Автор Тема: Хайде, почна се пак "за" и "против" пушенето на закрито!  (Прочетена 11849 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Че много от нещата които сме ползвали тогава, се си запазили цените, а заплатите ни са увеличени, но пък още доста неща са ни влезли в "потребителската кошница" и ако ги извадим, бих казал, че днес живота е по-евтин от през 2001-ва.
За времето преди 1989 не можем да сравняваме защото не е имало никаква пазарна икономика, а административна, но пък от материална гледна точка, пак можехме да си позволим повече, но само ако работим и нещо допълнително, както ние гледахме оранжерии.
Сигурно си чувала лафа от онова време, че на работата че си починем, а в къщи че си поработим.
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
А що не вдигнем толерираните промили, с които да може да се шофира на 3,5 примерно? Знаете ли какви загуби понася кръчмарския бизнес?

И новина от последния ден:
Старбъкс забранява пушенето на 8 метра от заведението

И @backinblack - в съседна Турция официално пушенето е също забранено и се спазва и гледам продължават да са на + вече N-та година
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
n00b, и в предишната тема мнението ми беше съвсем принципно, а не от личната ми гледна точка на пушач!
Абсолютно против съм срещу всякакви не пазарни ограничения каквото е това с пушенето. Против съм дори и разделението на заведенията, както беше преди. Ако има чак толкоз нежелаещи цигарен дим, собствениците на заведения ще създадат заведения за непушачи и кой където иска там ще влиза, но практиката с разделението показа, че залите за непушачи стоят празни.
Различните административни, не пазарни ограничения водят само до излишни разходи които ги плащаме всички от джоба си като ни ги калкулират в цената на стоката/услугата един път и втори път като се харчи част от данъците за контрол. Не знам кой пишман икономист е решил, че контролни органи могат да се издържат от глоби и ще се обоснова защо: За да имат ефект и събираемост, трябва да се инвестира в техника и хора, което хич не е малко, но пък ако я постигнат, то никой няма да нарушава и няма да има за какво да глобяват, а разходите ще са направени вече.
От друга страна, щом са толкоз вредни цигарите, защо не ги сложат в групата на наркотиците и да ги забранят!?
Сравнението ти с пиенето и карането изобщо не е коректно! За да е коректно сравнението, може да се забрани на лица под 18г да посещават заведения в които се пуши и тогава кръчмарите ще трябва да избират дали да се лишат от клиентите ученици като разрешат пушене или да да забранят в заведението да се пуши, за да ги привлекат тях, а и непушачите.
Точно поради тези не пазарни глупости, въпреки ниската цена на труда, никой не се натиска да идва и да създава работни места.
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Цитат
Ако има чак толкоз нежелаещи цигарен дим, собствениците на заведения ще създадат заведения за непушачи и кой където иска там ще влиза, но практиката с разделението показа, че залите за непушачи стоят празни.

Много си голям...

За това поведение има една приказка в моя край: к*рвенски номера.

За това си трябва малко нерв. Примерно, когато сме смесена компания питат "има ли пушачи" и ако да "ами хаиде на маса за пушене" тогава. Другите п*таци обикновено казват "няма проблем... ама разбира се...". Аз обаче съм социопат и обикновено казвам, че не съм съгласен.

На някои (всички?) събирания вече не ме викат, въпреки че вече няма такива разделения.

Боли ме х*я.

И без това от к*рвенски номера друг резултат не може да се очаква.

П.П.

Цитат
Абсолютно против съм срещу всякакви не пазарни ограничения каквото е това с пушенето. Против съм дори и разделението на заведенията, както беше преди.

Хипокрацията е като аристокрацията тия дни. Министърката на здравеопазването от социалното правителсто мисли за "здравето" на частния бизнес.

Цялата тема е виц просто реших и аз да го окрася...
« Последна редакция: Jun 02, 2013, 05:26 от shoshon »
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Абсолютно против съм срещу всякакви не пазарни ограничения каквото е това с пушенето.

Интересно ми е, как се вписва пушенето на контрабандни цигари в пазарните принципи според теб... съвсем принципно разбира се, не от личната ги гледна точка?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ще прощаваш, някои сме прости хора и не знаем що е туй хипокрация, но пък сме убедени, че у нас аристокрация няма, горе-долу единственият положителен ефект от турското робство.

Само не разбрах, за какво точно пледираш? Всички да спрем да общуваме и да не се срещаме с хора в неформална обстановка? До това ли води spybook?!? Ами, че то какви хора ще сме тогава, ако не общуваме с други хора?

Сенсер, контрабандата всъщност е пазарен фактор и се наблюдава винаги, когато има изкривяване на пазара, и никога когато няма изкуствени ограничения.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Абсолютно против съм срещу всякакви не пазарни ограничения каквото е това с пушенето.

Интересно ми е, как се вписва пушенето на контрабандни цигари в пазарните принципи според теб... съвсем принципно разбира се, не от личната ги гледна точка?

Контрабандата и всякакви други заобикалки на закона са защото има административни и не пазарни ограничения и изисквания.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Е то аз написах същото.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gangov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 141
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
    • Профил

От друга страна, щом са толкоз вредни цигарите, защо не ги сложат в групата на наркотиците и да ги забранят!?


 Има време, има ...
Активен

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
65 62 61 20 6c 75 69 62 6f 70 69 74 6e 69

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Цигарите са много по-вредни от някои наркотици, но никога няма да ги забранят. Просто е бизнес за много, много пари.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Абсолютно против съм срещу всякакви не пазарни ограничения каквото е това с пушенето.

Интересно ми е, как се вписва пушенето на контрабандни цигари в пазарните принципи според теб... съвсем принципно разбира се, не от личната ги гледна точка?

Контрабандата и всякакви други заобикалки на закона са защото има административни и не пазарни ограничения и изисквания.

И какви са административните и непазарни ограничения - да не се продават цигари на деца, да не се рекламират цигари, да не се пуши на обществените места ... ? Ако искате да оставите един такъв пазар "совбоден" без ограниченията, които изброих, или нямате деца или нещо друго сбъркано има. Има сектори, които *никъде* не са напълно свободни от гл. точка на пазара.
И контрабандата на цигари не е зарди тези административни ограничения, а заради нещо доста по-просто и прозаично - акцизът, който направи цената на цигарите висока за повечето пушачи. Да се опитвате да го изкривите това е просто лицемерно.

Да питам, по вашата логика пазарно ли е в заведенията да има хигиенен контрол, или и тях да ги оставим да се конкрурират чисто пазарно - тези, които са чисти ще оцелеят, другите ще фалират. Невидимата ръка на пазара така да се каже

Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
И двамата имахме предвид точно акцизът. Това не означава, че призовавам да отпадне, нищо такова. Но все пак държавата има пряката вина за контрабандата. Защо? Защото куневата !@№№$%€§*  (Мара скрипт цензоршип ;) ) подписа да се вдигнат цените на цигарите няколко пъти над това, което биха стрували иначе. Ето това е дори по-анти пазарно. Да има някакво оправдание, че е с цел да се ограничи достъпа до цигари, но това не го прави по-пазарно.

Тъй че акциза е по-малкият проблем, ако изобщо е проблем. Ако беше само акциза, вносните цигари без бандерол, нямаше да са конкурентни. Акциз винаги е имало, защо нямаше контрабанда преди на власт да дойдат тройните злодей? Сега пак същите изроди ще ни „оправят“.

Ако няма санитарен контрол и едно заведение е кочина, и въпреки това не е фалирало, значи ние като общество не струваме и не сме заслужили цивилизовани порядки. Което си е точно така.

Имам си примерче. Живея в най-населеният квартал в града ни. Въпреки това в него има само едно игрище. Един изверг реши точно отгоре върху него да построи магазин. Този магазин към днешна дата не само не е фалирал още първият месец (минаха около седем години), но е най-проспериращият в квартала.  С безпомощен ужас наблюдавам не само как родителите на децата, който се предполага, че биха могли да играят на тази площадка, пазаруват от там, но там пращат да си купуват глупости и самите деца.

Такава пасмина не можеш да я оправиш със закони. Като сме загубени, ще ни мачкат такива като тиквата, гея, бея и злия и ще си мизерстваме тук.  Това е и достоен завършек на всички глупости които успяхме да натворим последните няколко хиляди години и чак се радвам, че скоро няма да ни има.

« Последна редакция: Jun 02, 2013, 11:59 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalley

  • Гост
backinblack:

бацинка, що не седнеш да напишеш едно есе, където нагледно да изложиш вижданията си относно всички наболели въпроси за живота и света кат цяло? Може да я сложиш в раздел Статии > Идеи и мнения. Или още по-добре: мислил ли си да си направиш блог, нещо? Явно ти иде да пишеш и имаш мнения и идеи, та кой знае може и последователи да завъдиш. Ако се навиеш, сложи барем един линк към линукс-бг  :)
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
И двамата имахме предвид точно акцизът...

Да обобщим - и двамата сте против административна непазарна намеса на пазара, която от своя страна води до контрабанда. И в случая с цигарите тази административна непазарна намеса е акцизът. С други думи сте против намесата на държавата на пазара било то и под формата на данъци (акцизът си е вид налог).

Защото куневата !@№№$%€§*  (Мара скрипт цензоршип ;) ) подписа да се вдигнат цените на цигарите няколко пъти над това, което биха стрували иначе. Ето това е дори по-анти пазарно. Да има някакво оправдание, че е с цел да се ограничи достъпа до цигари, но това не го прави по-пазарно.

Това тук не го разбрах. Какво ще рече "над това, което биха стрували иначе". Кога иначе - в някаква виртуална реалност ли? Посочи ми пример в Европа, където цените на цигарите са "иначе" от нашите в България.

Имам си примерче. Живея в най-населеният квартал в града ни. Въпреки това в него има само едно игрище. Един изверг реши точно отгоре върху него да построи магазин. Този магазин към днешна дата не само не е фалирал още първият месец (минаха около седем години), но е най-проспериращият в квартала.  С безпомощен ужас наблюдавам не само как родителите на децата, който се предполага, че биха могли да играят на тази площадка, пазаруват от там, но там пращат да си купуват глупости и самите деца.

И как в твоето примерче виждаш да се оправи проблемът чрез естествена пазарна реакция? А да - майките и бащите, които са потенциалните потребители на въпросната детска площадка ще бойкотират магазина и така той ще фалира. Това, както сам си писал, обаче не се случва и, ако щеш вярвай но и за в бъдеще и на други места много трудно би се случило.

И така стигаме до:
Такава пасмина не можеш да я оправиш със закони. Като сме загубени, ще ни мачкат такива като тиквата, гея, бея и злия и ще си мизерстваме тук.

И защо не можем да я оправим тази пасмина със закони? Един "незагубен" човек какво би могъл да направи според теб - да начупи прозорците на магазина, да го запали, да набие собственика или какво?
« Последна редакция: Jun 02, 2013, 12:47 от senser »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Мисля, че казах, че не съм против акциза, защото това е определено вредна и луксозна стока. Докато съществуват акцизи, задължително трябва да има такъв за цигарите, подобно на алкохола, кожените изделия, горивата и т.н.

Проблема са тройните грабители, които подписаха цената на цигарите да се надуе тройно над тази,  която би била, ако се формира по нормалният начин: себестойност + печалба, каквато беше преди тяхната намеса. Това си има благовидно извинение, но не го прави пазарно.

Майките и бащите, ако бяха стока, нямаше да купят от този магазин дори едно лукче и той щеше да е фалирал. Аз точно така постъпих, но съм единственият.

Ето има държава, има регулация, има институции, но това се случва. За твое „успокоение“, ако изобщо може да се приеме за такова, това се слу̀чи по време на седесар. Но пък сега по време на твой съпартиец, самият той строи незаконно едва ли не под прозореца ми в зелена площ и върху улица дом за луди, без дори да се допита съгласни ли сме и без да обърне капка внимание на подписката ни. Ако държавата може да си позволява по толкова брутален начин да тъпче законите, защо изобщо ни е тя?!

Как можем да осъждаме незаконно строителство, като собствените ни общини не само позволяват такова, но самите те го извършват по-безочливо от частните лица.

Ето как стигам до естественият извод, че държавата не само не трябва да се меси в икономиката, но не трябва да ни осигурява социални услуги, защото дори това прави по крайно незадоволителен начин.

Разбира се народ от плява, няма как да има свестни управници, защото те самите са част от този народ. По-добре е направо да закрием държавата и поне малкото време дето ни е останало, да го изживеем без да трябва да търпим, и нейното иго.



Уф чак сега видях, че вторият отговор е от Сънсър. Нищо това не променя радикално написаното от мен.
« Последна редакция: Jun 02, 2013, 13:45 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear