Автор Тема: PC или mak  (Прочетена 20926 пъти)

Mitaka

  • Гост
Re: PC или mak
« Отговор #15 -: Nov 11, 2010, 14:13 »
+1 за MAC.
Защо? Ами защото просто работи. Натискаш "копчето" и той работи!
Няма драйвери. Няма настройки. Няма необмислени ъпдейти стил "KDE 4", който беше пуснат в пре-алфа... Няма всеки ден да се чудиш "абе, ако инстална програмата Х тя дали е съвместима с GTK? Или ми трябва QT? Или трябва още няколко ГБ библиотеки да инсталирам, за да работи?".
Няма и да ти пука за зависимостите.
Давам за пример как се инсталира програма в MAK, в 90% от случаите - хващаш иконата на програмата, и я пускаш в Applications. После компютъра сам си се оправя.
Не ти пука каква е архитектурата - дали 32 бита, дали 64 - теглиш си Universal Binary, и компютъра сам си се оправя. Разбира се, МАК ОС си е 64 битова система, тъй че това донякъде отпада :)

А, и ако нещо се инсталира с инсталатор - ами той е стандартен за всички програми. Изглежда по абсолютно еднакъв начин :) И задава само един въпрос - къде да инсталирам програмата?

Ето за това МАК.
Ако ти трябва машинка истински Десктоп, с която не се занимаваш, а искаш просто да кликнеш с мишката и филма да тръгне, без преди това да си изчел половината форуми и половината резултати в Гугъл - това е.

А и да не забравяме - "отдолу" МАК си е БСД.

И накрая - има си BootCamp. Нищо не ти пречи да му инсталираш Линукс, Уиндоус или каквото ти кефне.
Не, че се хваля, но знам от първа ръка как точно се подбират компонентите, от които се сглобява един МАК, и как точно той се сглобява, тестовете, които минава...
Отделно, ако има проблем - Apple са може би най-коректни откъм гаранция!
Да се сещате за друг производител, който заменя дънни платки + нпроцесор на СТАРИ компютри (Мак Буук Про в случая) просто за да "им даде нов живот"? Аз не :) Имаш си машинка на  2-3 години и изведнъж - "абе ако искаш занеси я в сервиза, да ти сложим нови части".
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: PC или mak
« Отговор #16 -: Nov 11, 2010, 14:21 »
Ей, мислех се за най-големия сноб тука, но виждам, че съм се заблуждавал.  :-[

Никой не отрича , че мака е добър като качество, но за тия пари дали си заслужава? В крайна сметка всичко опира до съотношението цена-качество.  ;)
Активен

Без правила няма игра

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: PC или mak
« Отговор #17 -: Nov 11, 2010, 14:32 »
Аз също съм за Мак.При условие,че си пред тази дилема значи явно имаш финансовата възможност за Мак,което е много добре.Бих ти казал изобщо да не се замисляш,а скачай в Мерцедес(Мак).Ето ти форума на приятелите на Мак в България.Свери си часовника там.
http://www.apple-bg.com/forums/
Успех с покупката и да се похвалиш с Мак-а [_]3
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: PC или mak
« Отговор #18 -: Nov 11, 2010, 15:27 »
"Linux is only free if your time has no value."
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: PC или mak
« Отговор #19 -: Nov 11, 2010, 16:16 »
+1 за MAC.
Защо? Ами защото просто работи. Натискаш "копчето" и той работи!
Няма драйвери. Няма настройки. Няма необмислени ъпдейти стил "KDE 4", който беше пуснат в пре-алфа... Няма всеки ден да се чудиш "абе, ако инстална програмата Х тя дали е съвместима с GTK? Или ми трябва QT? Или трябва още няколко ГБ библиотеки да инсталирам, за да работи?".
Няма и да ти пука за зависимостите.
Давам за пример как се инсталира програма в MAK, в 90% от случаите - хващаш иконата на програмата, и я пускаш в Applications. После компютъра сам си се оправя.
Не ти пука каква е архитектурата - дали 32 бита, дали 64 - теглиш си Universal Binary, и компютъра сам си се оправя. Разбира се, МАК ОС си е 64 битова система, тъй че това донякъде отпада :)

А, и ако нещо се инсталира с инсталатор - ами той е стандартен за всички програми. Изглежда по абсолютно еднакъв начин :) И задава само един въпрос - къде да инсталирам програмата?

