Автор Тема: интернетя в софия  (Прочетена 3707 пъти)

edmon

  • Гост
интернетя в софия
« -: Jun 12, 2014, 15:57 »
Кой доставчик на интернйет да избера в СофиЯ.
Мйентел отпада щото са спонсори на ЛЕфскиту и по много други причини все не свързани с бързина, качество и подходящо отношение към клиента.
НЕТ1 нямали покритие в района.
Та се чудя между Фибър1 и Булсатмат?
Други предложения?
Активен

Demayl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: XUbuntu,FreeBSD
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: интернетя в софия
« Отговор #1 -: Jun 12, 2014, 16:38 »
В кой "район"
Активен

pennywise

  • Гост
Re: интернетя в софия
« Отговор #2 -: Jun 12, 2014, 16:51 »
Незнам в София как е, но аз съм на Близо от около година и половина и нямам забележки. Аз по принцип не търся скорост/цена ,а по-скоро надеждност. Даже един път си бяха сменили backbone-a с някъв турски и им зънях защото нямах достъп до едни сървъри в Амстердам и го върнаха обратно.
Активен

kierenski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
    • Профил
Re: интернетя в софия
« Отговор #3 -: Jun 12, 2014, 19:55 »
VIVACOM имат добра скорост и качество на интернета по оптика във почти всички райони на София, там където нямат винаги може да се ползва ADSL.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: интернетя в софия
« Отговор #4 -: Jun 12, 2014, 21:56 »
Всъщност съм доста доволен от Мтел (бившите Мегалан) по отношение на качеството, скоростта и подръжката, за толкова години не съм имал драми. Въпреки че с подръжката е както сам си го направиш. Обаче чувам че не им пукало особено за нови клиенти и разширяване на мрежата, което не знам дали е така. Сега ще се преместя на място където нямат инфраструктура и ако това се окаже вярно, ще ги сменям.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: интернетя в софия
« Отговор #5 -: Jun 12, 2014, 22:47 »
Мегалан са ТРАГЕДИЯ с големи букви. Откакто Мтел ги купиха, вървят само надолу. Случвало ми се е м/у 2008-2009 да нямам нито 1 обаждане към Мегалан, това значи 2 години без да ми спре Интернета. Само профилактики и то предварително оповестени, в 5:00 сутринта.
От началото на годината имам 10 обаждания за спрял И-нет. Най-фрапиращото беше преди 2-3 седмици, когато нямах 26 часа Интернет заради изгоряло захранване на суич във входа. Това не се беше случвало досега при тях и ги ползвах главно заради желязната поддръжка. Цената, която плащах доскоро беше двойно по-висока отколкото в Нет1 или други доставчици за същата скорост.
Нет1 също не са цвете за мирисане. Преди 2 дни спря нета в центъра и още 1 квартал за близо 2 часа. Доста е неприятно като офис от 10-20 човека разчитат на въпросния интернет.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: интернетя в софия
« Отговор #6 -: Jun 12, 2014, 23:43 »
Явно съм късметлия, аз откакто съм при тях само веднъж съм имал проблем за да им звъня. Всъщност няколко пъти, на няколко пъти си осираха динамичното рутиране както и един border рутер и съм имал кратки прекъсвания, в единия случай само до определени мрежи. Но са го отстранявали преди да звъня да ги тормозя. И с подръжката им не съм имал драми когато се местих преди 2-3 години, пичовете даже с калцуни влизаха вкъщи да не цапат. Звънял съм им да филтрират хостове откъдето идваше DoS атака, пак се разбрахме лесно (не знам обаче мегалан ли беше тогава или мтел). Осирал съм си конфигурацията на мейл сървъра, някви тарикати се бяха сетили че relay контрола не ги реже като пускат мейл от мое име и пращаха масов спам в продължение на цял уикенд и от мтел тогава ми вдигнаха джангър и ми резнаха smtp трафика, защото им вкарали цял събнет в някакъв спам списък, като се свързах с не-идиот, демек не-съпорт, нещата се изгладиха без много излишни драми.

С което не искам да им правя реклама, защото само след месец може много да ги намразя :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: интернетя в софия
« Отговор #7 -: Jun 12, 2014, 23:50 »
Нямам достатъчни данни от личен опит за домашните доставчици в София, за да мога да направя сравнение - дългогодишен клиент съм на Онлайн Директ (смених няколко адреса междувременно, като един от основните критерии при избора на последните беше покритие от тях), а и чувам само положителни отзиви от хората, на които съм ги препоръчвал, дано стабилността на услугите им се запази и в бъдеще. За съжаление не покриват цяла София, така че човек трябва предварително да си провери за неговия район. А, да - и техните техници си носят калцуни :)

