Автор Тема: Съвет за лаптоп с линукс.  (Прочетена 19228 пъти)

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #30 -: Aug 11, 2010, 13:43 »
Напълно защитавам АМД
Core1 Temp:  +28.0°C
fan1:       1326 RPM

Да не искаш да ми кажеш, че консумация от 60В е ОК за мобилен РС. Или става дума за Десктоп - ако е така, виж за какво е темата, и не ми казвай, че се отплесвам.
Може ли малко по-конретно да покажеш едно добро отношение между цена и производителност на мобилен АМД прроцесор и аналога при Интел примерно. А може, ако искаш да включим и ВИА за по-голяма пълнота
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #31 -: Aug 11, 2010, 14:20 »
Напълно защитавам АМД
Core1 Temp:  +28.0°C
fan1:       1326 RPM

Да не искаш да ми кажеш, че консумация от 60В е ОК за мобилен РС. Или става дума за Десктоп - ако е така, виж за какво е темата, и не ми казвай, че се отплесвам.
Може ли малко по-конретно да покажеш едно добро отношение между цена и производителност на мобилен АМД прроцесор и аналога при Интел примерно. А може, ако искаш да включим и ВИА за по-голяма пълнота

Това е настолен ..изтрито... Просто показвам че тезата ти не е вярна че много греели и че за нищо не ставали едва ли не

Редактирано, съгласно т. 6 от Правилата на форума.
Към всички: придържайте се към темата, щом се търси лаптоп, за лаптопи говорете, не за настолни компютри!
bop_bop_mara
« Последна редакция: Aug 11, 2010, 14:23 от bop_bop_mara »
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #32 -: Aug 11, 2010, 15:35 »
Тезата ми е, че АМД не са подходящи за лаптоп, както и, че АТИ не са подходящи като цяло за Линукс, а температурата, която показах е от лаптоп с процесор на АМД.
Имам 3 Десктоп РС и 1 лаптоп - всичките са с АМД, така че надали мисля, че "за нищо не стават".
Просто не бих посъветвал никой да си купува мобилен компютър с процесор на АМД - по-добрия избор е платформата на Интел според мен. При положение, че има два големи "играча" на този пазар, като не харесваш единия щеш-не-щеш отиваш при дргуия. Пак казвам - до скоро бях фен на АМД, но не и за лаптоп.

Колкото до видеокартата - за фотошоп не мисля, че има кой знае какви претенции, а миналата седмица през ръцете ми мина едно НР със стопена видео карта на АТИ .... така, че пак бих избрал Интел или Нвидиа.

П.П. Роко, ако искаш може да спретнем една тема наистина да сравним АМД и Интел, без никаква умисъл да се заяждам или подобно - на мен ще ми е интересно да видя резултати. Скоро чакам една машинка с 4-ядрен Оптерон, така че хляб за тестове и флем ще има  [_]3
Активен

dobrev666

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
  • Distribution: Slackware, Slackware64
    • Профил
    • WWW
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #33 -: Aug 11, 2010, 18:49 »
Да се включа и аз по темата за АМД и интел.
Имам 2 лаптопа HP и Lenovo съответно с АМД (турион TL-54 1.9Ghz), другия с интел (C2D T5870 2Ghz)
Единия се представя по добре в едни апликации, другия в други. И двата съм ги тествал с еднакви дистрибуции.
Някой се интересуваше от проблемите на АМД.
Забелязал съм такъв проблем със по старите ядра поне до 2.6.30.
След като се направи suspend to ram и се събуди пак лаптоп-а, при смяна на честотата на процесорите забиваше. Така че ги бях заковал да работят на определена честота. Обикновенно на 800 Mhz
Но с по новите ядра (поне от 2.6.33 насам) този проблем отсъства и ondemand frequency scaling governor-a работи без проблем и след suspend/resume.
Колкото до температурата, нормално АМД-то работи с до 3-4 градуса повече (около 40-45). Ако някой смята това за проблем, аз не го намирам за проблем.
При натоварване и двата вдигат 60-70 градуса, че и повече.
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #34 -: Aug 11, 2010, 18:58 »
Да се включа и аз по темата за АМД и интел.
Имам 2 лаптопа HP и Lenovo съответно с АМД (турион TL-54 1.9Ghz), другия с интел (C2D T5870 2Ghz)
Единия се представя по добре в едни апликации, другия в други. И двата съм ги тествал с еднакви дистрибуции.
Някой се интересуваше от проблемите на АМД.
Забелязал съм такъв проблем със по старите ядра поне до 2.6.30.
След като се направи suspend to ram и се събуди пак лаптоп-а, при смяна на честотата на процесорите забиваше. Така че ги бях заковал да работят на определена честота. Обикновенно на 800 Mhz
Но с по новите ядра (поне от 2.6.33 насам) този проблем отсъства и ondemand frequency scaling governor-a работи без проблем и след suspend/resume.
Колкото до температурата, нормално АМД-то работи с до 3-4 градуса повече (около 40-45). Ако някой смята това за проблем, аз не го намирам за проблем.
При натоварване и двата вдигат 60-70 градуса, че и повече.

