Автор Тема: PCLinuxOS KDE 2011.06 Впечатления - ВПЕЧАТЛЕН СЪМ!  (Прочетена 16486 пъти)

Kras

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 155
  • Distribution: Arch
    • Профил
По принцип имах намерение да пиша коментар към новината за новото издание на PCLinuxOS KDE 2011.06 ( http://www.linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?page=news&key=436437692 ) но ми стана любопитно:
Какво е вашето мнение за тази дистрибуция?
Ето моето:
Дистрибуцията заслужава много повече внимание отколкото и се отделя в този сайт, а и като цяло в НЕТ-а. Тук дори я няма в раздела дистрибуции, а е може би една от най-подходящите за начинаещи потребители и не случайно(лично мнение) е на 7-мо място в distrowatch.com .
Инсталирах я с идеята да намеря заместител на Убунту 11.04(На ОТВРАТИТЕЛНОТО и нефункционално за мен Unity) по принцип винаги съм ползвал Arch Linux(Любимата ми дистрибуция), а Ubuntu съм инсталирал от любопитство и уважение към най-известната дистрибуция, но уви... след толкова години добри впечатления сега последва разочарование... :(
Да се върна все пак на мнението ми за PCLinuxOS KDE , а то, е че това е една ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ДОБРА ДИСТРИБУЦИЯ. Инсталирането и конфигурирането на PCLinuxOS  е много лесно и бързо, инсталирането на допълнителни пакети също... просто инсталираш, конфигурираш и си бачкаш без проблем след около 40-50 мин.(включва и ровичкането във функции, които не ми бяха необходими просто от любопитство и спортна злоба разцъках:)) имаш готова за използване Desktop система. Като казах десктоп, PCLinuxOS е изключително бърза и стабилна дистрибуция за десктоп, което може би се дължи отчасти и на ядрото което ползват
Цитат
This kernel package contains the Linux 2.6.38.8-pclos1.bfs kernel patched with the BFS scheduler from Con
Kolivas. It is optimised for i686 CPUs, supports up to 4GB of system memory (highmem enabled). The
kernel timer interrupt is set to 1000 HZ, it defaults to using the 'BFS' scheduler, 'SMP' is enabled
and is compiled with kernel preemption enabled.

PCLinuxOS ме върна назад във времето когато за пръв път инсталирах Линукс - Mandrake Linux 7.1 май беше!
Накратко дистрибуцията е Лесна за инсталиране, конфигуриране и ползване, Изключително Бърза, Много подходяща за начинаещи(а и не само) потребители.
« Последна редакция: Jul 09, 2011, 08:56 от Kras »
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
   Пословично това е слабото място на линукс за българи-дебиан, слак, гентоо...и тотално грешния подход към зайците-почваме да учиме конзола, много , ама много да четеме-щото ЕДНА ПАТКА чела, чела-изчела световната класика, и така се виртуализирала, че нищо друго не и оставало, освен да умре. Тука никой не си дава сметка, че виртуализацията е от хилядолетия-един измислен свят на хората, който описва света, но не го разкрива.....

    Aз започнах с PCLinux-пионерът според мен за начинаещи-защото първо се прави работеща Линукс инсталация и после се започва да се учи Линукс, а не първо учиме конзолата и запрягаме каруцата пред коня...

  Преди години ми донесоха лаптоп 700 Мхц 256 рам-цял ден чегърта да инсталира и ъпдейтне PCLinux, но после-забележете с  KDE 3.5 просто стреляше като автомат Калашников.

 Преди време беше проблема обаче, че човека-дистрибуция Texstar като почне да подготвя новата версия на PCLinux зарязваше VLC-и като го ъпдейтнеш се скапваше, пък стара версия не можеше да се инсталира!...Ама-"дава ми грешка при компилацията на новото VLC",  Ама "имате си Amarok ", Ама "имате си MPlayer"...

  Линукс без VLC e като таратор без чесън обаче!!! Като нещо без най-доброто....
« Последна редакция: Jul 09, 2011, 12:41 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

nikito_blend

  • Гост
През 2007 година именно тази дистрибуция с КДЕ ме запали за гну/линукс. Убунту и до ден днешен не ми харесва. Сега ползвам Арч защото не ми се налага да преинсталирам с всяка нова версия. Но ако трябва да препоръчам на някой начинаещ то това е дистрибуцията. Навремето идваше инсталирана със всички кодеци. Имаше и copy2ram. Работеше прекрасно на старата ми щайга (800 Мhz, 512 ram, ati 32 mb). Имаше момент в който нещо го бяха закъсали и много време нямаше нова версия, но сега се посъвзеха. Много лесна и удобна, базирана на Мандрива дистрибуция. Давам най висока оценка за нея.  [_]3
« Последна редакция: Jul 09, 2011, 12:44 от nikito_blend »
Активен

malin

  • Гост
Преди около 3 години , когато се запалих по Линукс , единствената ми грешна стъпка направих с тази дистрибуция ( и до днес не мога да си отговоря какво направих тогава , беше на английски , а бях страашно зелен ) . И оттогава винаги съм я отбягвал , даже и за проба  :) . Но след тези  отзиви - ще видя как е и може да я препоръчам на някой познат .
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Аз мисля, че вече писах някъде по този въпрос. Толкова е лесна за настройки, че просто не виждам къде можеш да сбъркаш. Освен това Texstar винаги е докарвал впечатляващ външен вид. Сега, като се изляха пари в разработката на Мандрива, нормално е и дериватите да дръпнат напред.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

malin

  • Гост
Не , не . Няма проблем . Имам смътен спомен - имах УйнХП и ПСЛинукс 2007 , и след като монтирах един дял от Уйн-а и после го демонтирах ( за проба  :) ) дяла нещо му стана , ама какво съм правил тогава ... А съм правил със сигурност  ;D .
Спирам .
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Принципът при PCLinux OS относно локализацията винаги е бил един и същ. Инсталираш, ъпдейтваш, добавяш българска локализация. Обикновено иконата за избор на език е на работният плот, но преди да ъпдейтваш българският не е в списъка.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Наистина PCLinucOS е една много добре направена и напасната система.Винаги когато излезе нова версия не пропускам да я пробвам.Най ми харесва как са го измислили с настройките на системата с този Контролен център.Всичко нужно ти е на едно място.Примерно за видео драйвъра.Само чукаш върху иконата и автоматично разпознава видео картата и инсталира драйвъра.От теб се иска само да презаредиш сесията и още с LiveCD-то имаш пълноценна ОС и даже при желание може да се пусне и Compiz.Също и добрата локализация ще се харесат от всеки нов потребител пък и не само нов.В момента и аз ползвам Arch порази същата причина,която изтъкна @nikito_blend.Който избере PCLinuxOS ще направи Good Choice.
Активен

Kras

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 155
  • Distribution: Arch
    • Профил
Правилно съм се ориентирал като гледам отговорите Ви.
За мен след Arch Linux, PCLinuxOS ще е втората дистрибуция която ще намери място на компютъра ми!
А за всички които питат в този форум "С коя дистрибуция да започна?" или "Моля препоръчайте ми дистрибуция за начинаещ?" и все в тоз ред на мисли... и ако идвате от страната на М$ Win
Препоръчвам Ви PCLinuxOS!

P.S.: Добре, че навремето и аз попаднах на Mandrake Linux 7.1, че си представям ако започвах сега и си сложа едно Ubuntu 11.04 с "иновативната" простотия наречена Unity, щях да се издрайфам на екрана и да си джъткам Win...
A GNOME 2.30 беше толкова добра графична среда...
« Последна редакция: Jul 09, 2011, 15:09 от Kras »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Доколкото знам на Ubuntu 10.04 и Дебиан 6 още не са им спрели поддръжката, така, че няма какво да оплакваме Gnome 2.30.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Mitaka

  • Гост
Като стана въпрос за графични среди и Линукси.... през далечната 1998-ма започнах с RedHat, с KDE. Веднага ме грабна - десктопа ми изглеждаше много по-добре от Windows 95, с който бях тогава... а и машинката ми вървеше много по-бързо.
До към 2008-ма на компютъра си нямах инсталирано нищо друго, освен Linux, като дистрибуцията беше Debian. Тогава се появи недоразумението KDE 4.0, и тъй като така и не успях да свикна с друга графична среда (просто се чувствах некомфортно с Гноме и другите...), преминах пак към Windows с огромно нежелание... после ползвах известно време Ubuntu, тъй като бяха пипнали Гномчето, и го бяха направили даже симпатично. И така, до 2009, когато почнах да работя изцяло на МАК (първо, по задължение, като му свикнах - не искам и да чуя за нищо друго). Следя развитието на всички дистрибуции, но като гледам на къде са тръгнали, и ми е направо жал. С тия Гноми 3.0 и Унити-та направо ме разочароваха. Ня някой умник му хрумнало, че десктопа трябвало да изглежда като таблет или като менюна GSM... и вместо просто да направят отделен клон на дистрибуцията, и да разработват и двете, те омазаха десктопа. Точно за това Линукс никога няма да се използва сериозно като Десктоп-среда.

Представете си - ако след всичко, което се изговори тук, го бяха приели в държавната администрация. Събуждат се един ден, Линукса ъпдейтнат и виждат.... KDE 4.0 или Unity... или Gnome 3..... мъка, трагедия.
Активен

Kras

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 155
  • Distribution: Arch
    • Профил
С тия Гноми 3.0 и Унити-та направо ме разочароваха. Ня някой умник му хрумнало, че десктопа трябвало да изглежда като таблет или като менюна GSM... и вместо просто да направят отделен клон на дистрибуцията, и да разработват и двете, те омазаха десктопа.
За какви таблети става GNOME 3 за к'ви мечти в главите на създателите си!!!??? Имам Samsung Galaxy tab 7" с Андроид 2.2(още не съм го ъпдейтнал до 2.3) и мога да ви кажа, че Андроида трябва да спре да се развива сега и евентуално след около 10-ет години GNOME 33 или GNOME 103(ако приемат новия ускорен цикъл като при Mozilla) да стигне функционалността на Андроид! За к'во говорят, че е готово за таблети за какви чудеса, мен ми трябва Графична среда за Десктоп не за Таблет!
Поради горните причини препоръчах(изказах мнение) в полза на PCLinuxOS с KDE! 
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Изобщо не харесвам новият Гном и май няма никакви изгледи да си променя мнението. Поне за Убунту можеха да се сетят да пуснат 2 версии - с Gnome 2.32 и с Юнити за да видят предпочитанията на потребителите. Наскоро инсталирах новото Kubuntu - работи стабилно и нямам забележки. Убунту 11.04 с lxde, което ползвам в момента е направо звяр. Евала на момчетата, които разработват УСУ, че не са се подвели по "модните" тенденции.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Mitaka

  • Гост
С тия Гноми 3.0 и Унити-та направо ме разочароваха. Ня някой умник му хрумнало, че десктопа трябвало да изглежда като таблет или като менюна GSM... и вместо просто да направят отделен клон на дистрибуцията, и да разработват и двете, те омазаха десктопа.
За какви таблети става GNOME 3 за к'ви мечти в главите на създателите си!!!??? Имам Samsung Galaxy tab 7" с Андроид 2.2(още не съм го ъпдейтнал до 2.3) и мога да ви кажа, че Андроида трябва да спре да се развива сега и евентуално след около 10-ет години GNOME 33 или GNOME 103(ако приемат новия ускорен цикъл като при Mozilla) да стигне функционалността на Андроид! За к'во говорят, че е готово за таблети за какви чудеса, мен ми трябва Графична среда за Десктоп не за Таблет!
Поради горните причини препоръчах(изказах мнение) в полза на PCLinuxOS с KDE!

Ами нали бяха казали, че бъдещето е в таблетите, и за това унити и гноме 3 щели да са пригодени за таблети.... а това, че таблета няма нищо общо с PC-то ай изобщо не интересува гном/унити разработчиците.
Никога не съм си представял, че десктопите ще заприличат на това, на което ги направиха.... и не, довода "то е опън сорс, като не ти харесва си го оправи" не минава. Аз не искам да си правя сам десктопите... аз искам да инсталирам нещо, и то да работи. Дори да трябва да си платя.
А че не стават дори за таблети, си е отделно. Един познат си беше взел някакъв телефон, мисля че някакво НЕО беше, уж бил опън сорс телефон,  с незнам си какъв мега-хипер-гипер добър софтуер, ама имало само един проблем - не му работел правилно GSM модула :D но той щял да почака... ето това е проблема на повечето неща в опън сорс - винаги за нещо се чака.
Активен

lunarvalleys

  • Гост
споко де мите, ти нали си с Мак?
Активен