Автор Тема: Започна се...  (Прочетена 194212 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6183
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1515 -: Apr 22, 2021, 17:32 »
Налягане и плътност на въздуха са почти едно и също. Налягането може да нарасне с температурата, при една и съща плътност на въздуха, но са пренебрежими стойности, защото при нарастване на температурата налягането може да расте само в затворена система. При отворена, каквато е една планета, въздуха има къде да се измести. Та, плътността на въздуха на Марс е грубичко един процент от този на Земята. При около малко под две пети гравитация. Това нещо тежи 1,8 килограма, значи на Марс ще тежи 702 грама. Не е много. Изобщо даже. Но ще трябва да осигурят сто пъти по-голяма подемна сила отколкото тук, на Земята, за да вдигнат тези 702 грама . Има и друго. Това са 702 грама, но масата си остава същата. А значи и инерцията. Промяната на скоростта или посоката няма да е толкова проста, както на Земята. И при 43 процента по-малко слънчева енергия, която трябва да зарежда батерията му? Такава е на екватора там, ако слънцето грее точно отгоре. Така разгледано, всичко е въпрос на математика. Но се съмнявам изобщо да е така. Ако всичко беше въпрос на математика, досега да сме завладяли системата. Да не забравяме многобройните провали на НАСА.

Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

lunarvalley

  • Гост
Re: Започна се...
« Отговор #1516 -: Apr 22, 2021, 20:42 »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3236
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1517 -: Apr 22, 2021, 23:05 »
Е-е-ех и генералитетът ни вече не като едно време..

и понеже някой цитира "дядо" Вазов наскоро
..тъй като го гледам (и навремето а и сега) 'старият' генерал си е чист европеец (и не само по облеклото, па макар и цивилен)
а сегашният си е ... (и не само заради 'служебния' анцунг) и никой не го бръсне за слива (виж с тиквите не знам как е положението)

Преди


и сега ...докъде се докарахме (извинявам се че не можах да намеря оригиналната снимка де и сам воинът е воин)


единият дал живота си за България а за другия... активистите на ГЕРБ се редели пред Пирогов и искали да дарят менискуси.  [_]3
« Последна редакция: Apr 22, 2021, 23:18 от remotexx »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1518 -: Apr 23, 2021, 01:42 »
Аз като разправях, че комунетата избиха интелигенциятя след 9-ти, останалата избяга след 10-ти, спеца ми разправя как нямало такава (немАла була вретено).
За кандидат министрите на туризма и на културата какво ще кажете. Замалко и Женито Калканджиева да стане дупетатка.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3236
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1519 -: Apr 23, 2021, 08:20 »
Те и ние
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1520 -: Apr 23, 2021, 15:14 »
Ми то и капацитета на батерията на марсо-дрончето излиза същата като на оня с дрона дето го вдигнал на 12км.

на марсо-дрончето обаче дават капацитета на батерията във Wh
Battery capacity 35–40 Wh
а на земния дрон го дават в mAh
АКБ: Сборка Li-ion 4s2p 8500mAh (Sanyo NCR20700B )
като се уножи 8500mAh x 3.7v (колкото е напрежението на Li-Ion батерията) се получава 8.5Ah x 3.7v= 31.45 Wh което пак е същото    :D :o

Какво като е по-рядък въздуха. Няма да харчи повече я, въздуха е по-рядък, но затова пък съпротивлението ще е по-малко. Просто ще загребва повече, за да получи нужната му подемна сила.
И какво като е по-малко слънцесветенето. По-дълго време ще зарежда, а по-малко време ще лети.
Ама с тези същите по-капацитет батерии, ще лети пак толкова, 20-30-мин., колкото и летят дроновете на земята.

Нали никой не си мисли, че ще лети само на слънчеви панели!!!!
Такова нещо няма никъдъде. Е имаше разни опити със самолети с крила 2-3 декара :D целите облепени с фотоклетни, ама май нищо не излезе.


Но се чудя какво ще стане ако се катурне. Кой ще го изправя. Дали са помислили за това?

----
(ПС: Тотално съм го объркал. Не ме бийте.  8) май на земно дрончето е 4 пъти повече - 8 елемента по 4250mAh, 4 сериийни и по 2 в паралел. и изилиза около 120Wh. но това не променя смисъла. Тоя дрон на земята израходва много енергия за да вдигне на 12км и след това израходва за да кацне. А оня почва от кота нула.)
« Последна редакция: Apr 23, 2021, 16:27 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1521 -: Apr 23, 2021, 15:58 »
Ама сметките ти не излизат - ти говориш за 12км (има още 3х по толкова до 30км).
А вчера  е литнал на 5м, значи имаш още да умножаваш.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1522 -: Apr 23, 2021, 16:09 »
Пооправих се. Докато го разшифровам. Общата мисъл беше, че щом нещо на земята може да лети на 12км.....където въздуха вече става рядък. То и може да се направи и да лети на височина от 30км (с толкова рядък въздух). А не че трябва да се качва и да слиза.

А батериите ги бях объркал. На ютуба на видеото се вижда че почва от 16.5v и след това пада до 10v. Значи са 8 елемента (4 последователно x 4.2v и след това в паралел) по 4200mAh по от 4.2(заредени)- до 2.5v(разредени)

като се вземе в предвид че марсо-дрончето няма нужда да катери 30км, а си почва от кота нула (все едно, че е пуснато директно на 30км височина) и 40Wh биха му стигнали.

Е за това видео става дума: https://www.youtube.com/watch?v=k6QL0VjqYgI
« Последна редакция: Apr 23, 2021, 16:28 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3236
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1523 -: Apr 23, 2021, 16:50 »
Не е съвсем нищо, първо крилата му са само малко по големи от на джъмбо джета и второ съвсем успешно си обиколи света като не летеше само по светло
https://www.smithsonianmag.com/innovation/inside-first-solar-powered-flight-around-world-180968000/

Само че бизнеса натиска за самолетчета с батерии, също както навремето с водородните клетки за колите, нямат файда гадовете корабите да са с платна а самолетите  с фотоволтаици.
https://www.autoblog.com/2020/05/30/battery-powered-cessna-maiden-flight/
Иначе вече имат пуснат в експлоатация  самолет тип Тесла , само да батерии  но на кратка  дестинация 5-12 пътника на 500 мили разстояние.. т.е. няма проблеми напр. да поеме линията Сифия-Слънчака и да намали малко замърсяването на въздуха у шопската котловина...
https://www.autoblog.com/2020/05/30/battery-powered-cessna-maiden-flight/
« Последна редакция: Apr 23, 2021, 16:54 от remotexx »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #1524 -: Apr 23, 2021, 17:15 »
…нямат файда гадовете корабите да са с платна а самолетите  с фотоволтаици…

Балони има и днес, платноходки също има. Но се ползват за развлечение. А причините да не се ползват масово в търговския оборот, е чисто икономическа. Всичко в бизнеса е време. Все му е тая на търговеца, че вятъра е безплатен, след като кораба кибичи три дни да го чака, а стоката не е пристигнала в склада на шести в три часа и две минути следобед.

Има го и момента, че стокооборота в момента е невероятен. Например спомни си онзи кораб дето заседна в Суетския канал. За да се пренесе същата стока с платноходи, колко точно хиляди такива трябва да имаш във флотилия? А това е един кораб.

Затова е така. Няма някакъв световен заговор срещу Грета Тумберг. Всичко опира единствено до пари.

Забележи, че аз самия предпочитам да бяхме пътували с цепелини и платноходи, но просто така седят нещата. Нещата трябва да пристигат бързо и навреме. Защо мислиш китайците строят ж.п. линия до Европа? Ами защото един месец за пренос с кораб им е прекалено много, а двата дена със самолет — прекалено скъпо. Така ще имат доставена стока за седмица на поносима цена.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1525 -: Apr 23, 2021, 19:23 »
Сетих се, че за земното дронче може да се сметне колко енергия ''ще изгори" теоретично, като минимум ако се вдигне на 12км. Ами през потенциалната енергия E=mgh=0.87 x 9.8 x 12000=102312 джаула
Което прави 28.42 Wh
Шич не е малко почти колкото батерията на марсо дрончето и около 1/4 от батерията на земното. Но това е теоретичния минимум. Има няма тази енергия при всички случаи я изяжда.

--
И това ме подсеща че ако се сравнат двете енергии на катерене нагоре тук и на марс. Например на 1кг на 1000 метра Ез= 1 х 9.8 х 1000 и    Eм = 1 х 3.7 х1000

3.7 e марсианкото ускорение излиза че на марс дрона да катери височини ще харчи 2.6 пъти по малко енергия, респективно батерии.  Ми то имало голяма файда да се лети на марс...


Ебаси така ли излиза или греша някъде в постановката/ или сметките.

« Последна редакция: Apr 23, 2021, 19:47 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3236
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1526 -: Apr 23, 2021, 19:48 »
 Грешката е там че земните формули важат на земята но не и на марс
Т.е. Или/ плътността  на/ преносната среда /въздух/ не е включена или е включена но е /се подразбира/ земната във формулата
... Или формулата е за вакуум - тогава и за земната атмосфера даже не важи

То това е същото като с калориите - има там некви средни стойности ама всеки гори различно / независимо колко е дебел,  т.е. дори и дс приемем че двама са еднакво тежки всеки 'двигателчето му' ще изгори различни калории/

П.П. тая формула  вероятно е за ракети дето  и окислитея е вкаран в резервоара т.е. Или е за вакуум или за земна атмосфера... ама тъй като гледам бори т.е. вкл. само гравитацията та май е за вакуум теоретично.
« Последна редакция: Apr 23, 2021, 19:56 от remotexx »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1527 -: Apr 23, 2021, 19:57 »
Не не това  за потенциалната енергия важи. (виж че участва марсинското ускорение) В случая става дума само за катерене на горе. Като не знаем загубите и това колко ефективно ще работят перките в по рядката атмосфера. Може пък оттам да има обратен ефект.

Но ако чисто практически човек се замисли къде ще му е по лесно да се издигне нагоре. Ами на марс щото планетата по малко ще го привлича. На луната що подскачат астронавтите
Я направи тук такива скокове.

Ако правиш фитнес чрез подскачене тук и на луната къде ще изгориш повече калории. Ами на земята и ще ти бъде много трудно. А на луната даже няма да се изпотиш...... И ще си останеш дебел.
« Последна редакция: Apr 23, 2021, 20:16 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

lunarvalley

  • Гост
Re: Започна се...
« Отговор #1528 -: Apr 23, 2021, 22:09 »
аз и на Земята си оставам дебел
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #1529 -: Apr 23, 2021, 23:06 »
аз и на Земята си оставам дебел

И аз, и аз :'(
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear