Автор Тема: Промяна на разделителна способност [РЕШЕН]  (Прочетена 13397 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Промяна на разделителна способност
« Отговор #15 -: Feb 12, 2020, 12:49 »
Сгрешил съм. Понеже в newmode e "1920x1080_60.00", то и в addmode трябва да е "1920x1080_60.00". И тогава вече тръгва. Обаче понеже КДЕ-то е стартирало на 1600x900, то сега всичко е много дребно, а шрифтовете са направо грозни.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Промяна на разделителна способност
« Отговор #16 -: Feb 12, 2020, 12:54 »
ако цифричките не са наред, ще видиш артефакти по дисплея. Мигащи пиксели, хоризонтални чертички, мигащи хоризонтални чертички и т.н.
Ако забележиш такива работи, веднага връщай назад......че може и да е опасно.
Дрънкам ги тези работи, щото съм 'изнасилвал' хардуера по-този начин.
« Последна редакция: Feb 12, 2020, 13:01 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Промяна на разделителна способност
« Отговор #17 -: Feb 12, 2020, 13:02 »
Пиксели и чертички не видях, но шрифотовете бяха ужасни. Върнах се на 1600x900. Най-вероятно спомена ми е грешен и това е истинската разделителна способност. Щом и BIOS-а нея ми съобщава, няма как Xorg да го е презаписал. Тежко е да си глупав.

БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ!

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Промяна на разделителна способност
« Отговор #18 -: Feb 12, 2020, 13:03 »
Както и по горе написах твоя дислплей не поддържа 1920x1080.
 Щом ти тръгва с  1600x900 , значи си с по-хубавия дисплей и трябва да замениш 1920x1080 с 1600x900.

А ти си се усетил :)
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Промяна на разделителна способност
« Отговор #19 -: Feb 12, 2020, 13:14 »
Пиксели и чертички не видях, но шрифотовете бяха ужасни.

ами ако по някакъв начин изнасилиш режима с по висока резолюция, може да се получи това с грозните шрифтове. Например 2 точки от компютъра се рендват в една точка на дисплея....което е загуба на информация.


(в случая е 1.2 пиксела (1920/1600) се рендват върху 1)


А дали работиш с native резолюжията се вижда и с просто око. Ако зададен например на конзолата някой bit-map шрифт (да не е ттф!!!). Например misc-fixed се вижда как шрифта е много рязък, много контрастен и направо 'изкри'. Няма никакво замазванe. Вижда се как 1 точка от шрифта съвпада с една точка от екрана. Може и с лупа да се разгледа 8)


« Последна редакция: Feb 12, 2020, 13:19 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Направо ме уби. Не си спомням някога да съм задавал шрифт на конзолата. Ако съм го правил, най-вероятно е било във времената на Slack (VS Live по-точно), когато все още имаше много малко шрифтове да поддържат кирилица. Сега, каквото даде инсталатора, това е. Даже не съм сигурен, че помня, как се сменяше шрифт в конзола. Преди няколко години ми малееше, исках да го направя по-голям. Домързя ме да потърся, как се правеше и си го оставих така. И това беше за размера, а целия шрифт да сменя, не съм се и замислял.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Направо ме уби. Не си спомням някога да съм задавал шрифт на конзолата. Ако съм го правил, най-вероятно е било във времената на Slack (VS Live по-точно), когато все още имаше много малко шрифтове да поддържат кирилица. Сега, каквото даде инсталатора, това е. Даже не съм сигурен, че помня, как се сменяше шрифт в конзола. Преди няколко години ми малееше, исках да го направя по-голям. Домързя ме да потърся, как се правеше и си го оставих така. И това беше за размера, а целия шрифт да сменя, не съм се и замислял.


Не бе не за оная конзола ама за например konsole. Edit profile -> font и търсиш misc или misc-fixed или fixed 14,  15.
това са битмап шрифтовете на Xorg  :) май не ги инсталират по default.

Пробвай да видиш колко е четливо. Може и за всяко друга 'графична' конзола...xfce4-terminal

Не става дума за monospaced шрифт. Един ттф пак може да е monospaced - а става дума за битмап шрифт....Който обаче не може да се мащабира, Затова е направен само за няколко размера.
битмап шрифтовете също подържат уникоде и кирилица. Както и най-известните кодировки.


Аз също си настройвам всички текстови редактори с тези шрифтове. Особенно ако е за код.
« Последна редакция: Feb 12, 2020, 14:07 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Аз ползвам yakuake, ама то е същото като konsole. Направено е на негова основа.

