Автор Тема: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?  (Прочетена 59561 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3118
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #765 -: Apr 18, 2024, 13:30 »
Имам камери с детектори за движение на обекти (в двора) в селската къща (е, не са с ИИ). Само че, постоянно някакви котки шарят напред назад, и активират алармата- на телефона идва сигнал за аларма плюс скриншот от камерата- една котка се облещила насреща :) Играх си с чувствителността на детектора, намалих го доста, сега вече котката трябва да е много по-наблизо до камерата, за да активира сензора за движение. Но пак се активира чат-пат. Котките са любопитни, обхождат навсякъде. Особено като в имота няма постоянно живеещи, а идват само банкетаджии от време на време.
Та се замислих на майтап, ако имам една такава стреляща с боя камера с ИИ, котките, след първите попадения, ще спрат изобщо да се шматкат по двора ми и да активират сензорите- те са умни животни и помнят къде има опасност :)
Та, на база тия ми разсъждения постнах. Беше повече като шега- да боядисам котките на съседите  8)
« Последна редакция: Apr 18, 2024, 13:32 от Nik123 »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6188
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #766 -: Днес в 05:46 »
Не можеш ли да накараш тези детектори за движение да включват нещо или са само към алармата? Като светлина или нещо друго.
Камерите могат да различават засичат човек, нали знаеш? Е, едва ли направо от магазина. Но мисля, че вече и такива има.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3118
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #767 -: Днес в 09:52 »
Стари са, и DVR-a е стар, няма възможност за въвеждане на обекти. Иначе има нощно виждане. Доколкото съм човъркал чувствителността за засичане на движение, съм останал с впечатление, че е обемна, т.е. при изпълване на някаква част (процент) от зрителното поле с движеща се фигура, се активира. И този "процент" всъщност се регулира. Т.е. сега както съм сетнал чувствителността, засича движещ се човек от около 5-6 метра. Като я увелича- хваща човек от около 10-12 метра.
Но ако мине котка близо до камерата, я активира- оттам съдя, че реагира, ако някакъв процент от зрителното поле се изпълни с движеща се фигура. Няма да реагира на котката от разстояние 6-7 метра, но от метър-два реагира.
Не е болка за умиране, вършат ми работа тия камери, те са за външно наблюдение (двора). Даже мисля въобще да я изключа тая опция със засичането на движение.
Вече вътре в къщата алармената система е с много чувствителни датчици за движение и винаги като ходя там, пръскам с разни отрови, защото ми се е случвало посред нощите да ходя дотам- една сколопендра (това е вид голяма стоножка) се беше намъкнала вътре в една от стаите и задейства СОТ-а.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6188
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #768 -: Днес в 10:38 »
Стоножка ти е задействала алармите?!

Те на какъв принцип са? Промяна на налягането? Радар? Промяна нивата на CO₂? Едва ли са инфрачервени, щото стонжките мисля, че са със стайната температура. Трябва да е радар. Звуков или радиовълни. Да, то звуковото се казва по друг начин  :D

Сигурно можеш да промениш поне на тези да не са толква чувтвителни. Сотаджиите трябва да ги разбират тези работи. Някой не си е свършил както трябва работата при инсталацията им.

И ти се вдигна и отиде там зарад стоножка  ;D
Дано не ти е далеч

Тези камери отвън имат ли максимален процент на чувствителност, отвъд който не се задействат. Ако например се промени цялата картина. Защото тя се променя тъй или иначе със смяната на ден и нощ. Колко бърза трябва да е промяната и какъв процент. Ако засекат движение на пушек, разхвърчали се листа, които също могат сумарно да променят картината с достатъчен процент. Ще реагират ли, ако от сравнително отдалеч ( отдалеч, за да е малък образа му ) някой човек вземе че с топче с боя ти замаже камерата и изведнъж цялата картина се променя в еднакъв фон.
И предполагам, че ако човек се движи достатъчно бавно, че да няма резки промени, в цялостната картина, едва ли ще се задейства.

Мразя ги тези неща. Ще взема да стана обирджия, само за хъса да преборя системите, не за парите.  ;D
Ако имах отаделечен имот, който да пазя, нямаше да има само това. Със сигурност щях да им пусна нещо да ги приспи и да ги държи така, докато не дойдат момчетата от СОТа.

Имаше едни пичове, дето бяха разработили система, която правеше друго. При проблем, отделя дим във помещенията. Толкова гъст, че не можеш да видиши ръката си, ако я поставиш пред носа си. Никой не може да те тараши и обира при такива уловия.  :D И вика охранителите.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3118
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #769 -: Днес в 10:57 »
Не знам точно, но мисля че са на принципа на парктроника, тия вътрешните датчици, т.е. ултразвукови.
Бая голяма стоножка си беше, добре, че я видях на стената и я убих, че ако беше някъде под мебелите и пак да изскочи по някое време..

Е от тоя модел- като кебапче от "Гюрлата":

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%B8


На камерите може да се изключи тая опция за засичане на движение. Не съм си играл да проверявам максимална чувствителност, но съм я слагал на минимума- тогава трябва да съм точно пред нея, за да засече. Както писах, мисля, че чувствителността е всъщност процент от зрителното поле, защото се е задействала и от хванато в паяжина пред камерата листо от асмата.
Не съм проверявал дали реагира, ако се движа съвсем бавно :)
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6188
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #770 -: Днес в 11:11 »
Ужас!

Това чудовище стига 30см  :o
Ти в България живееш нали?
Не знаех, че имаме такива страшилища у нас

Виждал съм с такъв външен вид, но не и такива размери
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3118
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #771 -: Днес в 11:26 »
България, да, във Варна.
Селото е близко до Варна.
По двора съм ги срещал, в сенчести места покрай дуварите, както и в мазата.
Че и трудно се трепят- много  им е твърда хитиновата обвивка, като броня е.
На жената родителите имат една вила в покрайнините на Варна, пълно е с тях там. Имам една много ефикасна отрова срещу тях, но не й помня името в момента.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6188
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #772 -: Днес в 12:32 »
Гледай сега, пускаш две кокошки да си живеят в двора, оставяш им вода и те ще се разправят с всяка стоножка без никакъв проблем. И без милост. :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5281
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #773 -: Днес в 13:07 »
Че и яйца можа да събираш после.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3118
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #774 -: Днес в 15:47 »
Докато беше жива баба ми, си гледаше там кокошки, зайци.. Но си трябва човек там постоянно, най-малкото вечер да затваря животинките - гората е наблизо. Нощем  има и лисици, понякога се появява и една животинка, която наричат "кокарджА", мисля, че научното й име беше "белка"- няма ли човек и някой ограден отвсякъде (вкл. и отгоре) кокошарник с циментов под (че и лисицата, и кокарджата копаят дупки)- ни заек ще остане, ни кокошка.

Сега ходя чат-пат почивните дни, къде на теферич, къде да поокося малко треволяка, че става иначе генгерлик. Като дойде сезона, и за производството на ракия- има дръвчета, асма.
СОТ-а с датчиците вътре го сложих, след като баба ми си отиде, че празна къща винаги е изкушение.
Тая сколопендра, дето го задейства, беше бая голяма, едни 15-ина см имаше. Отиде патрула на СОТ-а, огледали, нямало следи от проникване, а аз ходих, да рестартирам алармата, че те (сотаджиите) имат ключ за двора, но не и за къщата вътре- влизат, само ако видят разбито, такива са им правилата. Та, гледам аз- задействие в салона ми показва, светвам, влизам- и сколопендрата отсреща на стената.
После пръсках с отрова и след седмица намерих из ъглите на стаите на първия етаж още 2-3 умрели. Отделно, има отрова за мишки и плъхове и капани тук-таме, че и те активират СОТ-а.

П.П. Има и едни досадни животинки, слепи кучета. Ровят много под земята. Тях пък с едни капани ги хващам, че иначе половината двор става на подземни галерии.

П.П.П. спирам се, че съвсем отиде у ряката основната тема за ИИ  ;D

 [_]3
« Последна редакция: Днес в 16:01 от Nik123 »
Активен