Автор Тема: ubuntu - от къде да започна?  (Прочетена 5963 пъти)

Welder

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
ubuntu - от къде да започна?
« -: Nov 28, 2008, 09:43 »
Привет от поредния ентусиаст, дръзнал да посегне към Линукс  [_]3
Първо искам да уточня, че не разбирам нищо... от Линукс де!  :D . Просто ми омръзна от преинсталации, омръзна ми от експерименти с антивирусни програми и въпреки това, пак нещо да се скапва, омръзна ми да се боря с драйвери, само защото производителя на компа ми е решил, че трябва да използвам Vista а не XP, омръзна ми системата да прави каквото си иска, а не каквото искам аз, омръзна ми от Windows. В началото ще задавам доста глупави въпроси, надявам се да не ви досадя. От прочетеното стигнах до извода, че Убунту/Кубунту е добра дистрибуция за начинаещи. Стига с глупостите, минавам към  питанията:

1. Първо искам да уточня, ще ще инсталирам Линукса на лаптоп HP Pavilion dv6974ca. Видях в една тема, юзър да севетва друг, да напише командата "sudo lspci" в конзолата за да разбере каква му е мрежовата карта. Явно с тази команда се изкарва хардуера, знам ли  :) . Та написах я и аз тази команда и ми изкара това, като резултат

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile PM965/GM965/GL960 Memory Controller Hub (rev 0c)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile PM965/GM965/GL960 PCI Express Root Port (rev 0c)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 2 (rev 03)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 6 (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev f3)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801HEM (ICH8M) LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801HBM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) IDE Controller (rev 03)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801HBM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) SATA AHCI Controller (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) SMBus Controller (rev 03)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation GeForce 8400M GS (rev a1)
02:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 4965 AG or AGN [Kedron] Network Connection (rev 61)
08:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 01)
09:09.0 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd R5C832 IEEE 1394 Controller (rev 05)
09:09.1 SD Host controller: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 22)
09:09.2 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C843 MMC Host Controller (rev 12)
09:09.3 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 12)
09:09.4 System peripheral: Ricoh Co Ltd xD-Picture Card Controller (rev ff)


Ще имам ли проблем с намирането на драйвери за този хардуер? Имам и вградена камера, дали ще ме огрее и там? :) Ще работят ли коректно всички портове (5-in-1 integrated Digital Media Reader for Secure Digital cards, MultiMedia cards, Memory Stick, Memory Stick Pro, or xD Picture cards, USB 2.0, VGA, HDMI, RJ-11, RJ -45, S-video,  headphone-out, microphone-in, notebook expansion port 3, IEEE 1394 Firewire)? Лаптопа има и дистанционно управление. Как седи въпроса с него?

2. Както се вижда по- горе, компа ми е 64 битов, Intel базиран. От официялните сайтове свалих Ubuntu 8.10 и Kubuntu 8.10, версиите които се казваха съответно "ubuntu-8.10-desktop-amd64.iso" и "kubuntu-8.10-desktop-amd64.iso". Нали това "amd64" не означава, че този вариянт е само за AMD? Всъщност, това ли е версията за моята 64 битова Intel система? Знам, че този въпрос е малко излишен, ама ше съм по- спокоен ако питам  :)
3. До колкото разбрах, разлката между Убунту и Кубунту е че първото работи под графична среда Гном, а другото под КДЕ. Наистина ли само това е разликата между двете?
4. Доста съм затруднен в избора си между Кубунту и Убунту. И двете ги поразцъках малко с LiveCD. Като графична среда по ми допадна КДЕ-то, но при Убунтуту ми хареса, че веднага разпозна  Wireless картата и подкарах нета с 2-3 кликания с мишката. Веднага ми разпозна и Bluetooth-а, LAN картата, звуковата карта. Пробвах каква скорост ще дигне при трансвер на файлове през USB към външен диск. Направо не повярвах, че дигна над 2 пъти по-голяма скорост, отколкото под Уиндоус, а дори още не е инсталирана. Без проблем ми разпозна и 4-те GB RAM памер, а  XP-то едвам изкарва 3. Това забелязах на първо поглед. Някъкси всичко стана стряскащо лесно. С Кубунту също нямаше проблем с уарлес мрежата, но не забелазах да ми изкарва блуутута. Може ли Убунтуту да се настрои да изглежда като Кубунтуту? Имам предвид, че тази лента разположена отгоре ми е малко странна засега,  даже и отдолу има някъква лента дето не разбрах за какво е.  :D
5. Ползвам програми, които според мен нямат аналог за Линукс. Има ли възможност да се подкарват уиндоуски програми под линукс... някъкви емулатори предполагам?
6. Засега планирам да работя и с Уиндоус, и с Линукс на един комп. Какви са възможностите да виждам и променям уиндоуските файлове под Линукс и линукските файлове под уиндоус.

Това са въпросите, за които се сещам... следващите напират и скоро ще бъдат зададени  ;)
Знам, че някои от въпросите са по- скоро за хардуерния раздел, но ако ги пусна там, някъкси темата ще се разхвърля. Надявам се, че не е проблем, че обединих всичко тук, в една тема.

Благодаря предварително!
Активен

Chiro

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 70
    • Профил
Re: ubuntu - от къде да започна?
« Отговор #1 -: Nov 28, 2008, 11:02 »
Здравей,
ще се опитам да ти помогна за част от въпросите:
1.
http://en.gentoo-wiki.com/wiki/HP_Pavilion_dv6723tx
този лапотоп е със доста схоеден hardware на този които ти си закупил, в линкчето е описано горе-долу за какъв hardware какви modul-и и script-ове биха работили

2.
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=469102
няма да имаш проблеми с твоя процесор

3.
това е разликата

4.
Въпрос на избор кое ти харесва повече

5.
http://www.winehq.org/
избягвам да го ползвам но има възможност за емулация

6.
Стига файловите системи които ползваш да се подържат от 2те операционни системи нямаш проблем да ползваш от 1-то другото и обратното.


Надявам се да съм помогнал поне малко
Активен

frankopld

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
  • Distribution: Debian GNU/Linux & Ubuntu 8.04 LTS
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: ubuntu - от къде да започна?
« Отговор #2 -: Nov 28, 2008, 11:12 »
 [_]3Колега,наздраве и честито за избора да започнеш да ползваш Линукс...
Конкретно по въпросите ти:
Така или иначе всички сме минали по пътя "Не разбирам нищо от линукс ,а ми омръзна от преинсталации,вируси и пр."Няма глупави въпроси!!!
1.Като цяло аз не съм имал възможността да работя на HP-то което имаш и не съм работил на 64битово Убунту,но горе-долу мога да ти дам бегла представа какво е да работиш под Убунту ,като цяло.
2.Дам,това е версията за твоя компютър - "ubuntu-8.10-desktop-amd64.iso" и "kubuntu-8.10-desktop-amd64.iso"
3.Дам като цяло това е разликата м/у Убунту и Кубунту.
4.И при Убунту и при Кубунту има възможност след инсталирането на определени пакети да успееш да подкараш блутуута.И Убунту и Кубунту можеш да ги настроиш да изглеждат както ти харесва на теб(не говоря за превръщането на Убунту в Кубунту ч/з замяна на Гном с КДЕ).И двете дистра можеш да ги докараш на външен вид да изглеждат и като Уиндоус Виста или ХП ако искаш.
5.Да има възможност ,ч/з wine,например,но не можеш да подкараш абсолютно всички уиндоуски програми под линукс.Друга възможност е да имаш виртуална машина ,на която да инсталираш Уиндоус ,от където пък да подкарваш програми за Уиндоус,но и там нещата са относителни.
6.За виждането на уиндоуските дялове под линукс-няма да имаш проблеми,за обратното -след инсталацията на едни драйвъри под уиндоус ще имаш възможността да виждаш линукските дялове.Но имай предвид ,че промените които правиш когато си под линукс и бъзикаш дяловете с уиндоус понякога могат да ти изиграят лоша шега.Визирам случаи ,когато от линукса си играеш с дялове ,които са в NTFS.Иначе под линукс съвсем спокойно можеш да си ползваш файловете ,които са ти на уиндоуските дялове-мп3-ки,видео,изображения,документи и пр.

За подробна информация ,упътвания,ръководства и всичко свързано с дистрибуциите Убунту,Кубунту и т.н можеш да посетиш ето този форум:
http://www.ubuntuforums-bg.org/index.php
Активен


БУТОНЪТ "ТЪРСИ" ПРАВИ ЧУДЕСА !!! ИЗПОЛЗВАЙ ГО !!!

manul

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Re: ubuntu - от къде да започна?
« Отговор #3 -: Nov 28, 2008, 13:05 »
1. Всичко е Интел нямаш проблеми. Видеокартата е NVidia - и с проприетарните драйвери ще работи 3d-то без проблеми.
Единственото което не разчитай особено да те огрее е вградената видеокамера - обикновено са евтини тайвански чипове които дори и да имат поддръжка в линукс е много ограничена (модела се вижда с lsusb тъй като архитектурно се "закача" като usb устройство)
И да, за дистанционното не знам - но едва ли ще работи.
Всичко останало като хардуер, нямаш проблеми

2. Да тази е версията за 64 бита, НО те съветвам да инсталираш 32-битната.
Причината е, че при 64-битната има проблеми с някои проприетарни компоненти /като Flash plugin-a за браузера/ които нямат 64 битови версии. /поне доскоро беше така/.
А и разликата в производителността за 32 или 64 бита едва ли ще я усетиш.
 
3-4. Убунту/Кубунту
По принцип линукса е като конструктор - над базата /ядрото/ можеш също така да си доинсталираш сам каквито искаш графични среди и програми, освен тези които са вече сложени в дистрибуцията. Но, това което е в дистрибуцията е комплект, "приготвен" за крайния потребител така че да не се налага да се занимава особено с конфигурации, настройки, проблеми със съвместимости и пр.
Аз самият предпочитам KDE, но НЕ те съветвам да инсталираш Кубунту - то се поддържа по-слабо, там много по-често има проблеми които трябва да оправяш ръчно /конзола и пр/ което е трудно за новаците - по-малко неща могат да ти работят "от раз" и прочее.
Убунту с Гном е основния вариант на Убунту, в него е вложен най-много труд от разработчиците, и там всичко е максимално излизано да работи "от раз", без допълнителни усилия (поне се предполага, че е). Така че за новак, определено е по-надеждно Убунту.
Лентите /наричат се по-скоро "панели", може да не е само една/ можеш да ги настройваш, местиш, слагаш и махаш - както и джаджите върху тях /аплети, икони за стартиране на приложения и т.н/.
Въобще десктопа на линукса е доста по-гъвкав от този на уиндоуса. Гнома е по-ограничен от КДЕ-то в настройките, но то пък не е и лошо, за новаците много свобода и опции е малко объркваща в началото - пък и шанса да оплетеш нещо и да "не можеш да се върнеш обратно" е по-голям.

Накратко, моят съвет е слагай 32-битно Убунту... и после почвай да четеш тук както са те посъветвали http://www.ubuntuforums-bg.org/index.php
да свикнеш с файловата система,  концепцията... и пр.

Активен

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: ubuntu - от къде да започна?
« Отговор #4 -: Nov 28, 2008, 14:41 »
Колегите ти отговориха доста изчерпателно смятам, но да отбележа и аз

Не си слагай Кубунту 8.10 (нищо че го ползвам в момента  :D) - ДА изглежда по-красиво и по-готино ама има проблеми: не можах да споделя нищо във вътрешната мрежа с уиндоус компютър, програмата която се грижи за връзка с мрежата ми се зарежда последна, т.е. всичко се е заредило и чак тогава включва мрежата (съответно битторента и уеб браузара се оплакват от таз работа)

Смятам че убунтото е по-добрия вариант. А пък после можеш да си инсталираш пакета Kubuntu-desktop, като ти писне с ГНОМ-а  :) и дефакто убунтото става кубунту

Общо взето си играя с Кубунту от версия 6.10 насам и забелязвам че нещата които се случват в Убунту, се случват в Кубунту след една версия
Активен

glarus

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 109
    • Профил
Re: ubuntu - от къде да започна?
« Отговор #5 -: Nov 28, 2008, 17:31 »
По-голяма част от нещата ще работят при теб. Даже може би и дистанционното ще подкараш, но това го остави за всеки случай за по-нататък като добиеш малко опит и кураж. Пък и вероятно няма да стане само с няколко щракания на мишката. Същото бих те посъветвал и за камерата, защото, както някой вече писа, там вероятността да тръгне е по-малка.

И когато посвикнеш с графичната среда ще ти се наложи да понаучиш и някои неща за т.нар. конзола - там където командите се дават с клавиатурата, не с мишката. Това понякога е единствения начин да направиш определени настройки.

Подкрепям мнението на останалите да си инсталираш Убунту. След като веднъж го имаш инсталирано на компютъра ще можеш да си добавиш и КДЕ като графична среда и ще можеш да си превключваш между него и Гнома по всяко време когато пожелаеш.

НО !!! Не съм съгласен със съвета на manul за 32-битовата версия ! Аз лично бих си инсталирал 64-битовата версия, ако имах компютър като твоя.

