Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 51   Надолу

Автор Тема: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?  (Прочетена 56806 пъти)

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #165 -: Jan 25, 2023, 07:42 »
Е въпросът беше по-скоро хипотетичен - знам че на българина му е през... работа или по-културния лаф е - А бе да  му мислят децата, те там ще се оправят някак си (като му дойде времето, па и технологиите ще дръшнат напред дотогаз, а никой не се сеща че може толкоз да дръпнат че чак "превратът" да е успешен и после хората да не са "самостоятелен субект на правото", нито даже стаден такъв)

Никсън, присети ме за един стар шлагер - не знам дали си го знаеш ама си струва гледането
My Cousin Vinny (1992) - 7,6 / 10 ★

наскоро го гледахме отново и децата веднага разпознаха "на спайдърмен леля му" само че неприлично млада  :P и се зачудиха защото нали в последния епизод на сериите там за паяка, зеления гоблин май я попретрепа, а те нали не са я виждали в други филми и бяха изненадани та покрай тоя изгледахме и един друг шлагер - по действителен случай "Spare Parts".
https://epicmagazine.com/la-vida-robot/
« Последна редакция: Jan 25, 2023, 07:53 от remotexx »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #166 -: Jan 25, 2023, 09:21 »
Ето ти казус. кола с автономно управление. В един момент обаче компютъра/алгоритъма нещо не дооценява и прави катастрофа. кой носи отговорност - шофьора, че не е спрял компютъра навреме и не се намесил, да ама как ще се намеси като компютъра го е изненадал и неочаквано е врътнал волана,, ми това може може да се случи за милисекунди, как тогава ще може да се намеси шофьора?

Викаш AI не може да носи отговорност щото е обект. Ами тогава производителя на софтуера?

« Последна редакция: Jan 25, 2023, 10:14 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #167 -: Jan 25, 2023, 10:23 »
Добре де, ако куче от плът и кръв направи сериозна беля и пострадат хора или пък има големи материални щети, кой е отговорен, тъй като собственикът на това куче няма пълен и 100% контрол върху него? А, ако кучето няма собственик?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #168 -: Jan 25, 2023, 10:34 »
Ако няма собственик - бам в некав приют и толкова. Да сте видели осъдено куче ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #169 -: Jan 25, 2023, 10:45 »
4096, в града за кучето отговаря собственика му. Негов си е проблема да си го контролира на обществени места . Ако кучето е в града, но е диво (улично), можеш да съдиш общината (също както ако си счупиш колата в улична дупка). За извън града не съм запознат, но от един ловец знам, че извън града подивелите кучета се водят вреден дивеч и са разрешени за отстрел, от което си правя извод за себе си, че ако те нахапе такова извън града, проблемът си е твой, освен ако нямаш застраховка от рода на "Злополука".

Ремотекс, Вини съм го гледал, верно беше отдавна.. :) Другият линк ще го изчета, като ми остане време, че малко ми е натоварено днес.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #170 -: Jan 25, 2023, 12:48 »
Едно време гледах един "исторически" филм.... от. тези за  средновековието, та там съдеха и животните по някакви средновековни закони.. та и такива работи явно е имало.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #171 -: Jan 25, 2023, 13:31 »
Ето ти казус. кола с автономно управление. В един момент обаче компютъра/алгоритъма нещо не дооценява и прави катастрофа. кой носи отговорност - шофьора, че не е спрял компютъра навреме и не се намесил, да ама как ще се намеси като компютъра го е изненадал и неочаквано е врътнал волана,, ми това може може да се случи за милисекунди, как тогава ще може да се намеси шофьора?

Викаш AI не може да носи отговорност щото е обект. Ами тогава производителя на софтуера?


Нака, това сега го видях. Правилно си се насочил, моето мнение е следното, в случая за ПТП: Застрахователят (Гражданската отговорност) плаща щетите по катастрофата. Обаче ако излезе, че ПТП-то е вследствие, както казваш, на компютъра, тогава застрахователят съди производителя на колата с компютър, да си вземе парите. Това при положение, че софтуерът си е калпав фабрично, а не после някой да е пипал и да е осрал нещата, след като е купена колата. Това се установява с техническа експертиза по делото.

Точно такъв случай не знам, но нали имаше дела срещу VAG групата, че нещо им беше лъжлив софтуера, за вредните емисии. Производителят си носи отговорност, ако вещта му е дефектна. Не е същият случай, но го давам като пример със софтуер.

Е, има и давностни срокове, не може да е отговорен производителя вечно, примерно за 30-годишна кола. У нас общият давностен срок е 5 години, може да се прекъсва, да почва отново, но не-повече от 10. Но няма да навлизам навътре из тая материя, ще стане ферман.

