Автор Тема: Проблем с кирилица/фонт в pdf  (Прочетена 1970 пъти)

nanko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Предполагам, че ми липсват шрифтове и то arial, но пък ми се води наличен.

ето как ми се отваря локално:


ето и ако я заредя от интернет:


Фота на arial ми е инсталиран.
Документа идва от виндоус и се отваря от линукс минт 17.1.
Каквото намерих из нета като решение към го пробвал, инсталирал съм други фонт-ове, но не помогна.
Друг проблем с кирилицата не съм имал за сега, нито по сайтове нито в други документи.
Активен

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Re: Проблем с кирилица/фонт в pdf
« Отговор #1 -: Mar 30, 2015, 13:10 »
Как си инсталирал Arial шрифта? Инсталирал ли си пакета ttf-mscorefonts-installer?
От картинката става ясно, че трябва да се ползва той, но не е вграден в документа и при отварянето се заменя от DeJaVu Sans (за Arial Bold) и от Numbus Sans L (за Arial).

Активен

nanko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Re: Проблем с кирилица/фонт в pdf
« Отговор #2 -: Mar 30, 2015, 13:16 »
И аз така си помислих, за това го деинсталирах и после го инсталирах пак от софтуер мениджъра. ttf-mscorefonts-installer е инсталиран пак от там.

Да уточня, че сега тествах и с doc е пак същата работа. Тоест всички файлове получени от това място са така. А тези който съм ги получавал пак от там но от преди време се отварят без проблем. Оказва се обаче и че на компютъра на който се генерират тези документи не са правени промени. Даже не е включен в интернет.
Активен

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Re: Проблем с кирилица/фонт в pdf
« Отговор #3 -: Mar 30, 2015, 13:22 »
Можеш ли да дадеш скриншот само на прозореца с информацията за шрифтовете от документ който си получавал от преди това и се отваря нормално?
Активен

nanko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Re: Проблем с кирилица/фонт в pdf
« Отговор #4 -: Mar 30, 2015, 14:48 »
Да. Ето какво показва на подобен документ от преди.







Активен

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Re: Проблем с кирилица/фонт в pdf
« Отговор #5 -: Mar 30, 2015, 16:43 »
Съдейки по тези скрийнове има разлика със сегашното положение. В по-старите файлове шрифта Arial е вграден в самия pdf, докато в по-новите не е. Явно самите файлове не се генерират по един и същ начин преди и сега. Най-вероятно трябва да говориш с хората които генерират фактурите и да ги питаш защо е така.
Другото което забелязвам, е че при по-старите документи кодировката на знаците се разпознава като "WinAnsi" и "Identiti-H" за текста с въпросните шрифтове. В проблемния документ кодировката е просто "Custom". Следователно и това на мен ми говори, че има някаква промяна в генерирането на файловете. ???

ПС:
Сега има вариант да пробваш дали се отварят с Adobe Reader коректно въпросните файлове под Уиндос. Тук може пък да погледнеш за инсталацията му под Линукс http://ubuntuhandbook.org/index.php/2014/04/install-adobe-reader-ubuntu-1404/
« Последна редакция: Mar 30, 2015, 16:54 от Stancho_25 »
Активен

nanko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Re: Проблем с кирилица/фонт в pdf
« Отговор #6 -: Mar 30, 2015, 18:36 »
В крайна сметка точно това установих днес. Но имах доста работа и не можах да пиша в темата. Оказа се, че все пак е имало обновяване на програмата която генерира pdf-те. И ми дадоха малко варианти как да го коригирам проблема но нищо не помогна. В последствие инсталирах и Adobe Reader и се получи.. до някъде. Всичката информация я има, но има един текст който е по диагонал, а при мен хоризонтално. Като цяло става за работа, но Adobe Reader-а ми е маааалко по муден. Утре пак ще звъня на софтуерните специалисти който поддържат програмата да ги ъпдейтна и тях какво се случва.
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с кирилица/фонт в pdf
« Отговор #7 -: Mar 30, 2015, 20:09 »
На компютъра, който е генерирал този нестандартен PDF е имало FlexType или качеството на софтуера, който прави PDF-ите е същото като на FlexType.

Инжинера беше писал по въпроса: http://injinera.thelame.eu/programi/fontove/fontove.htm

Върна ме в годините когато се борих с кирилизираните файлове.

Може да заобиколиш проблема като си инсталираш "кирилизиран" шрифт и накараш програмата за преглед на PDF да го ползва (редактира се ~/.fonts.conf).

Не трябва да се бъркат "кирилизираните" шрифтове със шрифтовете, които поддържат кирилица стандартно.

Пример за шрифт, който е "кирилизиран" - т.е. поддържа кирилица cp1251 по нестандартен начин (като FlexType): http://packages.ubuntu.com/source/lucid/font-arhangai (не съм го тествал днес, но последно като го тествах беше "кирилизиран" - не знам коя версия съм тествал последния път).

Как се редактира .fonts.conf (шрифтовете по подразбиране, които се ползват когато исканият от програмата шрифт го няма) пише в този раздел (последния примерен код).
« Последна редакция: Mar 30, 2015, 20:18 от vstoykov »
Активен