Автор Тема: Автомобил на лизинг. Условия. Какви са подводните камъни? Премерен ли е рискът?  (Прочетена 18749 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3109
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил

Точно, когато онази нощ той се регистрира, тук имаше едновременно девет паяка.

Я ме светнете, какви са тия паяци? Заглеждал съм се и аз в статистиката долу на форума, и ми е правило впечатление например "Трима регистрирани, петима гости и трима паяци".

Кое се нарича "паяк"?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Търсачките¹ имат едни програмки. На английски език се казват crowler. Те симулират поведението на хората. Сърфират из мрежата, следват връзки, прочитат съдържание. Това съдържание се записва в базите им от данни на търсачките… Заедно с поведението на паяка и други данни се решава, какво да се прави с тези данни. Когато всичко е готово, се поднася на потребителите под формата на резултати.

Демек паяка е най-важното за една търсачка. Това е нейното разузнаване. Например cache.google.com е възможен точно, защото е минал паяка.



===
¹/ Не само. Например и Archive.org има.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3109
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Малко се обърках, не съм много в час с тия неща. Представям си го така:

Вариант 1- аз търся нещо, посочва ми търсачката, като резултат, че търсеното от мен има стринг в линукс-бг.орг и кликвам на резултата от търсачката и влизам тук, и аз съм паяка?

Вариант 2 - краулерът на някаква търсачка виси/слухти тук и той е паяка?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Второто, което се прави на първото.

Без тези програмки, Гългъл и останалите нямат как да знаят, какво всъщност има из паяжината (web).

Спамерите и те ползват паяци, за да си намират пощи или дупки в регистрационни формуляри, за да могат да си леят спам. Аз затова помислих Туелв (сега се сетих, че може да не е 1;2, а 12), че е спамерски робот.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3109
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Схванах основния принцип, програма имитира човешка дейност. Като някои ботове в IRC навремето. Мерси :)
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5278
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Паяци бубулечки и секва гад.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Не са нещо сложно, като програми.
Който е писал web scrape програмки, ще може и такова да си направи за свои нужди.
Само със съхранението на данните не зная, как ще се оправи, защото се натрупват страшно бързо.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Паяците обикалят мрежата и създават индексните указатели/ таблиците за съдържание на нет-а - къде какво има и кой линк на къде сочи и кои страници пък сочат към него. На Гугъл паяците не се и опитват да имитират, човека и дори се легитимират като машини (те са си стари познайници и форумите/сайтовете ги познават).
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Да, често-често може да се види като гост на някой форум "Google bot" или на някой от другите.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3109
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
T.e. това са програмки, обслужващи търсачките, ако схващам правилно.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5278
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
T.e. това са програмки, обслужващи търсачките, ако схващам правилно.
Да. И се представят за такива.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

bcdenkov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
Аз съм авторът на темата. Темата я пуснах, защото в Български информационен сайт прочетох чуждо мнение, на човек, който се афишираше, като успешен и предприемач. Коментарът на същия беше нещо от вида: На работата лекото и на баницата мекото. Публикувах питане в този форум, като нова тема. С питане и до Цариград се стига. През 1994 год. завърших 3 годишният Попов в София. През 2001 год. машинен инженер- направо магистър. От 2003 год. до сега съм инвалид 1 -ва група с придружител. Илеус - Илиус - заболяване на тънките черва. Нито фирма ще откривам. Нямам и шофьорска книжка. През 1996 год. един месец преди да се уволня от казармата направих катастрофа. Плащай, плащай, плащай. Нямам и намерение да помирисвам кола, но макар и много рядко използвам услугите на таксита. Какво е Вашето мнение за магазините продаващи например дрехи по- граф Игнатиев в София. Сигурен съм, че са под наем. Дали наемателите им или фирмите на наемателите им са на печалба според Вас.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Кака работеше на Графа в кинкалерия. Имаше весели случки като да ѝ плащат да сменя китайски етикети с български. Нещо като мерзавците от матраци „Тед“. Не ми е приятно да ги наричам така, защото и аз ставам мерзавец. Но са такива.

Та така. Разправяше, че бая пачка изкарва шефа. Ама в тия короновани времена не знам, какво да ти кажа. По-скоро е риск.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Риск е във всеки случай. Но то и да живееш е риск и може накрая и да умреш.
Това беше на половина шега.

За да продаваш нещо и да се издържаш от търговия, трябва да си добър търговец. Наистина добър. Останалото е хазард. А е хазард, защото шанса да намериш стока, която да се продава в достатъчни количества и да не се продава другаде, е нищожен. В днешните времена е почти невъзможно да си уникален. Но не е и нужно.
Ето ти един парадокс... Почти навсякъде продават хляб, който е меко казано боклук. Навсякъде го продават. И все още това нещо се продава. Хората го купуват.
Сега ще кажеш, ма то без хляб не може. Ами може. В чужбина почти не ядат хляб. С една порция обяд се нахранваш. Ма там храната все още има хранителна стойност. Тук за да ядеш нормална, истинска храна, трябва да си я отгледаш или да ти я отгледа някой, на който вярваш. Достатъчно ли е това, хората да купуват хляба, който не просто, че не им дава нищо, а ги и разболява малко, по малко?

За да не е хазард, трябват много пари, хора, плануване и още пари и хора. Погледни ги хитовете, които се катерят по музикалните класации. Имат ритъм, грабват за момент с него, но нямат нищо друго. Нямат душа. Не могат да те отведат другаде, да ти разкажат история, да те вдъхновят или да те утешат. Единствената им цел е да те накарат да забравиш за момент лудницата, в който живееш. За момент. Точно като дозата хероин.
От друга страна, музиката, която те докосва е част от самият човек. Някой е опитал да излее това, което му е в душата. Част от самия него е. Радостите му, болката и всичко, което не може  да изрази по друг начин. Търговията е изкуство. Точно по същия начин, както и музиката. А е изкувство, защото работиш с душата на човек. Ти му показваш част от теб и се опитваш да го накараш и той да сподели част от себе си. И ставате близки. Вече се познавате. Ражда се доверие, а това идва и с приятелство.

Та, вариантите са два. Да направиш блокбъстър, за което са нужни пари, хора, планиране, хора и още пари, да те познава всеки в града само след две седмици до месец, да продаваш същите неща, където продават навсякъде, но да можеш да хвърляш пари, да убеждаваш хората, че твоята стока въпреки това е по-добра.
Вторият вариант е, каквото и да продаваш, да го направиш по твоя начин. Магазина да е част от теб. Да се чувстваш добре ти в него. Да се чувстваш, като у дома си. Магазинът с нещо да изразява теб, същността ти и погледа ти върху света. Това ще е уникалното в него и никой няма да може да го повтори, защото никой не може да повтори теб. Който и да посреща клиентите, все едно посреща гости в дома си. С усмивка и топлина. Да ги накараш да се почувстват дорбе, само защото са влезли при теб. Да можеш бързо да разбереш, от какво имат нужда и да им помогнеш да изберат. Да видят и разберат, че искаш да си тръгнат доволни и усмихнати. Че ти пука.
Третия вариант от двата възможни. Да направиш нещо, което прави всеки друг и да се надяваш на късмет. Но затова трябва да си хазартна личност и да разчиташ, че ще имаш късмет. Ако си се разхождал и пазарувал по Графа, сигурно си забелязал, че почти всеки магазин за дрехи прилича на останалите. Или тези за обувки. Видял ли си един, видял си ги всички. Скука.

Защо ти говорих за музика, за изкувство, за хора и отношенията им... За да погледнеш в себе си и се надявам, да си го направил. Отговорите на всичките ни въпроси са вътре в нас. Зная, клише е, но е самата истина. Конкретно на този? Трябва само да си спомниш, какво ти е липсвало и не си могъл да го намериш. От какво си изпитвал досада или раздразнение. Какво те е накарало последните няколко пъти да си кажеш "егати тъпаците, не можахте ли по-добре да го направите". Ако ти си се почувствал не добре при пазар на нещо или услуга, повярвай ми, не си сам. Повечето хора разчитат, че като наредят стоката и инсталират касовия апарат, ще тръгне и вече са търговци. Не са. Търговец ставаш тогава, когато си стиснеш ръката с тази на клиента. Когато го накараш да поиска да ти стисне ръката. И следващия път да дойде заради теб и заради начина, по който си го накарал да се почувства, не толкова заради това, което продаваш.

И да се върна в началото на това предълго и скучно словоизлияние. Риск е, във всеки случай. Много по-вероятно е да се провалиш, отколкото да ти потръгне. деветдесет и осем пъти от сто най-вероятно ще се провалиш. Но заради останалите два си заслужава всичкото време, пари усилия и нерви. Няма по-хубаво нещо от това, да се работи с хора.
Споменах хляба не случайно. Не малко мултимилионни бизнеси са тръгнали от простата досада и от желанието ти дори, да си направиш живота или, ако щеш и едното гледане на телевизия дори, по-удобно. Та, хляба го споменах, защото наистина е боклук и го правят от глутен и разни набухватели. Това нещо, както казах, няма хранителна стойност, а наистина ти вреди на здравето. И започнах да си правя хляб. Без мая, защото и тя е кофти. Дълго време го правих просто със сода. Ставаше много хубав. Направи се сдържах, да не изям половината с едното сядане. Ма това е трудна работа, защото си ставаше плътен и една филийка ти стига. От съвсем скоро си правя квас и е дори още по-добре. И не е нещо сложно или отнемащо време. Хляба се забърква и омесва за пет минути. Ако някога ми се наложи, мога и с това да се издържам.
« Последна редакция: Oct 26, 2021, 22:34 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.