Когато си инсталирате Windows Vista например на Dell Inspiration и след това качите съответния съпортван от производителя драйвер -- support.dell.com/support/downloads/driverslist...impid= -- виждате огромната разлика в графичното възпроизвеждане между онова, дето е в операционната система и другото; предоставя Ви се възможност да контролирате какви ли не настройки на монитора и изобщо започвате да усещате, че наистина сте в 21-ви век.. От Dell обаче, чиито лаптопи са с Intel-ски видеокарти, не предлагат такива драйвери за Линукс, а на лаптопа дори липсва външно копче за регулиране на контраста на монитора, както може напр. с обикновените стационарни десктопи. И като се има предвид, че интегрираните драйвъри в дистрибуциите -- http://intellinuxgraphics.org -- фактически не предлагат нещо повече от онова, което се вижда с Windows на прима Vista, а в общността явно никой не поддържа адекватно приложение за контрол на настройките на монитора (както има за Nvidia напр.) можете да си представите в какво "удоволствие" се превръща Линукса за Вас. Това -- подпикселно заглаждане на шрифтове, засилване на контрасти, цветности и пр. на снимки или филми посредством отделните програми, „DDCcontrol“, „gxvattr“ и т.н. просто не може да Ви накара да се почувствате и на половината от онова със специалния драйвер на производителя, който обаче не става за Линукс. Сигурен съм, че всички, започнати с проблема, ще се съгласят
Поздрави...
Абе това което казваш на пръв поглед е напълно справедливо. Но ....
Щеше да е така, ако Уиндоус, Ябълката и Линукс бяха в една категория и гонеха еднакви интереси. Имам в пред вид, че докато първите две операционни системи са комерсиални (струват пари и се правят от фирми с цел печалба), то GNU/Linux нито се прави от фирми с цел печалби, нито се прави от една отделна фирма. Тоест, GNU/Linux се "прави" от огромно множество разработчици и фирми, обединени в така нареченото съобщество. Но това всеки би трябвало да го знае и да си дава сметка какви последици поражда.
Ясно е, че всичко е възможно, и за да съществува даден софтуер, трябва да има наличието на определен брой програмисти, искащи да направят точно този софтуер, както и определен брой потребители, желаещи да ползват точно този софтуер.
Е, в случая просто има потребители, желаещи да ползват нещо си, но няма програмисти, желаещи да го осъществят. На въпросните потребители им остава или сами да си напишат софтуера, или да ползват каквото има и да не мрънкат, или да си купят Уиндоус или ябълка и пак да не мрънкат. Просто защото няма против кого да мрънкат при всички8 случаи.