Автор Тема: Разно извънтемие  (Прочетена 165612 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #210 -: Apr 18, 2021, 10:04 »
...

П.С. Днес съм на философска вълна (дори повече от кашика).Ето една мъдрост
от дълбините на вековете:

"Любовта я измислиха комунистите, за да не плащат за секс"
                                                                                                                Конфуций
                                       

Аз съм си дървен философ и от това си патя. Всеки си пати от своята си глава. Като съм тъпо и упорито животно, ще се държа за палците.

Една забавна случка от петък точно за „Философия“. Идва малкия ми син и ме пита защо трябва да се държи добре с приятелите си. Отговарям му, че е защото да не се обидят. После ме пита кой дял от философията е това и му отвръщам — етика. Чинно съобщава отговорите на учителя си. Онзи се развилня, побърка се. Откъде му била хрумнала етика, те още не били стигнали до нея. Фуча, фуча, накрая му писа двойка. Ей така изкарах слаба оценка на сина си.

Няма вече етика, естетика и логика. Предмета „Философия“ днес преподават някакви други дялове, които и не успях добре да чуя, защото учителя беше наистина доста ядосан и почти не му разбирах, какво казва.

То да ви кажа в училище не съм учил „Философия“, понеже завърших техникум, а не реална гимназия. Учих го във ВУЗ. Там влязох първия час, за да доц. Върбанов (по-късно за кратко служебен ректор) да обясни, че морала е поставен на основите на древногръцката митология. Тогава му зададох въпрос, как е възможно това, при положение, че тя е съставена единствено от разврат. Избегна отговора. Повече не влязох в нито една лекция.

Заради подобни случки от петнадесета група (тези бяха икономическото програмиране) ми лепнаха прякора Гошо Питанката. До не отдавна този прякор все още не беше забравен в Свищов.

=*=

Специално им се чудя на древногръцките философи. Хайде тия средновековните там, Тома Аквински и след него чак до Кант, си е друга „бира“. Ама „класическите“ са ми много странни. Ако човек се зачете в тях, те казват някакви общоизвестни неща. Не казват нищо дълбоко, а неща от вида — водата е мокра. Гърците толкова ли са били тъпи, че е трябвало хора със специално образование да им казват очевидни работи??? Само Сократ до нейде е бил една идея по-добре, но пък той не е написал ни една книга. Оставил е само сентенции.

Ако някой ми говори неща, каквито са говорили тези философи, за мен той ще е определението за дървен философ. Аз дори това не съм. Просто графоман с много свободно време.

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #211 -: Apr 18, 2021, 10:18 »
Докато пълня килобайти с празни приказки, забравих да ти кажа важното.

Пътя на любовта е не по-малко важен от пътя на вярата. Вече съм ти казвал, че пътя на вярата е всъщност общението с Бог. Вярата не някаква представа, която си градиш. Това е общение в чист вид.

Но, както казах, пътя на вярата не е достатъчен. Той трябва да се допълва от пътя на любовта. Христос го е казал в прав текст — Бог е любов. Ако нямаш любов в сърцето, си далеч от Бог.

Споменавал съм, че и аз съм земен човек и за мен концепцията на любовта е най-трудното за разбиране нещо. Още по-трудно става, когато стигнеш до там, че любовта не трябва да се изразява в чувство (инстинкт), а да се повдигне на съзнателно ниво в процес. Аз до инстинкта трудно стигам.

Но, колкото и да е трудно това, все пак не трябва да се връщаме на животинско ниво на неосъзнатост, като от твоята лакардия. Да комунягите са малко над скотовете по манталитет. Не случайно Оруел ги е описал като прасета. Но ние трябва да сме над това. Понеже съм мъж разбирам добре, колко трудно е всъщност да се надвие нагона, нещо, с което определено не се справям.

Поради тази причина се радвам, че всъщност съм надарен с половинка, защото това ми помага да не тъна в егоизъм. Когато всеки ден трябва да правиш десетки компромиси с твърдите си убеждения, бавно, много бавно почваш да омекваш и да се осъзнаваш.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #212 -: Apr 19, 2021, 09:42 »
Гоше, защо пък философията трябва да има нещо общо с етика и морал, философията е любов към знанието и мъдростта. Един добър математик с влечение към друг клон на науката си е 100% философ.
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #213 -: Apr 19, 2021, 09:55 »
   Математиката е "царицата на точните науки",докато философията
е по-скоро хуманитарна дисциплина; имат малко пресечни точки.

