Автор Тема: Въпрос за оптимизирано ядро!  (Прочетена 5014 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Въпроса ми е към тези които са правили такива работи, възможно ли е да се оптимизира ядро до такава степен, че едно Убунту 10.04 с Гном, да върви на слаби компютри с до 512РАМ и процесор от 1200-300Гх прилично бързо поне колкото новоинсталирано ЛХДЕ!?

Мисълта ми е като се изхвърлят от ядрото всякакви поддръжки на неща от които няма нужда един такъв компютър и останат само новите драйвери, но се запази удобството и простотата на гнома.

Идеята ми е да се направи на виртуална машина и от нея да се извади с ремастерсис сиди за нова инсталация.

На лаптопа ми с 1ГБ рам и 1,6 Селерон, УинХП с инсталирана антивирусна върви по-леко от който и да е Линукс с Гном, а ми се ще да не е така!
 
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5295
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос за оптимизирано ядро!
« Отговор #1 -: Jun 11, 2011, 21:22 »
Не е заяждане, цитат -> "...процесор от 1200-300Гх...", ама вероятно искаш да кажеш 1.2 - 1.3 GHz (1200 - 1300 MHz) CPU ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Въпрос за оптимизирано ядро!
« Отговор #2 -: Jun 11, 2011, 21:23 »
Въпроса ми е към тези които са правили такива работи, възможно ли е да се оптимизира ядро до такава степен, че едно Убунту 10.04 с Гном, да върви на слаби компютри с до 512РАМ и процесор от 1200-300Гх прилично бързо поне колкото новоинсталирано ЛХДЕ!?

Мисълта ми е като се изхвърлят от ядрото всякакви поддръжки на неща от които няма нужда един такъв компютър и останат само новите драйвери, но се запази удобството и простотата на гнома.

Идеята ми е да се направи на виртуална машина и от нея да се извади с ремастерсис сиди за нова инсталация.

На лаптопа ми с 1ГБ рам и 1,6 Селерон, УинХП с инсталирана антивирусна върви по-леко от който и да е Линукс с Гном, а ми се ще да не е така!
 

С Убунту невъзможно.

С Lunar възможно
С Gentoo възможно
С Calculate възможно

Но мога да ти преподам урок по компилиране на ядра (но ще се разберем) :) ако разбираш какво имам в предвид
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Въпрос за оптимизирано ядро!
« Отговор #3 -: Jun 11, 2011, 21:28 »
Не
Ядрото можеш да го оптимизираш, но основният ресурс се черпи от графичният менажер.
Това може да стане ако оптимизираш X-а stdlibc тогава може и да тръгне след като ги поосакатиш - ползва се strace. По въпроса разбирам че няма да можеш да го направиш.
По лесно все пак е да вземаш дистрибуция от преди 5 години, тогава ще ти върви бързо, но няма да имаш съответно новите екстри, все пак за развитието на софта трябва и развитие на хардуера.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпрос за оптимизирано ядро!
« Отговор #4 -: Jun 11, 2011, 21:41 »
Въпроса ми е към тези които са правили такива работи, възможно ли е да се оптимизира ядро до такава степен, че едно Убунту 10.04 с Гном, да върви на слаби компютри с до 512РАМ и процесор от 1200-300Гх прилично бързо поне колкото новоинсталирано ЛХДЕ!?

Мисълта ми е като се изхвърлят от ядрото всякакви поддръжки на неща от които няма нужда един такъв компютър и останат само новите драйвери, но се запази удобството и простотата на гнома.

Идеята ми е да се направи на виртуална машина и от нея да се извади с ремастерсис сиди за нова инсталация.


На лаптопа ми с 1ГБ рам и 1,6 Селерон, УинХП с инсталирана антивирусна върви по-леко от който и да е Линукс с Гном, а ми се ще да не е така!
 

С Убунту невъзможно.

С Lunar възможно
С Gentoo възможно
С Calculate възможно

Но мога да ти преподам урок по компилиране на ядра (но ще се разберем) :) ако разбираш какво имам в предвид


Нямам изобщо намерение да се уча да го правя това! Аз до скоро бях Ундоус потребител и не смятам да се уча да работя с конзоли и пр. глупости!
За мен, а и за други нови потребители на Линукс е по-лесно да минем през няколко менюта за да сменим ИП на лан картата или да вкараме ново хранилище, от колкото през терминала!

На двама приятели които са съвсем боси по компютри и го ползват само за браузване, музика, филми и скайп, дакато бяха с уиндоус постоянно компютъра им беше на сервиз и от както им качих Убунту са много доволни! Компютъра им просто работи и в моя неголям град се опитвам да зарибя и други да го ползват.
Ако можем да направим едно такова сиди, ще го кача някъде за общо ползване от новаци без компютърни умения!
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпрос за оптимизирано ядро!
« Отговор #5 -: Jun 11, 2011, 21:53 »
Не
Ядрото можеш да го оптимизираш, но основният ресурс се черпи от графичният менажер.
Това може да стане ако оптимизираш X-а stdlibc тогава може и да тръгне след като ги поосакатиш - ползва се strace. По въпроса разбирам че няма да можеш да го направиш.
По лесно все пак е да вземаш дистрибуция от преди 5 години, тогава ще ти върви бързо, но няма да имаш съответно новите екстри, все пак за развитието на софта трябва и развитие на хардуера.

Имам на виртуална машина 8.04, върви доста по-гладко и като гледам от към екстри, това което ми липсва е убунту софтуер център, не се инсталира актуална версия на скайп и флаша на фф нещо не иска, но с хром-а няма проблем, но не съм го пробвал на реалната дори и като лайф как ще е!
Рових в нета и имаше някакви инструкции за скайпа, но не съм се занимавал
Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Въпрос за оптимизирано ядро!
« Отговор #6 -: Jun 11, 2011, 22:06 »
"....и не смятам да се уча да работя с конзоли и пр. глупости!" Е след като това за тебе са глупости къде си тръгнал да оптимизираш ядрото (или каквото и да е друго) Някой друг ли очакваш да го свърши вместо тебе?

P.S. Опитай Fedora 15. На служебният лаптоп върви по-добре от джама 
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпрос за оптимизирано ядро!
« Отговор #7 -: Jun 11, 2011, 22:52 »
"....и не смятам да се уча да работя с конзоли и пр. глупости!" Е след като това за тебе са глупости къде си тръгнал да оптимизираш ядрото (или каквото и да е друго) Някой друг ли очакваш да го свърши вместо тебе?

P.S. Опитай Fedora 15. На служебният лаптоп върви по-добре от джама

Това също е вариант! Иначе за убунто има доста писано из нета и с команди как да се направи и веднъж направено и ако е полезно не ми се налага да го правя отново! Като обатача нещата преинсталирам за нула време от къстъм сидито!

Федора също съм я разглеждал и инсталирал дори и работи по-леко и гладко, но за Убунту има доста повече инфо и съм се спрял оковчателно на него!

Между другото, много ми харесва в линукса това, че хората са май по-склонни към споделяне на идеи и информация! Чак ми е малко кофти, че още не мога да им бъда полезен и аз!

П.С. В една друга тема изразих мнението си, че на един уиндоус потребител като тръгнеш да му обясняваш колко лесно се прави това и онова през терминала, а не през нещата за които някой си е направил труда да направи безплатна програма и дори желанието му да разгледа Линукс се изпарява! Надявам се няма да отречете връзката между разрастващия се дял на Линукс и все повечето програми за неща от които няма нужда щото е по-лесно в телминала!
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпрос за оптимизирано ядро!
« Отговор #8 -: Jun 11, 2011, 23:05 »
И нещо друго да попитам, че да не отварям нова тема. В Дебиан 6 в контекстното меню има опция за парола на папка. Предположих, че това е от екстрите на Наутилус които не се инсталират по подразбиране и я търсих в синаптика, но не я видях! Някой има ли идея как мога да я добавя в Убунту 10.04?
Активен

nigl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Въпрос за оптимизирано ядро!
« Отговор #9 -: Jun 11, 2011, 23:16 »
Ако си навит да пробваш с Дебиан 5, мога да ти спретна един лек тунинг на ядро докато изпия кафето утре сутрин/таман да потренирам/. Пък ти ще кажеш за резултата. Но както victim70 поясни това най-вероятно няма да е достатъчно.
 Ще ти кача някъде инсталационното двд1 и компилацията за 1ч да можеш да ги дръпнеш
« Последна редакция: Jun 11, 2011, 23:18 от nigl »
Активен

konan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 117
    • Профил
Re: Въпрос за оптимизирано ядро!
« Отговор #10 -: Jun 11, 2011, 23:50 »
В една друга тема изразих мнението си, че на един уиндоус потребител като тръгнеш да му обясняваш колко лесно се прави това и онова през терминала, а не през нещата за които някой си е направил труда да направи безплатна програма и дори желанието му да разгледа Линукс се изпарява
backinblack,то и в Windows има терминал.Но и там много малко хора умеят и знаят как да го ползват...
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпрос за оптимизирано ядро!
« Отговор #11 -: Jun 12, 2011, 00:06 »
Ако си навит да пробваш с Дебиан 5, мога да ти спретна един лек тунинг на ядро докато изпия кафето утре сутрин/таман да потренирам/. Пък ти ще кажеш за резултата. Но както victim70 поясни това най-вероятно няма да е достатъчно.
 Ще ти кача някъде инсталационното двд1 и компилацията за 1ч да можеш да ги дръпнеш

Много благодаря за конструктивното предложение, но съм се спрял убунту заради това, че има много писания за него в нета, а и за новак по-лесен ми се вижда инсталатора. Къде да му обяснявам, че и в дебиан нещата се правят по същия начин като в убунту!

Иначе дебиан 5 го имам на виртуална машина но май нямаше софтуер център който го има в 6 и е полезен за нови юзери! Трябва да видя как мога да го добавя, да разчистя някои излишни неща и да добавя други и мога да ти дам конекция през RDP и после да го направя на сиди.

Ако искаш пробвай се на Убунту-ту дето съм го нагласил за тази цел! Ако се омаже ще върна снапшота!
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпрос за оптимизирано ядро!
« Отговор #12 -: Jun 12, 2011, 00:10 »
В една друга тема изразих мнението си, че на един уиндоус потребител като тръгнеш да му обясняваш колко лесно се прави това и онова през терминала, а не през нещата за които някой си е направил труда да направи безплатна програма и дори желанието му да разгледа Линукс се изпарява
backinblack,то и в Windows има терминал.Но и там много малко хора умеят и знаят как да го ползват...

Мда знам! Терминала го ползват адвансет юзерите, а масовите работят с некст, некст, некст.....
Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Въпрос за оптимизирано ядро!
« Отговор #13 -: Jun 12, 2011, 00:39 »
Проблема ти не е в терминала  Проблема ти че мисленето ти е джамджийско. Иначе щеше да знаеш че оптимизация се прави за точно определена машина а не въобще. Ако искаш висш пилотаж с Linux забрави това мислене next next next  И man и RTFM и Alt+F2
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпрос за оптимизирано ядро!
« Отговор #14 -: Jun 12, 2011, 01:04 »
Проблема ти не е в терминала  Проблема ти че мисленето ти е джамджийско. Иначе щеше да знаеш че оптимизация се прави за точно определена машина а не въобще. Ако искаш висш пилотаж с Linux забрави това мислене next next next  И man и RTFM и Alt+F2

За една много голяма част от хора, компютъра е просто една машинка която да му върши някаква работа! Било в бизнеса, било удоволствие! Една друга част си вадят хляба като ръчкат компютъра и една малка част го ръчкат просто от любопитство!
Та и аз съм от тази най-многобройната част и съм си намерил лесен начин да ми служи компютъра за нещо. Не съм от тези които го ръчкат от любопитство.
При положение, че 99% от юзерите работят на джам, нормално е да търсят нещо от което да са по-доволни, но без да си променят навиците! 
Аз нямам проблем да се оправям с компютъра по джамски без конзоли за личните си нужди, нормално е и другите да могат. От почти година Уиндоус ползвам само на виртуална машина за нещата за които нямам алтернатива и не смятам да се връщам него като основна ОС!
Активен