От два месеца имам пряко наблюдение върху услугите на Мтел на две места в София - едното е в Дианабад (част от старата мрежа на Мегалан), а другото е в Овча Купел (предполагам, че е част от старата мрежа на СпектрумНет, но не съм сигурен). Машината на първото място се следи с nagios и други скриптове за мониторинг, не се е случвало нито едно прекъсване за това време. За второто място нямам такива точни данни, но косвено забелязах няколко прекъсвания - за разлика от първото място, където статичното IP си го въвеждаш ръчно в настройките на връзката, на второто място от Мтел държаха статичното IP да се взема по DHCP, в което по принцип няма лошо, но изглежда нещо се спънаха в задаването на статичността, още при свързването забелязахме такъв проблем, но в крайна сметка ни увериха, че било оправено, само дето през случайни периоди от по няколко дни IP-то се сменяше, като след всяка смяна имахме уверението, че вече било оправено. Сега изглежда затегнато (държи вече 2 седмици), но тези неочаквани смени на IP-то ми подсказаха, че явно е имало и прекъсвания във връзката. Един приятел пък ги ползва в Люлин и наскоро при една буря му изгоря половината дъно през лан картата - предни пъти, когато съм ходил у тях, не съм се заглеждал къде минават кабелите, но явно някъде мрежата е въздушна, което уж беше забранено от КРС още преди години. Та... заради хетерогенността на мрежата на Мтел е трудно да им се даде оценка на обща база - зависи си от района.
« Последна редакция: Jun 12, 2014, 23:57 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: интернетя в софия
« Отговор #8 -: Jun 13, 2014, 00:56 »
Може би на места е въздушна. До нас си е оптика отпреди Мегалан да купят стария ми доставчик. Преди няколко години една лятна сутрин си пиех кафето и си пуших на терасата сутринта по време на грозна лятна буря. От тия с много ниските облаци. В един момент изтрещя една светкавица и прасна една от съседните панелки, беше леко психеделична картина защото удари някаква стара ТВ яги антена и оная си стопи и сгъна бавно, буквално видях как баааавно клюмна докато пращяха искри от ръждясалия прът на който беше закачена. Това беше сутринта преди работа, като се върнах вечерта пак си пуших на терасата, този път с джин с тоник и наблюдавах с интерес как някакви техници на мегалан (разпознати по униформите) се разхождаха на покрива на същия тоя блок. От покрива на този блок имаше опънати две жици до съседните, но не знам техни ли бяха. Много вероятно да, иначе няма какво да правят горе.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

edmon

  • Гост
Re: интернетя в софия
« Отговор #9 -: Jun 13, 2014, 13:58 »
Искам да уточня, че съм яростен противник на монополисти и мега гига пета фирми ...
та за това Вивасом и Ментел още в самото начало на избора ми отпадаха.. в един момент
обаче реших, че може да са прихванали нещо от Мегалан и СПнет... обаче явно е точно обратният момент.
Така, че успях да мина безболезнено покрай ментел, само малко време ми отне да ми върнат парите..
Питам за Файбър1 или Булсатмат, макар и Булсатмат да го играят големи бяха малко коригирани от конкуренцията на ВиваSом..., а сега и мултиплексите..
както и да е..
Търся сериозен доставчик в Илинден, без изброените мастодонти Вивамива и МЕнттел
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: интернетя в софия
« Отговор #10 -: Jun 13, 2014, 22:16 »
Аз съм към bgmreja . Много са ме ядосвали, ( главно, че като им звънна за нещо, се държат, все едно ги питам за личните им данни ) но напоследък - последната година - не чак толкова. С тея си почнах и с тях си останах.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: интернетя в софия
« Отговор #11 -: Jun 15, 2014, 23:04 »
Аз също съм на Ментела и дано да не се прецакам като ги похваля, но за 5 години съм имал най-много 4-5 прекъсвания или проблеми.
Скоро имаше някаква драма с DNS сървърите им, но все пак нали се обединяват и сменят някакво оборудване, та така :)
За сега съм сравнително доволен, да видим до кога ще е стабилен стария PON на СпектрумНет.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: интернетя в софия
« Отговор #12 -: Jun 16, 2014, 01:58 »
По въпроса за Мегалан/МТел, да си имате едно на ум (за "fiber" to the building): http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=44837.0

В момента сме на Fiber 1, които са класическо въплъщение на идеята за "кварталния" лан, с офис в партера на панелен блок в ж.к. Разсадника-Коньовица, приличащ повече на килерче в предприятие,  обзаведено през "онова" време, отколкото на потребителски център за модерна високотехнологична услуга. Но, в интерес на истината, оплаквания от Интернета почти нямаме (от време на време се случва някой техен рутер по пътя до вкъщи да зачезне, но е напълно помосимо, с предния доставчик сме имали доста по-големи ядове). За телевизията положението е маалко по-нестабилно, особено в този дъждовен сезон, но тука играе сериозна роля и вътрешната ни коаксиална мрежа.

Иначе, много познати преминаха на Net1 (от/заради Мтел). Но не мога да доложа повече подробности.

А, да, в офиса шефовете ползват някакъв малък квартален доставчик от Лозенец, или е opticcom, или техен reseller (самите opticcom resell-ват БТК, ако не се лъжа, и в Студентски бяха без забележки). Та този доставчик (който и да е) твърдо не става... освен ако не ви трябва контрол по колко часа на ден децата ви не могат да ползват Интернет...
Активен

kierenski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
    • Профил
Re: интернетя в софия
« Отговор #13 -: Jun 16, 2014, 09:20 »
edmon, Ако толкова желаеш евтин интернет  винаги ще има коефицент на споделяне както е при повечето местни ISP, както ще има доста проблеми които се увеличават с това колко по-евтин става доставчикът.

Искам да те попитам защо не желаеш VIVACOM, аз успях да ги накарам дори и да ми пуснат NON-IP трафик който е необходим за IPv6 както и за други системи глезотийки които повечето местни ISP-та не ги смятат за интернет и пускат само няколко основни протокола като TCP, UDP, IP, ICMP и това е то.

п.п Ако искаш стабилен интернет с скорост като всички ISP-та можеш да минеш на NetIX, тук http://netix.net/members/index/1 можеш да видиш кои ISP-та са им клиенти  :)

п.п Ето още един адрес на възел за свързване към интернет който показва кои са останалите големи ISP-та http://www.bix.bg/bg/bix.bg_members.html
« Последна редакция: Jun 16, 2014, 09:51 от kierenski »
Активен