Ето за това МАК.
Ако ти трябва машинка истински Десктоп, с която не се занимаваш, а искаш просто да кликнеш с мишката и филма да тръгне, без преди това да си изчел половината форуми и половината резултати в Гугъл - това е.

А и да не забравяме - "отдолу" МАК си е БСД.

И накрая - има си BootCamp. Нищо не ти пречи да му инсталираш Линукс, Уиндоус или каквото ти кефне.
Не, че се хваля, но знам от първа ръка как точно се подбират компонентите, от които се сглобява един МАК, и как точно той се сглобява, тестовете, които минава...
Отделно, ако има проблем - Apple са може би най-коректни откъм гаранция!
Да се сещате за друг производител, който заменя дънни платки + нпроцесор на СТАРИ компютри (Мак Буук Про в случая) просто за да "им даде нов живот"? Аз не :) Имаш си машинка на  2-3 години и изведнъж - "абе ако искаш занеси я в сервиза, да ти сложим нови части".

Е щом ти заменят части супер, значи наистина са коректни хора, дотук добре. Останалото абсолютно не съм съгласен.
1. Няма драйвер - абсолютна заблуда, драйверите са добавени в ядрото и за това Мак-а си върви с хардуера.
2. За някои ъпдейти на КДЕ съм съгласен, че са недоизпипани.
3.  "абе, ако инстална програмата Х тя дали е съвместима с GTK? Или ми трябва QT" - няма такова нещо всяка GTK програма може да се направи да изглежда QT, и обратното.
4. Няма да ти пука за зависимостите - това пък ни най-малко е така, щом има динамични библиотеки има и зависимости, колкото и М$ няма толкова и Мак
5. 64 битовата система е добро решение
Активен

loshia21

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 252
    • Профил
Re: PC или mak
« Отговор #20 -: Nov 11, 2010, 17:01 »
Благодаря за мнемията мисля да  се спра на ПЦ.Лада,но нова - (Калина) :)
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: PC или mak
« Отговор #21 -: Nov 11, 2010, 17:39 »
Кажи параметри.... За какво мислиш да го използваш, такива работи  ;D
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: PC или mak
« Отговор #22 -: Nov 11, 2010, 18:51 »
Благодаря за мнемията мисля да  се спра на ПЦ.Лада,но нова - (Калина) :)

Кажи параметри.... За какво мислиш да го използваш, такива работи  ;D

Ладата върви на всичко. Само се надявам да не направиш глупости като тази.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Mitaka

  • Гост
Re: PC или mak
« Отговор #23 -: Nov 11, 2010, 20:08 »
Е щом ти заменят части супер, значи наистина са коректни хора, дотук добре. Останалото абсолютно не съм съгласен.

Ами на един колега му замениха дъното след като си заля лаптопа с някакъв сок :)
И то му го замениха безплатно, по незнам си каква програма.
Нa друг му замениха умишлено строшен компютър - по Apple Care.

Цитат
1. Няма драйвер - абсолютна заблуда, драйверите са добавени в ядрото и за това Мак-а си върви с хардуера.
Ами... да направят същото и с Линукса. И да няма по 20 страници постове "как да си пусна WiFi-то".
Факт е, че до сега не ми се е налагало да инсталирам никакви драйвери на МАК-а. А каква е причината и къде са набутани - мисля, че това би трябвало да е работа на разработчиците.

Цитат
2. За някои ъпдейти на КДЕ съм съгласен, че са недоизпипани.
Пускането на незавършено KDE 4.0 беше грешка. Точно тогава Линукса ме изгуби като Десктоп потребител. Преди това в продължение на 8 /ОСЕМ/ години не бях инсталирал нищо друго! И да, знам, че не е само КДЕ. Но аз бях свикнал на КДЕ, защото това беше първият ми десктоп!

Цитат
3.  "абе, ако инстална програмата Х тя дали е съвместима с GTK? Или ми трябва QT" - няма такова нещо всяка GTK програма може да се направи да изглежда QT, и обратното.
Не е въпроса как изглежда. А това, че за да се стартира тази програма, трябва да инсталираш камара глупости.

Цитат
4. Няма да ти пука за зависимостите - това пък ни най-малко е така, щом има динамични библиотеки има и зависимости, колкото и М$ няма толкова и Мак
5. 64 битовата система е добро решение
Да, ама аз НЕ разбирам, че МАК-а има зависимости. Знам, че ги има, ама не е моя работа да търся кое от кое заевиси - защото нещата работят.
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: PC или mak
« Отговор #24 -: Nov 11, 2010, 21:11 »
Ами на един колега му замениха дъното след като си заля лаптопа с някакъв сок :)
И то му го замениха безплатно, по незнам си каква програма.

