Автор Тема: Малка консултация относно Линукс...  (Прочетена 1278 пъти)

ya2011

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Здравейте,

бих искала да получа малка консултация относно моята система, тъй като вече за 2ри път прихващам един упорит троянски кон (различни версии, но все пак), който ми блокира целият дескттоп на моята win7 машина и ме изнудва за пари, при сваляне на разни книжки, вестници и списания от един мой любим руски сайт. Бих искала да ви попитам за съвет, как мога да избегна трето поредно заразяване, тъй като не мисля да спирам да посещавам сайта, от който ми се лепят тези вредни програмки. В един друг форум ме посъветваха да си пусна линукс на виртуална машина на моят win7. И да си свалям през него. Въпросът ми е Вие какво решение бихте ми препоръчали и ако си свалям книгите и списанията под линукс и с тях сътветно и троянските коне и други вируси и т.н. дали те ще успеят да заразят win7 системата ми? Иначе съм тествала Убунту на моят лаптоп и си върви без проблеми, теста беше от CD без инсталация. Въпросът ми е дали чрез пускането на Линукс на виртуална машина и свалянето на файлове чрез него ще ме предпази от заразяване на win7 системата и дали изобщо си струва? Пълна инсталация на Линукс на отделен партишън не искам да правя.


Мерси много предварително.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малка консултация относно Линукс...
« Отговор #1 -: Aug 12, 2012, 01:30 »
Май мен визираш за другия форум та, ако си рещила да опиташ да ползваш Линукс поне за сърфирането, бих ти препоръчал да го сложиш него за хост, а Уиндоуса във виртуалката. Уиндоуса във виртуалка, по-бързо работи от колкото инсталиран на хардуер, а и имаш един друг инструмент който ще ти спести за винаги преинсталацията му. Казва се Снапшот! Няма да имаш дори и нужда от антивирусни, ако го ползваш като мен :D ! Има си и други предимства Линукса за хост, че не му фрагментира файловата система.
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Малка консултация относно Линукс...
« Отговор #2 -: Aug 12, 2012, 04:15 »
Съвета на backinblack е много добър, но ако плана не е такъв, да, наистина свалянето от линух виртуална машина ще те спаси от подобно заразяване. Само накратко заразяването се получава от скриптове, които работят във веб-страниците на сайтовете, които посещаваш, и които имат директен достъп до компютъра (всеки компютър с виндов$) чрез интернет ек$плорър. Малко повече сигурност във виндов$ може да се получи чрез firefox с инсталиран no-script, но линух дава много по-голяма защита, защото операционната система и потребителското пространство са напълно отделени.
Ти си решаваш разбира се, но прочети съвета на backinblack отново, и помисли дали няма да решиш да се "преметнеш" ;)
« Последна редакция: Aug 12, 2012, 04:17 от dejuren »
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малка консултация относно Линукс...
« Отговор #3 -: Aug 12, 2012, 13:44 »
ya2011, аз в друга тема на онзи форум описвах как съм си реализирал нещата на десктопа, та ще ти го опиша отново и ако преминеш на този вариант ще си решиш проблемите за винаги.
Та, хоста ми е Убунту 10.04. Има си всичко необходимо за комуникация, сърф и филми. Няма проблем с хардуера(принтери, камери и други периферии), освен кофти поддръжката за нови модели лаптопи.
Самата ОС заема не повече от 5ГБ, но за по-сигурно, 10 са абсолютно достатъчни! Ползвам вмуаре уоркстейшън и в него ми е Уиндоус-а(ХП). За Д: съм мапнал цялата хоум папка на хост-а и всичко ми е под ръка в Уиндоус-а. Като омажа положението или ми се лепне нещо, връщам до предишен снапшот, инфото в С: се връща до предишно положение и изчезва новото което е след него, това което съм свалил на мапнатото устройство от хоста си остава ;)

Ей тука съм споделил две мои си ремастерсиснати дистра с 10.04, но с по-нов кернал и х.орг за да вървят на нов хардуер.
Стартирай го в лайв и ако ти познае всичкия хардуер, можеш спокойно да инсталираш, па после тука от форума ще помагаме ако има нужда, но преди това ще трябва да си извадиш всичкото важно инфо от харда щото ще трябва да се преформатира, но като за начало, би могла и за виртуалката да го ползваш докато свикнеш.
С новия Гном нещата не са много розови още и ще влезеш в приключение, ако тръгнеш с някоя ново дистро.
Можеш да пробваш и Кубунту. КДЕ е малко по-близо като фейс до Уиндоус, но за мен Гном 2 е по-удобното за работа.
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Малка консултация относно Линукс...
« Отговор #4 -: Aug 12, 2012, 19:40 »
линух дава много по-голяма защита, защото операционната система и потребителското пространство са напълно отделени.

Сигурен ли си в това? Защото ако да - изглежда самата концепция на OS ти е нещо мъглява.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Малка консултация относно Линукс...
« Отговор #5 -: Aug 12, 2012, 21:22 »
линух дава много по-голяма защита, защото операционната система и потребителското пространство са напълно отделени.

Сигурен ли си в това? Защото ако да - изглежда самата концепция на OS ти е нещо мъглява.
Да, сигрен съм, че когато го обяснявам на начинаещ е по-добре да го кажа по този начин.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Малка консултация относно Линукс...
« Отговор #6 -: Aug 12, 2012, 21:52 »
линух дава много по-голяма защита, защото операционната система и потребителското пространство са напълно отделени.

Сигурен ли си в това? Защото ако да - изглежда самата концепция на OS ти е нещо мъглява.
Да, сигрен съм, че когато го обяснявам на начинаещ е по-добре да го кажа по този начин.

Ами това беше валидно за DOS и Windows до 3.11, след това нещата станаха разделени. Това, че average joes си правят административни акаунти и работят с тях е напълно друга история. И на Linux е по-удобно да се работи като root, но...
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения