Автор Тема: За патентните войни.......  (Прочетена 1174 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
За патентните войни.......
« -: Mar 25, 2012, 14:21 »
Та, чета си аз постоянно новините около новостите в софтуера и хардуера и в последно време, особенно след сагата Епъл/Самсунг, всички са тръгнали да патентоват какви ли не глупости дето са им хрумнали в кенефа, и си мисля, че след не повече от 5 години, каквато и нова джаджа да пусне някой на пазара, ще засегне нечии патент, ще трябва да му плаща рента и накрая, роялитите ще са по-голямата част от себестойноста на продукта!
Ето сега, МС плаща за някои неща на други фирми, Производителите на Андроид джаджи плащат на МС........ и всичкото това се трупа в крайната цена на устройството и се плаща от потребителя/клиента!
Чудя се, моите разсъждения/опасения са грешни или просто няма кой да плати за да се надигне голямо недоволство срещу сегашната патентна система!!!
Като гледам, не се иска кой знае какви промени в законите! Само трябва да се намали срока на действие на патента на не повече от 10 години и патентните тролове ще измрът, а този срок е достатъчно разумен за всяко стойностно нещо да натрупа сериозен приход от такава защита!
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: За патентните войни.......
« Отговор #1 -: Mar 25, 2012, 23:38 »
В ЕС няма софтуерни патенти, съответно не би трябвало да се плащат royalties за всяка бройка продадена на територията на ЕС (може и да греша за последното, ако някой е запознат, да каже). Също така, в Европа, животът на патентните тролове би бил по-сложен предвид че за разлика от САЩ, страната която губи съдебния спор, обикновено плаща разноските на другата страна.

Мммм проблемът е че софтуерът и хардуерът се разработват предимно в Щатите, за което може би са виновни евреите, а може и да не са, не знам.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

ilian_BIOS

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: opensuse
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: За патентните войни.......
« Отговор #2 -: Mar 26, 2012, 00:11 »
Даа, софтуера и хардуера много ЯВНО са се оплели.  :)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: За патентните войни.......
« Отговор #3 -: Mar 26, 2012, 01:52 »
Следя как се развива сагата Самсунг/Епъл и като гледам за какви глупости се съдят, от друга страна, производителите на Андроид телефони плащат на МС 15-20$ на бройка, за някакъв патент, които пък се калкулират в цената на тИлифона и ги плащаме ние.... та по тази логика, утре с развитието на технологиите, колко още искове към всеки който произвежда нещо се задават, и както вървят нещата, във всяко устройство, половината от цената му ще бъде роялити към тролове!
АКТА и шистовия газ ми изглеждат безобидни проблемчета пред това, но няма кой да плати за да се надигне недоволство!
За сетен път се убеждавам, че бунтове има само когато има кой да плаща за накърнени финансови интереси!
Активен