiki.apparmor.net/index.php/Documentation

2) За същото което служи и под Windows. Само, че в повечето случаи този софтуер се използва за предпазване точно на Windows машините които стоят зад Linux сървъра. Примерно за проверка на съдържанието на пристигащите e-mail-и.

3) Няма въпрос :)

4) gufw е графично приложение за управление на iptables, прочети документация която ти дадох в т. 1 и ще си наясно.

5) Nmap е програма за сканиране и анализиране на мрежи ( можеш да проверяваш "жовите" IP-та, да сканираш за отворени портове, определяш вида на OS на даден потребител и т.н.). Zenmap е просто GUI на Nmap.

6) Ами щом използваш вече Линукс трябва да си наясно. Главното което трябва е потребителя да е готов до известна степен да научи нещо ново.

7) А каква база за сравнение може да имат?
И двете се стремят да предложат удобни графични инструменти и да угодят на крайния потребител.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
...
7) А каква база за сравнение може да имат?
И двете се стремят да предложат удобни графични инструменти и да угодят на крайния потребител.
Като едните повече се стремят да му вземат парите :) (на крайния потребител)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
1. познаване на йерархията на директориите, правата и работа с тях, спиране/деинсталиране на ненужни програми/демони. Могат да се използват и програми за проверка на сигурността - рууткит скенери, пропуски в правата, отворени портове. Редовно обновяване на системата.

2. Служат да успокояват Уиндоус юзърите, че такава е инсталирана или да сканират .ехе-та за Уиндоус вируси

6. Да работи като ограничен потребител. Да предпочита инсталиране на програми от репо-тата на дистрибуцията. Няма нужда да се прави на майстор да компилира програми, кернел-и, да инсталира драйвери. Да не трепери от конзолата, да не го е страх от Гугъл и форумите. Да не мъчи да подкарва Уиндоус програми с емулатори, а да опита да намери нативни такива или заместители. Но номер едно задача е да се намери правилната дистрибуция с правилния десктоп менаджер.

7. С какво се различава Линукс Убунту от Уиндоус?
по-лесно е да се посочи кое е еднаквото - хващаш мишката и цъкаш по икони, които ти стартират програми и местиш прозорци. Всичко друго е различно.

Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Документация - каквото сме скалъпили групата убунтаджии във вики:
http://wiki.ubuntuusers-bg.org/doku.php
Още - в залепените теми в началото на разделите на http://ubuntuusers-bg.org/index.php
Някой разбира се се дублират във викито, но все пак е добър старт.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.