Автор Тема: Nagios - конфигурация на услуги  (Прочетена 3669 пъти)

hamak

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Здравейте. Разработвам дипломна работа с тема "Реализация на мрежово наблюдение и качество на обслужването за система за видеонаблюдение". За мрежовото наблюдение използвам Nagios Core 3.2.3 инсталиран на Ubuntu 11.04. В случая с него следя един DVR в момента с една камера. Та да споделя и за конкретния проблем. Искам Nagios да следи за свободното дисково пространство. Рових се из сайтове насам натам подкарах една услуга Disk Space, но показва данните на localhost-а вместо на DVR-а. Опитвах доста варианти, но с неуспех. Другото, с което не мога да се справя е SNMP Trap. Искам да го настроя, така че примерно, ако някоя камера има проблем(повреда, изключила се е) да сигнализира и мисля, че това е възможно по някакъв начин със SNMP Trap. Искаше ми се и да подкарам да показва свободната RAM памет, но не е толкова фатално.

Ако някой има идея как да се справя ще съм благодарен.



Поздрави,
Иван
Активен

sstefanov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 158
    • Профил
Re: Nagios - конфигурация на услуги
« Отговор #1 -: Jan 24, 2013, 11:48 »
Ако имаш ssh до dvr-a може да си напишеш агенти, които да проверяват за параметрите през ssh.
Иначе обикновено се инсталира агент на изследваната машина, който да връща информация при поискване от сървъра.
Всичко зависи от конкретния модел на DVR.
Активен

hamak

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: Nagios - конфигурация на услуги
« Отговор #2 -: Jan 24, 2013, 12:36 »
Здрасти, DVR-а е ето такъв:

http://shop.sotbg.eu/products/Hikvision-DS%252d7316HI%252dST-16-%D0%9A%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D0%A6%D0%B8%D1%84%D1%80%D0%BE%D0%B2-%D0%92%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-%D0%A0%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B4%D0%B5%D1%80-(DVR).html


А какви плъгини ще са необходими. SSH успях да конфигурирам за localhost-a или поне така мисля. За свободното дисково пространство бях пробвал разни варианти от типа на "How to.....", но не се получава. А това как да се случи за свободното дисково простраснство  и SNMP Trap-а нямам идея.



Поздрави,
Иван
Активен

hamak

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: Nagios - конфигурация на услуги
« Отговор #3 -: Jan 26, 2013, 11:04 »
Със SSH няма да стане, пуска ме на Telnet, но не приема потребителското име и парола, което е за графичния интерфейс....хммм


Някой идеи? Благодаря!



Поздрави,
Иван
Активен

fester

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
  • Distribution: OpenSuse 12.2, CentOs 5.x 6.x
  • Window Manager: KDE4
    • Профил
Re: Nagios - конфигурация на услуги
« Отговор #4 -: Jan 31, 2013, 08:33 »
В момента по писаното до тук, може да се предположи, че мониторингваш само публично достъпни услуги, като да речем дали даден хост е "жив". За да може да "виждаш" и други услуги на отдалеченият хост, като например RAM, диск спейс и т.н. е необходимо на клиента, в твоя случай се пада DVR-a, да сложиш допълнителен плъгин за nagios.

Най-често ползван NRPE.

http://exchange.nagios.org/directory/Addons/Monitoring-Agents/NRPE--2D-Nagios-Remote-Plugin-Executor/details

Сега понеже никога не съм правил мониторинг на DVR идея си нямам дали това е приложимо.
Активен

KPETEH

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 584
    • Профил
Re: Nagios - конфигурация на услуги
« Отговор #5 -: Jan 31, 2013, 10:32 »
А задължително условие ли е да е DVR ?
В смисъл, че има свободен софтуер за видео наблюдение с IP камери.
Тогава и SSH ще можеш да ползваш и каквото ти душа иска.
Активен

Най-добрата страна на алчността е способността и да стопява коефициента на интелигентност дори на най-умния човек.

hamak

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: Nagios - конфигурация на услуги
« Отговор #6 -: Feb 03, 2013, 00:25 »
 Да, понеже с това е свързана дипломната работа. Темата е "Реализация на мрежово наблюдение и качествов на обслужването на система за видеонаблюдение". На Nagios правя мониторинг на мрежата за видеонаблюдение, а на Cisco Packet Tracer реализирам мрежата на университета, където отново са включени DVR-а/DVR-ите.

А как ще стане поставянето на този плъгин?

Благодаря за отговорите до тук и ще се радвам на още подкрепа и насоки.
Активен

kip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 162
  • Distribution: Debian, FreeBSD, Arch Linux
  • Window Manager: Gnome,LXDE,XFCE
    • Профил
Re: Nagios - конфигурация на услуги
« Отговор #7 -: Feb 03, 2013, 09:10 »
Виждам, че използваният от теб DVR подържа SNMP. Опитай да се свържеш с SNMP клиент към него и да видиш каква информация можеш да изкопчваш. Ако е полезна лесно можеш да настроиш Nagios  да я взема и да правиш мониторинга.

П.С. Виж какво виждам, че подържа твоя DVR:
Remote viewing of the device status, system logs and alarm status.
Имаш ли сервизно описание и диск с прилежащ софтуер да видим как се гледа това. Ако ли пък можеш даго видиш през SNMP направо решението ти е готово :)
« Последна редакция: Feb 03, 2013, 09:14 от kip »
Активен

hamak

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: Nagios - конфигурация на услуги
« Отговор #8 -: Feb 03, 2013, 14:08 »
Бях се мъчил мисля по-преди ама нещо не можах да се справя. Може би трябва подходящ SNMP плъгин? Малко ми куца и не ми е много ясна инсталацията и как да конфигурирам нещата, за да заработи плъгина. Ако си правил нещо такова ще се радвам на подкрепа и наставления от твоя страна.


Поздрави,
Иван
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
radiusclient и nagios-plugin ?
Настройка на програми
nenni 0 1030 Последна публикация Sep 13, 2004, 17:48
от nenni
Конфигуриране на Nagios
Настройка на програми
George Andonov 1 2161 Последна публикация Nov 28, 2005, 17:22
от George Andonov
Проблем с nagios
Настройка на програми
Chiro 7 2478 Последна публикация Mar 20, 2006, 14:51
от Chiro
Проблем с nagios
Настройка на програми
Ali Nebi 1 1337 Последна публикация Mar 06, 2007, 18:41
от Ali Nebi
freeBSD 7.4 и Nagios
Настройки на софтуер
vox 2 2129 Последна публикация Jan 29, 2013, 17:09
от vox