То всички са свикнали да говорят глупости че единия бил студен винаги (интел) а другия бил огнен (амд) а не знам къде ги гледат такива АМД, никога досега не съм попадал на такъв, и ми е интересно от къде намират "горещо амд"
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

muxozavar

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
  • Distribution: Debian Lenny / Fedora 11 x86_64 / Ubuntu 9.10 / Mac OS X 10.6.n
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #35 -: Aug 11, 2010, 19:26 »
/off
" ... не знам къде ги гледат такива АМД, никога досега не съм попадал на такъв, и ми е интересно от къде намират "горещо амд"" ами @ROKO__ ако махнеш вентилатора и ти ще имаш "огнено" AMD ;) Междудругото преди и сега съм с AMD на настолната машина и няма прегряване  ;D А и на стария лаптоп не ми прегряваше  :P [_]3 тука има нещо, но май се отклоняваме от темата ;)
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #36 -: Aug 11, 2010, 19:38 »
/off
" ... не знам къде ги гледат такива АМД, никога досега не съм попадал на такъв, и ми е интересно от къде намират "горещо амд"" ами @ROKO__ ако махнеш вентилатора и ти ще имаш "огнено" AMD ;) Междудругото преди и сега съм с AMD на настолната машина и няма прегряване  ;D А и на стария лаптоп не ми прегряваше  :P [_]3 тука има нещо, но май се отклоняваме от темата ;)

То ако махнеш и на интел перката, също ще е огнен
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #37 -: Aug 11, 2010, 23:55 »
Да - уви и за ROKO е трудно да признае смазващото превъзходство на Intel в мобилните платформи.

Сега за онзи Lenovo G560 май. Преди 2 месеца ходих и гледах G550 и останах разочарован. Може би защото идвам и от IBM T40 и Lenovo-то ми се стори малко ширпотребско. Голямо, широко и кънтеше на кухо.

Лично бих посъветвал колегата да прибави още малко парички и да скочи в ценови диапазон 1500+ ИЛИ многократно споменатия тук MacBook (в момента го пиша от такава машинка). Тъкмо когато се разочарова от Linux ще може да се наслади на BSD мощ.

На този етап Linux НЯМА аналог на Photoshop (платформите са две - Win и OSX). А за обработка на RAW файлове при Mac има и Apperture (тук има една нова свещена война - Lightroom vs. Apperture, но да не се отплесваме по темата).
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

chaushev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #38 -: Aug 12, 2010, 10:56 »
Аз не се занимавам професионално с фотография,тоест не си изкарвам хляба с тази работа.Това ми е хоби и просто в повечето от времето прекарано пред компютър най-вероятно ще съм пуснал photoshop.А за raw обработка използвам само Capture NX 2 понеже съм никонец,а това за мен е най-сполучливия софт.За бюджет над 1300лв не може да става дума.Аз даже имам само 900лв,но родителите ми ще ми доплатят евентуално.
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #39 -: Aug 12, 2010, 11:06 »
Аз не се занимавам професионално с фотография,тоест не си изкарвам хляба с тази работа.Това ми е хоби и просто в повечето от времето прекарано пред компютър най-вероятно ще съм пуснал photoshop.А за raw обработка използвам само Capture NX 2 понеже съм никонец,а това за мен е най-сполучливия софт.За бюджет над 1300лв не може да става дума.Аз даже имам само 900лв,но родителите ми ще ми доплатят евентуално.

Защо просто не си купиш настолен ? Или имаш планове да обикаляш от град в град :)
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

chaushev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #40 -: Aug 12, 2010, 11:16 »
Обмислял съм този вариант,но от тази година съм студент и лаптоп ми идва по-добре.Освен това често пътувам и в чужбина.
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #41 -: Aug 12, 2010, 12:55 »
Еми за 900 можеш да си вземеш MacBook използван.

Друго което може да те посъветвам - върви в Мултирама или др. магазин където са изложени и го виж на място. Лаптоп е нещо твърде лично да бъде купувано по каталог... все едно купуваш Russian Bride от уеб сайт.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

chaushev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #42 -: Aug 12, 2010, 13:33 »
Не искам да купувам употребявана техника,и не искам Apple.За батериите какво ще ме посъветвате,какво да гледам там ? На това Леново е 6 клетъчна.
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #43 -: Aug 12, 2010, 15:40 »
13'' MacBook Pro батерията издържа около 6-7, дори 8 часа.
Тези дни ми се наложи да пообикалям на всевъзможни места из офиса и из Пловдив и карам само на батерия :)
Не знам какво да кажа за останалите модели лаптопи - не съм виждал такъв, който да кара повече от 2.5 - 3 часа.
А ако не искаш да ползваш операционната система на Apple - нищо не те спира да си инсталираш Линукс и Вин на такава машинка. Един MacBook /нов/ е около 1600-1800 лева, по-добре си помисли за една такава инвистиция. Но като цяло, не ти препоръчвам да ползваш Виндовс изобщо :)
Все пак МакОС си е БСД...
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: Съвет за лаптоп с линукс.
« Отговор #44 -: Aug 12, 2010, 16:08 »
13'' MacBook Pro батерията издържа около 6-7, дори 8 часа.
Тези дни ми се наложи да пообикалям на всевъзможни места из офиса и из Пловдив и карам само на батерия :)
Не знам какво да кажа за останалите модели лаптопи - не съм виждал такъв, който да кара повече от 2.5 - 3 часа.
А ако не искаш да ползваш операционната система на Apple - нищо не те спира да си инсталираш Линукс и Вин на такава машинка. Един MacBook /нов/ е около 1600-1800 лева, по-добре си помисли за една такава инвистиция. Но като цяло, не ти препоръчвам да ползваш Виндовс изобщо :)
Все пак МакОС си е БСД...

Човека иска линукс не гризани ябълки ... Не го ли разбрахте
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/