П.П. За колите, мисля, че една от причините да им дават гаранции, е следната: Ако ще излиза някой дефект, производителя да си го отработи сам, по-евтино, не да му надуват после сметката с дела и адвокатски хонорари. Обикновено производствените дефекти се проявяват за 2-3 години. Но това е лично мнение.

П.П.П. А ако говорим за кола с напълно автономно управление, май Гугъл ли беше пуснал такива, без човек, и там е същото- Гугъла плаща (или застрахователя му), а ако излезе, че колата е блъснала нещо заради грешка на компа- тогава застрахователя (или Гугъла) си търсят платените на пострадалите пари от производителя.
« Последна редакция: Jan 25, 2023, 13:50 от Nik123 »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #172 -: Jan 25, 2023, 14:32 »
ами ако има жертви вследствие на бъглив софтуер? при кола с автономно управление? няма персонална отговорност на шофьора, щото софтуера е карал.
« Последна редакция: Jan 25, 2023, 14:44 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #173 -: Jan 25, 2023, 14:53 »
Собственика, по-скоро застрахователя на машината плаща обезщетение на наследниците на жертвите (под "жертва" приемаме фатален край), пък ако се докаже, че е от бъгливия софтуер, застрахователя си търси парите от производителя на машината с бългивия софтуер. Това по гражданското дело.

С жертви винаги има и наказателно дело, но как ще се развие, идея нямам - не съм чувал за такова досега, с кола без човек. Вероятно ще е в посока някое непредпазливо деяние, примерно  някой допуснал в движение опасно транспортно средство..

П.П. Не съм сигурен дали изобщо в България е допустимо кола без шофьор, защото има една разпоредба в Закона за движение по пътищата, че водачът винаги е длъжен да се съобразява с обстановката, да контролира превозното средство и т.н. (по спомен карам, не помня точно кой член беше и как точно е формулиран, но по тоя член праскат актовете на самокатастрофиралите). Под "водачът" се разбира човек.
Та, разсъждавайки в тая посока, ако ще пускат по пътищата коли с ИИ, без човек, доста неща трябва да пипнат в законодателството ни, и то точно поради въпросите, които постави Нака, и именно заради наказателната отговорност, не толкова заради гражданската- там е ясно, собственика плаща, гражданското си е за пари.
« Последна редакция: Jan 25, 2023, 15:03 от Nik123 »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #174 -: Jan 25, 2023, 15:47 »
Според мен кола с автономно/AI  управление е хубаво нещо и това е бъдещето. щото компютъра не се уморява, не греши, не може да тръгне пиян/дрогиран. С други думи един компютър ще допуска много, много, по-малко грешки от човека.

Но алгоритмите трябва да не зависят от специални пътища, да не зависят от изрядни маркировки, изрядни знаци и светофари. Т. е. алгоритмите трябва винаги да се справят и при най лошите условия - например да могът да карат и по черен път и offroad.

Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #175 -: Jan 25, 2023, 17:24 »
Според мен кола с автономно/AI  управление е хубаво нещо и това е бъдещето. щото компютъра не се уморява, не греши, не може да тръгне пиян/дрогиран. С други думи един компютър ще допуска много, много, по-малко грешки от човека.
...
И това ще се постигне най-ефективно, когато колите са свързани помежду си и всяка знае за всички коли, които са наблизо - накъде се движат и с каква скорост. Тогава ще стане възможно и по-ефективното използване на пътя - автомобил, изчакващ друг, ще може да се движи с такава скорост, че да се разминават на сантиметри. ...
Тогава и пешеходците и всички участници в движението ще трябва да носят обозначаващи ги в системата устройства.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #176 -: Jan 25, 2023, 17:28 »
Последното изречение е леко притеснително- ами ако не искам да се обозначавам постоянно, къде ходя и какво правя из града?
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #177 -: Jan 25, 2023, 18:38 »
Цитат
Тогава и пешеходците и всички участници в движението ще трябва да носят обозначаващи ги в системата устройства.

Ако колата разчита на това, това вече няма да е ИИ а ще е най обикновенна система за автоматично регулиране.

ами ако някой си е забравил гривната или гривната е дала дефект, какво ще го блъсне колата ли.? щото няма да го разпознае. Подобни неща (също както и комуникациите между колите), трябва да са само подпомагащи, а не основни - например за регулиране на трафика.

Съвсем друг е въпросът че такова нещо е робство.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #178 -: Jan 25, 2023, 18:47 »
Затуй нашенеца сам си кара колата.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #179 -: Jan 25, 2023, 21:11 »
   Повече от очевидно е,че влиятелни кръгове искат да ни вменят
задължението да носим устройства за проследяване,уж за наше добро.
Концепцията за IoT (интернет на нещата)...
   Безопасността на пешеходците е още един аргумент в полза на
уродите,искащи абсолютна власт ...



Да си ебат майката  >:D >:D >:D
Активен
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 51   Нагоре
« назад напред »