Автор Тема: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?  (Прочетена 60081 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #30 -: Feb 04, 2022, 20:55 »
Най-вероятно ти дължа извинение. Сега като си чета мнението, оставам с впечатление, че се заяждам на дребно. Затова ми се кара и майка ми. Да! На 40+ човек, майките още се карат. Прекалено съм обстоятелствен :'(
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3126
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #31 -: Feb 05, 2022, 14:40 »
Така, как го разбрах аз.. опростено.
Човека вкарва в машината, че за да се изкачат 15 стъпала, трябва да се направят 15 стъпки. За да се изкачат 5 стъпала, трябва да се направят 5 стъпки. ИИ, да речем, е в роботче, пред което са поставили стълбичка с 10 стъпки. На база данните за 15 стъпки при 15 стъпала и 5 стъпки за 5 стъпала, то (ИИ) изчислява разликата и прави 10 стъпки, изкачва стълбичката. Тези данни (10 стъпки за 10 стъпала) влизат в неговата дейтабейз, и също стават база за изчисления и следващия път (като му сложат 11 стъпки) ще ползва и новопридобитото инфо (което му "говори", че за всяко стъпало трябва една стъпка) и вече по-уверено ще направи 11 стъпки. Демек ИИ в роботчето научава, че на всяко стъпало следва да направи по една стъпка.
Сигурно звучи прекалено елементарно, но така изглежда в моите очи.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6195
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #32 -: Feb 05, 2022, 15:10 »
Може да кажеш на роботчето, да си протегне крачето напред, докато срещне преграда. След това връща сантиметър назад и повдига нагоре. Пробва отново, дали има преграда пред крака му напред. Ако има, повдига още малко и пробва отново, докато види, че преграда няма. Премества си крака достатъчно напред, че да стъпи на евентуалното стъпало, след това спуска надолу и когато крака понесе достатъчно тегло, пробва да направи същото с друг крак. Премества още един крак на същото стъпало и след това останалите два ги пробва за горното. Някакви такива стъпки са нужни, за да научиш робота да се катери по всякакви стъпъла, без да трябва да ги брои. А вероятно може да пробва и радар, който да му казва, когато има нещо пред стъпалата му.
След достатъчно на брой успешни опити за придвижване, може сам да си състави база данни с работещите движения и проверки. Повече работа е първоначално да го програмираш това, но след това ще имаш по-малко работа с робота, когато веднъж се научи да преодолява всякакви стъпъла.
« Последна редакция: Feb 05, 2022, 15:12 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1452
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #33 -: Feb 05, 2022, 18:04 »
Това е ако гледаме само чисто технически, като реализация.
По-важно е кой определя целта, задачата (кой контролира действията).
Например целта е да се изкачиш на някакво по-високо място, има няколко пътя, единия е по стълби, но има друг заобиколен, трети по-стръмен, тоест има вариантност.

Съвсем друг въпрос е дали всеки човек ще тръгне да се изкачва и какви ще са мотивите му.
Извън човека няма понятия като морал, още по-малко съвест.
Това няма как да се вкара в машина, може само да я използваш като инструмент, средство.
Отзад пак ще седи човек, други хора.

За пореден път се връщам към Матрицата, където Нео говори със Съветника (през нощта) за машините.
Важното е кой ги контролира.
« Последна редакция: Feb 05, 2022, 20:35 от ray »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #34 -: Feb 05, 2022, 18:40 »
Ако на алгоритъма му се зададе висок приоритет човешкия живот и например автопилот "кара" с висока скорост, пешеходeц изкача на платното и алгоритъма "усети", че предстои колизия и няма да успее да запази всички животи - как ще разбере кой от тях да спаси (пешеходеца или водача).
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #35 -: Feb 05, 2022, 20:43 »
Ако на алгоритъма му се зададе висок приоритет човешкия живот и например автопилот "кара" с висока скорост, пешеходeц изкача на платното и алгоритъма "усети", че предстои колизия и няма да успее да запази всички животи - как ще разбере кой от тях да спаси (пешеходеца или водача).