Леко ме вкара в приключение с този misc-fixed. Оказа се, че Дебиан няма пакет за него. Разбира се, едно бързо търсене, го намери:

https://www.cl.cam.ac.uk/~mgk25/ucs-fonts.html

Той е част от т.нар. ucs-fonts. Даже го и потеглих. Обаче от прочитаемото му разбрах, че всъщност ще замени съдържанието на /usr/share/fonts/X11/misc/. А това не го виждам никак безопасно. Все пак в Дебиан се разпространява един bitmap-овски шрифт. Той даже почти може да се нарече български, доколкото е правен от българин, но не е български в действителност, а руски. Това е Terminus. Навремето ползвах неговата ttf версия да списвам вестника. Но ми действаше точно обратното. Вместо да ми пази очите, ме товареше повече, защото има букви, които много си приличат.

Но сега за опита го сложих в yakuake. Не съм очарован. Ръбат е. Връща ме във времената на ДОС. За да го обясня, ще се опитам да го онагледя. Шрифта, който гледаш в момента на повечето букви съдържа някакви извивки. Там вместо извивка виждаш три квадратчета (пиксела).
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
ucs-fonts е също името на misc-fixed или само misc.
ucs-fonts e проекта и си спомням че даже фонтовете бяха в някъкъв сорсе формат и от ISO 10646-1/Unicode може да се генерират всякакви кодови таблици. Поне съм го правил преди 100 години ???

Обаче гледам че в моят дебиан на другия комп. и аз не съм успял да се справя и не съм успял да намеря пакета. Има всякави xfonts които твърдят че са миск, и някакъв Bolkhov.. но са много грозни.

a centos-a пакета е: xorg-x11-fonts-misc-7.5-9.el7.noarch


----
да terminus regular 14 също е битмап, но е грозничък...много квадратен, нечетлив и веднага го изхвърлих...... но ако се вгледаш ще видиш че няма никакво размазване и 'искри' - ефекта за който ти говоря.

----
за товаренето на очите - ами трябва да е по голям 14 - 16

Цитат
Шрифта, който гледаш в момента на повечето букви съдържа някакви извивки. Там вместо извивка виждаш три квадратчета (пиксела).

Според мен за терминал (не говоря за тектообработка) anti aliasing-а както го правят ТТF е своево рода замазване и това товари очите повече. между тритe квадратчета (пиксела) в ТТF се появаява допълнителен пиксел с междиина яркост.


Ама щом виждаш три квадратчета (пиксела) значи ти е правилна резолюцията >:D
« Последна редакция: Feb 12, 2020, 16:50 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Друг много четлив font(TTF) за конзола и програмиране е DejaVu-sans-mono
 
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
А за трудното четене на сайта (предполагам за тоя става дума) , а и за оня колега в другата тема дето се оплакваше от това и го пратихте да си зумне на 120% ама на всичко а той искаше само на тоя сайт (че после и се отплеснахте към промяна на форумната система щото па на тел. не изглеждал добре, ама никой не прати нов/и/ темплейт/и/ с по хубави изглед и р-р на шрифт) та... докато се наканите
и днес имаме новина - днес ми се обнови Лисико и ти да видиш - опция за задаване р-р на шрифта (зуум) - както глобален така и на всеки сайт поотделно

https://www.mozilla.org/en-US/firefox/73.0/releasenotes/

Today’s Firefox release includes two features that help users view and read website content more easily, quickly. Like all accessibility improvements, these features improve browsing for everyone.

    Firefox has offered a page zoom feature for more than a decade that allows users to set the zoom level on a per-site basis. For users who need to zoom most websites, having to adjust zoom for each new site can be an annoyance. To address this, we have implemented a new global default zoom level setting. This option is available in about:preferences under "Language and Appearance" and can be scaled up or down from 100% as needed and sets the default zoom level for all sites. Per-site zoom is still available to make adjustments to individual sites as needed.

П.П. Само да вметна по темата че тия честоти  са за старите щайги монитори с ЕЛТ дето като ми вдигнеш разделителната и честотата му пада щото точките на лининя стават повече, ама тия новите плоските екрани са на по друг принцип и това число (там винаги около 60) е статично и само за парлама т.е. щото инструменинте искат да задеш и някаква честота та са я набухали там 60 за прегледност (не че окото прави разлика над 24 кадъра /сек.)