   Между другото имам доста ясна представа какво точно се учи по
философия (студент по философия ми беше съквартирант),и трябва
да ви кажа,че от целия материал над 50% са откровени глупости,вкл.
и тотални малоумия: схоластици и тем подобни.Особено противни
са писанията на т.нар. "Тома Аквински" и подобните нему ...
   Не отричам,че има и ценни неща (основно езотериката),също и
логика и психология.
« Последна редакция: Apr 19, 2021, 09:58 от spec1a »
Активен

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #214 -: Apr 19, 2021, 10:13 »
Филос = обичам София = Мъдрост  от там Философия = обич (любов) към мъдростта
Всички древни философи са били математици, поети, астрономи, и въобще  хора с познания в много различни области. Философията се е превърнало в това което е сега много по-късно.
Съвременната философия е по-скоро хуманитарна наука, древната е била всички науки в едно.
За това и всички древни философи са били и учители (Сашето Македонаце, сина на Филип е бил обучаван от философи)
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #215 -: Apr 19, 2021, 10:55 »
Специално древногръцките (че и по-натам) са били нещо като нравствени наставници. А баш брат'чеда Санде — Диоген го е правил на мад и маскара. Оти го е траел е доста добър въпрос. Но е ясно, че отношението на гърците към македонците не се е променило особено за няколко хиляди години. Но пък е и доста странно, защо уж братята макѐта  са ни донесли най-големите злини, а не например гърците или турците. Блестящ пример е този, който даже сам себе си нарича Българоубиец.

После защо съм зле прикрит македоно-фоб. Не знам споменавал ли съм го, но и аз като горе-долу половината ни сънародници имам македонска кръв. В моя случай е четвъртинка. Но е от пиринска, а не вардарска Македония. Историята на град Видин е доста интересна.

По принцип може да се каже, че математиката е доста развита при гърците. Това Питагор, оня с лоста (там е по-скоро физика) и други са си дали доста. Но те са преоткривали стари знания, при това са го правили грешно. Във Вавилон е имало шестдесетична бройна система. Пред тях гърците са детската ясла.

=*=

Малко за обич и любов, защото това е важен въпрос. Ние ги използваме като синоними. Но не е едно и също. Обич е да искаш да вземеш нещо, а любов е да дадеш. И двете са вид привързване, но по различен начин. И разбира се, единствената обвързаност на човек трябва да е с Бог. А понеже всички сме божи създания и към останалия свят. Това в моя конкретен случай си е почти непосилно. Предполагам и с други е така.

Всъщност Данаиле ти си от най-добрите хора, които познавам. Чист си като дете. А Христос си казва, че трябва да сме като децата. Затова често се питам ти как би постъпил в някоя ситуация. Което само по себе си е грешна конструкция. Прамахан Йогананда (или Яджинавалкия, не помня кой беше, доста са ми еднакви) казва, че мъдрец просто няма да се отзове в тъмна нощ срещу закоравял рецидивист. В това изречение има закодиран страшно много смисъл отвъд очевидното небитие.

=*=

Спец., човек възприема това, за което е готов. Специално Томата (имал е дойка българска катарка) и аз бая го попържах като студент. Това беше може би най-трудната тема и пълна безсмислица. Но се оказа, че не съм готов за него и той не казва това, което си мисля. Не, че сега съм готов де. Той е доста висока топка.

От днешна гледна точка, смятам, че по-скоро диалектиката на Хегел е пълна глупост, а я намирах за много логична.

=*=

Определено мога да се съглася, че до модерните времена философията е била обединяващото колело на всички науки и, че днес е по-скоро майката на хуманитарните науки. Само дето не смятам хуманитарните науки за науки. Ако нещо няма математическа основа за мен просто не е наука, а игра на ума. От тази гледна точка, наистина смятам, че един математик с интереси във философията, би бил идеалния съвременен учен, който където и да го поставиш, ще си тежи на мястото.

От друга страна смятам, че изобщо научната мисъл е доста залитнала и отишла извън собствените си принципи. Все повече е теория и все по-малко емпирично доказана или отхвърлена. Често казвам, че това ми прилича повече на религия и тогава ми се сърдят някои вярващи безрезервно в съвременното състояние на нещата. Извинявай, Lunarvaley, това е просто лично мнение, не те ангажирам. И определено приемам, че вероятно съм в грешка, най-малкото защото има твърде много факти, които не са ми известни.