Това е само една от многото причини да желая тъпите, маймуноподобни, без рефлекси и без разсъдък да бъдат изгонени от пътя под заплаха от доживотен затвор за първо провинение. А да и подлези, задължително. Никъде да няма досег на пешеходци с нещо наричано асфалт. Да има датчици и ако изкочи до минута там да има патрулка и да го прибере за минимум месец. За второ нарушение два месеца, трето три и т.н.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3242
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #36 -: Feb 05, 2022, 21:51 »
Гога ти си само за япония - там разправят нямало тротоари а само една черта боя по асфалта и А си я прекрачим и всички коли спират - а някой не е спрял и.. там добре си го описал..при бай Ставри в командиривка.. ама така е като нямат много  земя хората и ей го на и квадратни дини се научиха да правят че кръглите са разхищение на място

Ник, и сие... не е баш така
По стъпковото обучение вече остаря т.н. supervised learning
Вече се мина на unsupervised,  deep и т.н. ако си направиш труда  да изгледаш  мисля втория клип от тубата там с кучето и един като го изрита яко.. и по натам другото куче на една заледена локва това няма как да го научиш постъпково баш тия и само туя движения да прави в поледицата...
Тия кученца са отглеждани от малки кутрета и не им е казано ..там приказката за стълбата от по-горе ами е оставено сами да се учи - само му е задава цел напр. Да остане прави и/ли да стигне до т. Б всичко останало то си решава

ИИ точно започват като малки деца - един куп сензори, памет и мозък с които още не знаят  какво да правят и заложени едва няколко стимули напр. ако паднат че не е добре да става така за останалото те сами ше се научат.. а едва накрая ги даунгрейдват да се забавят малко и да мязат на животно  ???


П.П. Ние /с колегите/  още преди 20 г. Така си се шегуваме че само ще изчакаме 10-20г. И ше идем с няколко дискети да си го копираме наготово /тва понеже тогава ..около 200х израелците бяха обявили че отглеждат ИИ и тогава бил с интелект на 2-3г. Дете казвал Мамо топка и т.п./ но други си е вместо да отглеждал и обучаваш тия кутрета и да чакаш 20 г да пратиш орда китайски хакери с много дискети мтъй де какво си ги отглеждал и закриля още от малки хакерчета

П.П. освен това на другия клип имаше гадна реклама как новия модел жълтото купе го карат вече да се забавя зорлем - заради хората,  понеже оригинала сам ср научил много бързо и ефикасно да се обръща та новия модел зорлем даунгрейдва и забавя движението понеже на хората така по им мяза на истинско куче

П.П.П. извинявам се за краснописа но хич нямам време днес и даже и автокоректора на умнофона не можа да ме спаси тоя път
« Последна редакция: Feb 05, 2022, 22:02 от remotexx »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3242
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #37 -: Feb 05, 2022, 22:12 »
на мен от тоя ъгъл снимано ми мяза повече на малък катър отколкотона голямо куче ама нейсе
https://www.youtube.com/watch?v=W1czBcnX1Ww
и новия модел е с жълто купе (явно пак заради хората - да си личи отдалеко)
https://www.youtube.com/watch?v=D_Vc_yDvU24

освен това им клипчета с японското човекоподбно чудо (на роботиката) Азимо - и само като се замислиш че не е управлявано с дистанционно (и вътре няма ватник) и ако напр. те настъпи (по мазола) и забрави/забави да си вдигне крака а е да речем 2-3 тона...
https://www.youtube.com/watch?v=1urL_X_vp7w
.. и вече може да върви и назад че и рита топка (~8m0s) - очаквайте скоро световното по футбол за роботи  ::)

