Автор Тема: Cent Os Мнения?  (Прочетена 4260 пъти)

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Cent Os Мнения?
« Отговор #15 -: May 25, 2012, 11:21 »
В смисъл - първо се създава платената RED HAT и след това се пуска неин безплатен вариант ли ? Мислех че последователността е такава : Федора - тестове>>CENT OS - тестове>>RED HAT
Сега прочетох това CentOS-6.2 is based on the upstream release EL 6.2
Чест им прави на RED HAT, че пускат и безплатна версия на платеният си продукт. Мислех, че просто ползват CENT ОС за да тестват платеният си продукт, подобно на NOVELL и SUSE.

Доколкото знам, на Red Hat са платени само бинарните пакети. Ако сам компилираш пакетите, на теория би трябвало да получиш и безплатен Red Hat (не съм наясно дали ще трябва и кръпките към нея да компилираш :)). И точно това правят екипите, които стоят зад CentOS и Scientific Linux -- ползват свободния изходен код на Red Hat, компилират го, евентуално добавят свои пакети (особено Scientific Linux) и така създават своите дистрибуции.
Активен

the lamer's team honourable member

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Cent Os Мнения?
« Отговор #16 -: May 25, 2012, 11:24 »
ddantgwyn, благодаря ти много за изчерпателния отговор. Наистина полезна информация, мисля че ще е полезна и за другите участници.

няма за какво -- нали за това е този сайт :)

имай предвид, че написаното от мен е най-вече мнение и нищо чудно да видиш и противоположни на него -- според симпатиите на авторите им :D

PS. забравих да спомена -- ако решиш да пробваш Fedora, имай предвид, че от версия 15 тя е с GNOME 3, докато Centos все още използва GNOME 2.28. Тоест ще има осезателна разлика във външния вид на работното пространство на компютъра ти :)
« Последна редакция: May 25, 2012, 11:27 от ddantgwyn »
Активен

the lamer's team honourable member

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Cent Os Мнения?
« Отговор #17 -: Jul 16, 2012, 12:57 »
Като споменахте графичните среди, искам да се възползвам и да питам за мнението ви за MATE ( да не отварям друга тема ), която в момента е версия 1.2. Ясно е, че много от хората не искат или не могат да свикнат с натвореното от Каноникал или ГНОМА 3.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Въпрос за команда при Cent OS
Настройка на програми
cybercop 19 4153 Последна публикация Jul 27, 2010, 17:28
от cybercop
Команди за Fedora/CENT OS
Настройка на програми
cybercop 10 3065 Последна публикация Mar 27, 2012, 16:40
от Naka
Миграция от Fedora към CENT OS ?
Идеи и мнения
cybercop 7 2126 Последна публикация Apr 08, 2012, 22:32
от bvbfan
TL-WN722N адаптер под CENT OS
Настройка на хардуер
cybercop 16 2936 Последна публикация Oct 01, 2012, 10:19
от tdonev