Сетодиодните (LED, OLED) и т.н. не са като ЕЛТ дето е като пушка и всяка точка трябва да я отстреляш индивидуално и последователно да за светне (и затова имат поредова и кадрова честота - според скоростта с която се движи лъча). Светодиодните са повече като RAM-та подаваш им ток едновременно (т.е. тия който искаш да подсветиш) тъй че честотите са за парлама - да излъжем ОС щото си го иска да знае колко и кога /може/ да пише безопасно във видео RAM (обик. докато се сменя кадъра)
Та както /по/каза колегата за плосък монитор като твоя честотите може и да ги изпуснеш от командата, той инструмента веорятно ще подаде някаква подразбираща която може и да е кофти, но хардуера пак ще ползва тая с най-добро приближение, което знае, а за за твоя монитор тя е само една ..около 60 Hz) т.е. или ще тръгне /ако е поддържан режима/ или не. Относно твоя модел и аз си мисля че нещо си се объркал с резолюциите, мисля че нямаше такава 1920х1080, може да е вадил такава ако си го закачал към външен монитор (или ТВ) където е детектнало че това му е резолюцията.. и аз така много мразя като закаа външен и понякога (и без да искам) отворя лаптопа и то ги изравни двете, т.е. на големия екран ми го прави 1366x768 което си е кофти за нормален монитор и всичко се размазва...
« Последна редакция: Feb 12, 2020, 17:26 от remotexx »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
ucs-fonts е също името на misc-fixed или само misc.
ucs-fonts e проекта и си спомням че даже фонтовете бяха в някъкъв сорсе формат и от ISO 10646-1/Unicode може да се генерират всякакви кодови таблици. Поне съм го правил преди 100 години ???

Обаче гледам че в моят дебиан на другия комп. и аз не съм успял да се справя и не съм успял да намеря пакета. Има всякави xfonts които твърдят че са миск, и някакъв Bolkhov.. но са много грозни.

a centos-a пакета е: xorg-x11-fonts-misc-7.5-9.el7.noarch


----
да terminus regular 14 също е битмап, но е грозничък...много квадратен, нечетлив и веднага го изхвърлих...... но ако се вгледаш ще видиш че няма никакво размазване и 'искри' - ефекта за който ти говоря.

----
за товаренето на очите - ами трябва да е по голям 14 - 16

Цитат
Шрифта, който гледаш в момента на повечето букви съдържа някакви извивки. Там вместо извивка виждаш три квадратчета (пиксела).

Според мен за терминал (не говоря за тектообработка) anti aliasing-а както го правят ТТF е своево рода замазване и това товари очите повече. между тритe квадратчета (пиксела) в ТТF се появаява допълнителен пиксел с междиина яркост.


Ама щом виждаш три квадратчета (пиксела) значи ти е правилна резолюцията >:D

Пак ме вкара в приключение :)

Не знам, как да боравя с (къде да ги намеря) хранилищата на Федора, но Ixquick ми даде резултат за Цент:

https://centos.pkgs.org/7/centos-x86_64/xorg-x11-fonts-misc-7.5-9.el7.noarch.rpm.html

Номера е същия, съдържанието би трябвало да е същото.

И тук направих нещо, което сигурно не съм правил от 15 години. Изтеглих го и го преобразувах в deb с alien. След това си го инсталирах с dpkg -i. Обаче въпреки, че изпълних sudo update-fonts-dir /usr/share/X11/fonts/misc/ и fc-cache, не ми се появи в менюто за избор. Жалко :(
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Цитат
Пак ме вкара в приключение
А ти що ми се вързваш. И защо тази хубава тема е в кошчето ???

Имаше някаква особеност... Някакъв файл ли трябваше да се създаде в misc директорията??? Алиас ли трябваше??
A Х а рестартира ли го? Също си мисля че не навсякъде се появяваха.... В смисъла при конфинга на всички програми.. Някои програми за избор на шрифт може просто да игнорират битмап фонтовете.

Чакам те даго направиш че да си ги сложа и аз в дебиана >:D

Тези две команди изпълни ли ги в misc

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=1813365#p1813365
« Последна редакция: Feb 12, 2020, 19:06 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Ремо 60 те херца не са за парлама. От там зависят почти всички честоти и тактовата честота по dvi hdmi кабела.

Представи си за 1/60 сек кабела (и съответно картата) т. е. около 16 милисекуди трябва да прехвърли  целият екран. Може да го сметнеш грубо 1920х1080х24. Каква честота се получава..... Гига битове за секунда..
Съответно ако vertcal refresh a e  по малък честотата на прехвърляне е по малка.

Правил съм LCD на 50 Hz за една карта която не можеше да държи честота по dvi кабела.

Но иначе ако си мислим пподобие на тубите. да за парлама са. няма да видим мигане и на 10 херца. (при статичен екран)
Големите рефреши по 120 херца са необходими на 3д геймърите дето им трябват бързо променящи се сцени за по 60 на всяко око :D
« Последна редакция: Feb 12, 2020, 19:52 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Ами големите херци са си полезни. Движението е много по-плавно и се вижда от всеки. При положение, че играеш игри де. Защото обект като се придвижва от точка до точка, това става поне с два пъти повече кадри, ако машината може да постигне 120 кадъра в секунда да речем.

Can a NOOB tell the difference between a 144Hz and a 60Hz PC gaming monitor?
« Последна редакция: Feb 12, 2020, 20:19 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.