П.П. Само едно не ми е ясно - къде точно в китай ги правят и едните и другите.. а един ден ще са с квантови мозъци и памети...
« Последна редакция: Feb 05, 2022, 22:21 от remotexx »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6195
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #38 -: Feb 06, 2022, 10:11 »
Мен малко ме притесняват тези автономни кучета. Нищо не им пречи, да им сложат на гърба някакво оръжие, нещо, което оптически да различава движение и да накарат пушката да стреля там. В гористи райони като този на видеото, където подухване на вятъра може да се определи като движение може и да са проблем в началото, но нищо не пречи да накарат кучето да спре, да изчака, да види дали евентуалната мишена премества позицията си, а не просто се движи нещо там и вече е ясно, че не е клатушкащ се храст. В пустинни или градски райони ще е още по-лесно за машината да се ориентира и да вземе човек на прицел.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3869
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #39 -: Feb 06, 2022, 12:42 »
   Интересно,в един от епизодите на "Black Mirror" (правен преди няколко
години) имаше "автономни кучета",чиито външен вид над 90% съвпада
с този на реално съществуващите изчадия на "Бостън Дайнамикс" и сие.
   Във въпросният епизод тези роботи бяха изключително брутални и
много съобразителни (т.е. ИИ отвсякъде ...).



   Какво ли ни чака ...
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #40 -: Feb 06, 2022, 16:16 »
Мен малко ме притесняват тези автономни кучета. Нищо не им пречи, да им сложат на гърба някакво оръжие, нещо, което оптически да различава движение и да накарат пушката да стреля там.
Това вече е направено:
https://www.thedrive.com/the-war-zone/42717/robot-dogs-can-now-have-6-5mm-assault-rifles-mounted-on-their-backs#:~:text=Ghost%20Robotics%20and%20SWORD%20International,vehicles%2C%20or%20Q%2DUGVs.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3242
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #41 -: Feb 06, 2022, 21:14 »
   Интересно,в един от епизодите на "Black Mirror" (правен преди няколко
години) имаше "автономни кучета",чиито външен вид над 90% съвпада
с този на реално съществуващите изчадия на "Бостън Дайнамикс" и сие.
   Във въпросният епизод тези роботи бяха изключително брутални и
много съобразителни (т.е. ИИ отвсякъде ...).
   Какво ли ни чака ...

Black Mirror не съм го чувал, но на мен повече ми запириличаха на тоя френския...
War of the Worlds - TV Series     2019–
(само едно не разбрах откъде вземаха отлкоз много желязо за патрони - защото явно не рециклирара и не презареждаха)

само че там беха с квантови компютри в главите (само чекаме китайците там да донатамънят квантовите памети и да ги смалят колкото един телефон и вече може да ги пращаме тия телефони до най-близката звезда със скорост близка до светлината)
« Последна редакция: Feb 06, 2022, 21:16 от remotexx »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #42 -: Feb 06, 2022, 22:48 »
Китайците сега са технологично заети да произвеждат искуствен сняг за олимпиадата, не им е до квантови компютри.
« Последна редакция: Feb 06, 2022, 23:41 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3869
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #43 -: Feb 07, 2022, 10:42 »
   Малко е несериозно да се смята,че приоритетите на китайските учени
ще са насочени към изкуствения сняг ...

   Ако погледнем в исторически мащаби,забележете иронията:
Транзисторът е изобретен в САЩистан,първата интегрална схема е
създадена в САЩистан,първият микропроцесор - пак там.
И китайците буквално им "издърпват килимчето изпод краката".
Ако говорим за квантови компютри,изглежда Поднебесната вече е водеща.
Въобще,очакват ни интересни времена ...
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #44 -: Feb 07, 2022, 15:37 »
Много интересно какво точно са издърпали с килимчето.
Досега само фукни - то не бе квантови компютри, то не бе термоядрен синтез, изкуствени слънца, летящи слънчеви панели, изкуствен интелект, роботи, манипулации на климата, операционни системи, даже строителните фирми решиха да правят ел. коли (Евъргранд) - блянове на компартията да бие запада.
Най-голямото им постижение е, че се научиха да не правят деца при всяко ебане (ама пак не са първи).
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.