Само дето на божествения свят хич не му пука за някакви земни факти, а още по-малко, как ние ги тълкуваме и вероятно им е достатъчно забавно, че приемаме фактите за истина. Лекинко завъртяно го казах, но ако е необходимо, ще бъда разбран.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #216 -: Apr 19, 2021, 11:28 »
   A ти,кашик,откъде си толкова сигурен,че Бог съществува ?
Пак залиташ по някакви еврейски(пардон,християнски) малоумия -
ама Иисус,ама любов,ама филанкишията.,
(Виж по-горе крилатата мисъл на "Конфуций").
Много малко хора са на такова ниво,за да знаят това.

   Разбира се,не е изключено да съществува.Аз съм склонен да гледам от
технократичната страна на въпроса.Т.е. говорим за космическа свръхцивилизация,
създала нашата вселена(а вероятно и други).
   Концепцията за света като компютърна симулация се разглежда  и от
много сериозни учени,вкл. и Нобелови лауреати.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #217 -: Apr 19, 2021, 11:51 »
Въпросът за свръх-цивилизацията продължава да стои, кой е създал нея. Ако ние не сме самопоявили се (което всъщност е описанието на Бог), то и тази цивилизация не е.

Казвал съм ти и преди. Християнството не е еврейско учение. По принцип никое учение няма родина, защото то не идва от хората. А специално това учение е категорично отхвърлено от евреите, за което плащат с две хилядолетия митарства. Предпочиташ ли и ние да платим същата цена?

=*=

Комунистите не са измислили любовта. Точно обратното, те я отричат. Там Роза, каква беше, ако знаеш, какви глупости говори. Как било като чаша в заведение. Отиваш, пълниш и си тръгваш. Те отричат любовта дори на това свръх-примитивно равнище, каквото е чувствата. Чувства (или инстинкти ако предпочиташ като термин) имат дори животните.  И прасетата имат. В това отношение мога да си върна думите назад, че Оруел е бил прав да сравнява комунистите с прасета. Те не са прасета. Комунистите са нещо по-долно от камъните. Защото поне един камък не прави нищо. Комунистите нанасят вреди на цивилизацията.

доп.
===

Сетих се. Роза Люксембург се е казвала уроспията.
« Последна редакция: Apr 19, 2021, 11:56 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #218 -: Apr 19, 2021, 11:59 »
Гоше, радвам се че имаш такова мнение за мен, ама да знаеш, че бъркаш много. Не съм чак толкова "чист" просто се преструвам добре.
И това с любовта и обичта, аз го знам пък на обратно :) любов е когато искаш да взимаш и обикновено има сексуален подтекст, а обич е когато даваш и обикновено няма сексуален контекст.
А относно това дали има Бог ... ще цитирам  Фермин от испанския сериал "Наречи го Бог, наречи го енергия, но има нещо там"
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #219 -: Apr 19, 2021, 12:04 »
Понеже ме подпали с тия комунисти, не написах важното. Но запалих понеже въпроса за любовта е централния въпрос на християнството и като цяло духовните учения. Това е и най-трудно осъществимото поне за мен като осъзната потребност. Като цяло съм доста жесток и циничен, защото и аз съм дете на днешния ден.

=*=

Има хляб в идеята, че света (вселената) е компютърна симулация. Доста е близо до духовните представи. Често споменаваме, че в древните (наистина древни на по десет дванадесет хиляди години) книги на индийците физическия свят се описва като Майа, илюзия. И наистина. Този свят е преходен. Що за вселена ще е нещо, ако в него няма нищо вечно. Всичко ръждясва, разваля се, руши се, умира. Тук дядката Тимнев добре описва, как бъдещето създава настоящето.

Единствения проблем е, че това е прекалено съвършена реалност, за да е създадена от материален ум. Не може да е създадена и от изчислителна машина. Това е защото ИИ е друго име за грешка или по-точно допустима грешка. Грешката не може да е истина.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #220 -: Apr 19, 2021, 12:36 »
И това с любовта и обичта, аз го знам пък на обратно :) любов е когато искаш да взимаш и обикновено има сексуален подтекст, а обич е когато даваш и обикновено няма сексуален контекст.

Тук ще навляза малко в Щайнер, което не обичам да правя, защото той е просто един учен, а не духовен учител. Но той дава едно много добро обяснение за сексуалната енергия. Тя е позната под още много имена, от които най-много харесвам името Од на Хаусхофер, но се знае най-вече като чи/ки. Среща се като жизнена енергия, оргон и още десетки имена. Под мощта на тази енергия електричеството и атомния разпад са просто нищо. Всъщност точно в нея се крие начина за добив на така наречената безплатна енергия.

Та обяснението на Щайнер е, че тази енергия е толкова мощна, че ние не можем да я утилизираме в тялото си. Тя е навсякъде около нас и във всичко. Без нея няма живот, от което следва, че всичко е живо. И наистина в писмата си Христос поставя въпроса на съвременните учени, къде поставят границата на живота. В тези писма, той ги контрира, защото не чака отговор. На всяко от известните на учените нива (така де, ние не познаваме подквантовите светове, а и самите кванти познаваме слабо) той дава аргумент.

Не можейки да я оползотворим, ние възприемаме Од като сексуална енергия, нагон. Някъде около половите органи се намирала най-старо отворената чакра. Въздържанието от нагона води до мощни, творчески проявления. За това пък в писмата си Христос казва, че не бива да се борим срещу инстинкта (сексуалността), защото няма да устоим. Хората са слаби. Трябва да я приемем като чакан гост и да се отдадем. Същото нещо по принцип мъдреците съветват за болестите.  И това е невероятно трудно. Но приемем ли така една болест (застояла енергия), то няма да има смърт.

Жените (понеже са по-развитата част от човечеството) възприемат Од като чувство. За учените сърцето е карантия, най-големия мускул в тялото ни. Но там някъде се намира една от по-горните  чакри. Над нея има чакра в гърлото, която при повечето хора все още не е отворена. Когато бъде, материализацията ще става чрез изричане. Включително ражданията ще са по този начин. Това вече е практическа магия.

Засега говора носи мисли (следваща чакра, последна за физическо съществование, но има поне още три), които мисли стават на енергии, които влияят. Това на днешните психолози им е донякъде познато. Имаме случай от преди два дни в парламента — моля д-р Мозък, не кълни — каза един от другите дупедати.

Само, че и самоволното отваряне на чакри не е читава дейност. Можем да възприемаме само вибрации, за които сме готови. Ако възприемем по-високи, има два изхода. По-добрият за нас е летален. Другия е да успеем да понижим вибрацията до нашите нива. Това означава да творим зло, разрушителната енергия.

Не, че в злото има нещо лошо по-принцип, но това е по-дългия и неизмеримо по-тежък път към Бог.

Затова е по-добре да приемаме Од във вид на нагон, отколкото да стигаме до по-големи щети върху кармата си.

И изобщо, както беше казал един мъдрец, науката за радиото е много по-голямо нещо, отколкото някога човечеството ще може да възприеме. Затова харесвам радио-любителите. Знам, че си такъв, но те харесвам, от преди да го науча. Пък и си парче професионалист. Радио-любителите (най-вероятно без да знаят) вървят по материалното изражение на божествения свят. Сиреч те вървят по пътя.

Колкото и да не искам да признавам, но източните учения са прави за това и пътя е важното нещо в земното ни пребиване. Във вървенето е обратното на духовния закон. При земния опит деня е равна на астрална година.

Това е една от причините непрекъснато да пропагандирам за лично самоосъвършенствуване, а света има кой да го „оправя“. Не е наша грижа. Подредбата на живота е съвършена и ние не можем да подместим дори тревичка без това да е позволено и без съзнателно да разбираме промяната.

« Последна редакция: Apr 19, 2021, 12:41 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #221 -: Apr 19, 2021, 12:39 »
Само дето на божествения свят хич не му пука за някакви земни факти, а още по-малко, как ние ги тълкуваме и вероятно им е достатъчно забавно, че приемаме фактите за истина.

Философи и Богослови почват да си градят техен си свят, това как, онова как е.ами защо, ами защото......Стигат се до безумини фантазии и даже до бълувания.. Но това е процес обратен на творението. Т.е. отдолу нагоре, който няма нищо общо с реалността. Докато творението е отгоре-надолу, от многото(от безкрая) към малкото.

Има един виц, разказан от светец, за фантазиите на богословите.
Цитат
Всички говорят за Лондон, какъв хубав град е. Известен, много туристически забележителности. За това се пише по книги, туристически гайдове. Обаче 99% от тези дето пишат и 'фантазират' на тема Лондон, никога не са ходили нито са живели там.
Обаче в Лондон открай време си живее един кореняк лондончанин. Но той даже не знае за това (че е лондончанин) а и изобщо не е чувал всички 'хубави' работи които се говорят за града.

---
Това всичкото дето го написах, не съм си го измислял, ами преразказвам (от онази книга, а и от автора и)


« Последна редакция: Apr 19, 2021, 12:46 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #222 -: Apr 19, 2021, 12:57 »
Naka, както обикновено правиш много силно включване.

Сега, аз не разбирам добре божествените закони. Ако да бих бил, то не бих бил съвременнен човек. Но ми изглеждат, някои работи, които съм излагал и преди.

В квантовата наука има нещо наречено квантово взаимодействие. За това много се обръща внимание в онези филми от поредицата за заешката дупка от преди десетина години.

Изглежда, че всеки като личност (съставена от индивидуалност, възпитание, обучение, среда и характер) си изгражда свой вътрешен свят, който взаимодейства с тези на околните. Може би точно това наричат мисъл-форма.

В тази работа трябва да има някакво зрънце истина.

От една страна, има практическия момент. Някои хора очевидно не са добре пригодени към реалността. Понеже съм от тях, това нагледно виждам как води към отчужддение от света, което си е жива грешка. Ако света не те отхвърли, то сам се отдалечаваш от него.

От друга страна много учения твърдят, че човек е бог в развитие (с малка буква, защото нямам предвид баш Бог) и неговия път е път на сливане с Бог. От това произтичат някои неща, ако човек е това, а няма логика да не е, при положение, че е дарен със свободна воля и индивидуалност. Човек един ден ще трябва да гради светове и да ги наставлява, включително материални такива. Как да се подготви за такава задача, ако не е чрез изграждане на своя свят?

И тук идва тази тънка граница между обективната реалност и това, което сам си сътворил. Това вече е фантазия и самозаблуда. Колкото по-малко можеш да различаваш, толкова повече се отклоняваш от пътя на истината. Истината ни прави свободни. Излизайки от нея, попадаш в инволюция, връщане назад. Така хората лъкатушим между свободата и неограничените възможности към загубата на личността и безпътицата.


доп.
===

А бе, някой знае ли как се пише отчужддение? Аз си го представям като представка от и съчетание на думите „чужд“ и „деяние“, което ми говори, че би трябвало да е с двойно „Д“. Може и да не съм прав. Може да е с „у“ (кратка форма на във) и изобщо да не е действие, а например съкращение от „студенина“. Но пък, „чуждото“ си е „чуждо“. Просто ми е интересна етимологията на думата. Като си четях мнението и се позачудих по въпроса.
« Последна редакция: Apr 19, 2021, 13:04 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #223 -: Apr 19, 2021, 14:07 »
Разбира се,не е изключено да съществува.Аз съм склонен да гледам от
технократичната страна на въпроса.Т.е. говорим за космическа свръхцивилизация,
създала нашата вселена(а вероятно и други).

Ведическото виждане по този въпрос е, че разните материални същества извън-земята също са в 'подчинено' положение и също са вярващи и се молят на бога като нас. Донякъде има логика в това дето казваш, защото първото сътворено същество във вселената е Брахма и той също отговаря за сътворението в материалния свят, но той не е върховния Бог. нито Брахма е източника на живота. Върховния Бог живее отвъд вселената в Божието царство (Вайкунти) и всичко, даже и материалната вселена(и) произлизат от него.
В християнството нищо не е казано по тези (технически) въпроси....(Та в сегашния информационен свят със знанията ни за вселената може да станат обърквания) Но в християнството се казва че има 'този свят' и има 'Божие царство', което не от този свят. Т.е. Пак същото. Достатъчно е да знаеш това и е достатъчно да знаеш, че има спасение. Достатъчно е да знаеш, че спасението е да живееш вечно (без смърт) в Божието царство заедно с Бога.

Говорили сме за Кришна. След Бхагават Гита историята не свършва а продължава и е описана в 'Шримад Бхагаватам'. Та там е описано как Кришна напуска този свят. Подобно на Христос той не е оставил тяло на земята. Историята много прилича на възнесението на Христос. Само че при Кришна 'възнесението' са дошли да наблюдават и много полубогове от различни планети със звезолетите си. :o
Направо пускам copy/paste от ШБ 11:31   (единадеста песен, 31-ва глава)

Цитат
11.31.1 Шукадева Госвами каза: Тогава Бог Брахма пристигна в Прабхаса заедно с Бог Шива и съпругата му, мъдреците, праджапатите и всички полубогове, начело с Индра.
 
11.31.2-3 Предците, сиддхите, гандхарвите, видядхарите и великите змии също дойдоха, наред с чараните, якшите, ракшасите, киннарите, апсарите и роднините на Гаруда, желаейки да бъдат свидетели на напускането на Върховния Бог. Докато пристигаха, всичките тези личности по разнообразни начини възпяваха и възхваляваха раждането и дейностите на Бог Шаури [Кришна].
 
11.31.4 О царю, изпълвайки небесата с многобройните си звездолети, те сипеха дъжд от цветя с голяма преданост.
 
11.31.5 Виждайки пред себе си Брахма, праотецът на вселената, наред с останалите полубогове, до един Негови лични и могъщи експанзии, Всемогъщият Бог затвори Своите лотосови очи, съсредоточавайки ума си вътре в себе си, Върховната Божествена Личност.
 
11.31.6 Без да прилага мистичната медитация агнейи, за да изгори Своето трансцендентално тяло, което е всепривличащото вместилище на всички светове и обектът на всички съзерцания и медитации, Бог Кришна встъпи в собствената си обител.
 
11.31.7 Веднага щом Бог Кришна напусна земята, Истината, Религията, Верността, Славата и Красотата незабавно Го последваха. Във висините отекнаха барабани, от небесата заваляха цветя.
 
11.31.8 Повечето от полубоговете и другите висши същества начело с Брахма не можаха да видят как Бог Кришна влиза в обителта си, тъй като действията Му са потайни. Някои, обаче, Го зърнаха и бяха изключително смаяни.
 
11.31.9 Точно както обикновените хора не могат да проследят пътя на светкавица, напускаща облаците, така и полубоговете не можаха да проследят движението на Бог Кришна когато се завърна в обителта си.
 
11.31.10 Неколцина полубогове, обаче — особено Бог Брахма и Бог Шива — успяха да видят как действа мистичната сила на Бога и останаха поразени. Всички полубогове възславиха мистичната Му сила, а сетне се завърнаха по собствените си планети.

------
Сега малко отклонение: В българския превод е използван превода  многобройните си звездолети. Оригиналня термин е Вимана Vimana

Вимана са летящите машини на полубоговете. Някъде се превежда като звездолети, другаде го превеждат като космически кораби. В английската версия е airplanes. А някъде просто не се превежда и е Vimana.
« Последна редакция: Apr 19, 2021, 17:36 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #224 -: Apr 20, 2021, 08:59 »
Като каза хакнаха, се сещам за ония юнаци от ТАД МАД ХАКЕР ГРУП дето преди време праснаха сървърите на НАП-а. Какво ли стана с тия хора ?

Предния път си измиха ръцете  с тая фирма Тад-Мад
Да видим тоя път кой ги е хакнал и на колко ще го осъдят

https://kafeneto.wordpress.com/2021/04/19/%d0%b3%d1%80%d0%b0%d0%b6%d0%b4%d0%b0%d0%bd%d0%b8-%d0%b4%d0%be%d0%bf%d0%b8%d1%81%d0%b0%d1%85%d0%b0-%d1%81-%d0%bf%d0%be%d1%80%d1%8a%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d0%b7%d0%b0-%d0%ba%d0%b0%d1%84%d0%b5-%d0%b8-%d0%bc/

А и другия пъзел и той се понареди, вече разбрахме не само кой ами и защо

https://kafeneto.wordpress.com/2021/04/19/%d0%bf%d0%be%d1%81%d0%bb%d0%b5%d0%b4%d0%bd%d0%be%d1%82%d0%be-%d0%bf%d0%b0%d1%80%d1%87%d0%b5-%d0%be%d1%82-%d0%bf%d1%8a%d0%b7%d0%b5%d0%bb%d0%b0-%d0%b7%d0%b0%d1%89%d0%be-%d0%b3%d1%80%d1%83-%d0%bf%d1%80/

И най-вече как
https://mobile.frognews.bg/article/215881/

https://ic.pics.livejournal.com/kirill_potapov/49148863/1799067/1799067_original.jpg

« Последна редакция: Apr 20, 2021, 23:50 от remotexx »
Активен