Автор Тема: [roundabout] Невъзможно стартиране на нови програми  (Прочетена 1106 пъти)

lamer40

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
    • Профил
Здравейте приятели,

Използвам като основен компютър един обикновен Pentium на 1,6, едно ядро, 32 бита и 1GB памет. Дистрибуцията ми е Debian 6.0.3, a linux kernel 2.6.32-5-686.

От известно време наблюдавам проблем, които не мога да си обясня. Случва ми се на всички възможни графични обкръжения намиращи се в хранилището, като почнем от fluxbox, без само KDE4, защото е тежко за тоя компютър.

А проблема е следния. След като съм поработил известно време спират да могат да се стартират нови програми. Ако се опитам да ги стартирам от терминал, получавам съобщения от вида:

  • No protocol specified
    smplayer: cannot connect to X server :0.0
  • No protocol specified
    Cannot parse arguments: Дисплеят не може да се отвори:
  • couldn't open the X11 display (:0.0)


Това независимо дали като моя потребител или root. Подобни съобщения по принцип съм получавал само, ако се опитам да стартирам графична програма с правата на друг потребител. Не мога да си обясня, защо става така. Понеже не стартирам повече от две-три програми, постоянно имам запас от половината си памет и поне толкова от процесора. Евентуално стигам предела им при някоя по-сложна задача (например по погрешка да отворя Open Office), но това обикновено е за кратко.

На някой случвало ли се е нещо подобно и има ли информация, как се оправя? До сега единственото, което намирам като решение е да изляза от сесия и да вляза отново, но това често е доста неудобно пък било то на неща като pekwm, защото трябва да изчакам да ми се зареди gdm3, което е бавна задача.

Благодаря!
« Последна редакция: Mar 27, 2012, 12:06 от lamer40 »
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Alt + F2 и след това gksu smplayer и виж какъв ще е отговора
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

lamer40

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
    • Профил
Нищо не се случва независимо smplayer,  totem, evince, gedit или каквото се сетя. Мисли половин минута (курсора се сменя) и нищо.
Активен

big-marvel

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 70
  • Distribution: Debian GNU/LINUX
  • Window Manager: Gnome+
    • Профил
Я на бързо създай един профил,влезни в него и кажи да ли има промяна.
Активен

lamer40

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
    • Профил
Както обикновено в този форум не намерих никакви смислени отговори. Лошото е, че такива не намерих и при търсене. Излизат неща за свързване по мрежа.

Имаше възможни няколко случая. Единият е да ползвам нестандартна подборка на пакети, която прави проблеми. Възможно е. Машината започна на lenny.

Другият по-вероятен случай е да не е чак толкова рядка, но тъй като Дебиан обикновено не се ползва с графика, то да е рядък или не докладван, или никой не заинтересувал доклад.

Във всички случай едва ли е нещо по силите на обикновен потребител. Определено трябваше да насоча търсенето малко под или малко над X11, защото вадените грешки са очевидно подвеждащи. Но дори така всички вероятни кандидати изглеждаха да работят.

Единственото, което можех да направя в непросветеното си положение е да изолирам всички кандидати. Дори да откриех със сигурност корена на проблема, то нямаше  от къде да взема поправен пакет.

За това замених getty с  qingy. Изпитанията последните дни показват, че системата се държи стабилно.

Поздрави!
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
//оff

Мисля, че ника, който си си избрал, много ти подхожда ;).
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше