Автор Тема: Проблем при отварянето на сайт под ИЕ  (Прочетена 1128 пъти)

LanMan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Здравейте,
направил съм си едно малко сайтче и всичко върви както трябва,но когато накарах един познат да го отвори с ИЕ и опера всичко се омазва,шрифта се размества,картинките не са си на мястото.Може ли някой да ми помогне,тъй като не ми се започва отначало
Благодаря предварително
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Извел ли си стиловете си в отделен css файл или си ги наблъскал в html-a? Ако не си ги извел в отделен css файл, първата ти стъпка е да го направиш. Ако си ги извел, минаваш към стъпка две - да си направиш отделен css файл, който да се зарежда тогава, когато потребителят е с IE. Там е работата, че IE рендерира много неща по различен начин от останалите браузъри, така че се налага да имаш отделни стилове за IE. В зависимост как ще ти е по-удобно, може да имаш напълно отделни css файлове (един за IE и един за останалите браузъри), и всеки от тях да съдържа всички стилове за страниците, а другият вариант е в отделния за IE css файл да сложиш само допълващи/презаписващи стилове. Това кой от двата отделни файла ще се зарежда (ако имаш два напълно отделни стилови файла) или дали да се зарежда допълнителният файл със стилове за IE (ако css-ът за IE е само допълващ/презаписващ) можеш да укажеш както в програмния език, на който пишеш сайта си (ако ползваш такъв) с вземане името на браузъра от глобалните променливи на езика, а можеш да го направиш и в самия html с подобен таг:
Код
GeSHi (HTML):
  1. <!--[if IE]>
Справка за тези css условни тагове тук ;)

P.S.0: Хич ме няма за дизайнер, така че не мога да те упътя за разни тънкости, които да ползваш при изписването на стиловете така, че сайтът ти да изглежда най-добре, да се валидира и да е с най-малко описани стилове, но съм забелязал, че указването размера на шрифта с "em" води до много различаващи се резултати между IE и другите браузъри, затова аз използвам задаване на размери в пиксели "px", когато ми се налага, и така постигам някаква подобност на размерите. Може и ти така да направиш, за да си спестиш описването на различни размери в css файловете. А, и още нещо - наблюдават се разлики в рендерирането и между отделните версии на IE, така че може да се наложи някои стилове да ги изпишеш в различни варианти и за различните версии на IE. А бе не е случайно, че дизайнерите много се оплакват от IE-то :)

P.S.1: За зареждането на различните css файлове според браузъра, можеш да използваш и javascript. Забравих да го спомена.
« Последна редакция: Aug 04, 2010, 19:28 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

LanMan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Там е работата,че имам един css file и отделно имам наблъскани div тагове и като цяло става малко мешено и май ще те послушам да си изместя всичко в css файла и да направя още един за ИЕ.
Благодаря

p.s.:Хич не ми се нрави и на мен този дизайн ама трябва да се справям сам :)
« Последна редакция: Aug 04, 2010, 19:36 от LanMan »
Активен