Автор Тема: FreeBSD vs NetBSD vs OpenBSD  (Прочетена 1970 пъти)

rosko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
FreeBSD vs NetBSD vs OpenBSD
« -: Feb 09, 2012, 17:55 »
Привет на всички!
Целта на въпроса ми не е да правя флейм -коя система е най-добра(просто такава няма според мен), а коя каде е най-добре да се използва и в кой отрасъл намира приложение.
Новобранец съм а целта ми е да науча как работят всяка поотделно -и каде намира най-голямо приложение(предпочита се пред другите).
 
FreeBSD -със сигурност най-разпостранената от трите с доста добра документация-не само на уеб старницата, но и на книжния пазар. Най-рекламираната, с най-много количество софтуер(ports). Портната е ZFS от соларис, както и JAILS -изолиране на процеси.
Като цяло потребителите се хвърлят веднага на нея и сякаш забравят че има и други BSD проекти.

NetBSD -насочена основно към портабилност,чист дизайн,преносимост,сигурност и придържане към UNIX стандартите. От малкия опит с нея който съм имал със нея съм останал с впечатлението че нищо случайно не става там -иска се много писане в терминала докато даден софтуер тръгне- но за сметка натова после администратори са ми казвали че може години да работи без ядове щом веднъж е подкарано да работи :-). Сякаш системата е малко позабравена с годините. Има страхотен фреймуърк pkgsrc който работи на много други оп.системи. Другото нещо което липсва при другите бсд системи това е XEN който е портнат от няколко години и работи добре на NetBSD.

OpenBSD -форк на NetBSD -насочена основно към изграждане на сигурни сървъри.
спазване на стандартите, преносимост,портабилност.
Имам чувството че опън-а си е нетбсд - но с течение на времето -по-различен проект вече оформен, който заради вкарването в ядрото на доста секюрити опции работи една идея по-бавно заради проверките които самата система прави.
+ на проекта е че доста неща в стековете са "пипнати" от девелопърите или пренаписани от тях -основно в мрежовата част.

В доста руски форуми съм чел следното:
-OpenBSD има една такава фичка -сигурност
изграждане на сигурни сървъри,криптография, firewall/router, carp,ipsec,vpn

NetBSD има една такава фичка -преносимост
Системата е доста оптимизирана,работи леко, може да се модифицира доста-да работи на доста стар хардуер с малко памет(флаш карти), поддържа над 50 архитектури.
Тя е и единствената от 3-те проекта която може да работи и като гост и като хост система с XEN виртуалната машина.

При положение че ги има OpenBSD и NetBSD каде намира приложение FreeBSD  тогава?
Да има ZFS -но това е от скоро.
Хората ме посъветваха така -почни с FreeBSD пък после може да научиш и някой друг от останалите проекти. Ок, само не разбрах в този проект коя е фичката както казват руснаците в която се движи проекта. Сякаш FreeBSD  е нещо средно между другите два проекта.
Активен

HQ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 195
  • Distribution: *BSD
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: FreeBSD vs NetBSD vs OpenBSD
« Отговор #1 -: Jun 30, 2012, 20:24 »
Чак пък от скоро ... зфс си е в freebsd 7 ако не се бъркам пък генерална версия излиза през 2 години тъй че .. като за една от последните и най-качествени файлови системи сме късметлии да можем да я ползваме ей така. Според мен там играят интереси и пари за подтискането й,в противен случай в момента сигурно няма да има един който да не я използва на всичко различно от уиндоус (говоря за мак ос,където се появи поддръжката и изчезна почти веднага) .Принципно съм сменял линукс дистрота от всякакъв тип и винаги по повод - неочакван и необясним срив или нещо друго и от около 2-3 години съм с Freebsd и ZFS и не съм се замислял да сменям на нещо друго.
Дет се вика - "въпрос на вкус казало кучето ..." все тая кое бсд ще ползваш,да не говорим че на никой на света освен Р.Столман не му пука к'ъв лиценз има нещо си,дали е с отворен код и т.н. Freebsd е перфектна комбинация от всичко което средно статистическия юзър очаква както за сървър така и за десктоп.
Активен

savago

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 84
  • Distribution: mainly OpenBSD,FreeBSD
    • Профил
Re: FreeBSD vs NetBSD vs OpenBSD
« Отговор #2 -: Jul 01, 2012, 00:01 »
Когато прочета нещо свързано със freebsd първата асоциация която ми идва в главата е ipfw  ;D
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
SuSe FreeBSD OpenBSD
Настройка на програми
Йордан 3 1696 Последна публикация Oct 20, 2003, 16:47
от
Netbsd?
Живота, вселената и някакви други глупости
mico 15 5526 Последна публикация Aug 14, 2006, 22:33
от kamen12
Брожения в netbsd?
Коментар
growchie 12 4315 Последна публикация Sep 05, 2006, 09:29
от mhydra
Въпроси относно netbsd
Системни настройки
KPETEH 1 1878 Последна публикация Mar 23, 2007, 17:23
от KPETEH
Netbsd / freebsd
Системни настройки
alkor 5 3583 Последна публикация Apr 25, 2007, 17:51
от tarball