Автор Тема: Втори Х сървър за отдалечен логин през SSH  (Прочетена 2769 пъти)

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Нещо не схващам как става номера май. Или не разбирам какво ми говорят.

Идеята е следната, при стартиране на компютъра да на vt7 и vt8 да имам два Х сървара, един локален и един който да ми дава възможност за отдалечен логин през ssh.

За момента не ми е ясно как да стартирам два отделни сървар с логин на тях. Като направя това ще сменя gdm на единия с ldm.

Това което чета по нета е за стартиране на конкретна  програма на втория сървър.

Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Абе пич, може и да съм в грешка - ама ти си инаш стартиран X на твоята машина, и един Х на другата машина. На vt7 си е твоето си gdm, на другото стартираш ldm. Обаче дали ще стане не мога да ти кажа. В момента гадая понеже съм пускал X отдалечено и примерно си стартираш firefox-а, т.е. той си работи там (отдалечено) но картината е при теб (локално).

PS: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1210071
« Последна редакция: Jan 06, 2011, 21:06 от backtolife »
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Това което се опитва да ти каже backtolife е ,че може да си пунеш графично приложение на сървър с помоща на xming.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Това което се опитва да ти каже backtolife е ,че може да си пунеш графично приложение на сървър с помоща на xming.

Цитат
Xming is the leading X Window Server for Microsoft XP/2008/Windows7. It is fully featured, small and fast, simple to install and because it is standalone native Microsoft Windows, easily transported portable as a pocket X server.

Ама изобщо нямам това в предвид.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Ipolit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 418
    • Профил
    • WWW
То хич не ти се разбира, ама май тряба да пуснеш VNC или XRDP и тогава като достъпиш компютъра ти се дава да се логнеш.
Иначе ако искаш да пускаш програми през ssh просто тряба да се логваш с опция -X
ssh -X yasen@xxx.xxx.xxx.xxx
и така можеш да си стартиш всякакви програмки на отдалечения компютър, които да се визуализират при тебе - пишеш в терминала firefox и тръгва firefox-a на другия компютър, ама се вижда при тебе. Естествено, тряба да си влязъл в графична среда. Другият компютър мисля, че не е задължително да е със стартиран Х.
Активен

Face Your FreeBSD at http://ipolit.hit.bg

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Цитат
Идеята е следната, при стартиране на компютъра да на vt7 и vt8 да имам два Х сървара, един локален и един който да ми дава възможност за отдалечен логин през ssh.
За момента не ми е ясно как да стартирам два отделни сървар с логин на тях

ами то единият X ти работи - да кажем че е на vt7 ( дисплeй :0)
за да стартираш втори X пак локален - например на следващият vt8 ( дисплeй :1) се прави така
Код:
X :1
сега при условие че на отдалеченият хост работи kdm/gdm/xdm за да ти излезе логин на вторият локален (този логин идва от отдалеченият kdm)
се прави така
Код:
X -query adresa_na_otdalecheniat :1


така съм ги нареждал по 4 Xикса за още 3 компютъра, ама свършват функционалните клавиши. >:D
Това ли питаш? за ssh не знам.
« Последна редакция: Jan 07, 2011, 00:04 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

danaildr

  • Гост
То хич не ти се разбира, ама май тряба да пуснеш VNC или XRDP и тогава като достъпиш компютъра ти се дава да се логнеш.
Иначе ако искаш да пускаш програми през ssh просто тряба да се логваш с опция -X
ssh -X yasen@xxx.xxx.xxx.xxx
и така можеш да си стартиш всякакви програмки на отдалечения компютър, които да се визуализират при тебе - пишеш в терминала firefox и тръгва firefox-a на другия компютър, ама се вижда при тебе. Естествено, тряба да си влязъл в графична среда. Другият компютър мисля, че не е задължително да е със стартиран Х.
Трябва да е стартиран X и на отдалечения, но може да не се е логнал никой. Т.е. да си седи на  gdm (или каквото там ползва).
Просто в терминала пишеш  
ssh -X  хост  -l потребител 
 или
ssh -X потребител@хост
« Последна редакция: Jan 06, 2011, 23:55 от danaildr »
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Това помага ли: http://wiki.ubuntuforums-bg.org/doku.php?id=remote_x - темата излиза зад ssh -X, и докарва до втори сървър пуснат от конозла с xinit.
« Последна редакция: Jan 07, 2011, 22:44 от dejuren »
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Май не говоря на български.
Цитат
X :1
X: user not authorized to run the X server, aborting.
Т.е. хората за които го правя трябва да ми знаят рут паролата или да им дам sudo права. Много хитро. А освен всичко останало трябва и да отварят конзола и да пишат команди. За вас ако е ок да ви късат нервите по телефона, защото е иzпусната тази или онази буква като са писали поредната команда, за мен не е.

Какво толкова неясно има в изречениято:"При стартиране на компютъра  на vt7 и vt8 да имам два Х сървара, един локален и един който да ми дава възможност за отдалечен логин през ssh."

dejuren това което си дал може и да ми е от помощ, благодая. Проблема със скороста може да се оправи ако се даде опция -C на ssh, Така се компресира потока от данни.
« Последна редакция: Jan 09, 2011, 19:50 от Yasen6275 »
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Има 2 положения:
1) Аз не съм изобщо в час
2) Всички вие не сте в час, защото, до колкото знам X има основен фючър remote rendering. Комуникацията става през XDMCP протокола. Т.е на теб просто ти трябва клиент за него ( примерно X на отдаличена машина с X Client, поддържащ отдаличен достъп като GDM, KDM, etc или някое Windows приложение). Каква е врътката?

Ами XDMCP не ползва компресия. Т.е ако си в локална мрежа няма да има НИКАКВА разлика дали си на локалната машина или на отдаличената ( освен звука ), т.е може да играеш игри, да гледаш филми. Ако си далеч обаче, е по добре да се ползва VNC защото има копресия и се опресняват само променените зони от картината.

Как да си го подкараш тва нещо. Ми много просто друже. На GDM му даваш да приема отдалечени връзки и.. и готово. Ти после ако искаш тунел през SSH нямаш никви проблеми.

На отдаличената машина просто се логни с GDM ( или с друг Дисплей Мениджър( X Client!!!) ) на твоята машина.

Има си и много хубави manual-чета в интернет. Ти къде точно засичаш?
« Последна редакция: Jan 09, 2011, 20:19 от shoshon »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Май не говоря на български.
Цитат
X :1
X: user not authorized to run the X server, aborting.
Т.е. хората за които го правя трябва да ми знаят рут паролата или да им дам sudo права. Много хитро. А освен всичко останало трябва и да отварят конзола и да пишат команди. За вас ако е ок да ви късат нервите по телефона, защото е иzпусната тази или онази буква като са писали поредната команда, за мен не е.

Точно така пишеш в роот конзола командите и когато всичко заработи така както трябва и си проиграеш ситуцията, тези команди така като си ги нагласил си ги слагаш в стартиращите скриптове на системата.
И тогава никой няма да пише команди нито да му трябва root access.


Или и това е много сложно за тебе??? Обеснява ти се по принцип. Какво очакваш да има дистрибуция в която твоите изисквания са нагласени по подразбиране?
« Последна редакция: Jan 09, 2011, 21:18 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Не знам кой какво разбира и какво не разбира, но за мен е пределно ясно, че в секцията за начинаещи отговорита съвсем не са за начинаещи. До скоро не разбирах защо ми казват че сайта е западнал. Но сега ми се изясни.
Активен

danaildr

  • Гост
Yasen6275 след като поясни каква точно ти е идеята, поразрових се малко и намерих начин за remote login с помоща на kdm.
Необходимо е единствено на компютъра към който ще се логват клиентите (условно ще го нареча сървър) да се редактира файла  /etc/kde4/kdm/kdmrc.
Намираш
Код:
[Xdmcp]
Enable=false
Willing=/etc/kde4/kdm/Xwilling

и заместваш false  със true. После рестартираш kdm и вече можеш да се логнеш отдалечено към сървъра. Лошото е че в gdm не виждам вариант за remote login, такъв има в kdm , предполагам ако и клиентските машини са с kdm няма да има проблем. И всичко е само с един X . Ако нямаш друга причина за 2 X сървъра това би трябвало да ти помогне.

Сподели после дали е станало така или не.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Какво толкова неясно има в изречениято:"При стартиране на компютъра  на vt7 и vt8 да имам два Х сървара, един локален и един който да ми дава възможност за отдалечен логин през ssh."

Я да пробвам и аз. Ще трябва да си направиш втори user на машината и после това: http://www.realgeek.com/forums/autologin-for-two-users-460374.html
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше