Автор Тема: Разно извънтемие  (Прочетена 175546 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2970 -: Apr 20, 2023, 22:16 »
Най-вероятно е било Slackware.

Малко след тези събития ползвах друга дистрибуция. Казва се DSL — Damn Small Linux. Той се разпространяваше върху визитка. Визитката е компактен диск с размера на визитна картичка. За целта от двете страни диска е отрязан. Обли са тесните краища. Така наречената визитка побираше точно 50 МБ и беше  предназначена да е цифров еквивалент на визитните картички.

Та въпросния¹ DLS си имаше графика и всичко. Даже имаше пакет за офисна продуктивност. Днес има негов наследник, който ползвам чат-пат и се казва TinyCore.

Затова изпадам в бяс, че живия Девуан в над 700 МБ не може да обхване нищо, освен конзола, а Knoppix в 650 хващаше целия КДЕ (това от Q4 на Nik123), Open Ofiice, че и камара игри.   




===
¹/ Ът-ставка!!!
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2971 -: Apr 20, 2023, 22:49 »
Ама нали не давал работодателя линукси, да не те нафедори с тия виртуалки на служебни машини :)

Е, аз да не съм некой манияк, да си отварям сайта на виртуалка.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2972 -: Apr 20, 2023, 23:18 »
Аз почнах с Ред Хат 6.0 Hedwig 1999 - от от тогава мразя Гном
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2973 -: Apr 20, 2023, 23:45 »
Е, мойто не беше почване. Направо си се стреснах. Нищо не можех да направя  :D

Първата инсталация на мой комп беше Ubuntu 6 или нещо такова, дали и 7 не беше...
Тогава бях полудял. Windows-а ми инаправи някаква магария и загубих сума неща.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2974 -: Apr 21, 2023, 08:43 »
И Федора 3, с която почнах, беше с Гном, онова с нещо като краче ли, лапа ли, като лого. Грозничко си беше, версията беше 2, ако не се лъжа. Ама го ползвах, че вървеше малко по-леко от КДЕ. После открих LXDE.

Малкият вкъщи тъкмо беше почнал да проявява интерес към линуксите, бях му сложил на компа. Играе на игри, ама неговите са браузърни и нямаше проблем. Беше се научил да си прави упражненията за МС офиса на Либрата. Обаче дойде ковида, вкараха им дистанционното обучение. Училището им ползваше някаква онлайн-платформа, не помня вече коя точно,  не успях да намеря вариант за линукс и айде обратно към уина. Детските компютри си останаха на МС.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2975 -: Apr 21, 2023, 09:07 »
https://www.ploshtadslaveikov.com/ucheni-otkriha-prichinata-za-belite-kosi/
а аз тъкмо се чудех дали да не пусна една анкета - имате ли (още) коса  :P
и още една там (точно след оная за любимо дистро) и за любима марка боя (за коса)

Ей какво нещо е прогреса, май ще ореже печалбите на ония с боите за коси... или и тоя ще потъне като оня дето гореше вода. Интересно ми тъй като скоро ИИ ще почне да ги върши тия дейности та ...там как ли ще ги изчезват и като как ще да ги намерят в облака, ще падне шоу....
« Последна редакция: Apr 21, 2023, 09:11 от remotexx »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2976 -: Apr 21, 2023, 09:45 »
Годинките си летят..............
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2977 -: Apr 21, 2023, 10:32 »
И като сме почнали кой с какво е започнал навремето, аз бях за малко с една Caldera Linux. А после малко с RedHat, а след това Slackware и Mikrotik.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2978 -: Apr 21, 2023, 11:30 »
https://www.ploshtadslaveikov.com/ucheni-otkriha-prichinata-za-belite-kosi/
а аз тъкмо се чудех дали да не пусна една анкета - имате ли (още) коса  :P
...

Моята си седи на главата, обаче постепенно с годините от руса премина в повече бяла  ;D

Един приятел има интересно лафче- "Всеки бял косъм е изживяно с много зор удоволствие".
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2979 -: Apr 21, 2023, 14:54 »
Днес цял предиобед слушам гривеци по дърветата пред офиса ми и после ги гледах как мъкнат клечки и правят гнезда. За първи път ги видях в града миналата година, пак гнездяха по същите дървета.
Странно, тия горски гълъби май окончателно се нанесоха в града за през лятото (прелетни са, наесен заминават на юг, напролет се връщат, като щъркелите и лястовиците).

Тоя гривяк го снимах миналата година на тротоара пред офиса ми:



Обичат гори и високи дървета, може би изсичането на горите ги тика към градовете.
« Последна редакция: Apr 21, 2023, 14:58 от Nik123 »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2980 -: Apr 21, 2023, 16:41 »
Днес цял предиобед слушам гривеци ...
За първи път ги видях преди 3-4 г. в Англия, ако не се лъжа по поляните в Milton Keynes. На следващата година с изненада видях една двойка до зоологическата градина да пият вода в Шокъровия канал. Тогава ги кръстих "английските гълъби", понеже не знаех какво са. Сега са се разселили доста. Виждам ги и ги чувам и в града, и във вилната зона по посока на Свободния университет.
В Атанасовското езеро пък за първи път гнездят розови фламинго. Имало повече от 30 гнезда с мътещи птици.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2981 -: Apr 21, 2023, 16:59 »
Навремето като бяхме малки, есента имаше много гривеци на Офицерския плаж и на плажа на Почивка.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2982 -: Apr 21, 2023, 19:07 »
За фламингото интересно, тия птици бяха изчезнали от България, май от десетилетия ..
Също има и много таралежи из града, няколко пъти надвечер съм виждал на паркинга пред къщи. За съжаление, скоро видях, и то в един ден, като излизах от града по работа, няколко смачкани от коли на магистралата, на излизане от Варна.

П.П. Има и едни малки соколчета из града, ветрушка ги знам като народно име, малко по-дребни от гълъб, виждал съм ги по покривите на високите блокове.
« Последна редакция: Apr 21, 2023, 19:09 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2983 -: Apr 21, 2023, 19:13 »
https://www.ploshtadslaveikov.com/ucheni-otkriha-prichinata-za-belite-kosi/
а аз тъкмо се чудех дали да не пусна една анкета - имате ли (още) коса  :P

През деветдесетте на шега в парламента имаше клуб „Високо чело“. Около два парламента оцеля тази идея. Тя беше от набора идеи като бирената и виненаната партия. Макар една подобна идея за пиратската партия да оцеля и днес даже да имат представители в европарламента.

А, моето чело ли? Толкова порасна, че до тила стигна. Лошо няма. Преди години кварталния бръснар ми каза, че коса ми трябва докато се оженя. Жена си имам, значи коса не ми е необходима. Шегувам се, ама то, какво друго ни остава?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #2984 -: Apr 21, 2023, 19:29 »
Малкият вкъщи тъкмо беше почнал да проявява интерес към линуксите, бях му сложил на компа. Играе на игри, ама неговите са браузърни и нямаше проблем. Беше се научил да си прави упражненията за МС офиса на Либрата. Обаче дойде ковида, вкараха им дистанционното обучение. Училището им ползваше някаква онлайн-платформа, не помня вече коя точно,  не успях да намеря вариант за линукс и айде обратно към уина. Детските компютри си останаха на МС.

Преди десетина години ми се случи нещо подобно. Явно всеки баща линуксар минава през това.

За нещата в училище. Като начало горещо препоръчвам:

https://freeoffice.com

Някой го беше сложил във форума. Отначало го гледах с недоверие. После установих, че е много полезен като резервен инструмент.

Казвам го като патил. Би било теория на заговорите и не го твърдя, но учебната програма е направена така, сякаш нарочно искат да изкарат всички несъвместимости с АОО/ЛО и съответно двата могат от доста мъчно до невъзможно да се ползват.

Прозаично е, но има твърде много, в което АОО/ЛО се дъни в съвместимостта. Тук веднага в тяхна защита трябва да се отметне, че не е по тяхна вина. Направили са чудеса от храброст.

Нещото на SoftMaker изглежда като една орязана и олекотена версия на Уфсъ. Но пък почти сигурно съдържа почти всичко, което желаят в училище по начина, който го желаят.

Кофтито тук е, че има редактор за макроси само в платената версия и то шиндошарската. От друга страна, ако децата ти не учат нещо с програмиране, едва ли ще пишат макроси.

=*=

Иначе онова, което си видял се казва Teams и представлява чат. Гледай го подобно на нещо като прекалено смотана версия на без това отдавна смотания Skype. Но то работи на webrtc, което пък е измишльотина на Мозила. На теория всеки чат, който поддържа протокола, би трябвало да може да се свърже. На практина, най-вероятно М$ са постъпили по любимия си начин и с Teams не може да се свърже нищо, което не е тяхно.

„Добрата“ новина е, че самите М$ разработват някакъв Teams за ГНУ/Линукс и би трябвало да може да се ползва.

Лошата новина е, че те го наричат Teams, но ако го отвориш, че видиш, че вътре е целия Office365 или както там се казваше конкурента на GDocs. Освен това има още сто други приложениица. Има някаква система за управление на съдържание. Има някакво файлово хранилище. Има безброй неща.

Не съм убеден, че всички тези са заменими. Но пък не мисля, че и ползват всичко. Основно съм виждал да си обменят документи и чатове. Това надявам се да може да се прави и с този Teams за ГНУ/Линукс.

« Последна редакция: Apr 21, 2023, 19:33 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear