Автор Тема: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server  (Прочетена 18499 пъти)

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #15 -: Mar 27, 2013, 14:24 »
Само преди година и нещо ако някой споменеше Ubuntu и сървър в едно изречение, отговорът беше нещо от сорта на "Абе, ти що не вървиш да си **** (майка/леля/други женски роднини). Явно светът се върти  ::)
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #16 -: Mar 27, 2013, 14:27 »
5.


Добре де изтри частта, където му казвам, че навярно не е новак, след като има години опит. После оставяш една част и накрая изтриваш заключението, което вадя от неизтритата част. Не беше ли по-логично да оставиш единствено първата част от абзаца? Втората сама по себе си е висяща във въздуха и не означава нищо.


Северни мосте. От тогава Дежурният стана много по-активен тук, а срещу него трудно се спори дори от такива капацитети като адаша от Стара Зара ;)
« Последна редакция: Mar 27, 2013, 14:30 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

balaban

  • Гост
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #17 -: Mar 27, 2013, 14:34 »
Само преди година и нещо ако някой споменеше Ubuntu и сървър в едно изречение, отговорът беше нещо от сорта на "Абе, ти що не вървиш да си **** (майка/леля/други женски роднини). Явно светът се върти  ::)

Да, наистина е така! Аз бях именно от тези дето псуваха.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #18 -: Mar 27, 2013, 14:42 »
//offtopic
5.


Добре де изтри частта, където му казвам, че навярно не е новак, след като има години опит. После оставяш една част и накрая изтриваш заключението, което вадя от неизтритата част. Не беше ли по-логично да оставиш единствено първата част от абзаца? Втората сама по себе си е висяща във въздуха и не означава нищо.

Това по принцип е добре да го обсъждаме на ЛС. Оставих всичко, което е в духа „атакуваш мнението“ и махнах това, което сметнах, че е в духа „атакуваш човека“. По принцип целият абзац е не на място, но си го писал за offtopic, та реших, че няма да е редно изцяло да го махна. Свободен си да си го отредактираш (според правилата) и да махнеш зеления текст.

Обръщам се към ddantgwyn и balaban - убедена съм, че се получи глупаво недоразумение, виновник за което е донякъде и самият български език (употребата на 2 лице, единствено число, когато даваме примери). В крайна сметка на всеки му се случва да направи някаква такaва грешка, хубавото в случая е, че имаше извинение. Ще изтрия и останалите постове в тази мини-нишка, за да остане всичко на чисто.
« Последна редакция: Mar 27, 2013, 14:51 от bop_bop_mara »
Активен

balaban

  • Гост
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #19 -: Mar 27, 2013, 14:47 »
5.

...изтрито... правиш генерална грешка, бъркайки водач на устройство с неговият BIOS. ...изтрито...


Добре, не се изразих правилно.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #20 -: Mar 27, 2013, 15:35 »
//offtopic
5.


Добре де изтри частта, където му казвам, че навярно не е новак, след като има години опит. После оставяш една част и накрая изтриваш заключението, което вадя от неизтритата част. Не беше ли по-логично да оставиш единствено първата част от абзаца? Втората сама по себе си е висяща във въздуха и не означава нищо.


Обръщам се към ddantgwyn и balaban - убедена съм, че се получи глупаво недоразумение, виновник за което е донякъде и самият български език (употребата на 2 лице, единствено число, когато даваме примери). В крайна сметка на всеки му се случва да направи някаква такaва грешка, хубавото в случая е, че имаше извинение. Ще изтрия и останалите постове в тази мини-нишка, за да остане всичко на чисто.

ok, така да бъде, макар че аз отговарях на go_fire, който пък разбра от две изречения същността на това, което казвам ::)
Активен

the lamer's team honourable member

The Ghost

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #21 -: Mar 27, 2013, 18:44 »
Ееее Гога, ами като няма драйвер и не познава картата, как да нагласи мрежата!?
И други са писали точно за такъв проблем с Дебиан на сървър, че на друг компютър с нет да търсят и свалят драйвери. Наистина е много тъпо това!

[flame on]

еееее, black, ами като няма драйвер и не познава картата, да ползва centos -- таман ще има и по-дълга поддръжка на дистрибуцията в сравнение с ubuntu и debian  ::)

[/flame off]

Да, и аз наскоро го ядох без упойка с Broadcom драйверите при една remote инсталация на Debian през Dell Remote Access Controler. Добре, че DRAC-а има виртуална флашка, където изсипах non-free драйверите. Но този цирк не може да ме накара да сложа Ubuntu LTS вместо Debian за сървър. По-скоро ще сложа CentOS, както и обикновено правя :)

Там даже long term support-а ми е 7 години, а не 5. И като бонус, patch-овете ми идват на практика от RHEL.
Активен

ThinkPad T60 8741-52G; Intel Core 2 Duo T7600 2.33GHz 4MB cache; 3GB DDR2; 750GB WDC WD7500BPKT-00PK4T0; 15.4" 1680x1050 WSXGA+; ATI Mobility Radeon X1400 128MB; Intel® PRO/Wireless 3945ABG;  Bluetooth/Modem/Infrared ;1Gb Ethernet; UltraNav; Secure chip; Fingerprint reader; 9c Li-Ion batt.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #22 -: Mar 28, 2013, 01:54 »
Да, но пък имаш избор дали да качиш свободните драйвери или затворените!

В случая с мрежовия адаптер кои са свободните драйвери?

Това беше за Гогата, а не за теб!
Активен

The Ghost

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #23 -: Mar 28, 2013, 05:05 »
Точно и аз щях да питам, къде ми са "free" Broadcom-ските драйвери? Или дай да не си купуваме маркови сървъри, щото на някои пичове в Дебиан обществото им било криво. И на мен ми беше криво, инсталирайки...

Не ме интересува Broadcom ли са лошите, някои от Debian ли са по-по-най... искам да работи.

To стана като Windows-а... "Натиснете F6 и турнете дискетка с драйверите за тоя-оня контролер...." :)
Активен

ThinkPad T60 8741-52G; Intel Core 2 Duo T7600 2.33GHz 4MB cache; 3GB DDR2; 750GB WDC WD7500BPKT-00PK4T0; 15.4" 1680x1050 WSXGA+; ATI Mobility Radeon X1400 128MB; Intel® PRO/Wireless 3945ABG;  Bluetooth/Modem/Infrared ;1Gb Ethernet; UltraNav; Secure chip; Fingerprint reader; 9c Li-Ion batt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #24 -: Mar 28, 2013, 08:40 »
Чакайте сега, обвинявате Дебиан, че Broadcom не уважава клиентите си, които им дават парите си ???
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

balaban

  • Гост
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #25 -: Mar 28, 2013, 08:41 »
Да, но пък имаш избор дали да качиш свободните драйвери или затворените!

В случая с мрежовия адаптер кои са свободните драйвери?

Това беше за Гогата, а не за теб!

Добре, това пречи ли ти да ми отговориш на въпроса? Какво да правя ако реша да следвам стриктно политиките на Debian и не използвам гадния, лош и зъл tg3 модул (или някой друг с лош лиценз)? Да си купя нов мрежов адаптер ли? Ами ако съм хостинг компания с 5-6 rack-a сървъри и ползвам Debian 6, и много ми харесва да ползвам Debian и да следвам неговите политики. Утре излиза Debian 7 например в който са решили че ще махнат и e1000/e1000e (пак поради някакви лицензи) модулите, а аз ползвам точно тези модули за моите сървъри и не искам да ползвам друго. Ако направя upgrade към Debian 7 и всичко отива. Какво се очаква да направя като искам да следвам Debian политиката но не искам да ползвам друго освен e1000/e1000e понеже това е най-читавото? Ти какво би направил?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #26 -: Mar 28, 2013, 08:42 »
Отговора е повече от елементарен. Ще си плащам на червеношапчовци и ще си свиркам.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

balaban

  • Гост
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #27 -: Mar 28, 2013, 08:53 »
Отговора е повече от елементарен. Ще си плащам на червеношапчовци и ще си свиркам.

Не знам за елементарен, но тъп със сигурност. То с пари всеки може. Въпроса ми беше ако съм заклет Debian-ец. Какво да правя ако съм решил стриктно да спазвам политиките? Дайте ми причини какво прави Debian по-добър/стабилен от Ubuntu за сървър.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #28 -: Mar 28, 2013, 08:58 »
Темата започна в една друга тема точно с това, преди да ни отцепят. Убунту искат да са съвременни и с това се появява нестабилност. При LTS е доста по-малка от на обикновените издания (а Ве нали чухте оня ден, че са им резнали поддръжката с 3 месеца?), но пак я има във всяка версия.

Ако аз съм заклет дебил (какъвто видно по профила ми съм) и съм админ (какъвто никога не мога да стана, оти съм ламер), то просто ще препоръчам на шефа ми да не пазарува от Broadcom, защото са ненадежден партньор.

Обаче, ако шефа е сериозен пич и взима маркова техника, то ще се мъча като Дух по-горе, а при следващото пазаруване, ще се постарая да убедя шефа да взима маркови машини, които нямат въпросният недостатък, като използвам цялото си красноречие да обясня, защо това е риск за начинанието ни и в крайна сметка печалбите.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

The Ghost

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Debian Stable vs Ubuntu LTS Server
« Отговор #29 -: Mar 28, 2013, 09:54 »
Чакайте сега, обвинявате Дебиан, че Broadcom не уважава клиентите си, които им дават парите си ???

Честно да ти кажа, слабо ме интересуват подбудите на Дебиан да не включат една шепа "non-free" драйвери, както и не ме интересува защо Broadcom не уважавали клиентите си, измежду тях Dell. При положение, че повечето сървъри, които инсталирам са със Broadcom LAN на дъното, какъв ми е избора? Шефът е фен на Dell и има мазен договор с тях. Аз работя за шефа. Когато ми трябва изрично Intel e1000 примерно (за traffic capture и др.), аргументирам му се подходящо и получавам допълнителeн Intel 1, 2 или 4 портов контролер). Но мазният Broadcom си седи на дъното. Успях да убедя шефа да спре да купува поне Dell switch-ове, щото те за разлика от сървърите им са някаква пародия, и вече сме на Cisco (кефи ме новата им SG500 серия, хем супер евтино, хем си е як switch. За Catalyst вече ще ме уволни за преразход)

Е, 90% от сървърите са на CentOS по случая (и не се мъча никак!), освен друго и заради 7 год. lifetime, Debian-а е малцинството в случай че някой специфичен софтуер/проект е зависим от Debian тип система, а не се поддържа добре от RHEL тип система. Ubuntu LTS/без LTS не го приемам на сериозно, може би за някоя десктоп машина става.

E, някога Debian беше мнозинство. Много-много някога имаше само Slackware, докато сървърите не наброиха 60 и от сутрин до мрак само ги пасях... Тогава Debian-a надделя :)
« Последна редакция: Mar 28, 2013, 10:11 от The Ghost »
Активен

ThinkPad T60 8741-52G; Intel Core 2 Duo T7600 2.33GHz 4MB cache; 3GB DDR2; 750GB WDC WD7500BPKT-00PK4T0; 15.4" 1680x1050 WSXGA+; ATI Mobility Radeon X1400 128MB; Intel® PRO/Wireless 3945ABG;  Bluetooth/Modem/Infrared ;1Gb Ethernet; UltraNav; Secure chip; Fingerprint reader; 9c Li-Ion batt.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Debian stable->unstable
Настройка на програми
costas 3 2926 Последна публикация Feb 26, 2004, 10:33
от nix
debian stable ClamAV
Настройка на програми
Agent_SMITH 3 2784 Последна публикация Nov 27, 2005, 19:21
от n_antonov
Debian stable -> testing
Настройка на програми
MarineForce 2 2353 Последна публикация May 17, 2006, 22:20
от
Debian 5 Lenny... stable...or not :)
Коментар
znlambov 3 2826 Последна публикация May 01, 2009, 22:04
от znlambov
Python-apt, проблем! (При Debian 5.0 stable)
Настройка на програми
DidkoSlawow 7 3411 Последна публикация May 11, 2009, 00:25
от tolostoi