Ей това вече е простотия. Какво е виновен производителя за кривите ръчички на потребителя?  ???

Пускането на незавършено KDE 4.0 беше грешка. Точно тогава Линукса ме изгуби като Десктоп потребител. Преди това в продължение на 8 /ОСЕМ/ години не бях инсталирал нищо друго! И да, знам, че не е само КДЕ. Но аз бях свикнал на КДЕ, защото това беше първият ми десктоп!

Ами кой те е карал да минаваш на КДЕ 4? Да беше изчакал малко докато го доизкусурят.

Да, ама аз НЕ разбирам, че МАК-а има зависимости. Знам, че ги има, ама не е моя работа да търся кое от кое зависи - защото нещата работят.

Интересно, последният път като инсталирах Убунту всичко си тръгна от раз, включително безжичната клечка. И никакви зависимости не ми е искало.  ^-^
Активен

Без правила няма игра

Mitaka

  • Гост
Re: PC или mak
« Отговор #25 -: Nov 11, 2010, 22:02 »
Ей това вече е простотия. Какво е виновен производителя за кривите ръчички на потребителя?  ???

Не е виновен. Но пък има такава програма за случайно повредени джаджи... и ги подменя, което е само плюс. От известно време и Toshiba го правят.

Цитат
Ами кой те е карал да минаваш на КДЕ 4? Да беше изчакал малко докато го доизкусурят.
Като излезе ОФИЦИАЛНА версия на нещо, а не алфа-бета-RC, се предполага, че всичко в нея е наред, нали? Е, защо да чакам? И колко години да чакам?

Цитат
Интересно, последният път като инсталирах Убунту всичко си тръгна от раз, включително безжичната клечка. И никакви зависимости не ми е искало.  ^-^

Да, и на моя лаптоп всичко тръгва.
Но пък ако се случи нещо да не тръгне.... не ми се пише :)
Относно зависимостите - новноинсталирана система какво да ти иска.... тук говорим за приложен софтуер.
Изпълнимият файл за MAK всъщност е директория, но малко по-специална директория.
И в нея има всичко необходимо за статриране на програмата. И не, това не забавя системата и не затруднява работата на приложенията. Напротив - не ти мажат по системата, и като искаш да махнеш нещо и го изтриеш - си сигурен, че нещото не ти е оставило една камара ненужни простотии по компютъра.
Изобщо самисъла е съвсем различен :)
И каквото и да се говори, ако не са били Apple, сега щяхме още да си пишем в конзолите....
Xerox са обявили графичния интерфейс за нещо ненужно, хората са си платили и са взаимствали от него. Факт е, че те са имали първата ОС с графичен интерфейс.
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: PC или mak
« Отговор #26 -: Nov 11, 2010, 22:21 »
Някои от най-запалените линуксаджии тук така и не разбраха,че повечето хора НЕ искат да са компютърни инженери за да работят с линукс.Средностатистическия потребител иска да си пусне нещото и то просто да работи,а не да рови по конфигурационни файлове постоянно.Все пак повечето ползват компа на за писане на скриптове,програми сървъри и т.н.Затова и линукс е на това дередже и не е популярен.Прекалено е слойен и труден за начинаещите.В повечето случаи те просто искат да всичко да си работи на 6 с минимална намеса.Само да се сдобия с парите и аз отдавна съм решил да си взема Мак. [_]3
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: PC или mak
« Отговор #27 -: Nov 11, 2010, 22:33 »
Мак мога да пусна почти на коя-да-е машина стига да отговаря на минималните параметри (INTEL ONLY!).

Така и други ще опитат от благинката...

Linux не е лош (за сървър), но за десктоп е изключително неподходящ. Така беше, така е и така и ще бъде.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

lunarvalleys

  • Гост
Re: PC или mak
« Отговор #28 -: Nov 11, 2010, 22:34 »
абе в Мак, у файл менаджъръ може ли да се добави бутон Нагоре (UP)? освен Напред и Назад?
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: PC или mak
« Отговор #29 -: Nov 11, 2010, 22:39 »
Cmd-Up, Cmd-Down.

За какво ти е "up"?

Ако много обичаш Norton Commander или Midnight Commander (последния го има като порт!). Можеш да си инсталираш muCommander (JAVA).
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения