Автор Тема: Уралския диалект на неизвестно кой език :P  (Прочетена 1396 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8797
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
С Ремо сме писали заедно почти едно и също.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил

И Никсъна се заяжда за глупости - не го сложих там тоя диалект за спор(т)а а за привлиачане на вниманието - въпросът е не толкова за диалекта а че са запазили още българския дух и то най-вече си личи по фолклора, нали не си мислите че некви там крепостни ще имат точно такъв фолклор..


Е, айде стига с глупостите. Не се заяждам, а зададох въпрос (на който очевидно няма да отговориш). За привличане на вниманието съм съгласен- пишеш си тук разни неща, че едва ли не украинците са българи (другия термин за "привличане на внманието" е "пропаганда"). Ами не са. И няма никакъв "уралски диалект". Ако го разглеждаме на териториален (или географски) принцип-  о, ужас, там не говорят на украински (всъщност на украински в самата Украйна говорят само в западната част- в източната част- на руски). И нито планината Урал, нито реката Урал, нито град Уралск, ако щеш, някога са били български. А още по-малко пък украински. Никаква Украйна не е имало в тези географски области. Самата Украйна съществува от 1917 година (и то "раждането" е било тризнаци- ЗУНР, УНР, УНРС (писал съм назад във времето по тази тема, ако не вярваш на мен- можеш да погледнеш из някой сайт). Да се върнем обаче на тезата, за която правиш внушение- че украинските песнички са на български диалект. Ако ти вярваш в това нещо, значи си погрешно осведомен. А ако не вярваш в това "нещо", но въпреки това го презентираш (за привличане на внинамието, както пишеш) тук- значи просто пропагандираш USраинската линия на поведение и мироглед, с надеждата да намериш полезни идиоти.

Ще се повторя, с лек ъпдейт- ако със същия хъс, с който търсиш и пропагандираш разни украински песнички, потърсиш наши, ще получиш същия резултат, само че наш си, български- и костюми, и текстове, и фолклор. И какво е това нещо "нов фолклор", ами по тая логика, и чалгата е "нов фолклор"  ;D Фолклорът си е стар, а не новоизмислени неща,  с подходящи хореография и дресинг.

Иначе на твоето "И почти няма нужа от превод" - което очевидно не е така, аз мога пък да ти пейстна една казашка песен от Кубан, например, дето хич няма да има нужда от превод, но необходимо ли е? Или те и кубанските казаци са украинци  ;D

И пак да попитам- вярваш ли, че има "уралски диалект" на нашия език? Май не трябва да чакам кратък отговор, "да", или "не", а сервиране на поредната пропагандна порция?

П.П. Файър, няма за какво да съжаляваш. А аз, без да съжалявам за каквото и да било, твърдя, че никаква българщина няма загнездена в Украйна, още преди години постнах тук една снимка на паметник в Болград, на който нацистите бяха написали "Чемодан, вокзал, София".
Айде лека  [_]3
« Последна редакция: Mar 10, 2024, 21:59 от Nik123 »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
е па те да не са поникнали на гола поляна 1917 г. или там когато официално.. то това е все едно да твърдиш че като се е създала третата българска държава ми че то ние сме били турци тогава...

Аз предлагам да се върнем отново към фолклора - там пропаганда няма
..макар че подозирам че и там ще успеят да го извъртят някои хора...
« Последна редакция: Mar 10, 2024, 22:01 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Тръгни от руския фолклор, като си започнал да изследваш украинския,  откъде се е взел съвременният украински  ;D Само не казвай, че нашия език първо сме го дали с книгите на несъществуващите в Ранното средновековие украинци, пък от тях са го взели руснаците, моля.
« Последна редакция: Mar 10, 2024, 22:02 от Nik123 »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Е кой не е чувал легендата за снопа пръчки и петте синове на княза. . от които двама загиват защищавайки родината от ордата, другите обаче не послущали съвета и се разделили, единия чак у Италия, другия по наблизо за дунаю, третия малко по на север оснвава град кръстен на негово име - Кийов (още си е там), само на стария княз златото зачезна някъде.

По-късно легедната за стоте волски коли с книги както казваш - знаеш ли защо волски? Златният обков и рубините много тежи, конете идват слабички. После от тогавашна украйна - която тогава се е казвал Рус (руснаците оттам даже и името си са откраднали) едното известно даже най-известното евангелие Реймското евангелие колкото и да е опитват да го изкарат че не българско, но тогава когато повечето държави са били неграмотни само една държава в Европа е правила езикова реформа (поредната си реформа и смяна на азбуките) - България

https://bnr.bg/old/post/100411298
Като го разграбили (по време на революцията) са отмъкнали само обкова и рубините, не посмели да посегнат на книгата, краля си заминал но книгата върху която са се заклевали всички френски крале е оцеляла. Освен това легендата гласи че девойката ги е научила (френския двор) на етикет как да се харнят с прибори и да се къпят по честичко и т.н.  ;D
https://www.youtube.com/watch?v=oOajMjlP7Is
https://www.standartnews.com/vestnik-standart/blgarska-sleda-v-reymskoto-evangelie-538143.html

Според нея княгиня Анна Ярославна, дъщеря на Ярослав Мъдри, при брака си с френския крал Анри I през 1051 година донася евангелието във Франция от Киев.

можете да видите и подписа и на кирилица в уикипедията, обик. го изрязват от целие документ за да не се забелязва много подписите на френските крали които само удариил по един кръст (как си познават кой на кого е незнам, авно и трите подписа ги в удрял държавния секретар)
« Последна редакция: Mar 10, 2024, 22:22 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Да, имали сме държава, със столица Фанагория. После нашите се разселват, а Велика България пада под ударите на друг племена и приключва. Нашата си България оцелява. Останалите разклонения са претопени, отдавна не са българи, това са фактите. А в Болград и областта, в днешна Украйна, са преселници от 18 век, от територията на днешна България.
Много хубаво звучи, както си го написал, но в Киев през 1051 никакви украинци не е имало, и дори географската област, около този град, не се е наричала Украйна.
Хайде пак виж ние на кой княз сме дали книги още преди 1051 година, и дали там е имало украинци- останалото са глупости (особено това- "тогавашна Украйна").
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
ти сега твърдиш че като са дошли турците на балканите и тук не е останал нито един бълагрин - така ли да разбирам ?! И турците захвърлили мечовете и оръдията и сменили оръдията на труда и изковали плугове и почнали да орат и сеят че и по късно да се осводождават като българи вече...

За мен няма значение дъжавата (в която са живели) как се е казвала а какви са били по националност (а за националностите вече обсъждахме)

А отделно че като се срещнат две култури обикновено по-напредналта оцелява, всеки гледа хубавото

Още си спомням (тъпизми) от филма за Хан Асапрух - където се възхищаваше на една везана кърпа (т.е. вид шал/воал) - Ехааа, ромейски  ;D (а маратонките му бяха бъларгски - Ромика но това е отделен въпрос)
« Последна редакция: Mar 10, 2024, 22:28 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Твърдя, че никакви украинци не е имало в 1051 год. (и доста след това) в Киев. Твърдя също така, че няма никакъв "уралски диалект" и вече се обосновах достатъчно.
А ти какво твърдиш, че ние сме турци ли? Да, след 5 века имаме доста техни гени, взаимствали сме обичаи, ако щеш, и манджи, и думи в езика, но ние сме имали държава и държавни традиции, преди те да дойдат тук, а ти за каква Украйна пишеш, през 11 век??
Или може би, Украйна е още по-по-древна от Велика Македония???

Турците за захвърлили мечовете, като са дошли тук руснаците през 1878.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8797
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Тръгни от руския фолклор, като си започнал да изследваш украинския,  откъде се е взел съвременният украински  ;D Само не казвай, че нашия език първо сме го дали с книгите на несъществуващите в Ранното средновековие украинци, пък от тях са го взели руснаците, моля.


Той може да не го каже, но аз ще го кажа. България не е между Дунав и Родопите, не само.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
В момента е. Да, била е и по-голяма, не споря за това. Но да се представят украински песни на "уралски диалект" за български фолклор, особено пък разни глупости като древна, или, да кажем, средновековна украинска държава и народ, едва ли не преки наследници на нашата държавна традиция и език, хайде холан.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8797
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Твърдя, че никакви украинци не е имало в 1051 год. (и доста след това) в Киев. Твърдя също така, че няма никакъв "уралски диалект" и вече се обосновах достатъчно.
А ти какво твърдиш, че ние сме турци ли? Да, след 5 века имаме доста техни гени, взаимствали сме обичаи, ако щеш, и манджи, и думи в езика, но ние сме имали държава и държавни традиции, преди те да дойдат тук, а ти за каква Украйна пишеш, през 11 век??
Или може би, Украйна е още по-по-древна от Велика Македония???

Турците за захвърлили мечовете, като са дошли тук руснаците през 1878.


Хората живеещи днес в Киев да живели там и преди единадесет века (преди да ги кръстим руснаци). Че днес тези хора са родоотстъпници и фашисти, не ги прави различни хора, а прави руснаците недалновидни.

Ние нямаме турски гени, манджи, обичаи или каквото и да е. Така наречените турцизми също не е доказано, че са турцизми.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8797
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Да се извиня, че се разпалих, но като чуя тая измишльотина на историчарите за претопяване и ме хваща бяс. Като казах историчарите и се присетих, как със сериозен глас ни обясняват, че сърбите били преселници от тринадесети век. За това нито има доказателства, нито се обяснява от Марс ли се преселиха. За сметка на това има един „неизвестен“ император на Рим, дето му викат Коци и е родом от… Белград.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Мусаката какво е, да не е гръцка (да, знам, че има и гръцка мусака като ястие, но и тя не е тяхна). Картофите са дошли тука след Колумб (т.е. вече като сме били под робството).
Хората, живеещи днес в Киев, имат малко общо (да не кажа никакво) с хората, живели там по времето на княз Владимир. И хайде наистина да гледаме малко реално. Нито преди 11 века е имало украинци, нито пък ние сме дали език и писменост на някакви несъществуващи тогава украинци. Прекалява се вече с такива простотии, даже в музея на Владислав Варненчик във Варна след 2014 год, сложиха върху камък и украинския тризъбец нашите подмазвачи, наред с полските и унгарските символи (п.п. - техните символи трябва да ги почитаме- те са се били и загинали тук, срещу турците, крал Владислав е водил многонационална армия- лично мое мнение)- сякаш е имало и украинци в кръстоносната войска през 1443-1444 год.

И да допълня- тогава нито крал Владислав е владял териториите на днешна Украйна, нито пък на тези територии е имало украински народ, през 15 век. Но унгарците и поляците са били и народи, и са имали държави, обединени в държавна уния в лицето на краля, загинал край Варна през 1444 год.
« Последна редакция: Mar 10, 2024, 23:16 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8797
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Мусаката какво е, да не е гръцка (да, знам, че има и гръцка мусака като ястие, но и тя не е тяхна). Картофите са дошли тука след Колумб (т.е. вече като сме били под робството).
Хората, живеещи днес в Киев, имат малко общо (да не кажа никакво) с хората, живели там по времето на княз Владимир. И хайде наистина да гледаме малко реално. Нито преди 11 века е имало украинци, нито пък ние сме дали език и писменост на някакви несъществуващи тогава украинци. Прекалява се вече с такива простотии, даже в музея на Владислав Варненчик във Варна след 2014 год, сложиха върху камък и украинския тризъбец нашите подмазвачи, наред с полските и унгарските символи- сякаш е имало и украинци в кръстоносната войска през 1443-1444 год.

Мисля дванадесета година за пръв и последен път ходих във Византия. Точно тогава в Солун правеха булевард и слагаха паметник на Санде Скопски. То вярно Солоники му е сестра. Ама аз бях върло изненадан да сложат паметник на окупатор. Тогава го сравнявах ние да сложим паметник на Баязид. Но не се сещах, че не паметник, а цял парк имаме на Владислав.

И да, тогава не сме им дали религия (култура по цивилному), защото не са били мизерна, смотана покрайнина на Русия, но мястото е същото и хората са същите. Големия въпрос е само тогава ли са били по-тъпи или сега. Аз мисля, че е сега. Деградацията е видна отвсякъде. Мислех, че няма по-големи идиоти от нас, но се намериха.
« Последна редакция: Mar 10, 2024, 23:31 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8797
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
От цялото нещо забравих най-важния въпрос. Мусаката! Да, името е турско. Но нещото нищо не е, в смисъл не е изконно. Прави се от картофи. Картофи в Европа няма. Другия компонент е кайма, а на турците им е забранено свинско. Третото е кисело мляко, няма по-българско нещо. Мусаката не е турска. А гърците да лапат лапад. Не може да слагат тиквички и да твърдят, че било гръцко. Гръцки могат само да се фръцкат, което значи да се франкофонват. И френски целувки да раздават византийци недни.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear