Автор Тема: PCLinuxOS KDE 2011.06 Впечатления - ВПЕЧАТЛЕН СЪМ!  (Прочетена 16796 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Цитат на: AMD
Огледайте се по-хубаво и ще видите много други дистрибуции далеч по-стабилни и сигурни от Дебиан.
(Alt Linux, ASP Linux, RHEL,Miracle,CCux,Momonga)


Това ли са най- екзотичните дистрибуции за които се сети? Някой от не се разработват. RHEL сигурно е стабилна, но е платена. А това, че не можеш да си настроиш едно Убунту едва ли е основание да плюеш по другите дистрибуции. Ползвал съм Gentoo, когато излезе DVD-то и Sabayon и вече съм ти казвал впечатленията си от тях - бързи при леки натоварвания. С увеличаване на товара работоспособността им рязко се срива. Въпреки това, много пъти съм препоръчвал Sabayon, защото е много лесен за настройка и инсталация.

« Последна редакция: Jul 12, 2011, 16:57 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Цитат
Едно обновяване излиза двойно повече време и резултатът може да е плачевен. Но пък чиста инсталация ти излиза по-ефтина на време и почваш веднага да ползваш.

Точно заради прословутите преинсталации сложих преди време Арч и вече с него най-добре се оправям.
Ами да речем Минт, който наистина го ползвам на единия лаптоп, инсталирал и конфигурирал съм си куп неща ползвам ги 2 години и в един момент спират поддръжката.
Какво правим? Нова инсталация. Това добре става за нула време.
Ами всичките настройки, програми и съответните конфигурации? Ще отнеме дни докато възстановя системата.

Колкото и странно да звучи, за мен Арча си е точно юзер-френдли дистро. Просто търсиш в вики-то каквото ти трябва и четеш. Информация има за всичко.

Нали се сещаш, че ако /home дяла ти е на отделен дял и при новата инсталация си използваш старият акаунт, всички настройки ти се запазват. А за да инсталираш допълнителните програми, които ти трябват са необходими няколко кликвания с мишката. Много ще ти е трудно, почти невъзможно да ги инсталираш тия 5-6 програми за 2 дена.
А с Минт хич няма да ти се наложи да четеш каквото и да е. Ако си с Дебиан, евентуално трябва да прочетеш няколко реда за Wi-fi евентуално.
И въобще , ако спазваш добрите практики, е без значение дистрото. Истината е, че с каквото си свикнал, с това ти е лесно. За това Слакуерите твърдят, че слака не е труден, Дженту феновете също твърдят задружно, че по удобно нещо няма. Аз пък нито веднъж от безброй опитите не успях въобще да го подкарам това дженто, май съм много тъп.
Не знам, най-лесно си инсталирам дебиан от нетинстал и винаги ми е най-удобен тоя вариант. Арч съм го ползвал и него и то поне 1 година. Ама на лаптопчето не ще и не ще въобще да тръгне инсталациятра от USB и това е.
Е, вече нямам нерви да се ровя и да пробвам хиляди варианти. Убунту, Минт и Дебиан захапват веднага... Кво да говорим повече.
« Последна редакция: Jul 12, 2011, 19:32 от tonitochev »
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Цитат на: AMD
Огледайте се по-хубаво и ще видите много други дистрибуции далеч по-стабилни и сигурни от Дебиан.
(Alt Linux, ASP Linux, RHEL,Miracle,CCux,Momonga)
Цитат
Като се абстрахираме от RHEL, която е платена, тия другите не знам откъде ги измисли. Сигурно от някаква класация за най- екзотична дистрибуция. Като ги проверих какви са, се оказва, че някои вече не се разработват. Ако си забелязал с Убунту често има проблеми, защото се ползва от много хора. А от тия дистрибуции- фантоми едва ли някой ще се оплаче.

И коя от тях не се разработва "разбирачо" ?

И как реши че са екзотични? Rhel и Miracle са платени да едната се знае а другата е японска.
За Алт Линукс вече имаше тема на скоро.

И какво общо има любимото ти убунту с дистрибуциите които съм споменал? Къде виждаш да съм го оплюл. Казах само че оспорвам винаги твърдението че Дебиан бил еди к'ъв си.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Цитат
Ползвал съм Gentoo, когато излезе DVD-то и Sabayon и вече съм ти казвал впечатленията си от тях - бързи при леки натоварвания. С увеличаване на товара работоспособността им рязко се срива.

И как си ползвал Gentoo след като дори не можеш да го инсталираш ?
И си го разглеждал само като жива дистрибуция, по простата причина че то няма инсталатор.

Намери някой друг да лъжеш.

Ти единствено по мой спомен си ползвал само Мандрива, Парсикс, Убунту и Дебиан. Поправи ме ако съм пропуснал нещо.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Още малко :Федора, Open Suse, PCLinux OS, твоят Калкулатор, Sabayon и една латиноамериканска, мисля че беше Utito, Chakra, Sidux, Mepis, дериватите на Убунту не ги броя. Не съм се докосвал единствено до Slackware и чист Аrch. Не са много, но са достатъчно да преценя кое ми върши най- добра работа. Утре ще си потърся DVD-то на Gentoo да видя имаше ли инсталатор. Все пак мина доста време от тогава.
ПП:Имам и DVD и CD, но са поне на 2г.
« Последна редакция: Jul 12, 2011, 21:51 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Още малко :Федора, Open Suse, PCLinux OS, твоят Калкулатор, Sabayon и една латиноамериканска, мисля че беше Utito, Chakra, Sidux, Mepis, дериватите на Убунту не ги броя. Не съм се докосвал единствено до Slackware и чист Аrch. Не са много, но са достатъчно да преценя кое ми върши най- добра работа. Утре ще си потърся DVD-то на Gentoo да видя имаше ли инсталатор. Все пак мина доста време от тогава.

Не търси, няма инсталатор. Последното което имаше инсталатор беше LiveCD 2008.0 .
Утуто ? И се разбираш с испанския ?

И една малка поправка. Не знам много английски, но calculate означава "Изчисление, изчислява" А не "Калкулатор"
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
100% съм сигурен, че имаше английски език. А какво значи калкулатора не ме интересува. Когато го инсталирах даже го похвалих, само дето не можах да намеря никакви драйвъри за принтера.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
И една малка поправка. Не знам много английски, но calculate означава "Изчисление, изчислява" А не "Калкулатор"

Баш си е Калкулатор, ако питаш мен :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
100% съм сигурен, че имаше английски език. А какво значи калкулатора не ме интересува. Когато го инсталирах даже го похвалих, само дето не можах да намеря никакви драйвъри за принтера.

И как беше тръпката да инсталираш 2 часа през уеб браузъра Мидори ?
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
намерил съм си и инсталационният диск на Gentoo-xfce ot 2008г., но на лаптопа с който съм сега  не иска да тръгне графичната среда. Утре ще го пусна на компютъра с интелската видеокарта и ще ти пусна снимчица. Засега спирам, че си скапах вечерта да се ровя в дискове.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
намерил съм си и инсталационният диск на Gentoo-xfce ot 2008г., но на лаптопа с който съм сега  не иска да тръгне графичната среда. Утре ще го пусна на компютъра с интелската видеокарта и ще ти пусна снимчица. Засега спирам, че си скапах вечерта да се ровя в дискове.

Никой не те е карал да ровиш :>
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Е, да те обвинят, че си лъжец не е особено приятно. Останал бях с впечатление, че gentoo имат само dvd, защото заема доста място след инсталацията.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Чудя се на акъла на всички хора, които имат желание да пробват постоянно различни дистрибуции. Това е нелогично. Времето за което ще инсталираш въпросната дистрибуция и ще я нагодиш така че да ти пасне на очакванията обикновено е далеч повече от времето, за което ще си нагодиш тази с която си свикнал да ти върши работа. Съжалявам ако обиждам някого, но хората, които си нямат друга работа, а тестват някакви дистрибуции според мен са малоумници и не вършат никаква полезна работа с хардуера си.

Компютърът има за цел да ти върши работа, а не обратното. Не мога да приема няколко часа загубени в изучаването и свикването с възгледите на някакви хора за това кое трябвало как да изглежда. За това време ще свърша далеч по-полезна работа. При това, наистина не придавам особено голяма стойност в това да усетиш на свой гръб и да знаеш какви били разликите между тази и онази световно-неизвестна дистрибуция. Горе-долу това е същото като да съм в течение с продуктовия каталог на Пайнер мюзик. Аре у лево, само ми губят времето. Досега не съм видял дистрибуция, която да ми предлага значително по-големи удобства от тази, която ползвам предимно. В моят случай примерно налагало ми се е да ползвам доста варианти - сорс-базирани, слакуер, сусе, редхат-базирани (дори се водя RHCE), мандрива. Не виждам кой вариант ми е е по-удобен от дебиана вкъщи. Не за друго, а защото съм му свикнал. Ако бях свикнал с нещо друго, щях да говоря други неща. Но при всички положения е рядко безсмислено да си губя времето да установявам неща, които така или иначе вече съм установил с години практика (и имам доста натрупани, макар и biased впечатления).

Тези спорове са рядко малоумни.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Е, да те обвинят, че си лъжец не е особено приятно. Останал бях с впечатление, че gentoo имат само dvd, защото заема доста място след инсталацията.

Ти каза че от LiveDVD си го бил инсталирал и пробвал, а от него няма как защото то няма инсталатор и Gentoo изобщо не предлагат инсталатор от 2007ма година. Защото не беше и особено сполучлив.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.