Уиндоус и Линукс имат различни начини за работа с твърдия диск и съответно си създават различни по тип дялове (напр. NTFS при Уина и ext3 при Лина). В общия случай линукс може да работи по дяловете на уиндоуса, ако се направят необходимите настройки.
Уиндоус по подразбиране не може на работи с ext3. Съществуват някои допълнителни програми за уиндоус които позволяват четене и дори запис върху дялове от тип ext3, макар че последната идея няма много привърженици сред ползвателите на линукс.

И накрая - повече четене, внимателно експериментиране и, не че аз пиша без грешки ама,
оправи някЪк правописа бе човек !
« Последна редакция: Nov 28, 2008, 17:35 от glarus »
Активен

Welder

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: ubuntu - от къде да започна?
« Отговор #6 -: Nov 30, 2008, 22:39 »
Явно ше бъде Убунту  8.10. Да посвикна малко, пък после ше експериментирам с графичните среди. Но защо да избера 64 битовата версия при положение, че както колегата каза, флаш плъгина за Мозила не бачка?
Само още едно нещо ме тормози преди да премина към инсталация - партишаните които трябва да подготвя предварително. В момента диска ми е разделен на 2 партишъна "С" и "D". Партишън "C" е от 30 GB, форматиран под NTFS и имам инсталиран Win XP. Партишън "D" е от 120 GB и все още не е форматиран под каквато и да е файлова система. Явно на него ше трябва да правя Линукс дяловете. До колкото разбрах трябва да направя 4 дяла, "/boot", "/ ", "swap" и "/home". Тъй като все още съм с уиндоуско мислене, може ли да ми кажете кой от дяловете на какво съответва при уиндоуса (ако може да се направи такава съпоставка де). Или казано по друг начин, какви са функциите на тези 4 дяла?

Благодаря!
« Последна редакция: Nov 30, 2008, 22:42 от Welder »
Активен

gizi_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 521
  • Distribution: Debian/Lenny, SLES/9-11
  • Window Manager: Gnome 2.22.3
    • Профил
Re: ubuntu - от къде да започна?
« Отговор #7 -: Nov 30, 2008, 23:42 »
Ще ти дам пример как са при мен. Предполагам, че не се различава много от повечето потребители. Аз имам един "/" , един swap и home. Boot мисля е излишен....мое мнение. На "/" се инсталират всички програми по-принцип, както и цялата система. Големината му до 15GB. Аз имам Гноме и КДЕ 4 на компа с дебиян и ми са заети само 5GB. Прецени си сам колко ти трябва. Но повече от 10-15 GB най-вероятно няма да ти потрябват. Swap играе ролята на допълнителена рам памет. По-принцип swap дяла трябва да е два пъти по-голям от рам памета ти. Примерно ако имаш 256МБ Рам тогава трябва да ти е swap-а 512МБ обаче ако имаш повечко рам над 1 гига смятам, че не е необходимо да имаш 2 гига swap. Аз лично на 1GB RAM имам 512MB Swap. Последния дял home трябва да ти е най-голям от всички. На него са всички твой файлове. Филми, музика, документи и т.н. каквото като цяло се сетиш. Той е за лично твой неща като една малка част от него се заема от системта за настройките ти на "графичната среда" която ползваш.


Още един съвет от мен. Ubuntu е много удобна дистрибуция. Не се мъчи да настойваш всичко с конзола или да се правиш на майстор. Остави на ОС да ти казва какво да правиш. Тя знае какво е добре и как да се направи (видео и wireless драйвери с един click, кодеци за филми....и т.н.) Ще се убедиш сам смятам, че Ubuntu се настройва по-лесно от Windows.Не търси прогвами в интернет.Повечето който някога биха ти потрябвали са в synaptic. Поразгледай се и почети малко и ще останеш 100% много доволен.
« Последна редакция: Nov 30, 2008, 23:49 от gizi_ »
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: ubuntu - от къде да започна?
« Отговор #8 -: Dec 01, 2008, 00:52 »
По-принцип swap дяла трябва да е два пъти по-голям от рам памета ти.
Абе къде ги четете тези глупости? Не за първи път чета/чувам такова изказване. Ако имаш 32MB RAM, за swap 64MB ли ще отделиш, та като включиш Firefox и няколко таба в него и да го сринеш, понеже ще е свършила и RAM-та, и swap-а? Току виж и още някой процес се сринал. Големината на swap паметта се определя на база преценка каква вероятност има от надхвърляне на наличната RAM памет и колко голямо би било това надхвърляне. Когато наличната RAM памет е малка (да речем 128MB), а потребителят планира да използва нормално системата спрямо съвремието, трябва да се зададе повече swap, за да няма сривове, заради недостигаща RAM памет, но все пак трябва да се има предвид, че swap паметта е доста по-бавна от RAM паметта и е хубаво да се помисли за добавяне на повече RAM памет. Когато наличната RAM памет е голяма (да речем 4GB) и потребителят планира да използва нормално системата спрямо съвремието, то е много вероятно да не се стигне до използване на swap паметта, тъй като RAM паметта ще успее да побере всичко необходимо за работата на процесите и swap памет може въобще да не се задава или, ако се зададе, да се зададе малка стойност (да речем 256MB) за всеки случай. Естествено, повечето потребители не биха могли да преценят използваемостта на системата си предварително. В този случай, по-удачно е да не се използва swap дял, а да се използва swap файл. Размерът на този swap файл може да бъде променен по всяко време, в което swap паметта не се използва или, ако се използва, да има достатъчно място на RAM паметта, за да бъдат прехвърлени данните от swap-а в RAM-та и така да се освободи. Пример за алгоритъм за създаване на swap файл и пускането му в употреба (действаме с права на root):
1. Създаваме файла в директория /root с големина 512MB
Код
GeSHi (Bash):
  1. dd if=/dev/zero of=/root/swap.img bs=1024k count=512
2. Форматираме го като swap файл
Код
GeSHi (Bash):
  1. mkswap /root/swap.img
3. Пускаме го в употреба
Код
GeSHi (Bash):
  1. swapon /root/swap.img
4. Добавяме следния ред във файла /etc/fstab, за да се монтира swap файлът със зареждането на системата
Цитат
/root/swap.img none swap sw 0 0
Ако искаме да демонтираме swap файла, за да го променим или просто да го премахнем, използваме следната команда
Код
GeSHi (Bash):
  1. swapoff /root/swap.img
Това действие ще прехвърли данните от swap файла към RAM паметта (ако има данни в swap-а) и ще демонтира swap файла от системата. При това действие, съобщение от рода
Цитат
swapoff: /root/swap.img: Cannot allocate memory
означава, че системата не може да събере данните от swap-а в наличната свободна RAM памет и е нужно първо да бъде освободено достатъчно място на RAM паметта (с изключване на процеси), за да може да се демонтира swap файлът.
Успех, с която и дистрибуция и графична среда да избереш ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Welder

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: ubuntu - от къде да започна?
« Отговор #9 -: Dec 01, 2008, 02:10 »
Имам 4 GB RAM и нямам представа колко ше използвам. Засега няма да пипам много по конзолата за да не оплескам нещо. Ще направя един swap дял от 256 MB. Все пак, колко памет заема Убунту 8.10 след като завърши пълното зареждане на графичната среда, без да са стартирани допълнителни приложения?
Прочетох тази инструкция за инсталиране. В точка 9 е показана стъпката, където се настройват дяловете. С този инструмент мога ли да създам въпросните дялове или трябва да ги подготвя преди да пусна инсталацията с някоя друга програма? На главния дял на който ше се инсталира му се задава mount point "/". А на другия (/home) дял , който остава, какво му се задава? А отностно това, дали да слагам 64 или 32 битова версия?

Благодаря!
« Последна редакция: Dec 01, 2008, 06:29 от Welder »
Активен

Ivshti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 322
  • Distribution: Linvo 2010.3
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: ubuntu - от къде да започна?
« Отговор #10 -: Dec 01, 2008, 07:47 »
Май никой не спомена за какво е /boot:
Там отиват ядрата и всичко необходимо за тяхното зареждане. Също там се инсталира boot loader-а (ако има нужда от такъв тип инсталация).

Линукс обикновено никога не заема една и съща рам памет - старае се да ползва цялата рам памет, като я ползва за технологии, които изключително много забързват системата (п.р. не чисти свободната памет докато някоя програма не я поиска). Когато на някоя програма й потрябва паметта, тя се освобождава. Тъй че ако видиш, че използва 1-2 GB, не се плаши - нормално е. Под компютри с 256 MB RAM ще заеме около 160-180 MB :)

Също ползвай пакетен мениджър. В убунту е synaptic (фронтенда на apt).
Ако търсиш алтернатива на някоя програма в Windows, търсиш в гугъл: "<programa> alternative for Linux" (мисля, че това го знаеш). И инсталираш каквото си намерил през synaptic (маркираш за инсталация, натискаш apply и автоматично ще се свали и инсталира). Все пак, ако програмата я няма, не търси "<programa> download for linux", защото това ще те заведе най-вероятно на пакет със сорс код. Търси "<programa> ubuntu package" или в краен случай "<programa> .deb"
« Последна редакция: Dec 01, 2008, 07:52 от Ivshti »
Активен

gizi_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 521
  • Distribution: Debian/Lenny, SLES/9-11
  • Window Manager: Gnome 2.22.3
    • Профил
Re: ubuntu - от къде да започна?
« Отговор #11 -: Dec 01, 2008, 09:15 »
По-принцип swap дяла трябва да е два пъти по-голям от рам памета ти.
Абе къде ги четете тези глупости? Не за първи път чета/чувам такова изказване.

Едно време когато инсталирах RedHat 7.2 системата искаше поне 2х RAM. Иначе не искаше да продължи инсталацията. И правеше проблеми. Както обаче ти каза swap-а трябва да се прави според потребностите. 
Активен

ghost

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Re: ubuntu - от къде да започна?
« Отговор #12 -: Dec 01, 2008, 09:36 »
за да избегнем излишни към момента коментари можеш да направи следното:

1) сваляш си убунту.
2) печеш го на cd
3) boot-ваш от cd-то.

Убунту е и live дистрибуция, което ще рече, че може да го пуснеш и да го разгледаш напълно пълнофункционално без да се налага да го инсталираш. Така ще разбереш дали целия хардуер ти се поддържа от раз. Ако нещо не работи - не се отчайвай, търси в интернет.

Например
<modela na laptopa> + ubuntu
един от първите резултати ще бъде от ununbuforums.org където има доста информация.
Ако пак не намериш нищо ( което е малко вероятно за популярни лаптопи и хардуер ) виж точния модел на хардуера ти и търси в google. Можеш да видиш точния модел с lspci и lsusb.

успех
Активен

believer

  • Гост
Re: ubuntu - от къде да започна?
« Отговор #13 -: Dec 01, 2008, 10:42 »
По принцип Kubuntu работи доста по-стабилно с последната версия на KDE 4, за да се инсталира е необходимо да се разрешат хранилишата с предварителни update.
Става много лесно от Synaptic.
Вярно е, че не открива веднага Bluetooth но това може да се оправи лесно.
По KDE 4 се работи доста усилено и бързо ще бъдат изгладени дребните неуредици.
Аз лично съм фен на Gnome но скоро реших да премина на KDE 4 :)
Успех!
« Последна редакция: Dec 01, 2008, 10:46 от believer »
Активен

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: ubuntu - от къде да започна?
« Отговор #14 -: Dec 01, 2008, 13:59 »
Да ти подскажа за дяловете. Това за суап файла че трябва да е два пъти по-голям е останало от преди доста години.
Аз използвам Кубунту на лаптопа ми, който е с 1ГБ памет. Нямам активиран суап файл. Имам един единствен дял "/" (рут дяла) който е 6ГБ, останалите дялове (4 броя) са NTFS  :) .

Смятам че с 4ГБ памет няма изобщо да ти потрябва суап файл, освен ако не смяташ да се занимаваш с GIMP или да си сглобяваш филми с Kino и разни такива.

Един единствен път забелязах недостиг на памет. Като свърши паметта програмата която я искаше просто се счупи (крашна) и това беше нищо повече.

Само да добавя че тоз дето е писал тоя туториал с картинките изобщо не си е направил труда да види всички опции на инсталатора. В началото на живия диск избираш български (т.3) и от там нататък всичко се опитва да се настрои на български, клавиатурна подредба, локал и т.н.
« Последна редакция: Dec 01, 2008, 14:02 от mimosh »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
apt-get на Ubuntu?
Настройка на програми
Lamer 8 7992 Последна публикация May 29, 2009, 22:35
от go_fire
Раздавам Дискове на UBUNTU
Живота, вселената и някакви други глупости
IvanST 31 12490 Последна публикация Jan 25, 2005, 16:16
от Joro
apt-get на UBUNTU
Настройка на програми
Lamer 1 3030 Последна публикация Dec 02, 2004, 10:25
от IvanST
Ubuntu
Настройка на програми
Decoy 5 3978 Последна публикация May 02, 2009, 22:11
от Koki_ml
Ubuntu live to ubuntu alternate?
Настройка на програми
Whisper 3 7761 Последна публикация Aug 30, 2007, 12:56
от bnight